Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Semnalizare revenire pe sens.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
186 replies to this topic

#37
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016

 ericmario, on 18 martie 2017 - 10:17, said:

Asta e un sfat pentru un elev ce urmeaza sa aiba examenul practic?
Nu, am dat o replica doar celor care considera ca semnalizarea in acest caz e necesara.

DannyMC sa stii ca in trafic daca faci totul ca la carte poti fi luat de fraier de ceilalti. E ca si la orice altceva in viata de zi cu zi, unii isi vor bate joc de tine daca te vad ca te porti prea politicos de exemplu. Daca esti un barbat pieton si stai la o trecere impreuna alt barbat, iar pe partea opusa asteapta o fata. Sa zicem ca nu vine nici o masina si barbatul de langa tine trece pe rosu si tu astepti in continuare verde. Cine din voi crezi ca va face o impresie mai buna in fata fetei?

Edited by AlexaLesby, 18 March 2017 - 10:29.


#38
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 AlexaLesby, on 18 martie 2017 - 10:23, said:

Nu, am dat o replica doar celor care considera ca semnalizarea in acest caz e necesara.

Necesara nu e, dar e obligatorie. Posted Image

#39
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 TheEverlastingShadow, on 18 martie 2017 - 04:33, said:

Sunt incepator, de fapt urmeaza sa dau examenul de oras in aprilie si am o dilema, o nelamurire. Pe un drum cu doua sensuri de mers, fiecare cate o banda, atunci cand depasim o masina parcata ilegal sau orice obstacol si iesim cu masina partial de pe sensul nostru, la revenire trebuie sa semnalizam si revenirea ? Instructorul meu mi-a spus ca doar daca iesim cu toate cele 4 roti pe celalalt sens, atunci cand revenim pe sensul nostru semnalizam si revenirea, daca nu, atunci semnalizam doar depasirea. Acum nu stiu ce sa mai cred, e bine, nu e bine asa ? Adica va dati seama ca la examen se poate lega de tine si pentru asa o chichita, cateva depasiri din astea nesemnalizate corespunzator si ai picat examenul. Deci cum este bine de facut la examen, atunci cand depasesc un obstacol si ies cu doua roti pe celalalt sens semnalizez si revenirea pe sensul meu sau nu ?

PS: deci ne referim strict pentru examen, nu la ce se intampla in viata de zi de zi.
DA se semnalizeaza si revenirea pe banda.Si chestia e ca asta nu se face numai la examen ci permanent cat te afli pe un drum public.Observ ca la majoritatea colegilor de trafic,semnalizarea revenirii pe banda de mers a devenit o optiune(din pacate).Initiator iti dau un sfat:invata si retine numai lucrurile bune din soferie.Asa vei fi un siguranta si tu si familia/prietenii ta(tai).Succes!

Intructorul meu imi spunea sa semnalizez si daca ocolesc o musca. Posted Image

Edited by Adi blondu, 18 March 2017 - 10:30.


#40
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,974
  • Înscris: 09.05.2009
@Alexa Oamenii isi bat joc de tine doar daca ii lasi! Poti fi in acelasi timp corect si politicos dar si respectat.
Daca tu nu reusesti nu inseamna ca nu se poate! ;)
P.S. Nu incerc sa impresionez fetele la semafor! Dar daca ar fi sa ghicesc cine o impresioneaza mai mult, as zice ca eu pentru ca o sa traiesc mai mult! :)
Te pomenesti ca d'aia o fi dat taximetristul ala peste fetele care traversau pe trecere! O fi vrut sa intre in vorba cu ele! :D
P.P.S @ ericmario, daca a scris-o inseamna ca ii place asa ceva!

Edited by DannyMC, 18 March 2017 - 10:39.


#41
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 AlexaLesby, on 18 martie 2017 - 10:23, said:

Daca esti un barbat pieton si stai la o trecere impreuna alt barbat, iar pe partea opusa asteapta o fata. Sa zicem ca nu vine nici o masina si barbatul de langa tine trece pe rosu si tu astepti in continuare verde. Cine din voi crezi ca va face o impresie mai buna in fata fetei?
Sa nu-mi zici ca tu esti impresionata de prostii de genul asta. Posted Image

#42
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

 AlexaLesby, on 18 martie 2017 - 10:23, said:

Daca esti un barbat pieton si stai la o trecere impreuna alt barbat, iar pe partea opusa asteapta o fata. Sa zicem ca nu vine nici o masina si barbatul de langa tine trece pe rosu si tu astepti in continuare verde. Cine din voi crezi ca va face o impresie mai buna in fata fetei?

in caz ca n-ai observat, sunt fata, insa un astfel de comportament sa stii ca nu impresioneaza cu nimic, cu toate riscurile iti si raspund cum vad eu situatia, sa treaca cineva pe rosu la semafor, doar pt a impresiona pe careva, mi se pare ori inconstienta, ori cea mai mare cretinitate. sa-ti pui viata in pericol in asemenea hal, doar pt ca cineva sa vada ca esti si tu pe strada, mi se pare o tampenie.

sfatul meu este sa te lasi de asemenea postari, cum ca semnalizarea nu este obligatorie, ca nu este necesara si ca esti fraier daca o faci, iar asta ti-o zic o data moral, dar si o data legal, pt ca sfatul tau este de a comite ilegalitati, de a pune in pericol traficul si de a se pune in pericol inclusiv pe cel ce o face.

iar indemnul la astfel de practici, se sanctioneaza, nu numai de politist, nu numai de catre soarta, dar si aici pe forum.

#43
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

 41ex, on 18 martie 2017 - 09:01, said:

(2) Semnalizarea schimbarii directiei de mers trebuie sa fie mentinuta pe întreaga durata a manevrei.
eu insist sa ma citez. Posted Image doar asta are sens. daca un politist ma amendeaza etc pt ca nu l-am avertizat pe cel depasit ca revin la loc si nu raman de nebun pe contra-sens(doh!) ma duc si la cedo cu amenda aia. Posted Image nu exista nicio logica pt asta.

initiatorul poate sa-l intrebe pe politist la final, dupa ce se termina examenul(si ii spune ca a trecut). Posted Image

Edited by 41ex, 18 March 2017 - 10:59.


#44
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,974
  • Înscris: 09.05.2009

 Dany_Darke, on 18 martie 2017 - 10:54, said:



in caz ca n-ai observat, sunt fata...
Cu mine vorbea! :D

#45
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 41ex, on 18 martie 2017 - 10:54, said:

daca un politist ma amendeaza etc pt ca nu l-am avertizat pe cel depasit ca revin la loc si nu raman de nebun pe contra-sens(doh!) ma duc si la cedo cu amenda aia.
Succes.

#46
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001

 41ex, on 18 martie 2017 - 10:54, said:

eu insist sa ma citez. Posted Image doar asta are sens.
...nu raman de nebun pe contra-sens(doh!)
Ce are sens? Sa te autocitezi?

Si cred ca da! TU ramai. (de nebun).

Ar trebui ca la reinoirea permisului sa fie obligatoriu examenul la sala. Ar fi curatenie pe sosele.

#47
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
cel depasit, daca vede ca am pus semnalizarea si mai ales ca ajung paralel cu el, stie ca e obligatoriu sa nu mareasca viteza si sa tina cat mai aproape de marginea drumului pana voi trece in fata lui, fiind depasit.
deci ilegal ar fi sa nu trec in fata lui dupa depasire, deci n-am ce sa-l mai anunt cu semnalizare dreapta, ca stie deja ce trebuie sa urmeze, deja e obligat sa stea cuminte pana ma vede in fata lui. legal, nu poate exista alta desfasurare.

Edited by 41ex, 18 March 2017 - 11:08.


#48
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
aha, iar cel din spatele lui? ca poate depasesti pe vreo 2-3. ceilalti ce fac? de unde stiu ei ca mai ai 2 masini de depasit? de unde stiu ei ca pot incepe o manevra de depasire, daca tu nu semnalizezi ca te repliezi, ori pt ca ai terminat depasirea, ori pt ca esti fortat sa o faci din cauza traficului de pe contrasens?

au fost destule accidente cu astfel de inconstienti, depasesc cateva masini, vine si urmatorul din spate, pe principiul ca daca ala din fata inca depaseste si nu semnalizeaza, se poate depasi, apoi ala fara nici un semnal revine pe banda lui si cel din spate se trezeste ca de fapt venea ceva pe contrasens sau ca e vreun obstacol si se infige direct.

condusul preventiv nu te ajuta doar pe tine, ci si pe ceilalti. asa ca hai sa nu mai fim egoisti si sa mergem pe ideea ca doar noi trebuie sa fim respectati, ceilalti au si ei dreptul la respect in trafic, iar semnalizarea asta inseamna, respectarea circulatie si a participantilor la ea.

#49
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,155
  • Înscris: 27.10.2007

 AlexaLesby, on 18 martie 2017 - 10:23, said:

Nu, am dat o replica doar celor care considera ca semnalizarea in acest caz e necesara.

Cine din voi crezi ca va face o impresie mai buna in fata fetei?
cel care ramane in viata ...Posted Image

#50
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001

 41ex, on 18 martie 2017 - 11:06, said:

deci ilegal ar fi sa nu trec in fata lui dupa depasire
Nu e ilegal sa depasesti 2-3 autovehicule aflate in mers. In oug nu exista sanctiune pt asa ceva.
Esti obligat sa semnalizezi reintrarea pe banda ta.

De asta am zis ca ar fi bine examen la fiecare reinoire de permis. Multi l-au obtinut fraudulos si nu cunosc oug si regulamentul. Insa se bat cu pumnul in piept ca merg la CEDO. (dar poate nici nu au permis, e si asta o varinta. Circula cu permis de UK fals).

Edited by dorin_2k, 18 March 2017 - 11:34.


#51
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

 AlexaLesby, on 18 martie 2017 - 10:23, said:

Cine din voi crezi ca va face o impresie mai buna in fata fetei?
Depinde de tipul de fata pe care-l preferi.
Ontopic: la examen e mai bine sa semnalizezi dreapta. Nu ai ce pierde. In principiu, nu trebuie, dar poate politistul apreciaza ca ai trecut cu toate rotile, cum se intampla de multe ori. Mai nou si pentru biciclisti se sugereaza trecerea pe celalalt sens daca se poate.

#52
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
hai sa nu exageram, e vb de distanta minima obligatorie, distanta de siguranta, adica 1.5m

daca ala merge pe mijlocul benzii, atunci vrei nu vrei, treci pe sensul opus. dar nu punem situatiile exceptionale in discutie, vb de precizari in lege.

#53
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001

 Dany_Darke, on 18 martie 2017 - 11:45, said:

e vb de distanta minima obligatorie, distanta de siguranta, adica 1.5m
Nu e obligatorie. E recomandata. Deci nu te poate sanctiona in trafic ca nu ai 1,5 m.

Quote

3. La articolul 118, după alineatul (1) se introduce un nou alineat, alineatul (2), cu următorul cuprins:
„(2) Se recomandă ca la depăşirea unei biciclete distanţa laterală să fie de minimum 1,5 m."

din HG nr. 965/2016 - modificarea şi completarea Regulamentului de aplicare a OUG nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, aprobat prin HG nr. 1391/2006

Doar la teveuri si la ziare obscure au zis ca e obligatoriu 1,5 m

#54
anub

anub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.06.2014

 AlexaLesby, on 18 martie 2017 - 10:11, said:

Aici se discuta despre semnalizarea la revenire pe sensul tau dupa depasire, care sa fim seriosi e degeaba si nu a cauzat nici un accident. Ca scrie in lege sa o faci asta nu inseamna ca e mai putin inutila. La fel si semnalizarile de orice fel sau opririle la stop pe drumuri total pustii, unii o fac, unii nu pt ca stiu ca n-are rost (btw semnalizarea nu e un reflex la nimeni). Asta nu inseamna ca cei care nu o fac sunt parareli sau ca nu stiu sa conduca. Pur si simplu stiu ca e degeaba si nu se mai obosesc

Ba da, sunt paraleli si nu stiu sa conduca corect si preventiv. Te obisnuiesti sa nu dai semnal ca nu vine azi nimeni, maine nu te mai asiguri si tot asa, apoi te trezesti ca vine unul peste tine si nu stii cu ce ai gresit.
Se semnalizeaza si revenirea pe banda.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate