Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Baterie rencarcabila - aparat monitorizare glicemie

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Salut!

Mi-am cumparat recent un system de monitorizat continuu glicemia(am diabet de tipul 1), systemul este format din senzorul care intra sub piele care tine 7zile+ si un transmitator bluetooth care sta conectat pe senzor si transmite wireless glicema la fiecare 5 minute spre telefonul mobil sau un receptor special.

Sistemul nu este ieftin, senzorii costa 52 lire bucata si transmitatorul 200 lire. Iar bateria transmitatorului dureaza undeva intre 90 si 112 zile iar normal trebuie aruncat si cumparat altul dupa aceasta perioada.

Dar din cauza costurilor foarte ridicate multa lume, cu putina migala, reusesste sa schimbe bateriile in acesti transmitatori, prelungindu-le viatza si reducand dramatic costul systemului fara multe sacrificii.

Dar ce vreau eu sa fac e sa instalez o baterie reincarcabila pe acest transmitator, pentru care am gasit un ghid dar as vrea sa il inbunatatesc putin(il atasez mai jos).

Acea baterie folosita este de la fitbit si este de 3.7v. Iar aparatul merge normal cu 2 baterii de 1.5v, iar voltajul ideal este de 3-3.2v.

Ca sa prelungesc viatza aparatului, ideal ar trebui sa reduc cumva voltajul de la bateria folosita sau sa gasesc o baterie cu voltaj mai mic cu dimensiuni la fel de mici. Vreo sugestie?
Probabil si o metodata interioara sau exterioara care sa imi indice cand e incarcata bateria?

Attached Files



#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu cred ca ii face rau neaparat o baterie LiIon reincarcabila normala chiar daca are cind e incarcata peste 4V (chiar daca zice pe ea 3.6 sau 3.7). Poti sa incerci, oricum dupa ce s-a terminat transmitatorul e gunoi, nu ai ce pierde.

Daca chiar nu merge si e vreo problema exista un fel mai special de acumulatori, LiFePO4 care are ceva gen 3.3V cind e full (evident trebuie incarcat adecvat, daca o faci la 4.2V cu un incarcator normal de LiIon il omori).

Un indicator de cit de incarcata e bateria nu cred ca e asa necesar daca e reincarcabila si tine cu saptaminile sau lunile. Daca stii ca tine 3 luni o incarci o data la doua luni si asta e.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,607
  • Înscris: 05.12.2005
În loc de Li-Ion poţi folosi LiFePo4, care are tensiunea ideală pt. aplicaţia asta: 3-3,2V. Există şi în varianta R3 sau R6, pe locul celeilalte baterii din compartiment faci un ştrap.

#4
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009

 f300, on 02 mai 2017 - 20:30, said:

Nu cred ca ii face rau neaparat o baterie LiIon reincarcabila normala chiar daca are cind e incarcata peste 4V (chiar daca zice pe ea 3.6 sau 3.7). Poti sa incerci, oricum dupa ce s-a terminat transmitatorul e gunoi, nu ai ce pierde.

Daca chiar nu merge si e vreo problema exista un fel mai special de acumulatori, LiFePO4 care are ceva gen 3.3V cind e full (evident trebuie incarcat adecvat, daca o faci la 4.2V cu un incarcator normal de LiIon il omori).

Un indicator de cit de incarcata e bateria nu cred ca e asa necesar daca e reincarcabila si tine cu saptaminile sau lunile. Daca stii ca tine 3 luni o incarci o data la doua luni si asta e.
Unde pot gasi acumulator LiFePO4 in dimensiunile necesare?

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,607
  • Înscris: 05.12.2005
În dimensiunea aia nu se fabrică din păcate. Va trebui plasată în exteriorul emiţătorului.

#6
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009

 mihaicozac, on 02 mai 2017 - 20:59, said:

În dimensiunea aia nu se fabrică din păcate. Va trebui plasată în exteriorul emiţătorului.
Nu vreau sa compromit dimensiunile transmitatorului.. daca nu gasesc baterie cu voltaj mai mic la dimensiunile de care am nevoie atunci as putea reduce cumva voltajul celei de 4v?

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,607
  • Înscris: 05.12.2005
2 diode gen 1N4148 reduc tensiunea cu 1,2V, astfel o celulă Li-Ion cu diodele înseriate va oferi între 3V şi 2,4V, funcţie de starea de încărcare.

#8
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Tot ce iti trebuie este un modul pentru incarcare si un acumulator.
https://www.okazii.r...alizate&ibid=hp
https://www.okazii.r...-usb-a186764269
Iar acumulator gasesti in acest mp3 : http://www.mivarom.r...-memorie-p-7838

EDIT !!
Pini pentru mufa : http://www.mivarom.r...ni-linie-p-3506

Edited by diegodanny, 02 May 2017 - 21:19.


#9
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009

 mihaicozac, on 02 mai 2017 - 21:12, said:

2 diode gen 1N4148 reduc tensiunea cu 1,2V, astfel o celulă Li-Ion cu diodele înseriate va oferi între 3V și 2,4V, funcție de starea de încărcare.
Asa poate va fi voltajul prea mic?

 diegodanny, on 02 mai 2017 - 21:14, said:

Tot ce iti trebuie este un modul pentru incarcare si un acumulator.
https://www.okazii.r...alizate&ibid=hp
https://www.okazii.r...-usb-a186764269
Iar acumulator gasesti in acest mp3 : http://www.mivarom.r...-memorie-p-7838

EDIT !!
Pini pentru mufa : http://www.mivarom.r...ni-linie-p-3506
Bateria respectiva e tot de 3.7v

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,607
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă tensiunea finală e prea mică aşa, poţi folosi o singură diodă. Ideea e că dacă bateria e descărcată să te avertizeze cumva, cu o singură diodă e posibil ca bateria să se descarce prea mult.

#11
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009

 mihaicozac, on 02 mai 2017 - 21:40, said:

Dacă tensiunea finală e prea mică aşa, poţi folosi o singură diodă. Ideea e că dacă bateria e descărcată să te avertizeze cumva, cu o singură diodă e posibil ca bateria să se descarce prea mult.
Hmm, atunci ce alte solutii as avea? Mi-ar trebui una care sa stiu sigur ca functioneaza si e de incredere..

Un tranzistor micut care sa scada voltajul s-ar gasi?

#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,607
  • Înscris: 05.12.2005
Păi şi bateriile originale se descarcă în timp, nu rămân cu 3V până la final. Sigur există un prag de tensiune sub care aparatul semnalizează baterie descărcată, care ar trebui să fie la vreo 20% din tensiunea nominală, deci pe la 2,4V.
În teorie s-ar putea folosi un integrat gen low-drop regulator, însă problema cu ele este consumul propriu în gol, mai mare decât cel al aparatului.
Ai putea încerca cu o diodă 1N4148 înseriată cu una Schottky, aşa ar cădea cca. 1V pe ele, deci tensiunea văzută de aparat ar varia între 3,2V şi 2,6V, ceea ce ar trebui să fie OK.

#13
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009

 mihaicozac, on 03 mai 2017 - 19:38, said:

Păi și bateriile originale se descarcă în timp, nu rămân cu 3V până la final. Sigur există un prag de tensiune sub care aparatul semnalizează baterie descărcată, care ar trebui să fie la vreo 20% din tensiunea nominală, deci pe la 2,4V.
În teorie s-ar putea folosi un integrat gen low-drop regulator, însă problema cu ele este consumul propriu în gol, mai mare decât cel al aparatului.
Ai putea încerca cu o diodă 1N4148 înseriată cu una Schottky, așa ar cădea cca. 1V pe ele, deci tensiunea văzută de aparat ar varia între 3,2V și 2,6V, ceea ce ar trebui să fie OK.
Inteleg, ai putea sa faci o diagrama simpla unde trebuie puse diodele?

Edit: in PDFul atasat este o diodata Schottky, aceea e acolo sa reguleze voltajul de incarcare?

Attached Files

  • Attached File  g5.jpg   56.97K   19 downloads

Edited by Ionu201x, 03 May 2017 - 19:47.


#14
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Nu mai cita daca raspunzi imediat.

#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,607
  • Înscris: 05.12.2005

 Ionu201x, on 03 mai 2017 - 19:43, said:

Inteleg, ai putea sa faci o diagrama simpla unde trebuie puse diodele?

Edit: in PDFul atasat este o diodata Schottky, aceea e acolo sa reguleze voltajul de incarcare?
Dioda coboară tensiunea pe modul, ceva gen cum am propus și eu.
Schema de legături ar fi cam așa:

Attached Files



#16
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Mersi, o sa incerc ceva de genul sa vad ce voltaj o sa am la iesire. Oricum mai am 2luni+ pana mi se termina bateria la transmitator, dar ar trebui sa incep sa comand piesele si sa experimentez.
Are rost sa mai pun diodat schottky din schema initiala?

Incarcatorul cum trebuie sa fie setat? In PDFul atasat zice ca cica trebuie pusa o rezistenta ca sa previna supraincararea. O lamurire unde trebuie pusa si ce marime?

Attached Files

  • Attached File  g5-2.jpg   128.99K   8 downloads


#17
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,607
  • Înscris: 05.12.2005
Habar n-am ce vor să spună cu asta, modulul ar trebui să decupleze complet la atingerea tensiunii de încărcare maxime. Poate se referă la ceva paralel cu bateria, care să consume permanent câţiva mA. Poţi încerca cu 1k, lipită pe bornele de pe modul.
Dioda din documentaţie nu mai trebuie montată, cele 2 din schema mea sunt de ajuns.

#18
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Acea dioda nu ajuta si sa impiedice scurt circuitul la contact cu apa? Daca fac baie/stau in piscina?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate