Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Trotinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
700 replies to this topic

#271
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am incercat ceva de genul asta, doar ca saiba nu prea am cum sa o tin, decat daca slabesc stransoarea surubului. Cand stransoarea este mai slaba se fixeaza ceva mai bine, dar apare joc la ghidon.
Intr-adevar, saiba tinde sa se reaseze si de aici departarea acelui levier. Observ ca, totusi, uneori se fixeaza relativ cum trebuie. O sa caut in primul rand alta saiba cu diametrul gaurii mai mic, mai potrivit surubului, ca sa nu mai aiba cum sa se traga singura si poate chiar o sa incerc sa o curbez. Mersi.

#272
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ne tii la curent cu modificarile. ca idee, curbura tot dupa acel levier ar trebui sa fie. ca idee, saiba de plastic avea o suprafata de asezare dreapta si curbata doar in partea levierului, nu? asta fiind pt aderenta intre suprafete si pozitionare corecta a levierului. dar pana nu experimentezi putin, nu poti sti ce e mai ok.

sunt si niste forte care concura acolo, posibil si in functie de stilul de mers, cum e "fortat" ghidonul si astfel tinde sa se miste sau in cazul tau sa se desfaca acel levier.

#273
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca as gasi cric de cumparat, ma refer tot de la oxelo, cum este pe noul model, mi-as pune si eu. mai greu cu gaurirea, dar serios ca as pune.

ar fi nasol ca tre sa-mi decolantez zona respectiva, dar parca ar merge un cric :P

#274
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 Dany_Darke, on 30 iunie 2017 - 10:09, said:

ne tii la curent cu modificarile. ca idee, curbura tot dupa acel levier ar trebui sa fie. ca idee, saiba de plastic avea o suprafata de asezare dreapta si curbata doar in partea levierului, nu? asta fiind pt aderenta intre suprafete si pozitionare corecta a levierului. dar pana nu experimentezi putin, nu poti sti ce e mai ok.

Da. Saiba asa pare sa fi fost (asta daca nu a fost remodelata sau, mai bine zis, deformata chiar de levierul respectiv). Cu noua saiba in timpul mersului nu mi s-a desfacut levierul (doar daca il lovesc tinde sa se desfaca). Sa vad daca gasesc o saiba mai buna...

 Dany_Darke, on 30 iunie 2017 - 10:27, said:

daca as gasi cric de cumparat, ma refer tot de la oxelo, cum este pe noul model, mi-as pune si eu. mai greu cu gaurirea, dar serios ca as pune.

Mai intai ar trebui gasit unul compatibil si usor de actionat, fara sa incomodeze la mers.
Exista mai multe tipuri de stand-uri (kickstands, standuri centrale etc.), in general dedicate anumitor modele de trotinete. Uite si niste exemple:
http://www.monstersc...ories/kickstand
http://www.partsfors...ers-Kick-Stands

In ofertele de la noi nu am gasit decat acest model si cred ca este compatibil (este un cric de tip kick stand): http://www.skates.ro...renzy-125-145mm
Dar pretul mi se pare mult exagerat. Mai curand ai putea incerca sa improvizezi tu unul.

Eu la trotineta Avatar am doua gauri pentru montarea unui stand pentru copii. Ma gandeam ca as putea sa le folosesc ca sa montez un cric din acela pe care il cobori si apoi urci trotineta pe el. Astfel trotineta nici nu ar mai sta inclinata pe o parte. Dar ma gandesc ca ar putea fi mai complicat de utilizat decat apasarea pedalei pentru pliere si coborarea trotinetei pana cand atinge solul cu podeaua. Ce ma enerveaza este ca din pozitia de parcare trotineta uneori se pliaza singura (pur si simplu cade ghidonul peste aripa).

Edited by _-_, 30 June 2017 - 11:35.


#275
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pe spate e cel mai ok de pozitionat, pe fata e cam aiurea, pt ca poti atinge cu piciorul, mai ales daca te cobori de pe ea si ai picioarele in zona. cam asta ar fi defectul la noul oxelo. iar in spate nu prea ai loc de montaj pt ca ai suspensia.

pe de alta parte, acel model de la noi, are un defect major de proiectare, desi ei ar zice ca asa e ok. acel colt drept de tercere din pozitia inchis pe deschis. nu stiu cat de dur ar fi arcul, insa daca e moale, e si mai rau, pt ca iti poate cadea trotineta la o mica atingere. acolo s-ar impune o raza de 4-5.

#276
lucimunteanu2000

lucimunteanu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 18.03.2007
Am un scartait in ghidoul de la 7xl si nu e de la manere ci de undeva mai jos. A desfacut cineva ghidonul, sau mai exista pb asta si la alte trotinete?
Ma gandesc sa il desfac si sa ii pun ulei din belsug, dar nu m-as baga ca mai apoi sa imi prind urechile


#277
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
stii care e diferenta intre ulei si vaselina? exact de asta nu se pune ulei.

daca il desfaci, sa stii sa-l si montezi la loc.

un ghidon are 2 piulite, trebuie sa stii cum sa le strangi, trebuie sa-ti faci un anume joc pt asta, daca nu stii, mai bine mergi la atelierul decathlon. eu stiu sa le fac dar nu am chei asa de mari si vb aia, cata vreme e in garantie, de ce sa ma bag eu cand tre sa faca ei?

#278
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002

 lucimunteanu2000, on 30 iunie 2017 - 20:25, said:

Am un scartait in ghidoul de la 7xl si nu e de la manere ci de undeva mai jos.

incearca ori sa stringi foarte tare cheia din stinga de la mecanismul de pliere ori sa ungi suprafetele de contact (lateral) de linga articulatia cu platforma, vezi unde incepe sa se ia vopseaua dupa citeva plieri si drumuri.  
rezultatul e mai sigur cu unsul suprafetelor care produc scirtiitul, strinse tare se pot slabi in mers si dupa citiva km incepe iar.


 Dany_Darke, on 30 iunie 2017 - 20:41, said:

daca as gasi cric de cumparat, ma refer tot de la oxelo, cum este pe noul model, mi-as pune si eu

cred ca e mai stabila parcarea daca o pliezi partial a.i. roata fata sa fie putin in aer iar trotineta se sprijina pe capatul platformei.  singurul secret e sa stringi cit de cit cheia stinga de la mec. de pliere, altfel se stringe de tot singura pentru ca are ghidonul greu.
cricul de sub platforma aduna lovituri cam ca si arcul suspensiei...

Edited by calinux, 02 July 2017 - 07:45.


#279
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

 Dany_Darke, on 30 iunie 2017 - 08:57, said:

care care? un link cu lumina?
Gen http://www.decathlon....html#/37-120-_

Edited by andreic, 02 July 2017 - 08:19.


#280
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
vad ca majoritatea se plang de fragilitatea clipsului :(

ce bine e in uk, cand ai probleme cu astfel de produse, te cheama ei sa-ti schimbe produsul sau sa-ti dea banii inapoi, la noi iti da cu flit pe principiul ca esti idiot si l-ai rupt/stricat.

#281
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cine doreste o trotineta cu roti pneumatice poate arunca o privire asupra modelului Frenzy FR205P produs sub brandul britanic Slamm Scooters.
Iata si o pagina cu oferta de pe Amazon UK: https://www.amazon.c...r/dp/B071G83K28
Si la noi sunt comercializate de catre skates.ro cateva dintre modele produse de Slamm (mai putin cel cu roti pneumatice): http://www.skates.ro...Producator[]=74
In schimb, magazinul are in oferta roti pneumatice Frenzy de 205 mm cu rulmenti ABEC 7 (dar nu stiu daca rotile pot fi montate la alt model sau alta trotineta): http://www.skates.ro...-rulmenti-abec7

Si pentru ca tot am adus in discutie trotinetele cu roti pneumatice ar merita mentionat si modelul Razor A5 Air: https://www.razor.co...cooters/a5-air/
Se gaseste si la noi: https://www.compari....air-p365988709/
Probabil ca este foarte comoda in utilizare datorita platformei foarte joase, desi pe drumurile noastre nu stiu cum va scapa fara zgarieturi pe dedesubt (sau cum ar scapa pasagerul fara zgarieturi, daca trotineta franeaza brusc cand platforma se izbeste de vreun obstacol). In orice caz, platforma fiind exagerat de ingusta, nu stiu cati adulti s-ar descurca cu ea. In afara ingustimii platformei si a inaltimii foarte mici de la sol, o alta ciudatenie este faptul ca manerele atunci cand sunt depliate, pur si simplu raman atarnate doar de acel elastic care le tine prinse unul de celalalt. Trotineta nu este dotata cu niciun suport pentru manere.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HWRmOIwxFrw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si nu in ultimul rand, s-ar putea mentiona si binecunoscutul model de la Micro cu roti pneumatice si platforma flexibila, Micro Flex Air: http://www.micro-mob...-flex-air-200mm
Singura problema este ca nu este comercializat pe piata din Romania, asa cum nu este comercializat nici modelul cu suspensii, Micro Suspension.
Se gaseste doar modelul Micro Flex (cu roti pline).

Edited by _-_, 04 July 2017 - 12:31.


#282
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu am o curiozitate, rulmentii se scot usor sau greu? oz scria ca s-ar scoate greu, dar cineva de la bloc cu aceeasi trotineta, vreo 2 bucati chiar, a zis ca le scoate foarte usor, aproape cu mana daca forteaza putin. mi-a recomandat sa pun abec7, el cica i-ar fi schimbat si mi-a recomandat sa mai desfac periodic pt curatire.

#283
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Uite un videoclip:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4n1G1DFkT6I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#284
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
stiu de sculele folosite, dar pt ca nu le am, de asta am si intrebat cum se scot. cred ca atunci cand va veni momentul, o sa vb cu vecinul si sa umble el. asta daca nu ma trasneste deodata si sa fac eu cu mana mea doar ca sa vad cum se prezinta situatia.

#285
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Uite si un exemplu in care se folosesc scule aflate la indemana pentru extractia rulmentilor:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SE4tvgqsbz8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau alta metoda mai "din topor":

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mj2YgPTHbUE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

...plus alta "in creion" despre cum sa-i pui la loc:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ld1y5AkmvTw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by _-_, 04 July 2017 - 14:04.


#286
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
tocmai ce m-am intors de la un drum de aproape 9km cu trotineta, de data asta am strabatut diagonala orasului. am ales o ruta noua, in ideea ca e o artera principala intens circulata si circulabila. mare greseala. trotuare inguste, multe santuri, denivelari de la lucrarile astora cu drumurile, asfalt surpat prin santurile facute transversal pe trotuar precum si pe diagonale. denivelari pt intranduri pe tot felul de stradute, asfaltul turnat este din acela grosier, care e cu tot felul de pietre in el si care te zgaltaie bine, etc. am gasit si portiuni unde asfaltul zici ca e presat cu piciorul, nu cu cilindrul, niste denivelari de si cu piciorul risti sa ti-l scrantesti.

evident ca unele le-am cam luat in plin, am prins vreo 2 santuri care nu se vedeau prea bine, am coborat imediat de pe trotineta, am saltat partea frontala dar cu roata spate tot am luat santurile. alti destepti care in loc sa-si continue drumul si sa-si vada de borsul lor acolo, daca ma dadeam intr-o parte, se dadeau in calea mea, ca era stanga sau dreapta, ei sa stea in calea mea. mergeam incet, ca eram intr-o zona mai ingusta si nu am riscat sa merg prea repede, dar ca idee, multi fara minte, pe unul l-am evitat la 20-30cm in fata mea, efectiv sa intre in mine, desi se uita la trotineta si doar era constient ca aia era singura cale pe unde puteam trece.

am trecut si prin zone cu trotuar lat de 5 persoane, dar cum la noi populatia considera ca trotuarul le apartine si nu ai nici un drept sa treci pe acolo, 3 ... femei erau pe acel trotuar si-l ocupau pe tot, cand le-am zis sa-mi faca loc s-au uitat urat la mine si si-au continuat drumul in acelasi stil nesimtit, asa ca a trebuit sa le ocolesc prin strada, prin trafic evident.

cu traficul auto nu am avut neaparat probleme, unii chiar m-au ocolit cu jumate de masina peste axul drumului pe unde s-a permis, doar unul era sa urce pe mine, dar nu numai pe mine, ci si pe masinile din dreptul meu, pt ca fiind in curba, el se uita la plafoniera, fara sa vada pe unde isi plimba cazanul.

cam astea ar fi peripetiile mele de azi cu trotineta si cu minunata natie romaneasca-melteana. trotineta se simte excelent in rest, merge bine, sunt curioasa cum va fi mai incolo dupa ce "trante" a luat azi.

#287
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Deci trotineta este un mijloc bun pentru constientizarea problemelor drumurilor, pietonilor si soferilor. Primarii ar trebui obligati sa foloseasca trotinete. :D
Ai grija, totusi, cu trotineta pe drumurile publice...
Este o trotineta rezistenta. Nu ai de ce sa iti faci prea mari griji.
O sonerie mica tot n-ai gasit?

#288
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
inca nu. cred ca ca zilele astea o sa merg sa caut.

o daaa, cu trotineta deja vezi o gramada de chestii bune si rele la drumurile noastre. oricum, si pietontii terbuiesc educati, din pacate sunt o rasa foarte prost crescuta, fara sa le pese de ce este in jurul lor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate