Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Aventura de constructie (P+1E) Mogosoaia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#181
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Anul asta se pare ca a tinut Craciunul mai mult..si anu trecut a nins la inceput de Aprilie..insa anu asta, cel putin pe la mine..a cam fost zapada constant..
Om vedea ce se intampla..dupa ce trece valul asta de vreme rea.

In 2016..undeva la sfarsit de Feb, inceput de Mar am inceput si eu sa zidesc..iar pe la sfarsit de aprilie, inceput mai aveam sarpanta gata parca. S-a schimbat un pic vremea..curentii..etc.

#182
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 anam-pop, on 19 martie 2018 - 12:24, said:

..Otpimista din mine zice ca toate cele prin care am trecut ne-au ajutat sa intelegem mai bine proiectul si sa ne customizam visul.
..faptul ca am primit consiliere si de la constructori/ingineri dispusi sa puna in opera casa in formatul de pe plan iar ne-a mai rafinat viziunile.Posted Image
.... daca aveti intrebari sau sfaturi va raspund cu drag.Posted Image

Daca am vedea ceva planuri si sectiuni poate ca ar aparea si sfaturile..Posted Image
Posted Image

#183
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

 manghels, on 22 martie 2018 - 11:33, said:

Anul asta se pare ca a tinut Craciunul mai mult..si anu trecut a nins la inceput de Aprilie..insa anu asta, cel putin pe la mine..a cam fost zapada constant..
Om vedea ce se intampla..dupa ce trece valul asta de vreme rea.

In 2016..undeva la sfarsit de Feb, inceput de Mar am inceput si eu sa zidesc..iar pe la sfarsit de aprilie, inceput mai aveam sarpanta gata parca. S-a schimbat un pic vremea..curentii..etc.

Noua ne-au estimat maxim 7 luni cu totul, adica sa ne mutam. Sa vedem cand o sa bagam prima lopata in pamant Posted Image  ca pare ca mai e mult pana atunci.
Dar daca facem revelionul in casa noua tot e bine Posted Image

#184
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

 andreilesan, on 22 martie 2018 - 13:53, said:

Daca am vedea ceva planuri si sectiuni poate ca ar aparea si sfaturile..Posted Image
Posted Image

Andrei, la tine ma gandeam zilele trecute Posted Image.
O sa pun si planurile noi, sa fac o selectie. Am avut mari indoieli privind subsolul partial si termoizolatia in general. Normativele astea ne omoara, inginerii care lucreaza de atatia ani mi-au spus ca un subsol de 27mpc cum am eu nu are nevoie de pereti de 25cm... Dar normativul nu ne lasa.
Iar la placi si la termoizolatie sunt inca in mare dubiu.
Am zis ca o sa te rog pe tine si pe cei care mai stiu sa faca calculele alea cu eficienta energetica sa ma ajute, ca se cam "bat" arhitectii cu constructorii privind grosimile si suprafetele.


Dar sa vin cu informatiile mai intai:

Din ce am eu de la arhitecti:
Subsolul - 27mpc
Parterul - 109mpc cu terasa 35mpc - placa continua
Etajul - 97mpc cu 10mpc balcoane si placa in consola cu iesiri de 80cm perimetral

Constructorul nr. 1 zice: Din punct de vedere al suprafetelor  real construite aveti:
Subsol - 28 mp
Contur placa parter - 150 mp
Contur placa etaj - 168 mp
Contur placa pod - 144 mp  
Rezulta suprafata real construita =490 mp
Suprafata  construita in functie de conturul cladirii (fara terase,balcoane,console acoperis) 248 mp formata din
Subsol  28 mp
Parter 111 mp
Etaj   109 mp
In practica calculul suprafetei  efectiv  construite este urmatoarea
Din prima categ  se aduna   28+150+168=346 mp
Din a doua categ  se aduna 28+111+109 = 248
Supraf construita echivalenta =  248+(346-248)/2 = 248 +49 = 297 mp

Si dupa aia urmeaza pretul... aici nu va mai spun... trageti voi concluziaPosted Image

#185
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016
Ce am mai umblat si usor redimensionat a fost la:
Subsol beton aparent si doar sapa - va fi neincalzit, doar depozitare
Gard de 90m perimetru fara poarta (partea din fata) - o sa facem panouri cu cuzineti
Acoperis - sarpanta dimensionata pentru tigla metalica si ignifugarea am vazut ca se poate face cu sare de Bor si nu cu solutie speciala care costa mult.
Termoizolatia pe subsol o facem doar 1m adica dupa adancimea de inghet
Termoizolatia de la terasa nu o mai facem pe toata suprafata ci doar 1m fata de perimetrul casei
Am gasit solutii pentru furnizori de gresie, parchet, usi, termopan, electrice si astept pentru sanitare sa fie fara adaos de constructor.

La termoizolatii am emotii sa nu fie subdimensionate.
Si nu m-am hotarat pentru centrala pe gaz, sistemul de put si statia de epurare respectiv bazinul de retentie ce sa aleg.

#186
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016
Asa arata randarile.
Planurile sunt foarte complexe si detaliate, am dat mai devreme info referitor suprafete asa ca nu le mai atasez.

Pentru solutiile date de constructor avem:
Beton de statie cu toate probele
Fier BST500S provenienta RO
Cofraj Tego
Caramida Portotherm N+F 25 respectiv 11,5
Klinker Brickston
Termopane Veka
Tigla metalica Tondach
Vata Knauf/Rockwool
Ignifugare SETISTOP-S (aici vreau sare de Bor)
Beton amprentat pt alei
Electrice Legrand Bticino
Centrala cu boiler monovalent cu 1 serpentina
Sanitare Roca
Usi Pertura (initial), acum asteptam ceva de fabrica aici

Attached Files

  • Attached File  F7.jpg   594.03K   198 downloads
  • Attached File  F5.jpg   675.03K   189 downloads


#187
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016
De curiozitate, cat costa si in ce consta organizarea de santier pt o casa normala?
O buda, un container, o magazie, paza si mai ce?
Cei care au facut in regim propriu ce au luat si cat i-a costat?

#188
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 anam-pop, on 22 martie 2018 - 14:52, said:

Andrei, la tine ma gandeam zilele trecute Posted Image.
Posted Image Aha, de aici mi se trage.. norocul.

 anam-pop, on 22 martie 2018 - 14:52, said:

O sa pun si planurile noi, sa fac o selectie. Am avut mari indoieli privind subsolul partial si termoizolatia in general. Normativele astea ne omoara, inginerii care lucreaza de atatia ani mi-au spus ca un subsol de 27mpc cum am eu nu are nevoie de pereti de 25cm... Dar normativul nu ne lasa.
Iar la placi si la termoizolatie sunt inca in mare dubiu.
Am zis ca o sa te rog pe tine si pe cei care mai stiu sa faca calculele alea cu eficienta energetica sa ma ajute, ca se cam "bat" arhitectii cu constructorii privind grosimile si suprafetele.

 anam-pop, on 22 martie 2018 - 15:07, said:

...
Termoizolatia pe subsol o facem doar 1m adica dupa adancimea de inghet
Termoizolatia de la terasa nu o mai facem pe toata suprafata ci doar 1m fata de perimetrul casei
...La termoizolatii am emotii sa nu fie subdimensionate.
Si nu m-am hotarat pentru centrala pe gaz, sistemul de put si statia de epurare respectiv bazinul de retentie ce sa aleg.

 anam-pop, on 22 martie 2018 - 15:55, said:

Asa arata randarile.
Planurile sunt foarte complexe si detaliate, am dat mai devreme info referitor suprafete asa ca nu le mai atasez.
....Vata Knauf/Rockwool
Centrala cu boiler monovalent cu 1 serpentina

Am inteles ca nu ne mai bucuri cu planuri si sectiuni..  Posted Image  Dar ce necesar termic a rezultat pentru acest imobil? Ca si sursa generatoare de energie termica a fost prevazuta doar o centrala pe gaz cu boiler cu o singura serpentina?
Cam ce parere ar avea proiectantii casei voastre despre prevederile din Normativul I 13 - 2015 la pct. 4.1. alin (1) ?  Sau prevederile astuia '"nu ne omoara"" ?

De ce sa vi se bage pe gat vata ca termosistem daca bugetul este limitat? Decat vata de doar Xcm si aia nu peste tot, nu e mai convenabil pentru beneficiar EPS de 20 - dar anvelopat cu simt de raspundere?
Posted Image

Attached Files



#189
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

 andreilesan, on 22 martie 2018 - 17:34, said:

Posted Image Aha, de aici mi se trage.. norocul.






Am inteles ca nu ne mai bucuri cu planuri si sectiuni..  Posted Image  Dar ce necesar termic a rezultat pentru acest imobil? Ca si sursa generatoare de energie termica a fost prevazuta doar o centrala pe gaz cu boiler cu o singura serpentina?
Cam ce parere ar avea proiectantii casei voastre despre prevederile din Normativul I 13 - 2015 la pct. 4.1. alin (1) ?  Sau prevederile astuia '"nu ne omoara"" ?

De ce sa vi se bage pe gat vata ca termosistem daca bugetul este limitat? Decat vata de doar Xcm si aia nu peste tot, nu e mai convenabil pentru beneficiar EPS de 20 - dar anvelopat cu simt de raspundere?
Posted Image

Andrei, daca ai avut noroc sa iti fie de bine Posted Image

Pentru necesar mi-au calculat arhitectii cu coeficient G si inginerul de instalatii a pus calorifere dimensionate pt 24 de grade in casaPosted Image
Vata am vrut noi, e nebunia noastra Posted Image
O sa cer ajutor cu calculele dar sa identific suprafetele si cubajul de aer.Posted Image

#190
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 anam-pop, on 22 martie 2018 - 21:30, said:

Andrei, daca ai avut noroc sa iti fie de bine Posted Image
Multumesc, a fost primit.Posted Image

 anam-pop, on 22 martie 2018 - 21:30, said:

Pentru necesar mi-au calculat arhitectii cu coeficient G si inginerul de instalatii a pus calorifere dimensionate pt 24 de grade in casaPosted Image
@anam-pop ce intreb eu si ce imi raspunzi d-ta.. Posted Image
Nu va bazati doar pe incalzire cu gaze, vedeti aici ceva la care facea referire si Normativul I 13 : https://forum.softpe...0#entry19090985

 anam-pop, on 22 martie 2018 - 21:30, said:

Vata am vrut noi, e nebunia noastra Posted Image
Vata nu este un material nepotrivit, dar este mai scump si din punct de vedere al eficientei termice nu este tocmai absolut necesar in zona climatica II. Daca era zona climatica III sau mai mult - nici nu mai stateam pe ganduri. Adica sa nu ajungeti cu moftul la acea zicala '"Mi-e frig de ma c..c, dar e moda, ce sa fac.. '"

 anam-pop, on 22 martie 2018 - 21:30, said:

O sa cer ajutor cu calculele dar sa identific suprafetele si cubajul de aer.Posted Image
Doamne Ajuta.Posted Image

#191
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 anam-pop, on 22 martie 2018 - 15:55, said:

Fier BST500S provenienta RO
Caramida Portotherm N+F 25 respectiv 11,5
Termopane Veka
Tigla metalica Tondach

Aveti structura pe cadre sau portanta? Caramida pe 25 la structura pe cadre are un dichis, de asta intreb.
Poate la "tigla" va mai ganditi, ar arata super fain ceramica la o astfel de casa dupa cum se vede si in randari (mai toti pun ceramica in randari :) ), se vede de jos tigla de deasupra teraselor si arata intr-un fel.. Plus dpdv termic e o diferenta. Financiar mai adaugi vreo 2k.. :)

La termoizolatie e simplu, minim 15 pe exterior din ce vrei tu (vata/eps/etc.) ideal e 20, sub placa minim 10 (ideal 15..poate chiar 20). Fara IPAT? Nu va place sau alte considerente?

Peretii subsolului chiar nu sunt grosi la 25 cm, la noi sunt de 30 (32-33 in realitate dupa cum a facut artistul cofrajul..). Probabil sunt dublu armati (sper), daca aveam niste planuri poate mai aruncam si noi un ochi sa invatam cate ceva..

#192
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

 catalijns, on 22 martie 2018 - 22:09, said:


Aveti structura pe cadre sau portanta? Caramida pe 25 la structura pe cadre are un dichis, de asta intreb.
Poate la "tigla" va mai ganditi, ar arata super fain ceramica la o astfel de casa dupa cum se vede si in randari (mai toti pun ceramica in randari Posted Image ), se vede de jos tigla de deasupra teraselor si arata intr-un fel.. Plus dpdv termic e o diferenta. Financiar mai adaugi vreo 2k.. Posted Image

La termoizolatie e simplu, minim 15 pe exterior din ce vrei tu (vata/eps/etc.) ideal e 20, sub placa minim 10 (ideal 15..poate chiar 20). Fara IPAT? Nu va place sau alte considerente?

Peretii subsolului chiar nu sunt grosi la 25 cm, la noi sunt de 30 (32-33 in realitate dupa cum a facut artistul cofrajul..). Probabil sunt dublu armati (sper), daca aveam niste planuri poate mai aruncam si noi un ochi sa invatam cate ceva..

Structura portanta clar.
Termoizoatia e diferita in functie de klinker si de altele. Avem si 25 in pod, si 15,10 exterior. Plus la fundatie 5xps, placa pardoseala 5xps si 15eps. balcoane si streasina ambele fete.
Am preferat sa pun tigla metalica pt ca e mare si incarcarea de zapada si va fi mai usor sa izolez cu 25 vata in pod. Plus ca am facut geamurile de 82 si tripan cu securizare (am pus aici banii de la tigla Posted Image

#193
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 anam-pop, on 22 martie 2018 - 22:29, said:

..Termoizoatia e diferita in functie de klinker si de altele.
Stiu ca nu v-a picat bine raspunsul meu anterior. Stiu ca marea majoritate prefera dulcea minciuna si nu amarul adevar.
Dar solutia de klinker aplicat pe vata in zona climatica II ridica probleme..
Faceti cum credeti, dar cand va incepe sa cada klinkerul de pe fatada nu cred ca va veni arhitectul sa repare, iar constructorul va fi un sinucigas daca va accepta garantie la o astfel de lucrare.
Eu nu voi mai insista, am suficient de munca de nu fac fata. Dar aplicatiile cu esec evident - eu le evit.

 anam-pop, on 22 martie 2018 - 22:29, said:

Avem si 25 in pod, si 15,10 exterior.
E subtire..

 anam-pop, on 22 martie 2018 - 22:29, said:

Plus la fundatie 5xps, placa pardoseala 5xps si 15eps.
Fara detalii nu ma pot pronunta..

 anam-pop, on 22 martie 2018 - 22:29, said:

balcoane si streasina ambele fete.
Abordarea este corecta.

 anam-pop, on 22 martie 2018 - 22:29, said:

Am preferat sa pun tigla metalica pt ca e mare si incarcarea de zapada si va fi mai usor sa izolez cu 25 vata in pod.
N-am prins legatura..Posted Image

 anam-pop, on 22 martie 2018 - 22:29, said:

Plus ca am facut geamurile de 82 si tripan cu securizare (am pus aici banii de la tigla Posted Image
Posted Image Posted Image  Valoarea lui U sa nu fie mai mare de 1,0 W/(mpK).

Attached Files



#194
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002

 anam-pop, on 22 martie 2018 - 15:55, said:

Tigla metalica Tondach

Asta cu tigla metalica de la Tondach e o noutate Posted Image

 catalijns, on 22 martie 2018 - 22:09, said:

Poate la "tigla" va mai ganditi, ar arata super fain ceramica la o astfel de casa dupa cum se vede si in randari (mai toti pun ceramica in randari Posted Image ), se vede de jos tigla de deasupra teraselor si arata intr-un fel.. Plus dpdv termic e o diferenta. Financiar mai adaugi vreo 2k.. Posted Image

Da, arata fain pe randari si chiar si in realitate. Mai putin poate unele accesorii mai butucanoase, in unele cazuri.
Dpdv termic, ce diferenta sa fie in cazul de fata? Din randare vad etaj complet, cu pod.
Capitolul invelitoare este unul care imi da si mie batai de cap. Trebuie sa decid ce fes pun pe cap si sa-l platesc, iar diferentele - in cazul meu - intre ceramica (Creaton/Tondach) si metalica (Novatik/Ruukki) sunt undeva la 8-10k lei. Poate fi chiar si o oarecare egalitate ceramica-metalica, cand apare in schema Gerard. Mai pui pluvialele, sarpanta, manopera .. deschizi o sticla si te apuci de treaba, mai ineci amarul.

Edited by duzu, 23 March 2018 - 13:22.


#195
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 duzu, on 23 martie 2018 - 13:20, said:



Asta cu tigla metalica de la Tondach e o noutate Posted Image



Da, arata fain pe randari si chiar si in realitate. Mai putin poate unele accesorii mai butucanoase, in unele cazuri.
Dpdv termic, ce diferenta sa fie in cazul de fata? Din randare vad etaj complet, cu pod.
Capitolul invelitoare este unul care imi da si mie batai de cap. Trebuie sa decid ce fes pun pe cap si sa-l platesc, iar diferentele - in cazul meu - intre ceramica (Creaton/Tondach) si metalica (Novatik/Ruukki) sunt undeva la 8-10k lei. Poate fi chiar si o oarecare egalitate ceramica-metalica, cand apare in schema Gerard. Mai pui pluvialele, sarpanta, manopera .. deschizi o sticla si te apuci de treaba, mai ineci amarul.

Întotdeauna vor fi voci care susțin ceramica sau tabla indiferent de cost. Cind am făcut structura am lăsat deschise ambele soluții . La bani scorul era pe acolo intre Creaton si Gerard . Cel mai bine e sa te duci sa le vezi/pipăi/dai cu ele de pămînt/calci in picioare. Apoi o cumperi pe cea care te convinge .

Imi plac randarile, imi place si conceptul care este apropiat de al meu cu plăcile in consola. Probabil nu este cel mai economic sau cel mai ușor de construit dar are si avantaje incontestabile. Nu sunt mare iubitor de klinker mai ales pe strat gros de izolație. Si la caramida ar fi bine sa o vezi înainte sa o cumperi.
Pe hirtie toate dau bine. Inițial vroiam Porotherm dar am mers pina la urma cu Durotherm HD
Este util sa ai o vedere de ansamblu dar zic eu sa te concentrezi pe etapa. Pina la rosu, beton fier, caramida, mortar, etc. Apoi mai vezi.

#196
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 picomouse, on 24 martie 2018 - 08:18, said:

.. Nu sunt mare iubitor de klinker mai ales pe strat gros de izolație. ..
Posted Image A nu se intelege ca klinker-ul nu se poate aplica pe strat gros de termoizolatie. Eu m-am referit ca nu pe orice tip de termoizolatie si nu in orice conditii se aplica finisajele cu permiabilitate foarte redusa la vaporii de apa.
Dar cum s-a creat cutuma ca proiectantii de termice sunt fara coloana vertebrala si elaboreaza proiectele de specialitate pentru orice aplicatii si orice context - aspectele pomenite in prima parte a mesajului raman pe seama ocultismului.  Acum daca Transferul de Masa nu a fost inclus in pregatirea proiectantilor de termice - atunci sa se angajeze cineva care cel putin poate face o simulare in u-wert.net  Sa stiti ca am intalnit si colegi de proiectare care au refuzat sa conslute acest program, ca fiind neaplicabil in contextul specificului legislativ al Romaniei.. Posted Image Posted Image

#197
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 andreilesan, on 24 martie 2018 - 08:51, said:


Posted Image A nu se intelege ca klinker-ul nu se poate aplica pe strat gros de termoizolatie. Eu m-am referit ca nu pe orice tip de termoizolatie si nu in orice conditii se aplica finisajele cu permiabilitate foarte redusa la vaporii de apa.
Dar cum s-a creat cutuma ca proiectantii de termice sunt fara coloana vertebrala si elaboreaza proiectele de specialitate pentru orice aplicatii si orice context - aspectele pomenite in prima parte a mesajului raman pe seama ocultismului.  Acum daca Transferul de Masa nu a fost inclus in pregatirea proiectantilor de termice - atunci sa se angajeze cineva care cel putin poate face o simulare in u-wert.net  Sa stiti ca am intalnit si colegi de proiectare care au refuzat sa conslute acest program, ca fiind neaplicabil in contextul specificului legislativ al Romaniei.. Posted Image Posted Image

U-wert este un programel mai mult decit ok. M-am jucat cu el si a fost unul din motivele care au dus la creșterea grosimii izolației fata de ce era in proiect.
Nu e complicat si poți vedea (simula) ce se întîmpla cu temperatura is umiditatea in diverse scenarii. Sincer nu înțeleg de ce un proiectant de specialitate nu utilizează aceasta resursa gratuită. Nu am pretenția ca stăpânesc domeniul dar rezultatele vorbesc de la sine. Cind vezi grafic variația temperaturii interioare funcție de cea exterioara îți faci o idee indiferent de domeniul de baza. La fel de frumos vezi migrația vaporilor si influența unei folii bariera de vapori sau una semipermeabila.

#198
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

 andreilesan, on 24 martie 2018 - 08:51, said:


Posted Image A nu se intelege ca klinker-ul nu se poate aplica pe strat gros de termoizolatie.

Nu stiu de ce..eu unu am emotii sa pun klinker pe vreo ~30mp de terasa placata cu eps80..adeziv si plasa de 160g..de asta tind spre un polistiren decorativ imitație de klinker..mult mai usor..

Klinker-ul aplicat pe suprafețe mari necesita "armari" suplimentare..pe eps (dibluri + plasa buna), la vata se schimba povestea. Am pus klinker cu emoții pe cateva zone mai mici..80cm latime pe vreo 5m înălțime + alta zona de 1.6 lățime pe 5m inaltime (scazand suprafața geamurilor) cred ca au fost peste 8-9mp. L-am lipit cu cm25 si rosturile îmbunătățite tot cu cm.  Până acu toate bune..insa o perioada m-am tot uitat sa nu apara ceva fisuri prin izolatie..

Edited by manghels, 25 March 2018 - 10:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate