Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Afacere noua

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgabyciobanu, on 18 februarie 2017 - 11:18, said:

Buna ziua!
De dupa revelotie incoace detin un S.R.L. (alimentara) intr-un orasel micut de aproximativ 20.000 locuitori iar de cativa ani incoace de cand au aparut marii retaileri la noi in oras toata lumea se duce la ei iar noi, micii comercianti ramanem cu buza umflata iar azi m-am gandit ca tot avand mai multe spatii in zona centrala sa incep o afacere noua si profitabila din care sa pot trai pana la pensie(nu mai am mult). Ce mi-ati putea recomanda pentru a face asta ?

Decat sa te complici, mai bine mai tragi de business-ul ala pe care il ai deja pana la pensie. Daca te consoleaza cu ceva - majoritatea buticarilor merg in pierdere dar tot asa, stau de amortzesc in magazin sa le mearga vechimea la pensie. Ce sa faci intr-un orasel si sa intre lumea sa cumpere cat timp exista Penny Market, LIDL sau ce o mai fi pe acolo...? In orasele mici nu se cumpara decat mancare si, odata la doua luni, mai merge lumea pe la frizer... Cam atat.

#20
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Si eu stau intr-un oras mic, si din ce am observat pe la noi, as putea sa-ti dau cateva idei:

1. Daca ai magazinul intr-o zona buna, eventual langa un parc sau o zona foarte activa, fa-l non-stop. In zona mea s-au inchis multe magazine mici, dar singurul non-stop are o gramada de clienbti, mai ales vara, findca se afla intr-o zona cu blocuri si langa parc. E adevarat ca preturile sunt mai mari, dar daca iti arde buza la 1 noaptea dupa o felie de salam sau o bere, ai de unde lua :D

2. Vezi ce lipseste in zona pe partea de servicii. N-are rost sa faci inca un coafor sau o florarie daca mai sunt 2-3 in zona. De ex. la mine in oras sunt o groaza de florarii, dar s-ar simti lipsa unei curatarorii chimice. Mi se pare ca astea se pot face si in franciza. Analizeaza ce e si ce nu e in orasul tau.

3. Un restaurant "popular", cu meniu fix sub 15 lei, daca ai spatiu suficient de mare si daca gasesti un bucatar priceput. Daca spatiul are si posibilitate sa amenajezi o terasa, cu atat mai bine. Vara o sa fie full.

Sper ca ti-am fost de folos, macar sa te pun pe ganduri asupra unor posibilitati la care nu te-ai gandit inca.

#21
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
De ce nu platesti o firma sa-ti faca un studiu in acest sens?

#22
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La un curs mi s-a spus ca cel mai bun mod de a atrage clienti e sa ii educi, nu sa le vinzi. Fa educatie. Pui afise frumoase pe geamuri in care explici in 2-3 puncte scurte cum sa verifice un produs alimentar, la rafturi etc. in care le explici in pasi simpli cum sa isi aleaga corect un produs fara sa fie pacaliti. La portocale afisezi cum sa le verifice daca sunt proaspete, daca au coaja groasa etc., la cartofi la fel, la paine ce anume sa verifice etc. Informatiile le gasesti dupa o cautare putin mai atenta pe internet. Trebuie doar sa le folosesti.
  Nu te costa mult, cateva zile de google, o imprimanta si niste foi. Dar eu cred ca merita.
Lorand Soares are o vorba : Nu imi place sa vand, dar imi place sa va fac sa cumparati.

#23
hadid

hadid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 12.01.2017
nu o sa treci peste marii retaileri ca faci specula. asa sunt mai multi ca tine care cumpara de la rusi, ucrainieni, moldoveni ieftin si da scump

#24
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Ca raspuns pentru ultimul: Si marii retaileri fac specula - asta e definitia comertului - sa cumperi ieftin si sa vinzi scump!

#25
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostPoeOvidiu, on 19 februarie 2017 - 09:00, said:

La un curs mi s-a spus ca cel mai bun mod de a atrage clienti e sa ii educi, nu sa le vinzi. Fa educatie.
Ai vazut tu profesor bogat?!
...fiindca tot dai citate, vorba americanezilor: Daca nu stii ceva, te faci profesor in domeniul ala :D

#26
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Vinde tot si stai relaxat

#27
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

View PostQuantum, on 19 februarie 2017 - 11:36, said:

Ai vazut tu profesor bogat?!
...fiindca tot dai citate, vorba americanezilor: Daca nu stii ceva, te faci profesor in domeniul ala Posted Image
klaus johanis=profesor bogat

#28
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postsebastiansebi, on 19 februarie 2017 - 11:53, said:

klaus johanis=profesor bogat
Nu e bogat. (6 casute/apartamente nu inseamna bogatie)
-incearca sa nu amesteci politica cu economia-

Edited by Quantum, 19 February 2017 - 12:41.


#29
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostQuantum, on 19 februarie 2017 - 12:41, said:

Nu e bogat. (6 casute/apartamente nu inseamna bogatie)

Da cum e ? Sarac ? Cu duhul , poate ..

Edited by cobi1, 19 February 2017 - 12:43.


#30
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Nu e sarac.  Saraci sunt aia care il cred bogat.
Nu ma luati cu politica de partid si ce va spune partidul vostru sa postati pe net. Nu ma pasioneaza astfel de politica.

Edited by Quantum, 19 February 2017 - 12:46.


#31
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
nu te pasioneaza politica da o dai in politica.a spus cineva ceva de vreun partid?a spus cineva ceva de politica?tu esti singurul care spui de ea.daca spuneam ceva de ciomu o dadeam in medicina?si referitor la bogatia lui johannis nu-i plange de mila,e sarac cat vreo cateva zeci de profesori la un loc cred.

#32
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostQuantum, on 19 februarie 2017 - 12:45, said:

.....
Nu ma luati cu politica de partid si ce va spune partidul vostru sa postati pe net. Nu ma pasioneaza astfel de politica.
Mai Quantum ai nevoie de ochelari ! Vad ca pe tine te framanta politica de o aduci in discutie , de ce nu te potlesti , nu stiu .
Parca tu erai vanzator de scutere chinezesti , sau ma insel ?!

Edited by cobi1, 19 February 2017 - 17:16.


#33
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View PostQuantum, on 19 februarie 2017 - 12:45, said:

Nu e sarac.  Saraci sunt aia care il cred bogat.

No, aci chiar ca frumos ai grãit. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate