Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Afacere noua

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014
Buna ziua!
De dupa revelotie incoace detin un S.R.L. (alimentara) intr-un orasel micut de aproximativ 20.000 locuitori iar de cativa ani incoace de cand au aparut marii retaileri la noi in oras toata lumea se duce la ei iar noi, micii comercianti ramanem cu buza umflata iar azi m-am gandit ca tot avand mai multe spatii in zona centrala sa incep o afacere noua si profitabila din care sa pot trai pana la pensie(nu mai am mult). Ce mi-ati putea recomanda pentru a face asta ?

#2
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
inchiriere spatii comerciale

#3
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Coboară preturile si tine o tot pasta .

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Reduci preturile (scazi adaosul comercial cat poti de mult) si cresti rulajul. Dupa cateva luni cu rulaj mai mare renegociezi preturile cu furnizorii. Eu de exemplu cand introduc o gama noua de produse merg cu adaos de 10-12%.  In 6luni-1an ajung la 30% fara sa modific pretul la client. In momentul in care ai un rulaj pe care furnizorul il ia in seama este dispus la negocieri.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cum sa coboare preturile, cand el se aprovizioneaza cu marfa tot de la aia?Posted Image Mici smecherii cu bonurile, restituiri de TVA,....
on cauta-ti alte surse de aprovizionare, de la privati, ca sa poti oferi preturi concurentiale.Posted Image

Edited by myshyk, 18 February 2017 - 11:54.


#6
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014
Este usor de zis sa fac smecherii cu preturi dar chit ca as avea pretul mai mic fata de un supermarket din orasul meu oamenii tot acolo s-ar duce...

#7
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Pune vânzătoare toples .

#8
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Iti deschizi magazin gen "Orice produs la 5 lei"
Sau magazin cu haine sh in caz ca nu e prea saturata piata.

#9
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Baga la vanzare ... p0rn Posted Image Romanii adoara asta!

Edited by musicallro, 18 February 2017 - 11:54.


#10
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011
Avand spatii in zona centrala, poate merge un salon de infrumusetare, manichiura, pedichiura... mai nou astea se cam cauta, doamnele si domnisoarele sunt foarte cochete... Se mai poate face si aranjamente florare, decoratiuni de nunta, de petrecere, aranjare sali de nunta, eventual si asigurarea video/foto...etc...se castiga binisor din astea. Se mai poate face o patiserie, cu produse proaspete, calde... Si eu locuiesc intr-un oras de app 15000 locuitori si afacerile astea merg foarte bine... Se mai poate deschide o casa de pariuri si jocuri de noroc, asta se poate face si in franciza, sau nu stiu exact cum se zice... Se mai poate deschide un birou de intermediat inmatriculari auto... Toate astea merg foarte bine, cel putin la mine in oras.   cat despre afacerea cu magazinul mic alimentar, nu o vad prea bine in razboiul cu Lidl, Penny, Billa sau altii. Si la mine in oras, magazinele astea sunt pline de clienti, iar in magazinele mici bate vantul... Oamenii prefera supermarketurile pentru ca se plimba, au o gama variata de produse, i-au produsul in mana il studiaza, si nu in ultimul rand preturile mai mici... Bafta!

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 gabyciobanu, on 18 februarie 2017 - 11:41, said:

Este usor de zis sa fac smecherii cu preturi dar chit ca as avea pretul mai mic fata de un supermarket din orasul meu oamenii tot acolo s-ar duce...
Depinde si ce le oferi: daca le oferi aceeasi marfa, de neam prost, la care doar iti mai adaugi procentul tau, sigur ca nu vine nimeni sa cumpere de la tine. Am scris si mai sus: cauta altfel de marfa, de la producatori privati, de calitate, la preturi rezonabile si sa vezi cum iti vei asigura clientela. Nu pui de la hipermarket, nu branzeturi de la Covalact de tara, nu carne de porc ungureasca,...

 rhdghdhs, on 18 februarie 2017 - 11:54, said:

Avand spatii in zona centrala, poate merge un salon de infrumusetare, manichiura, pedichiura... mai nou astea se cam cauta, doamnele si domnisoarele sunt foarte cochete... Se mai poate face si aranjamente florare, decoratiuni de nunta, de petrecere, aranjare sali de nunta, eventual si asigurarea video/foto...etc...se castiga binisor din astea. Se mai poate face o patiserie, cu produse proaspete, calde... Si eu locuiesc intr-un oras de app 15000 locuitori si afacerile astea merg foarte bine... Se mai poate deschide o casa de pariuri si jocuri de noroc, asta se poate face si in franciza, sau nu stiu exact cum se zice... Se mai poate deschide un birou de intermediat inmatriculari auto... Toate astea merg foarte bine, cel putin la mine in oras.   cat despre afacerea cu magazinul mic alimentar, nu o vad prea bine in razboiul cu Lidl, Penny, Billa sau altii. Si la mine in oras, magazinele astea sunt pline de clienti, iar in magazinele mici bate vantul... Oamenii prefera supermarketurile pentru ca se plimba, au o gama variata de produse, i-au produsul in mana il studiaza, si nu in ultimul rand preturile mai mici... Bafta!
A scris,in primul post,"oras cu 20 000 de locuitori" Cate paparude care se duc la "salon de infrumusetare" in acel oras si nu la "marile case de la resedinta de judet" crezi ca exista acolo?

#12
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Spatiile le ai in proprietate sau sunt inchiriate?

Cate spatii sunt mai exact, si care e media de m2 pentru fiecare?

Edited by corina_geo, 18 February 2017 - 13:02.


#13
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015

 gabyciobanu, on 18 februarie 2017 - 11:18, said:

Buna ziua!
De dupa revelotie incoace detin un S.R.L. (alimentara) intr-un orasel micut de aproximativ 20.000 locuitori iar de cativa ani incoace de cand au aparut marii retaileri la noi in oras toata lumea se duce la ei iar noi, micii comercianti ramanem cu buza umflata iar azi m-am gandit ca tot avand mai multe spatii in zona centrala sa incep o afacere noua si profitabila din care sa pot trai pana la pensie(nu mai am mult). Ce mi-ati putea recomanda pentru a face asta ?
Vinde pe datorie si o sa ai clienti.

#14
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 dan_2000, on 18 februarie 2017 - 13:04, said:

Vinde pe datorie si o sa ai clienti.
Asta ar fi cea mai " buna " optiune  sa dea pe datorie en-gros si fara acte ...


On : vezi cat ai lua daca ai vinde toate spatiile si de banii aia fa o hala pe care s-o dai in chirie ..

Edited by cobi1, 18 February 2017 - 13:07.


#15
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015
Mai nou asa se procedeaza la micile magazine, dar au si preturi mari.

Edited by dan_2000, 18 February 2017 - 13:18.


#16
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011

 myshyk, on 18 februarie 2017 - 12:00, said:



A scris,in primul post,"oras cu 20 000 de locuitori" Cate paparude care se duc la "salon de infrumusetare" in acel oras si nu la "marile case de la resedinta de judet" crezi ca exista acolo?
Am vazut ce a scris, de asta am mentionat si eu ca in orasul meu sunt cam 15000 loc, si chestiile astea merg foarte bine, paparude sunt si prin satele de imprejur...

#17
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007
magazin de piese auto cu preturi bune.
Magazin cu produse aduse de prin Germania. Stiu in Sighisoara unul de genul asta si merge foarte bine chiar daca preturile nu sunt foarte concurentiale. Chiar daca exista Kaufland, asta merge bine.

Edited by dan1980_25, 18 February 2017 - 13:57.


#18
Gabriel-Hutan

Gabriel-Hutan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2017
Salut,parerea mea sincera este sa inchizi aceasta firma si sa tii spatiul pana cand te decizi.Sfatul meu suna asa: - Inchide aceasta firma deoarece magazinele mai mari sigur nu o sa le intreci niciodata dupa care pune terenul la inchirieri comerciale. Adica dai terenul chirie pentru cineva care doreste sa-si deschida un magazin pe acel spatiu. Succes ! (Parere propie)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate