Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Aventura de constructie (P+1E) Mogosoaia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#433
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,657
  • Înscris: 11.03.2006
Lucrarile la linia 41 afecteaza jumatate de oras. Ieri era omor cum n-am mai vazut niciodata la intrarea de la gara in pasajul Basarab. Am stat 20 de minute pana am trecut de punctul ala, la ora 9 seara, cand de obicei e gol. Asta ca sa ajung acasa si sa constat ca nu e apa calda.

#434
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Nu stiu cata legătura are ajutorul dat cu latratul cainelui. E deranjant..si ai mei latră urat uneori..si-i deranjeaza pe vecinii apropiați..Le-am zis cuvintele cheie să-i mustruluiasca daca nu mai rezista..

O sa am si eu probleme cred cand se vor muta vecinii lipiti de terenul meu..insa  sper sa mai treacă ceva ani pana atunci..

Nu tin partea nimănui pt ca ambele situații is aiurea..cred ca si vecinii tai se simt aourea sa-ti zica..insa chiar ii deranjant..si eu ii mustruluiesc uneori pe ai mei..înainte sa se declanșeze vecinii..

Ai mei latra la tunete..la masini pe drum..si intre ei cand is inchisi in padoc..la masa.

Edited by manghels, 04 July 2019 - 16:33.


#435
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postanam-pop, on 04 iulie 2019 - 13:41, said:

Astazi jurnalul meu este despre cum nu te rapune constructia unei case - desi traim vremurile si vremea pe care o resimtim cu totii ... Posted Image
Dar poti sa o iei cu capul si sa ajungi la nebuni din motive ("mult mai") independente de vointa ta... Cum ar fi disparitia liniei de tramvai 41... Posted Image Posted Image Posted Image
Daca vreti sa vedeti ceva horror, va invit sa incercati zilele astea sa iesiti din Drumul Taberei si sa vreti sa ajungeti oriunde altundeva folosind traseul similar cu cel al lui 41. Posted Image Posted Image

Pentru mine pana la sfarsitul lunii iunie insemna sa fac pana la birou cam 30min in aglomeratie stil "sardine in ulei" (a se citi transpiratie) dupa care o luam pe jos in pas alert inca 15-20min ca sa fac miscare ...



Ieri am ajuns pe la 16:00 la casa in Mogosoaia si efectiv nu imi venea sa mai plec iar in oras la apartament, numai la gandul ca dimineata voi fi nevoita sa fac iar 2h pana la job, drum pe care pana acum cu toate complicatiile il faceam in aprox 1h.
Si mi-am adus aminte de cineva care imi spunea la inceputul jurnalului sa nu "musc" faza cu 15-30 min din Mogosoaia pana in centru. Pai mi-am dorit sa fac pana in max 1h dar cu masina cu AC si rockfm...Posted Image
Nu stiu cum sunt cei care lucreaza 1-2-3 ani la casa, eu nu mai am rabdare sa ma mut la sat din capitala (nu glumesc, Mogosoaia e sat/comuna) Posted Image

Chit ca aici nu umbla cainii cu covrigi in coada... Am un vecin din cei doi pe care i-am ajutat cu curent din panoul meu cand incepusera sa construiasca care mi-a spus sa iau masuri cu cainele care il deranjeaza ca latra devreme dimineata... Posted ImageCine a citit jurnalul meu la inceput stie ca mi-am facut la inceput griji daca sa le dau sa nu curent la amandoi, in ideea sa le fac un bine dar sa nu imi provoace mie neplaceri chestia asta. Au fost niste probleme, au mai sarit niste sigurante dar a fost ok. Cum ti se intoarce binele facut...Posted Image Posted Image

Intre DT si Mog eu folosesc mereu centura. Daca e weekend si e aglomerat bd Tm, o iau prin Chiajna pana la centura. (Sfat pt cateva zile, pana cand te voi pierde din DT)

Despre facerea de bine...stii ca e ...

#436
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
foarte dragute portile, sa le stapaniti sanatosi! Pana la urma cu ce firma ati lucrat? Inteleg ca ati fost multumiti de rezultat.

#437
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View Postdeliacrin, on 09 iulie 2019 - 13:27, said:

foarte dragute portile, sa le stapaniti sanatosi! Pana la urma cu ce firma ati lucrat? Inteleg ca ati fost multumiti de rezultat.

Multumim frumos!Posted Image

Atelier46 din Pitesti au facut portile si pt automatizare au ei o firma cu care lucreaza.
Da, suntem multumiti si avand in vedere ca am fost si am vazut inainte cum lucreaza, atelierul si materialele din care fac (atat profilele cat si accesoriile le au acolo sa le vezi/pipai Posted Image ) noua ne-au placut ca au fost corecti la termenul de livrare si ne-au explicat de ce la ei costa mai mult decat la altii (diametrul profilului, electrodul de sudura, etc conteaza la durabilitate, pe termen lung).

Cu ei am vrut sa fac si padocul Nerei (nu din aluminiu, din teava) dar erau aglomerati si pana la urma am facut cu cineva de aproape ca nu mai puteam astepta, trebuia sa o aducem acasa.

Ii gasesti pe net usor.
Succes!

#438
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
cati ml are poarta auto?
pana la urma 5000k au costat poarta pietonala+una auto+automatizare? sau asta era pret pentru mai multe panouri?

#439
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View Postdeliacrin, on 12 iulie 2019 - 10:43, said:

cati ml are poarta auto?
pana la urma 5000k au costat poarta pietonala+una auto+automatizare? sau asta era pret pentru mai multe panouri?

Aia aprox 5000k erau cu tot cu panourile de la frontal, 5 panouri de cate 1,80 cu 1,30 (pt 16ml deschidere)
Portile auto si pietonala au fost 2100 eur. Aia mare 4m, aia mica 90cm cu 1,85h. Transport, montaj gratuit.

#440
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016
Salutare tuturor,

Am vazut intre timp ca am fost mutata la "finalizate" si mi se pare fainPosted Image .

Au trecut 3 luni de cand nu am mai scris dar am impresia ca au trecut 12 luni parca, de multe ce s-au intamplat.

Ne-am mutat, dupa cum stiti, imediat ce au terminat scoala copiii si a trecut mai mult de o luna de cand au reinceput scolile si experimentam parcursul "de vis" - lungul drum de acasa la serviciu si retur.
Vecinii ne mai intreaba daca ne-am obisnuit cu traficul, noi zicem ca ne-am obisnuit si ca ne asteptam sa fie naspa.
Cand vii acasa nimic nu se compara cu a sta pe terasa si a palavragi, la un pahar de vin, eventual si cu prieteni/rude.Posted Image Posted Image Posted Image  

In alt ordine de idei avem o casa finalizata si pe afara, decorativa si klinker-ul arata demential, aproape nu am recunoscut casa cand a fost gata cu totul.Posted Image
Am avut o super echipa, in 2 saptamani au facut treaba cat pt 3 luni, a meritat sa ii asteptam toata vara Posted Image

Baietii au mai dat o mana de spaclu peste tot ca sa uniformizeze, au dat decorativa, klinker pe zone si au pus si piatra in fata la acces, au retusat/finalizat de la cei care au promis ca mai vin la niste trepte la terasa si dusi au fost...
Plus finalizat gard fata, turnat centuri vreo 60ml, pregatit si turnat beton parcare cu tot cu pregatit rigole pt pavajul ce va veni.

Si nu a fost nevoie sa intervenim cu nimic dupa ei, au pregatit ei tot, geamuri/margini, au curatat si strans tot dupa ei, au montat/demontat schela... A fost ireal. Posted Image
Ma rog, la final s-a lasat cu "decartare" serioasa dar a fost orgasmic sa vezi cum se misca niste oameni care stiu ce fac si vor sa lucreze, nu sa stea pe banii tai.

Au venit 2 sapt si au plecat repede la alta lucrare in Cluj. Pare ca a fost un vis, dar apoi ma uit la poze si vad ca a fost pe bune.

Dupa ce am facut si 60m de drenaj perimetral fata de cei 20m deja facuti in fata, am "slabit" rau la buzunare. Acum asteptam ploile sa vedem ce va fi. Dar au fost ceva ploi rapide si am vazut ca e altceva cand nu ramane apa sus.

Pana la iarna sa rezolvam cu trotuarul perimetral cu dale si accesul de la poarta.

Ne-am uitat de mobila de bucatarie, am pendulat pe la ai multi, avem o solutie dar ne trebuie "financiarul".

In alta ordine de idei am trecut printr-un cosmar cu Nera, "malina" noastra. Am crezut ca o pierdem, acolo s-a dus avansul de bucatarie. Din fericire s-a facut bine si acum doar parul mai scurt pe cele 3 picioare unde a avut branule de perfuzii o saptamana ne arata ca a fost la un pas de...

Cam asta ar fi pe la noi.
Nici pe departe nu e finalizata casa, dar it feels like HOME.Posted Image

#441
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Felicitari!

Dar poze cu exteriorul "de vis" ? :D

#442
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View Postwizake, on 23 octombrie 2019 - 13:10, said:

Felicitari!

Dar poze cu exteriorul "de vis" ? Posted Image

Revin, trebuie sa le mut de pe telefon si sa le sortez Posted Image

#443
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
greu te misti. hai ca mai e un pic si se face luna. sau asteptam alte 3 luni?
Ca na... pina una-alta, casa puisor ramane playhouse of the month.

#444
MustaKappeli

MustaKappeli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.02.2020

View Postcatalijns, on 24 aprilie 2017 - 17:09, said:

Prea tare, si noi suntem pe Doinei, pe la jumatate, putin mai catre astronomului si nu chiar la Doinei ci la o servitute din Doinei. Posted Image
Buna ziua!Este adevarat ca zona aceea este inundabila si ca sunt probleme?Am vazut pe Fb,o postare!Dar de zona  de pe partea cealalta a lacului,din apropiere de Clubul de echitatie Academia Ecvestra Mogosoaia?Ce imi puteti spune?

#445
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
Cum este cu traficul în perioada asta?

#446
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostMustaKappeli, on 04 martie 2020 - 13:38, said:

Buna ziua!Este adevarat ca zona aceea este inundabila si ca sunt probleme?Am vazut pe Fb,o postare!Dar de zona  de pe partea cealalta a lacului,din apropiere de Clubul de echitatie Academia Ecvestra Mogosoaia?Ce imi puteti spune?

Depinde e intelegi prin inundabil. Daca e sa discutam stricto sensu in ideea de inundatii/viituri atunci asta inseamna ca se va revarsa lacul peste noi (e cam 6 m diferenta denivel intre terenurile noastre si lac), Asta inseamna ca toata Chitila va fi inundata (e mai la vale de noi) si ulterior Bucuresti..care e inclinat de la nord-vest la sud-est, zona noastra e cam cu 30-35m inaltime peste zona Cernica/Branesti/Glina.
Altfel da, la ploi abundente sunt zone mai joase in care se strange apa, asa a fost si la noi e strada dar dupa cateva camioane de piatra am ridicat-o si nu mai e posibil sa se scurga apa pe ea dinspre "bulevardele" mari. Iar ce ploua doar la noi e ok, ne descurcam foarte bine, la ploile din saptamanile trecute au fost vreo 2 baltoace care au disparut in cateva zile.
Mai depinde si de pamantul cu care te inalti in curte si cat anume te inalti, la noi primii 40 cm nu sunt argile si se dreneaza excelent, nu a fost nici cea mai mica problema la ploile din iunie anul acesta. E adevarat ca avem si drenaje si pluviale colectate pe sub teren Posted Image
PS: incepind de ieri se dau din nou AC-uri in livada, a aprobat consiliul local in intelepciunea lui dupa 1 an de suspendare timp in care au facut studii de fezabilitate ale caror rezultate daca exista ..le stiu doar ei..

View PostMeltdown, on 30 iunie 2020 - 21:50, said:

Cum este cu traficul în perioada asta?

Not great not terrible..aproape ca de obicei, e foarte greu la orelel de varf. Dar se construieste pasajul de peste centura si catre Buftea centura exterioara A0 care va prelua traficul greu. In 2-3 ani cred ca va fi mult mai bine pe partea de trafic mai ales ca multi vom lucra remote macar 2-3 zile pe saptamana..Sunt deci cateva motive de optimisim justificate in opinia mea.

Edited by catalijns, 01 July 2020 - 08:59.


#447
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,657
  • Înscris: 11.03.2006
Incredibil, au inceput lucrarile la pasaj. Era sa fac accident cand am vazut.
Deocamdata e mai aglomerat in zona din cauza santierului, dar e de foarte bine.

#448
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View Postcumparator, on 01 iulie 2020 - 19:19, said:

Incredibil, au inceput lucrarile la pasaj. Era sa fac accident cand am vazut.
Deocamdata e mai aglomerat in zona din cauza santierului, dar e de foarte bine.
Cumparator, prea multi oameni optimisti cu pasajul vietii... Posted Image  Nu va mai bucurati pana nu il vedem circulabil, ca poate dura si 5-6 ani Posted Image

View PostMeltdown, on 30 iunie 2020 - 21:50, said:

Cum este cu traficul în perioada asta?
Traficul e aglomerat, ca de obicei. Din zona Livada e mai ok, depinde de unde te muti in Mogosoaia ca sa iti dai seama daca e mai bine sau mai rau Posted Image

View PostMustaKappeli, on 04 martie 2020 - 13:38, said:

Buna ziua!Este adevarat ca zona aceea este inundabila si ca sunt probleme?Am vazut pe Fb,o postare!Dar de zona  de pe partea cealalta a lacului,din apropiere de Clubul de echitatie Academia Ecvestra Mogosoaia?Ce imi puteti spune?

Zona Livada din Mogosoaia este cu probleme dar nu grave. Cum ti-a zis si "colegul de suferinta" declararea zonei are implicatii de alta natura - aici terenurile se vand aproape "ca painea calda" Posted Image
Dar mai important este faptul ca in zona nu este canalizare si nici nu va veni curand... asta ar trebui luat in calcul mai degraba pt ca implica niste costuri consistente ca sa nu ai probleme.Posted Image

#449
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
@anam-pop

Am observat că s-a dezvoltat zona.

Am impresia că are potențial mare.

Cu școlile cum este?

#450
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View PostMeltdown, on 13 iulie 2020 - 22:42, said:

@anam-pop

Am observat că s-a dezvoltat zona.

Am impresia că are potențial mare.

Cu școlile cum este?

Da, zona este dezvoltata dar la nivel de case construite. Dpdv infrastructura e jale. Despre scoli, in Mogosoaia exista 1 singura. Noi pe cel mic l-am dus acolo, e decent daca ai asteptari de scoala fara pretentii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate