Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Baterie rencarcabila - aparat monitorizare glicemie

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Nu prea.

#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Doua diode e foarte posibil sa fie prea mult, sa nu uitam ca le creste caderea de tensiune cu curentul si desi asta pare un device de curent mic de fapt in mod sigur consumul mare apare in impulsuri, cind se face periodic o citire. Este foarte probabil sa para ca tine extrem de putin bateria din cauza asta. Eu as pune cel mult o dioda, eventual chiar nici una daca tot e o scula de unica folosinta si gata folosita atunci cind incep experimentele.

La rezistenta se refera ca TP4056 ala poate sa incarce cu 1A si in mod sigur nu e prea bine pentru un LiIon mic. O rezistenta de 5-10 ohmi intre modul si baterie (preferabil montata in partea fixa, nu ai nevoie sa o cari cu tine) ar limita curentul. Cred ca se poate modifica si modulul daca schema are un rezistor extern pentru current sense prin schimbarea acestuia (cu unul mai mare) dar e prea complicat.

#21
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Inteleg... ce bine ar fi sa gasesc o baterie reincarcabile de 3v in dimensiunile necesare 🙁 ar trece toata bataia de cap..

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu e asa mare bataie de cap, rezistenta extra este doar pentru ca circuitul ala de incarcare gata facut (altminteri f f bun) e pentru baterii mai mari. Poti sa ai problema asta pentru orice tensiune/chimie (cea LiIon normala de 3.6-4.2V de fapt are avantajul ca gasesti o groaza de baterii si incarcatoare).

Parerea mea e ca o dioda e arhisuficienta si ca eventual poate chiar sa mearga fara. Oricum nu-i o complicatie majora o dioda in serie (chiar si doua, desi nu recomand - in sensul ca ar cadea prea multa tensiune si ar parea bateria consumata prea repede).

Edited by f300, 05 May 2017 - 19:37.


#23
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Am comandat niste piese.

Baterie LiPo 3.7v 30mAh: http://www.ebay.co.u...=STRK:MEBIDX:IT
Modul incarcare baterie microUSB: http://www.ebay.co.u...=STRK:MEBIDX:IT

Am ales o baterie de capacitate mai mica, iar impreuna cu modulul minuscul ar trebui sa incapa ambele in transmitator Posted Image dupa aceea sa pot conecta incarcatorul de telefon direct la transmitator prin mufa microUSB fara piese aditionale.

Mai am nevoie de Schottky si 1N4148, care sunt cele mai mici variante ale diodelor?

#24
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Cred că nu e nevoie să montezi şi modulul de încărcare laolaltă cu restul. Cauţi un conector cu 2 pini foarte mic la care conectezi direct bateria. Din exterior vii apoi cu perechea conectorului la care ai legat modulul de control al încărcării.
Diodele cele mai mici sunt variantele SMD, capsulele au cca. 3mm lungime.

#25
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Dioda asta e buna? http://www.ebay.co.uk/itm/162016608699

Nu imi plac pinii de incarcare.. asa ca am gasit modului asta mic e perfect sa fac un design practic fara nevoie de incarcator aditional si pot sa incarc transmitatorul oricand. Prefer sa trebuiasca sa il incarc mai des decat sa folosesc pini de incarcare Posted Image

Cu modulul respectiv, partea cu microUSB la contactul cu apa poate sa faca ceva scurt?

#26
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Salut!
Am facut rost de un transmitator folosi. Am facut montajul si pare functional!
Doar ca cineva mi-a atras atentia ca modului de incarcare emite 1A ce e prea mult pentru baterie?

Atasez niste linkuri cu piesele. Am incarcat odata bateria si parea ok, dar nu as vreau sa fie redusa viata batriei din cauza asta.. in descrierea bateriei e descris ca are incorporat circuit de protectie. E suficient sau ar trebui sa reduc cumva curentul de incarcare?


Baterie LiPo 3.7v 30mAh: http://www.ebay.co.u...=STRK:MEBIDX:IT
Modul incarcare baterie microUSB: http://www.ebay.co.u...=STRK:MEBIDX:IT
]

#27
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Li-Po +H2O=bomba curata, si arde cam ca termitul, in afara de asta 30mA nu prea suna a imbunatatire, nu stiu ce consum are emitatorul tau dar sigur nu te va ajuta mai mult de 30-40 ore la capacitatea asta , limita de descarcare a unei celule Li-Po este undeva la 2,7-2,8v ,recomandat sa nu cobori sub 3v !!!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bNMfe20I_IE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ipsihi, 14 July 2017 - 18:23.


#28
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Trebuie să verifici ce integrat e ăla de pe placă, dacă e TP4056 se poate schimba o rezistenţă ca să încarce la curent mai mic.

#29
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Pe integrat scrie: 4056E  SS1L1P

Am masurat curentul de iesire si este de 130-135 mA ce e cam mult..

#30
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Daca pun o rezistenta de 150 ohm intre modul si baterie nu ar limita curentul la 28mA ?

#31
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Din datasheet ar rezulta că ai nevoie de o rezistenţă de cca. 100k între pinul 2 şi masă pt. un curent de încărcare constant de 13mA.
Ca să limitezi curentul cu o rezistenţă serie ai nevoie de ceva gen 4,2-3  1,2V/12mA  100 ohmi. Tu calculezi greşit 4,2V/28ma dar ai şi pe baterie tensiune.

#32
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Ce micuta rezistenta.. incerc sa caut una de 10k.
Nu am inteles a doua fraza.. cu 100ohm as putea limita curentul spre baterie? Asta ar fi varianta mai usoara, ar functiona? Nu ar da peste cap circuitul?

#33
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Nu se întâmplă nimic, doar se prelungeşte timpul de încărcare la câteva ore.

#34
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Ar fi super asa, cum as putea calcula mai exact de ce rezistenta am nevoie?

#35
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Păi nu ţi-am scris? 100ohmi între ieşirea încărcătorului şi baterie.

#36
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Ba daa, doar ca ai zis "ceva de gen" ca ai aproximat 4,2-3 ca este si pe baterie tensiune, as putea masura acel -3 ? sa fie mai exact?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate