Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#73
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 brawnie, on 14 februarie 2017 - 01:06, said:

cataline pentru hidroizolatii eu recomand aditivi de hidroizolare in masa a betonului asta te scuteste de multe batai de cap...eu recomand Hyseal, altii au folosit Penetrom...ideea este aceasi.
pentru canalizare la subsol sunt solutii gen saniflow care se invarte pe la 2000 lei...

 brawnie, on 14 februarie 2017 - 09:31, said:

Hyseal costa 22,5 Euro/kg iar dozajul este de 0.8kg/mc de beton...deci ar fi 22.5 * 0.8 * 4.5 = 81 lei in plus la mc de beton.
La Penetrom nu stiu preturi dar tot pe aici se invarte.

Hyseal au mai folosit pcode, vali1900, vlad-28, lucas19811981 (nu strica sa ii intrebi) ... Penetrom - BodCasa, altii nu stiu...


Penetromul este in jurul la 125€ Fara TVA pentru 6m3......

Merci Brownie

Hidroizolarea in masa betonului este cea mai buna si sigura hidroizolare.....

#74
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 catalijns, on 14 februarie 2017 - 10:02, said:

@bladhaund: Nu suntem asa ingrijorati de zapda, nu suntem chiar in camp, in iarna asta au intrat excavatoarele de 2 ori pe strada, 50 ron de fiecare data..., arata mai ok decat strada principala :) . Multam pentru ideea cu masina de spalat la parter, sotia este deja recunoscatoare.

@Andrei: asa ne gandim si noi, este una dintre cele 2 optiuni principale pe care le avem in minte.

@picomouse: Ai pus punctul pe "i" pentru momentul in care ne aflam cu deciziile! Daca facem demisol avem cota 0 la 1 m deasupra solulul si vreo 5-6 trepte la intrare si de pe terasa in gradina. In plus va fi sub toata amprenta. Daca facem subsol avem cota 0 la 40-50 cm, 1-2 trepte dar in acest caz il facem partial gen pe 40-50 mp.
Eu inclin catre a doua varianta pentru ca nu avem nevoie de asa mult subsol insa aici este acel risc la hidroizolatie, hyseal de care zice Andrei o sa il iau obligatoriu (de la el, deja sunt super indatorat!) dar ma refer aici la ce vine pe exterior, folie cauciucata si protectie si dren etc - pla peretele cu grinda aia nenorocita de legatura e mai greu. In varianta asta o sa avem si o CT de 7-8 m la parter cu loc de masina de spalat. In plus ma gandesc ca o sa fie si ceva grade mai putin fiind mai ingropat cu gen 60 cm.

Sotia inclina catre prima pentru ca ne-au tot zis oamenii ca nu e mare diferenta intre partial si total....max +20% - insa ei se refera la rosu dar mai sunt si alte costuri. plus ca pe noi ne intereseaza mai mult cifra absoluta nu relativa ca nu castigam procente :). Eu insa am auzit si alti oameni care au mers pe astfel de abordari si cateva mii cu cateva mii.....au ajuns la +50% din estimat initial. Ma sperie putin ideea asta de a pierde controlul financiar la maniera asta.

Te înțeleg in 2015 eram in aceeași dilema. Nu zic ca opțiunea mea este cea mai buna dar am gindit cam așa. Nu am familie așa mare incit sa folosesc demisolul ca si spatiu de locuit. Deci aplicația principala un beci ușor accesibil din casa pentru depozitare "de ale gurii" , adică fluiere si cimpoaie !
Sa il fac pe toată amprenta (aproape 100 mp) nu mi se părea necesar, așa ca am stabilit ca vre-o 35 mp sunt suficienți . Cum nu e spatiu de locuit am asigurat ventilația si l-am făcut subsol. Astfel am 45 cm (trei trepte) atit la intrarea in casa cit si de pe terasa in grădina (mi se pare ok ca înălțime).
Este adevărat ca are un preț si nu numai in bani, te afectează si ca timp de execuție. Pe de alta parte sa renunți la el nu e o idee buna ( nu poti sa zici lasă ca il fac cind e casa gata). Aici sfatul meu e sa stai sa te gindesti, te mai gindesti odată si iei o decizie si aia e , trebuie sa fii fericit cu ea chiar dacă nu e perfecta dar sa te mulțumească si pe termen scurt si pe termen lung.

#75
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 catalijns, on 14 februarie 2017 - 10:02, said:



@picomouse: Ai pus punctul pe "i" pentru momentul in care ne aflam cu deciziile! Daca facem demisol avem cota 0 la 1 m deasupra solulul si vreo 5-6 trepte la intrare si de pe terasa in gradina. In plus va fi sub toata amprenta. Daca facem subsol avem cota 0 la 40-50 cm, 1-2 trepte dar in acest caz il facem partial gen pe 40-50 mp.
Eu inclin catre a doua varianta pentru ca nu avem nevoie de asa mult subsol insa aici este acel risc la hidroizolatie, hyseal de care zice Andrei o sa il iau obligatoriu (de la el, deja sunt super indatorat!) dar ma refer aici la ce vine pe exterior, folie cauciucata si protectie si dren etc - pla peretele cu grinda aia nenorocita de legatura e mai greu. In varianta asta o sa avem si o CT de 7-8 m la parter cu loc de masina de spalat. In plus ma gandesc ca o sa fie si ceva grade mai putin fiind mai ingropat cu gen 60 cm.

Sotia inclina catre prima pentru ca ne-au tot zis oamenii ca nu e mare diferenta intre partial si total....max +20% - insa ei se refera la rosu dar mai sunt si alte costuri. plus ca pe noi ne intereseaza mai mult cifra absoluta nu relativa ca nu castigam procente :). Eu insa am auzit si alti oameni care au mers pe astfel de abordari si cateva mii cu cateva mii.....au ajuns la +50% din estimat initial. Ma sperie putin ideea asta de a pierde controlul financiar la maniera asta.

Am uitat sa îți zic ca la rosu estimarea trebuie sa fie aproape de costul real dacă îți faci lecțiile bine. Abaterea la mine a fost de 5% si nu a ieșit din costuri de materiale, a fost rezultatul schimbării executantului . Jalea e la finisaje unde un produs care îți fura ochiul poate fi cu 300% mai scump decit estimarea.
O sa fie destule nebugetate sau bugetate prost dar ideea e sa fie chestii punctuale nu regula. Ca sa înțelegi exemplific cu o gafa de proporții ce imi aparține. Am bugetat 3 cămine ( pluviale, put si canalizare) cu max. 1k euro. Real  3,5 k euro. Nașpa !

#76
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 BodCasa, on 14 februarie 2017 - 18:23, said:

Penetromul este in jurul la 125€ Fara TVA pentru 6m3......
Merci Brownie
Hidroizolarea in masa betonului este cea mai buna si sigura hidroizolare.....
greu e cu matematica....deci Penetrom: 125€ Fara TVA pentru 6m3 asta inseamna 125/6=20.83 Euro/mc
Hyseal: 22,5Euro pe kg * 0.8 kg/mc = 18 Euro/mc.
Deci mai ieftin Hyseal cu 2.83 Euro/mc.

#77
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
@picomouse: multam mult, ccatre directia aceea ne indreptam si noi, 40 m de subsol sunt suficienti, si il ingropam mai mult decat un demisol sa fie si mai rece putin si sa nu urcam cu scara in casa :). Da, costurile trebuie estimate cat mai corect macar la rosu, stiu ca pe la finisaje o sa inmultim cu *2 probabil...ca nu vrem totusi dacie dar nici ..audi. O japoneza asa decenta, usor de intretinut si cu performante ok ne este suficienta... Asta a fost o "tusa" pentru brownie :)

Desi asteptam in continuare cu interes opinii despre subsol/parter etc. - insa as vrea sa expun si urmatorul subiect si anume colectare ape uzate si pluviale.
Singura utilitate pe care nu o avem inca si pe care nu o vom avea decat peste minim 3-4 ani este canalizarea. Terenul are pietris cu nisip intre 280  si 600 cm (a confirmat geologul chiar astazi, o sa fac upload cu certificat de urbanism saptamana urmatoare cand il voi avea). Panza freatica este dupa 6m, probabil pe la 8...

Probabil mergem pe fosa septica (de care recomandati?) si vrem sa colectam apele pluviale (atat de pe langa subsolul casei cat si de pe teren) pentru irigatii insa excedentul sa il ducem intrun put absorbant asa cum am vazut la userul MAGE. Imi e tare teama de treaba cu "canalizarea" pentru ca vom avea subsol si in plus primii 2 m sunt cam argilosi si cam retin apa, in 2016 vreo 10 luni din an au fost ceva noroaie pe acel teren. AE adevarat ca nu prea a avut vegetatie pt ca a fost curatata in toamna lui 2015.

Ce ziceti?

#78
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Si de ce este asa de greu cu matematica?

 brawnie, on 14 februarie 2017 - 19:06, said:

greu e cu matematica....deci Penetrom: 125€ Fara TVA pentru 6m3 asta inseamna 125/6=20.83 Euro/mc
Hyseal: 22,5Euro pe kg * 0.8 kg/mc = 18 Euro/mc.
Deci mai ieftin Hyseal cu 2.83 Euro/mc.


#79
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pentru ca eu am dat un pret pe mc si tu un pret pe 6 mc :) asta cu 6 mc nu stiu de unde ai scos-o :) Atat au capacitate cifele de la Bv?

#80
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Profit de ocazie sa intreb daca prin folosirea acestui aditiv scap de alte materiale/lucrari legate de hidroizolatie. Gen folie cramponata bituminoasa etc. Ma gandeam sa aditivez placa de la cota 0 elevatia si beciul.

#81
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 Bylly00, on 14 februarie 2017 - 21:58, said:

Profit de ocazie sa intreb daca prin folosirea acestui aditiv scap de alte materiale/lucrari legate de hidroizolatie. Gen folie cramponata bituminoasa etc. Ma gandeam sa aditivez placa de la cota 0 elevatia si beciul.


Bineintales....asta este si ideea.
Cu coonditia sa nu ai segregari......

 brawnie, on 14 februarie 2017 - 20:46, said:

pentru ca eu am dat un pret pe mc si tu un pret pe 6 mc Posted Image asta cu 6 mc nu stiu de unde ai scos-o Posted Image Atat au capacitate cifele de la Bv?


Te iubesc frate......
Atata recomanda furnizoru.... un sac de 15kg parca la 6m3.
Se simplifica matematica acum?

#82
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 catalijns, on 14 februarie 2017 - 19:23, said:

@picomouse: multam mult, ccatre directia aceea ne indreptam si noi, 40 m de subsol sunt suficienti, si il ingropam mai mult decat un demisol sa fie si mai rece putin si sa nu urcam cu scara in casa :). Da, costurile trebuie estimate cat mai corect macar la rosu, stiu ca pe la finisaje o sa inmultim cu *2 probabil...ca nu vrem totusi dacie dar nici ..audi. O japoneza asa decenta, usor de intretinut si cu performante ok ne este suficienta... Asta a fost o "tusa" pentru brownie :)

Desi asteptam in continuare cu interes opinii despre subsol/parter etc. - insa as vrea sa expun si urmatorul subiect si anume colectare ape uzate si pluviale.
Singura utilitate pe care nu o avem inca si pe care nu o vom avea decat peste minim 3-4 ani este canalizarea. Terenul are pietris cu nisip intre 280  si 600 cm (a confirmat geologul chiar astazi, o sa fac upload cu certificat de urbanism saptamana urmatoare cand il voi avea). Panza freatica este dupa 6m, probabil pe la 8...

Probabil mergem pe fosa septica (de care recomandati?) si vrem sa colectam apele pluviale (atat de pe langa subsolul casei cat si de pe teren) pentru irigatii insa excedentul sa il ducem intrun put absorbant asa cum am vazut la userul MAGE. Imi e tare teama de treaba cu "canalizarea" pentru ca vom avea subsol si in plus primii 2 m sunt cam argilosi si cam retin apa, in 2016 vreo 10 luni din an au fost ceva noroaie pe acel teren. AE adevarat ca nu prea a avut vegetatie pt ca a fost curatata in toamna lui 2015.

Ce ziceti?

Eu am făcut un bazin pentru colectare ape pluviale 3x3x3 m la care vin tevi de la burlane. Acoperișul are 190 mp si m-am gindit ca la o ploaie zdravănă 50-60 l/mp nu ar trebui sa verse in canalizare. Apa stocată ar fi utilizată la udat cind nu ploua. Evident pot sa o folosesc pe cea de la put dar este mai dura si sa o trec prin stație ca sa ud grădina mi se pare deplasat. Si eu am un sol lutos care nu prea absoarbe apa iar drenarea in canalizare am considerat-o risipa. La fosa nu te pot ajuta, nu am studiat avind canalizarea prin fata casei. Atenție la puțul de apa, trebuie săpat la adincimea corecta mai ales dacă nu ai canalizare in zona. Si poate fi destul de scump. Am băgat 4,5 k euro la 90 m.

#83
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
exact cum zice @picomouse...avand in vedere ca nu este canalizare in zona trebuie sa mergi la a 2-a sau mai bine la a 3-a panza de apa ...prima fiind sigur infestata de la haznalele vecinilor :( Ca si costuri de realizare foraj ia in calcul 50-60 euro/ml...iar ca si executant eu iti recomand pe cei de la OnDrill din Timisoara ...mi s-au parut foarte profesionisti. Info despre caminul putului gasesti pe topicul meu aici
Referitor la fosa  poti merge pe varianta de beton sau pe variantele din comert... Eu am mers pe varianta din beton (bineinteles aditivat) pentru ca am avut pret bun la manopera...info aici
PS: Daca nu ai citit inca jurnalul meu, poate nu ar fi rau sa te apuci...sunt sigur ca vei gasi raspuns la cateva din nelamuririle tale.

#84
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Apa avem deja  :) , am tras conducta de la vreo 300 m asta vara impreuna cu vecinii, altfel era mare problema..Avem vecini care locuiesc deja acolo si care au put la a 3-a panza (aproape 70 m adaincime) insa apa are ceva colonii de bacterii, miroase puternic de la mangan ceva. Ei nici nu spalau copii mici cu ea ca faceau ceva boli de piele, si nu sunt genul ala care spala copii cu apa Evian, chiar erau probleme. Deci asta e rezolvata. Am vazut buletin de analize de la alt vecin care a facut put de irigatii pe la 20 m...te sperii ce e acolo, apa din balta de pe strada cred ca e mai sanatoasa! Zona nu este foarte locuita dar e un lac mare la cateva sute de metrii...

@brawnie: sigur ca am citit topicul tau, era si culmea.. Doar ca la noi problema e ceva mai complexa datorita solului ceva mai special. Folosesti deja acea fosa? Esti multumit, miroase in bai?

@picomouse: si eu ma gandesc la un atfel de bazin colector, cred insa ca la o ploaie zdravana vorbim de cel putin sute de litri nu zeci..
Ce ma gandesc eu sa fac suplimentar este un preaplin din acest bazin (si poate si din fosa septica, un brat suplimentar mai ridicat in caz ca celelalte nu mai fac fata.... stiu ca asta este la limita legalitatii insa la ce ape sunt acolo nu cred ca ar scade calitatea...) catre un put absorbant care sa preia in caz de ceva probleme.  Credeti ca este exagerat?

#85
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
da fosa este folosita de vreo 2 ani deja....2 persoane inca nu a fost golita niciodata. Nu am miros in bai...era ceva miros afara datorita aerisirii de la fosa pe care am anulat-o cand si-a facut cumnata-mea instalatia in casa si a scos aerisirea prin perete la etaj...o mirosi si acum dar fiind mai sus nu se simte...acum o vedea ea daca o sa mai poata deschide geamurile de pe partea aia Posted Image Eu am avertizat-o...l-am certat si pe instalator...iti zic si tie...trebuie prevazuta coloana de aerisire pentru canalizare de preferat pana sus pe acoperis. Indiferent de ce pastile minune pui in fosa tot o sa miroase si nu vrei mirosul la nas cand stai pe terasa sau iesi pe balcon...de aici si necesitatea de a scoate aerisirea prin acoperis.

Edited by brawnie, 15 February 2017 - 10:00.


#86
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 catalijns, on 15 februarie 2017 - 09:49, said:

Apa avem deja  :) , am tras conducta de la vreo 300 m asta vara impreuna cu vecinii, altfel era mare problema..Avem vecini care locuiesc deja acolo si care au put la a 3-a panza (aproape 70 m adaincime) insa apa are ceva colonii de bacterii, miroase puternic de la mangan ceva. Ei nici nu spalau copii mici cu ea ca faceau ceva boli de piele, si nu sunt genul ala care spala copii cu apa Evian, chiar erau probleme. Deci asta e rezolvata. Am vazut buletin de analize de la alt vecin care a facut put de irigatii pe la 20 m...te sperii ce e acolo, apa din balta de pe strada cred ca e mai sanatoasa! Zona nu este foarte locuita dar e un lac mare la cateva sute de metrii...

@brawnie: sigur ca am citit topicul tau, era si culmea.. Doar ca la noi problema e ceva mai complexa datorita solului ceva mai special. Folosesti deja acea fosa? Esti multumit, miroase in bai?

@picomouse: si eu ma gandesc la un atfel de bazin colector, cred insa ca la o ploaie zdravana vorbim de cel putin sute de litri nu zeci..
Ce ma gandesc eu sa fac suplimentar este un preaplin din acest bazin (si poate si din fosa septica, un brat suplimentar mai ridicat in caz ca celelalte nu mai fac fata.... stiu ca asta este la limita legalitatii insa la ce ape sunt acolo nu cred ca ar scade calitatea...) catre un put absorbant care sa preia in caz de ceva probleme.  Credeti ca este exagerat?

Pai sa revenim la matematica. Suprafața acoperiș x litri/mp => cit poți încasa de la o ploaie. O ploaie zdravănă de vara e greu de crezut ca depășește 60 l/mp. Eu la 200 mp x60 l = 12 t de apa aproximativ 12 mc. Cum bazinul de 3x3x3=27 mc nu o sta plin eu zic ca fac fata. In cel mai nefericit caz in care depășesc capacitatea am o scurgere direct la canalizare la 10 cm sub capac.  Tu ai o problema si anume lipsa canalizării. Nu poți da apa in fosa. Nu cred ca te ajuta prea mult nici puțul absorbant deoarece discutam de debit mare in interval scurt de timp. In locul tău as face un bazin de pluviale puțin mai mare ca sa pot prelua aproape orice rapid , ulterior poți scapa de apa ori udind grădina ori pompind intr-un put . Un 5x5x4 îți oferă 100 mc  stocare. Dacă il umpli înseamnă ca mai bine in loc de casa îți făceai arca si îți schimbai si numele in Noe. O sa te doară la buzunar dar rezolvi o problema. Excavator, lemn, plasa si armături, beton si multă munca ( din experiența recenta estimez un 2,5 k euro).

#87
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
@picomouse: mybad, am inteles gresit cand am citit 50-60 l/mp, mi-a scapat partea de dupa slash, credeam ca atata e toata ploaia si de aia ma minunam, credeam ca locuiesti intr-o zona mai...desertica :)))  Altfel calculul tau este foarte corect, iti multumesc. Nu cred ca avem loc de un bazin asa mare dar un 3x3x3 putem face. Ma gandesc chiar ca putem face direct un put absorbant fara a pune pietris in el , cimentat doar pe margine nu si pe "fund" si ducem in el pluvialele, cred ar ramane destula apa in el majoritatea timpului din an. Ce ziceti de idee?

Apropo, partea asta de drenaj trebuie sa fie cuprinsa in proiect de instalatii, corect?

#88
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 brawnie, on 15 februarie 2017 - 08:20, said:

exact cum zice @picomouse...avand in vedere ca nu este canalizare in zona trebuie sa mergi la a 2-a sau mai bine la a 3-a panza de apa ...prima fiind sigur infestata de la haznalele vecinilor :( Ca si costuri de realizare foraj ia in calcul 50-60 euro/ml...iar ca si executant eu iti recomand pe cei de la OnDrill din Timisoara ...mi s-au parut foarte profesionisti. Info despre caminul putului gasesti pe topicul meu aici
Referitor la fosa  poti merge pe varianta de beton sau pe variantele din comert... Eu am mers pe varianta din beton (bineinteles aditivat) pentru ca am avut pret bun la manopera...info aici
PS: Daca nu ai citit inca jurnalul meu, poate nu ar fi rau sa te apuci...sunt sigur ca vei gasi raspuns la cateva din nelamuririle tale.

Si eu am o părere buna despre cei de la OnDrill din TM, la mine au forat la 90 m si au fost ok.
In Buc. In iunie 2016 cind a plouat zdravăn de s-a inundat peste tot au fost 46 l/mp in aproximativ. 1 ora. Despre ploi de sute de litri pe mp ori la tropice ori discutam pe un întreg an  ( recordul a fost 908,3 l/mp/an in 2005, media e pe la 700 l/mp/an) .

#89
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 catalijns, on 15 februarie 2017 - 16:35, said:

Apropo, partea asta de drenaj trebuie sa fie cuprinsa in proiect de instalatii, corect?
numai daca o sa ceri in mod expres asta...altfel vei primi, cel mai probabil, niste linii rosii si albastre trase pe un plan :)

#90
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Daca faci un put absorbant (fara fund), nu o sa ai apa in el decat in perioadele ploioase, exact atunci cand nu ai nevoie sa uzi gradina foarte mult, dar isi face treaba - te scapa de apa pluviala. Si cred ca ar trebui sa il faci mai spam.spam de casa, mai ales daca iti faci beci, nu are rost sa deversezi mai multa apa in zona casei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate