Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Trotinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
699 replies to this topic

#235
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu nu am avut probleme cu rulmentii la nicio trotineta. Si evident ca nu am avut mereu parte de drum bun.
Cu zgomotul nu prea ai ce sa faci. In timp se accentueaza. Si cred ca nici la tine nu este de la rulmenti, mai ales ca vorbim de Oxelo, nu de chinezarii.

 Hider141, on 28 iunie 2017 - 12:40, said:

La partea referitoare cu zgomotul la 7 XL iti dau dreptate, mai ales cand ruleaza pe asfalt zgrunturos sau pe dale de beton cu margini rotunjite. Ieri mi-a ajuns Town 7 XL ('Furia Neagra', am sa pun si poze cand reusesc), am testat-o printre altele pe astfel de suprafete, si e foarte incomoda pe astfel de suprafete.

Sa o folosesti cu placere!
Lasa, ca sunt trotinete mult mai zgomotoase...
Este mai silentioasa si decat 9 EF.

 master_oz, on 28 iunie 2017 - 10:19, said:

Imi pare o combinatie intre Oxelo Town 9 EF si Oxelo Town 7 XL. De ce nu s-or fi gandit cei ce proiecteaza Oxelo la asa ceva?! Ar fi fost fain.

Trotinetele Oxelo sunt acum produse de Decathlon. Au avut succes cu modelele deja consacrate si probabil ca se tem sa scoata ceva prea diferit.

 calinux, on 28 iunie 2017 - 12:47, said:

de fapt s-au gindit si iata ce-au scos deja pe (alta) piata:

https://www.decathlo...id_8377411.html

Este o corcitura intre 7XL si 9 EF la care au adaugat un cric.
Are ghidonul, frana si podeaua de la 9EF si suspensia spate de la 7 XL. Tot de la 7 XL a mostenit acel mecanism de pliere incomod.
Daca ar fi scos un 9 EF cu suspensie spate ar fi fost ideal.

#236
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 _-_, on 28 iunie 2017 - 13:33, said:

Sa o folosesti cu placere!
Mersi! Precis o voi folosi cu placere.

#237
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 _-_, on 28 iunie 2017 - 12:27, said:

Am scris de ce:
In plus, pretul a fost atractiv:

Avatar.PNG

Fiind chinezarie pot aparea orice surprize.

Alt motiv pentru care am cumparat-o este acela ca o voi folosi ca trotineta de sacrificiu.

Ti-am inteles motivele, acu vad ca le-ai subliniat si le-ai suplimentat. Doar ca eu nu procedez asa, daca exista aspecte negative, acestea s-ar putea sa primeze in detrimentul celor pozitive. Unul e faptul ca e chinezarie. Dar oricum, ai testat-o deja, urmeaza impresii dupa folosinta mai indelungata. Asteptam....

La pret, vad ca i-au pus 4 lei transport. Mult. Posted Image
In caz de sacrificiu parca as lua pentru copil, dar mai degraba una mai ieftina.

 calinux, on 28 iunie 2017 - 12:47, said:

master_oz
"mi pare o combinatie intre Oxelo Town 9 EF si Oxelo Town 7 XL. De ce nu s-or fi gandit cei ce proiecteaza Oxelo la asa ceva?! Ar fi fost fain."
de fapt s-au gindit si iata ce-au scos deja pe (alta) piata:
https://www.decathlo...id_8377411.html
Foarte bine, dar cumva as fi vrut ca platforma sa fie mai jos iar suspensia spate sa fie cumva mai protejata.
Si chiar pare a fi o combinatie intre cele doua trotinete, vizual pare a avea:
- platforma, sistemul de rabatare, suspensiile de la oxelo town 7xl
- frana de mana, rotile, curbura ghidonului in partea de sus de la Oxelo 9EF.

Nu pare a avea acelasi sistem de blocare al manerelor ghidonului, ceea ce inseamna ca alea o sa cam tremure.
Are grip cauciucat? Asa vad.
Si are cric. Ce dragut.Posted Image
Si au schimbat logo.

In pricipiu presupun ca au plecat urechea altor solicitari de a construi o combinatie intre cele doua trotinete si asta a iesit. Daca era acest model disponibil asta mi-as fi luat, acu is multumit cu ceea ce am.

 Dany_Darke, on 28 iunie 2017 - 12:54, said:

la mine dupa cateva drumuri pe zone nu neaparat rele, dar cu asfalt romanesc, adica mici gropite intre pietrele din asfalt, deja are un zgomot deranjant pe spate, tare imi e ca mi-a cam uzat rulmentii drumul nostru minunat.

iar cum astia sunt consumabili si neacoperiti de garantie ...
Dar rulmentii aia n-au un nr de turatii la care ar trebui sa reziste?

 _-_, on 28 iunie 2017 - 13:33, said:

Tot de la 7 XL a mostenit acel mecanism de pliere incomod.

Mecanismul de pliere nu e deloc incomod. Trebuie doar sa sti cum sa-l folosesti. Sunt convins ca sti, ca ai experimentat ambele sisteme de pliere-depliere si cel de la 9EF iti place mai mult. Si eu am testat ambele sisteme si, obisnuit fiind cu plierea deplierea de la 7XL, mi s-a parut incomod cand am pliat-depliat o trotineta 9EF. E drept asta am facut-o numai de proba si e la fel de drept ca la prima incercare de a-mi deplia trotineta am transpirat vreo 5 minute langa ea nedumirindu-ma de ce nu-i dau de cap (am mai precizat asta intr-o postare)

Edited by master_oz, 28 June 2017 - 18:21.


#238
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
nr turatii ... o fi, dar se pare ca nu rezista la un drum altfel decat oglinda

#239
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 master_oz, on 28 iunie 2017 - 18:19, said:

Mecanismul de pliere nu e deloc incomod. Trebuie doar sa sti cum sa-l folosesti. Sunt convins ca sti, ca ai experimentat ambele sisteme de pliere-depliere si cel de la 9EF iti place mai mult. Si eu am testat ambele sisteme si, obisnuit fiind cu plierea deplierea de la 7XL, mi s-a parut incomod cand am pliat-depliat o trotineta 9EF. E drept asta am facut-o numai de proba si e la fel de drept ca la prima incercare de a-mi deplia trotineta am transpirat vreo 5 minute langa ea nedumirindu-ma de ce nu-i dau de cap (am mai precizat asta intr-o postare)

La 9EF este mai simplu. Tin trotineta de ghidon, pun piciorul pe buton, apoi apas in jos pana cand urca podeaua si se agata singura de ghidon. Cand vreau sa o depliez, doar apas pe tragaci si las podeaua sa cada, cu zgomotul de rigoare.

Cel mai "destept" mecanism de pliere este la trotineta Globber. Ii dai un simplu kick in buton, cobori usor de ghidon si podeaua incepe sa urce singura. Trotineta sta pliata datorita fortei sistemului hidraulic. Ca sa o depliezi, pur si simplu tragi in jos de podea pana cand incepe sa coboare singura.

Prin contrast, mecanismul de pliere de la 7 XL este incomod. Trebuie sa tragi cu mana de levierul de siguranta, sa apesi parghia pentru pliere/ depliere in timp ce indepartezi usor ghidonul, apoi sa impingi la loc levierul de siguranta. Deci sunt mai multe operatiuni care te obliga sa te asezi pe vine, sa folosesti ambele maini si sa ai cum sa te speli pe maini si sa iti stergi mainile in caz ca te murdaresti (deoarece fiind aproape de sol, cele doua manete mai mereu se murdaresc).

 master_oz, on 28 iunie 2017 - 18:19, said:

Ti-am inteles motivele, acu vad ca le-ai subliniat si le-ai suplimentat. Doar ca eu nu procedez asa, daca exista aspecte negative, acestea s-ar putea sa primeze in detrimentul celor pozitive. Unul e faptul ca e chinezarie. Dar oricum, ai testat-o deja, urmeaza impresii dupa folosinta mai indelungata. Asteptam....

De fapt, trotineta pare chiar mai robusta decat am avut impresia initial. Mi-a venit cam cu toate suruburile slabite, dar le-am rezolvat cu cele 4 chei din dotare. Saiba aceea de plastic (de la sistemul de fixare a inaltimii ghidonului) era crapata din fabrica. Cum am strans un pic surubul si am verificat daca se blocheaza ghidonul s-a si rupt o bucatica din ea. Cand am deblocat ghidonul pur si simplu a cazut acea saiba de tot. I-am pus imediat una metalica, care intamplator avea exact aceleasi dimensiuni si acelasi diametru. Saiba este argintie si deranjeaza un pic la ochi, dar isi face treaba. Ma ingrijoreaza un pic "tragaciul" din plastic de la mecanismul de pliere, deoarece are un carlig care sustine intreaga greutate a platformei. Restul componentelor importante sunt din metal si par destul de zdravene. Am mai constatat ca podeaua flexeaza usor pe laterale sub greutatea mea, dar nu cred ca este o problema.
Am plimbat-o azi prin parc si ma declar multumit. Am trecut peste zone cu asfalt crapat, peste haznale, peste pietricele si crengute fara sa simt o zdruncinatura si fara sa alunec. Am trecut inclusiv prin zone cu asfalt umed. Am traversat chiar un bump din dreptul unei treceri pentru pietoni si zau ca l-am simtit mai putin decat il simt cand il iau cu masina! Trotineta Oxelo avand podeaua mai joasa, dadea cu fundu' de el. Per total experienta oferita de aceasta chinezarie este mai placuta, cel putin comparativ cu trotineta Oxelo la care s-a cam defectat suspensia de pe spate. Voi reveni si cu alte detalii pe masura ce le descopar.

#240
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 _-_, on 28 iunie 2017 - 20:22, said:

Prin contrast, mecanismul de pliere de la 7 XL este incomod. Trebuie sa tragi cu mana de levierul de siguranta, sa apesi parghia pentru pliere/ depliere in timp ce indepartezi usor ghidonul, apoi sa impingi la loc levierul de siguranta. Deci sunt mai multe operatiuni care te obliga sa te asezi pe vine, sa folosesti ambele maini si sa ai cum sa te speli pe maini si sa iti stergi mainile in caz ca te murdaresti (deoarece fiind aproape de sol, cele doua manete mai mereu se murdaresc).
Eu te cred ca avand posibilitatea comparatiei pe o durata mai mare de timp si de exploatare ai reusit sa-ti faci o impresie mult mai trainica si mai obiectiva decat a subsemnatului. Da, deplierea de la Oxelo Town 7XL presupune toti acei mici pasi, insa nu mi se pare deranjant deloc. Nu stiu cum manetele respective se pot murdari, decat daca mergi prin noroi cu ea, in rest nu are nimic. Oricum foarte rar o depliez, mai precis pana acum doar de 3 ori: prima oara in magazin, la proba, a 2-a oara cand am mers intr-o locatie si a 3-a oara cand am intrat cu ea in kaufland si nu am vrut s-o las la bagaje.
Imi pare rau insa ca nu se poate folosi ca un troller sa o pot trage dupa mine in situatiile in care o pliez si o car in continuare cu mine sau dupa mine,mi-ar fi mai comod.

La "chinezaria"pe care ti-ai luat-o imi place faptul ca iti poti pune bidon de apa. Cred ca e foarte util si o sa vad daca imi pot pune si eu, eventual si o mica borseta.

Oricum, daca tu esti multumit de ea, s-o folosesti cu placere si evident te asteptam sa revii cu impresii despre ea dupa o folosinta mai indelungata. Sper insa ca nu ti-ai facut o obsesie din a achizitiona trotinete :)

 Hider141, on 28 iunie 2017 - 12:40, said:

La partea referitoare cu zgomotul la 7 XL iti dau dreptate, mai ales cand ruleaza pe asfalt zgrunturos sau pe dale de beton cu margini rotunjite. Ieri mi-a ajuns Town 7 XL ('Furia Neagra', am sa pun si poze cand reusesc), am testat-o printre altele pe astfel de suprafete, si e foarte incomoda pe astfel de suprafete.

Poate nu ai ceva bine strans la trotineta, n-ar trebui sa faca zgomot asa din prima, verifica tot ce poti. Sau poate tu ai prins una din acelasi lot ca si Dany_Darke.

Iar daca ai posibilitatea sa testezi un model OXELO TOWN 5XL pe acelasi traseu sau pe drum similar o sa vezi ca ai optat pentru o trotineta mult mai buna.

Felicitari si tie pentru achizitie, sa-ti fie de folos!

#241
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Mersi!
La o prima privire, zgomotul e de la manere, care nu stau fixe datorita faptului ca sunt detasabile, de la clema centurii cu care poti cara trotineta in spate si de la rotile din material plin.
Deocamdata nu scoate zgomote suspecte, sau care ar arata ca e vreo problema cu ea. Astept sa vad cum se va comporta peste cateva saptamani, si multe ture pe traseul spre casa.

#242
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pai sa strangi acele surubele, pt ghidon, asa am lasat si eu si auzeam la un moment dat cum se misca manerul in interior si cum se forta acel "click" de fixare astfel ca se mai auzea cate o pocnitura uneori. apoi am strans surubelele si totul a fost ok, manerele au ramas fixe si e mai ok.

ai sa vezi ca e o diferenta intre ele stranse si nestranse. pt ca acum ai un joc dublu, unul din ghidon si unul din manere, care se amplifica. dupa ce le strangi, o sa mai ai doar 1 care oricum e mai mic. astfel o sa fie mai stabila directia.

#243
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu abia acum am observat ca noul Oxelo Town 7 XL are aceeasi denumire ca si vechiul Oxelo Town 7 XL.
Probabil ca modelul 2017 il va inlocui pe cel anterior.

Attached File  7 XL new.PNG   165.71K   26 downloads  Attached File  7 XL old.PNG   177.36K   24 downloads

Partea proasta legata de manere este ca (daca imi dau bine seama) la actualul Town 7 XL, la fel ca si la Oxelo Town 9 EF nu mai exista acea clapa care fixeaza manerele de la modelul vechi 7 XL. Manerele vor avea mereu joc, vor produce zgomot si situatia se va agrava in timp pe masura ce se toceste plasticul de la cele doua butoane datorita frecarii de marginile gaurilor prin care trec (la vechiul model butoanele erau mici si metalice).

 master_oz, on 28 iunie 2017 - 21:00, said:

Eu te cred ca avand posibilitatea comparatiei pe o durata mai mare de timp si de exploatare ai reusit sa-ti faci o impresie mult mai trainica si mai obiectiva decat a subsemnatului. Da, deplierea de la Oxelo Town 7XL presupune toti acei mici pasi, insa nu mi se pare deranjant deloc. Nu stiu cum manetele respective se pot murdari, decat daca mergi prin noroi cu ea, in rest nu are nimic. Oricum foarte rar o depliez, mai precis pana acum doar de 3 ori: prima oara in magazin, la proba, a 2-a oara cand am mers intr-o locatie si a 3-a oara cand am intrat cu ea in kaufland si nu am vrut s-o las la bagaje.
Imi pare rau insa ca nu se poate folosi ca un troller sa o pot trage dupa mine in situatiile in care o pliez si o car in continuare cu mine sau dupa mine,mi-ar fi mai comod.

La "chinezaria"pe care ti-ai luat-o imi place faptul ca iti poti pune bidon de apa. Cred ca e foarte util si o sa vad daca imi pot pune si eu, eventual si o mica borseta.

Oricum, daca tu esti multumit de ea, s-o folosesti cu placere si evident te asteptam sa revii cu impresii despre ea dupa o folosinta mai indelungata. Sper insa ca nu ti-ai facut o obsesie din a achizitiona trotinete Posted Image

Eu folosesc frecvent plierea/ deplierea (cand o scot din/ aduc in casa/ masina, cand urc/ cobor trepte sau traversez zone pe unde nu pot trece cu trotineta, cand intru in/ ies dintr-un magazin, cand folosesc modul trolley etc.) si ma saturasem de toti acei pasi necesari pentru pliere/ depliere. De aceea eu nu as mai putea accepta o trotineta fara un sistem de pliere/ depliere rapida.
Probabil ca de aceea si apreciez cel mai mult trotineta Globber, mai ales ca la Globber nu este necesar sa cobor ghidonul din pozitia maxima, deoarece cand este pliata nici macar nu este mai lunga trotineta decat celelalte trotinete ale mele, dupa cum se vede si in imaginile postate de mine: https://forum.softpe...2#entry21225162
Ce imi mai place la Globber este lipsa unui mecanism de prindere la pliere, trotineta ramanand pliata datorita fortei hidraulice, ceea ce permite rotirea ghidonului la 180 grade, deci nu mai este necesar ca si manerele sa fie pliate (motiv pentru care nici nu are manere pliabile). Cand am nevoie sa circul pe undeva unde am nevoie frecvent de pliere/ depliere, modul trolley si cric iau cu mine Globberul.

In al doilea rand, apreciez latimea platformei pe care mi-o oferea cu generozitate doar modelul Oxelo Town 9 EF. Este singura trotineta pe care o pot utiliza impreuna cu anumite piese de incaltaminte. Ce e drept, de la o vreme am inceput sa fiu mai atent ce incaltaminte cumpar, ca sa pot utiliza si trotinetele cu platforme mai inguste.

Trotineta Oxelo Town 7 XL (modelul vechi), datorita mecanismului de pliere incomod si a platformei inguste, aproape ca nu o mai foloseam. In mod cert nu este proiectata pentru persoane cu o inaltime de peste 1.85m si marimea 45 la pantofi. Dupa ce mi-am cumparat trotineta chinezeasca cu dubla suspensie am redecoperit ce diferenta enorma face o astfel de trotineta, cat de lin si placut este sa mergi cu ea, mai ales cand are si o platforma lata, un ghidon mai lat, curbat spre fata si un mecanism de pliere rapida.
Daca trotineta chinezeasca se va dovedi fiabila, probabil ca va deveni trotineta mea principala, ceea ce le-ar face pe celelalte oarecum inutile. Pentru mine indeplineste aproape toate criteriile pe care le cer de la o trotineta. Imi pare rau ca nu am descoperit-o mai din timp. Desi, fiind chinezarie, nu se stie cand vor incepe surprizele neplacute...

Suportul acela pentru sticla este cam inutil. Nu poti sa pui o sticla normala (de bicicleta) in el din cauza tragaciului de la mecanismul de pliere. Poate doar sa incapa o sticla mai mica si suficient de lata ca sa nu cada din suport sau un pahar mai lat cu protectie impotriva scurgerii. Eu mi-am lovit de cateva ori genunchii de acel suport. M-am si zgariat cand am intrat cu genunchiul drept intre cele doua parti ale suportului. Am incercat sa-l inlocuiesc (suportul, nu genunchiul) cu unul care se adapteaza la orice latime de sticla (are un fel de "robinet" care permite selectarea latimii), dar din pacate, nu se potriveste la gauri. Suportul original are gaurile mai apropiate.

Edited by _-_, 29 June 2017 - 08:21.


#244
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 _-_, on 29 iunie 2017 - 07:55, said:

Eu abia acum am observat ca noul Oxelo Town 7 XL are aceeasi denumire ca si vechiul Oxelo Town 7 XL.
Probabil ca modelul 2017 il va inlocui pe cel anterior.
Si deja ne raportam la modelul vechi denumindu-l...

 _-_, on 29 iunie 2017 - 07:55, said:

Trotineta Oxelo Town 7 XL (modelul vechi)
Puteau sa-i dea o denumire care sa o diferentieze de modelul anterior, anul, o litera sau o cifra in plus, ceva. Sunt convins ca e un Town 7XL e un model de succes dar succesorul e alt produs. La noi inca nu l-am vazut. Ba da, e deja in oferta la Decathlon si e cu 50 lei mai scump fata de modelul anterior.

 _-_, on 29 iunie 2017 - 07:55, said:

Partea proasta legata de manere este ca (daca imi dau bine seama) la actualul Town 7 XL, la fel ca si la Oxelo Town 9 EF nu mai exista acea clapa care fixeaza manerele de la modelul vechi 7 XL. Manerele vor avea mereu joc, vor produce zgomot si situatia se va agrava in timp pe masura ce se toceste plasticul de la cele doua butoane datorita frecarii de marginile gaurilor prin care trec (la vechiul model butoanele erau mici si metalice).
Da, dar modelul "actual"e mai avansat, are butoane la manere. "Urmatorul" model va avea touch-screen si sa vezi acolo probleme, cand nu ai baterie, nu poti detasa manerele. Posted Image

Daca e sa se strice bagi bormasina in gaurele, dai gaura pana in partea cealalta si si le prinzi in suruburi; sigur, va fi mai greu la detasarea lor.

 _-_, on 29 iunie 2017 - 07:55, said:

Suportul acela pentru sticla este cam inutil. Nu poti sa pui o sticla normala (de bicicleta) in el din cauza tragaciului de la mecanismul de pliere. Poate doar sa incapa o sticla mai mica si suficient de lata ca sa nu cada din suport sau un pahar mai lat cu protectie impotriva scurgerii. Eu mi-am lovit de cateva ori genunchii de acel suport. M-am si zgariat cand am intrat cu genunchiul drept intre cele doua parti ale suportului. Am incercat sa-l inlocuiesc (suportul, nu genunchiul) cu unul care se adapteaza la orice latime de sticla (are un fel de "robinet" care permite selectarea latimii), dar din pacate, nu se potriveste la gauri. Suportul original are gaurile mai apropiate.

Am vazut ca unele trotinete aveau suportul pentru bidonul de apa in partea din fata, nu stiu daca il poti muta. Daca te deranjeaza in asemenea hal incat sa doresti sa-ti inlocuiesti piciorul, pardon suportul, da-l jos. Eu ma gandeam sa imi montez unul in partea din fata, dar pana acum n-am circulat asa de mult incat sa mi se faca sete, apa avem in oras de la tasnitori; ideea imi venise vazand imagini cu noua ta trotineta.

Edited by master_oz, 29 June 2017 - 09:06.


#245
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
deci noul model este iar un hibrid cu 9ef? imi place culoarea asa zisa neagra. pare interesanta. dar frana e si de mana si de picior din ce vad eu acolo.

manele cum se dau jos? au ramas doar in acel "butonel"? dar ala nu e capabil sa sustina toate fortele din ghidon. un lucru foarte bun cu acel cauciuc pe platforma, pt ca este mai rezistent fata de cel vechi, care se uzeaza prematur. nu stiu aderenta acum, dar fiind acelasi cu 9ef ...

vad ca au pus cric, o mare imbunatatire. rotile de 9ef, exact cum ziceam ca se potrivesc. acum arata mai bine si frana spate de pe roata, e mai cursiva pe roata. ma bucur ca au pus acel cablu de frana prin si pe sub cadru, ca la 9ef arata aiurea tare.

eu una vad ceva imbunatatiri ca si aspect vizual si functional in anumite parti. intern .... daca nu au facut nimic, vor avea acelasi succes in service ca si precedenta versiune.

#246
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La 9 EF ambele frane actioneaza pe roata din spate. Oare o fi la fel si pe noul 7 XL?
Cablul de la frana mie mi se pare ca urmeaza acelasi traseu la ambele modele.

Lipsa cricului o percep ca deranjanta la orice trotineta fara kickstand. Acum au intrat in normalitate.

Cauciucul de pe podea este excelent comparativ cu acel "glass papier" e la alte trotinete.

 Dany_Darke, on 29 iunie 2017 - 09:20, said:

manele cum se dau jos? au ramas doar in acel "butonel"? dar ala nu e capabil sa sustina toate fortele din ghidon.

"Butonelul" pentru "manele" ar trebui dat jos de tot si inlocuit prin buton de "Metal".

Metoda de fixare a manerelor, doar in acele in butoane mari de plastic, mi se pare foarte prost gandita. In fara de faptul ca manerele au joc si produc zgomot, mai si raman butoanele acelea uneori prinse inauntru, deoarece au obiceiul sa se deplaseze oblic si trebuie sa le misti pana cand trec prin gauri.

Legat de trotineta Avatar:
1) Am dat jos suportul pentru bidon, l-am modificat pe cel reglabil, largind prin ovalizare gaura originala si l-am montat pe acesta. Asa pot pune acolo o sticla de 500 ml de apa plata sau suc dupa ce depliez trotineta. Ba chiar carligul pentru ancorarea trotinetei ajuta un pic la sustinerea sticlei, deoarece apasa pe ea (fiind pe arc). In plus, nu mai risc sa imi intre genunchiul intre clemele de la suportul pentru bidon original.
2) Am pus la ea soneria pe care o aveam montata la trotineta Oxelo.
3) I-am adaugat un far.
Atat soneria cat si farul incap pe ghidon si nu incomodeaza la pliere. Exista doar o mica problema, deoarece clema de la cureaua de transport se sprijina chiar in geamul de la far, daca nu am grija sa o trec pe dedesubt. Dar la nevoie farul se poate trage afara din suport.

#247
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 Dany_Darke, on 28 iunie 2017 - 22:42, said:

pai sa strangi acele surubele, pt ghidon, asa am lasat si eu si auzeam la un moment dat cum se misca manerul in interior si cum se forta acel "click" de fixare astfel ca se mai auzea cate o pocnitura uneori. apoi am strans surubelele si totul a fost ok, manerele au ramas fixe si e mai ok.
Mersi de sfat. Am strans suruburile cand am scos-o din cutie, dar nu le-am strans prea tare, de frica sa nu cedeze clema sau suruburile. Acum doar cand e clema deschisa se misca, dar le voi mai strange putin, sa vad daca se reduce sunetul manerelor cand sunt montate in lacas.

 _-_, on 29 iunie 2017 - 13:00, said:

La 9 EF ambele frane actioneaza pe roata din spate. Oare o fi la fel si pe noul 7 XL?
Cablul de la frana mie mi se pare ca urmeaza acelasi traseu la ambele modele.
Din cate vad cablul nu se apropie deloc de roata din fata.

 _-_, on 29 iunie 2017 - 13:00, said:

"Butonelul" pentru "manele" ar trebui dat jos de tot si inlocuit prin buton de "Metal".
Metoda de fixare a manerelor, doar in acele in butoane mari de plastic, mi se pare foarte prost gandita. In fara de faptul ca manerele au joc si produc zgomot, mai si raman butoanele acelea uneori prinse inauntru, deoarece au obiceiul sa se deplaseze oblic si trebuie sa le misti pana cand trec prin gauri.
Am ramas putin cu buza umflata cand ai amintit de modelul asta, fiindca l-am vazut inainte sa-mi cumpar trotineta, dar nu am fost atent la faptul ca diferenta de bani vine de la frana si cric (am crezut initial ca diferenta de pret e numai de la culoare).
Dar totusi m-am mai linistit cand am vazut manerele.

#248
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 master_oz, on 29 iunie 2017 - 09:01, said:

Am vazut ca unele trotinete aveau suportul pentru bidonul de apa in partea din fata, nu stiu daca il poti muta.

Cam la orice trotineta s-ar putea monta un adaptor de acest gen (Topeak CageMount TCM01): https://www.topeak.c...s/332-cagemount

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GZw1Gdh_mqE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se gaseste in ofertele mai multor magazine de la noi.

De asemenea, mi se pare interesant si un adaptor pentru lanterna, de acest gen: https://www.olx.ro/o...te-ID6Jtdy.html

#249
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 _-_, on 29 iunie 2017 - 16:08, said:

Cam la orice trotineta s-ar putea monta un adaptor de acest gen (Topeak CageMount TCM01): https://www.topeak.c...s/332-cagemount
Dai un ban dar nu-l mai ai. Se poate prinde si cu fasete (bride, coliere) si sta la fel de bine cum le stau unora capacele la rotile auto, desi sunt supuse unor forte mult mai mari.

Farurile de biciclete au toate suport, ba mai nou si unele lanterne se vand cu adaptor pentru biciclete, deci nu e greu de gasit asa ceva.

Azi am verificat si eu aripa-frana spate si am vazut ca era ros din aluminiu. Oare frana s-o gasi ca piesa de schimb? In oferta din magazin nu am vazut-o.

Azi, era sa am accident prostesc. Eu inainteam pe trotuar ascendent cu trotineta si de sus, din stanga vine un biciclist drept spre mine. Socul a fost ca biciclistul intrase in zona cu  iarba, nu m-am gandit ca se circula pe acolo, nu m-am asteptat sa vad pe cineva. E drept si eu si el voiam sa ocolim 3 persoane: eu m-am indreptat spre alta bifurcatie, dar biciclistul n-a mai dorit sa franeze si sa meraga si el pe alta parte a trotuarului ci a scurtat-o prin portiunea cu iarba, neavand cum sa ma vada pe mine, care am aparut ulterior in fata lui cu viteza (comparativ cu cei 3). Io am oprit tragand spre stanga, el nu, tragand spre dreapta, spre mine. Daca imi continuam drumul sigur se izbea de mine.

Edited by master_oz, 29 June 2017 - 17:31.


#250
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 master_oz, on 29 iunie 2017 - 17:30, said:

Azi am verificat si eu aripa-frana spate si am vazut ca era ros din aluminiu. Oare frana s-o gasi ca piesa de schimb? In oferta din magazin nu am vazut-o.
De acest lucru am vazut ca se mai plange un utillizator la rubrica de discutii pentru trotinete Oxelo Town 7 XL (modelul vechi :) )

Dar cautam altceva ce gasisem anterior tot pe acolo si anume citez:

"Paul (România) , 40 - 49 ani , Bărbat
Folosit pentru 2 - 8 săptămâni
Am schimbat rulmenti si am pus Abec7 si aluneca pe orice .
daca vreau sa ii pun frana la fel ca o surata de ai ei cu pret mai mare se poate ?

Buna ziua domnule Paul,
Va multumim pentru review-ul oferit produsului TOWN 7 susp white SCOOTER.
Pentru a vedea daca acest lucru este posibil,va invit la atelierul nostru pentru a discuta cu tehnicieni nostri si a ne asigura ca se pastreaza functionalitatea produsului si normele de securitate.
Lucian Chelaru - Director Sport
B'Twin, Oxelo, Atelier
DECATHLON ROMANIA"

Asadar, macar se poate lua legatura cu cei de la atelier si ar putea spune daca i se poate monta o frana pentru mana. Consider ca ar fi mult mai utila pentru o reactie rapida, decat sa fac "balet" pentru a opri: ba ma las pe spate sa franez, ba sar de pe trotineta.

#251
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Surprize de genul asta se mai intampla. De aceea trebuie sa fim atenti, sa ne asiguram inainte de a face orice viraj, sa prevenim orice situatie de risc...
Mare atentie si la copiii mici care isi schimba brusc directia fara sa se uite, indiferent daca merg pe jos sau cu triciclete, masinute etc.!

Intre timp mi-am accesorizat trotineta (oglinda nu i-am pus inca). Pun poze, inclusiv cu cele doua trotinete alaturate (Byox 2W Avatar si Oxelo Town 7 XL - modelul vechi):

Attached File  WP_20170629_19_17_44_Pro.jpg   748.5K   32 downloads  Attached File  WP_20170629_19_18_19_Pro.jpg   660.7K   29 downloads  Attached File  WP_20170629_19_18_30_Pro.jpg   737.44K   27 downloads

Attached File  WP_20170629_19_19_23_Pro.jpg   245.64K   26 downloads  Attached File  WP_20170629_19_20_40_Pro.jpg   429.17K   25 downloads  Attached File  WP_20170629_19_31_07_Pro.jpg   330.16K   25 downloads

Attached File  WP_20170629_20_11_08_Pro.jpg   385.47K   25 downloads  Attached File  WP_20170629_20_12_18_Pro.jpg   462.82K   26 downloads  Attached File  WP_20170629_20_12_49_Pro.jpg   503.44K   25 downloads

#252
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Nu-i mai simplu sa folosiți un rucsac de hidratare?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate