Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Semnalizare revenire pe sens.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
186 replies to this topic

#73
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Cum dreacu se face ca fix aia care dau spaga spun ca totul e corect la examinari in Romania, tara polii, unde spaga e sport national?
Cum ii sa aplic aceeasi logica si la tine?
De unde comportamentu asta defensiv? Mi se rupe daca ai dat sau nu spaga, ca nu te cunosc nici pe tine nici pe alalalt care a simtit nevoia sa precizeze ca l-a luat din prima fara spaga

#74
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,021
  • Înscris: 01.05.2004

View Postradunic, on 18 martie 2017 - 18:20, said:

OFF

Pe bune? Tu cînd depășești rămîi cu semnal stînga chiar și cînd revii pe bandă, adică mașina se deplasează spre dreapta?


Pe bune? Cand masina se deplaseaza spre dreapta semnalizezi deplasarea spre dreapta ca asta este rostul semnalizarii. Sau, pentru tine si altii care au aceeasi parere, semnalizarea la schimbarea directiei de mers este optionala.

#75
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

View Postalx42, on 18 martie 2017 - 20:37, said:

Procentaju ala nu face 2 lei pt ca ia in calcul numa pe aia care trec din prima. Dupa a 2 oara e 99% la toti.

View Postalx42, on 18 martie 2017 - 22:19, said:

Tu generalizezi pe baza a ce ti s-o aplicat tie, io iti zic realitatea.
Examinatorii isi fac norma. Accepta un anume nr de spagi ca sa nu bata la ochi.

View Postalx42, on 18 martie 2017 - 23:32, said:

Cum dreacu se face ca fix aia care dau spaga spun ca totul e corect la examinari in Romania, tara polii, unde spaga e sport national?

Asa dupa cum scrii, nu prea le ai nici cu condusu.
Nu esti in masura sa dai sfaturi, pentru ca sunt proaste si periculoase

#76
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Post41ex, on 18 martie 2017 - 11:06, said:

cel depasit, daca vede ca am pus semnalizarea si mai ales ca ajung paralel cu el, stie ca e obligatoriu sa nu mareasca viteza si sa tina cat mai aproape de marginea drumului pana voi trece in fata lui, fiind depasit.
deci ilegal ar fi sa nu trec in fata lui dupa depasire, deci n-am ce sa-l mai anunt cu semnalizare dreapta, ca stie deja ce trebuie sa urmeze, deja e obligat sa stea cuminte pana ma vede in fata lui. legal, nu poate exista alta desfasurare.
Ciudata intelegere a " circulatiei " .
Raminea sa spui ca cel depasit are obligatia sa opreasca eventual pe dreapta si sa faca semnul "victoriei" cind treci pe linga el ...
Ca fapt divers , faptul ca semnalizezi si depasesti nu inseamna ca te si intorci pe banda . Poate ai prins ocazia si faci stinga , ca se practica sistemul la drumuri mai libere , poate opresti pe stinga , poate te duci pe cimp ...problema ta asta , dar la revenirea pe sens trebuie sa semnalizezi .
Noi , in orasele mai aglomerate , cind se lasa cu imbirligaturi majore , semnalizam si pt a misc masina citiva cm stinga /dreapta , pt a putea debloca traficul, a arata intentia de a misca masina sa iesim din " gramada " .
Din pacate circulatia nu se invata numai din carte .

#77
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdcr, on 18 martie 2017 - 23:37, said:

Pe bune? Cand masina se deplaseaza spre dreapta semnalizezi deplasarea spre dreapta ca asta este rostul semnalizarii. Sau, pentru tine si altii care au aceeasi parere, semnalizarea la schimbarea directiei de mers este optionala.
Și io ce-am zis?
Ia să mai citim o dată împreună comentariul la care ai dat răspunsul de mai sus:

danvlas zice:
De fapt, in lege scrie ca semnalizarea se face pe toata durata manevrei: iesire din rand, depasire, revenire. Dar nu scrie daca semnalul se schimba din stanga in dreapta sau ramane stanga pana la sfarsit.
iar eu îl întreb:
Pe bune? Tu cînd depășești rămîi cu semnal stînga chiar și cînd revii pe bandă, adică mașina se deplasează spre dreapta?

O pun pe seama orei tîrzii la care ai scris...

#78
elvaligreco

elvaligreco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 28.10.2010
Nu cred ca trebuie sa semnalizezi revenirea pentru ca tu nu ai schimbat banda (daca o schimbai nu se mai numea depasire) iar revenirea pe banda de mers e obligatorie ca altfel e amenda (in ro se circula pe partea dreapta) , dar ca sa fi mai sigur pune pe cineva sa intrebe un politist examinator( in caz ca ai vreo retinere sa o faci tu). Bafta si sa nu-ti fie frica de examen ca eu cred ca daca ai pus o intrebare de o asemenea finete restul le stapanesti destul de bine.

#79
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postradunic, on 19 martie 2017 - 09:59, said:


Și io ce-am zis?
Ia să mai citim o dată ĂŽmpreună comentariul la care ai dat răspunsul de mai sus:

danvlas zice:
De fapt, in lege scrie ca semnalizarea se face pe toata durata manevrei: iesire din rand, depasire, revenire. Dar nu scrie daca semnalul se schimba din stanga in dreapta sau ramane stanga pana la sfarsit.
iar eu ĂŽl ĂŽntreb:
Pe bune? Tu cĂŽnd depășești rămĂŽi cu semnal stĂŽnga chiar și cĂŽnd revii pe bandă, adică mașina se deplasează spre dreapta?

O pun pe seama orei tĂŽrzii la care ai scris...
Eu nu, dar am vazut destui care fac asa si nu am argumente legale sa-i combat ;)

#80
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,403
  • Înscris: 01.12.2001

View Postelvaligreco, on 19 martie 2017 - 10:35, said:

Depasirea a mai mult de o masina e interzisa deci tot ce ai scris e varza, cunosti legislatie si dai sfaturi...........Posted Image
NU e interzisa! Nu exista articol in OUG care sa interzica acest lucru. E doar un mit (al celor ce nu au studiat OUG si regulamentul de aplicare).

#81
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postalx42, on 18 martie 2017 - 23:32, said:

....Mi se rupe daca ai dat sau nu spaga, ca nu te cunosc nici pe tine nici pe alalalt care a simtit nevoia sa precizeze ca l-a luat din prima fara spaga
Aici ai perfectă dreptate. Noi aici pe forum suntem niște iluștri anonimi, nu ne cunoaștem între noi. Îți dau însă o veste proastă pentru tine: suntem într-un spațiu virtual public și răspundem pentru ceea ce afirmăm. În baza de date a forumului cu siguranță sunt stocate atât datele noastre personale pe care le-am declarat la înscriere, cât și IP-urile dispozitivelor de pe care accesăm forumul. Pe baza acestor date, s-ar putea ca într-o bună zi niște „neni” de pe la DNA să se autosesizeze, să ia „de bune” afirmațiile tale conform cărora „toți e corupți și ia șpăgi, domle!” și să te invite la o discuție în care să spui cu subiect, predicat, adjectiv și-alte părți de vorbire, toate informațiile pe care le deții în legătura cu „cestiunea în cauză”. Ești sigur că poți proba toate prostiile pe care le-ai afirmat?
Corupția este, într-adevăr, mare în țara asta, dar de-aici și până la afirmația că nu se poate lua sub nicio formă în mod cinstit un permis de conducere e cale lungă și, chiar dacă cenzura legală nu mai există, ar trebui ca autocenzura bunului simț să ne călăuzească. Mă rog, pentru cei care mai au bun simț...
cer scuze pentru că am scris în afara subiectului.

#82
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

View Postelvaligreco, on 19 martie 2017 - 10:35, said:


Depasirea a mai mult de o masina e interzisa deci tot ce ai scris e varza, cunosti legislatie si dai sfaturi...........Posted Image
Nu știu de unde le scoateți,din ce am citit până acum este ca la babe cu coliva.Într-o zonă se face așa,în altă zonă altfel.
Adică în opinia unora circulația pe drumurile publice este interpretată de fiecare după bunul plac,și nu respectată conform legilor în vigoare.

#83
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postdorin_2k, on 19 martie 2017 - 11:24, said:


NU e interzisa! Nu exista articol in OUG care sa interzica acest lucru. E doar un mit (al celor ce nu au studiat OUG si regulamentul de aplicare).
Asa este, nici un articol nu interzice depasirea multipla. Dar, de dragul argumentatiei, sa vedem de ce nu e recomandata. Plecam de la obligatia asigurarii: ma asigur ca cel ce ma preceda sau cel ce ma urmeaza nu a initiat depasirea. Dar n-am nici o obligatie fata de cel ce-l urmeaza pe ala din spatele meu. Asa ca, teoretic, putem initia depasirea simultan, ba chiar eu pot pleca in depasire la o fractiune de secunda dupa el. Daca eu am Smart iar celalalt Maybach, ajungem intr-o situatie delicata. Si daca eu am timp sa ma repliez in fata camionului pe care tocmai l-am depasit, Maybachul s-ar putea sa n-aiba. In caz de poc, cine n-a respectat legea? Maybachul n-are loc in spatiul lasat liber de Smart, iar cel din spatele meu nu e obligat sa incetineasca pentru a lasa loc.

#84
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View Post41ex, on 18 martie 2017 - 20:16, said:

a) sa se asigure ca acela care il urmeaza sau il preceda nu a semnalizat intentia inceperii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune in pericol sau fara a stanjeni circulatia din sens opus;

de aici nu se intelege ca nu ai voie sa te bagi in depasire pana nu o termina cel din fata ta care deja s-a bagat in depasire? chiar daca te bagi al 2-lea in depasire dupa altul, doar primul poate fi sigur ca nu pune in pericol pe cei de pe sens opus, ca doar el vede complet (si el decide cat de repede face depasirea gandindu-se doar sa aiba el timp in principiu, nu se grabeste pt urmatorul).
iar ma citez..:/

acest paragraf subliniat explica in 2 feluri de ce nu poti sa depasesti dupa ce a inceput altul si nu a terminat-o.

Edited by 41ex, 19 March 2017 - 12:37.


#85
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ba poti, daca intre tine si celalalt e o masina si daca ai loc sa te bagi in locul lasat liber de el. Dar nu recomand nimanui, e riscant.

#86
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postelvaligreco, on 19 martie 2017 - 10:35, said:

Depasirea a mai mult de o masina e interzisa deci tot ce ai scris e varza, cunosti legislatie si dai sfaturi...........Posted Image
Conform carui articol e interzisa depasirea a mai mult de o masina? Profesorule de legislatie care esti tu...Posted Image

#87
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,403
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdanvlas, on 19 martie 2017 - 12:20, said:

Asa este, nici un articol nu interzice depasirea multipla.
Alte discutii nu au rost. Nu e interzis, deci e permis.

#88
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View Post41ex, on 19 martie 2017 - 12:35, said:

iar ma citez..:/

acest paragraf subliniat (din amintitul Art. 118) explica in 2 feluri de ce nu poti sa depasesti dupa ce a inceput altul si nu a terminat-o.

.

Edited by 41ex, 19 March 2017 - 13:16.


#89
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Post41ex, on 19 martie 2017 - 12:35, said:

iar ma citez..:/

acest paragraf subliniat explica in 2 feluri de ce nu poti sa depasesti dupa ce a inceput altul si nu a terminat-o.
Ce legatura are asta cu semnalizarea revenirii pe sens?

#90
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postdorin_2k, on 19 martie 2017 - 13:09, said:

Alte discutii nu au rost. Nu e interzis, deci e permis.
Ok. In situatia descrisa de mine, cine greseste, Smartul sau Maybachul? Ca nici unul nu a incalcat vreo regula.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate