Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#469
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Nu trebuie sa bocesti dupa o bucata de lemn daca treaba iese bine.

#470
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...cred ca niciodata nu mi-am dorit...mai mult ca acum...sa ii cada cuiva un COPAC in cap...
Adica...la propriu...o Grinda...ceva...m-as multumi si un Patrat...un Dulap...comotie...hematom...
Imi cer scuze...la Oameni...
...adica am vrut sa spun sa aveti grija pe Santiere sa purtati Casca

Edited by Adrianradu, 23 October 2017 - 22:38.


#471
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Mno da' ce-ai patit.

Iar treaba cu gardul de mai devreme...vrajeala, gard. Fii cinstit, ai vrut sa te dai mare cu perele alea...hai recunoaste.

#472
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostAdrianradu, on 23 octombrie 2017 - 22:34, said:

...adica am vrut sa spun sa aveti grija pe Santiere sa purtati Casca
Doar la televizor se poarta casca in santiere.

#473
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostBenderbut, on 24 octombrie 2017 - 06:18, said:

Doar la televizor se poarta casca in santiere.
...daca tu crezi ca postarea aceea era despre Protectia Muncii esti mai...profund decat credeam...
Imi cer scuze pentru off topic dat nu am putut sa ma abtin...

Edited by Adrianradu, 24 October 2017 - 07:45.


#474
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
S-a grabit maa... a fost prea trigger-happy.

#475
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostAdrianradu, on 23 octombrie 2017 - 22:34, said:

...cred ca niciodata nu mi-am dorit...mai mult ca acum...sa ii cada cuiva un COPAC in cap...
Adica...la propriu...o Grinda...ceva...m-as multumi si un Patrat...un Dulap...comotie...hematom...
Imi cer scuze...la Oameni...
...adica am vrut sa spun sa aveti grija pe Santiere sa purtati Casca

WTF ... why so angry?

#476
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAdrianradu, on 23 octombrie 2017 - 22:34, said:

...cred ca niciodata nu mi-am dorit...mai mult ca acum...sa ii cada cuiva un COPAC in cap...
Adica...la propriu...o Grinda...ceva...m-as multumi si un Patrat...un Dulap...comotie...hematom...
Imi cer scuze...la Oameni...
...adica am vrut sa spun sa aveti grija pe Santiere sa purtati Casca

Vezi numai ce ai spus de copaci căzuți si azi au picat 5 buc in București. Nu ai putea sa îți dorești ceva mai benefic si mai puțin periculos. De exemplu sa scada euro, sa cada guvernul, sa fie benzina 4 lei galonul, sa avem autostrada Viena-București-Salonik ? Sa știi ca idei mai am !

#477
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
@ Adi: vezi ca sunt si capriori 5X5, pe aia ii poti face sa cada mai usor in directia potrivita...mai ales daca ii tai la 1m... Posted Image))

View Postpicomouse, on 24 octombrie 2017 - 22:14, said:

sa fie benzina 4 lei galonul..
Sa incepem cu chestii mai simple de ex 4 ron/l pentru inceput.. Posted Image

Ne gandim pentru faza cand ajungem la constructia peretilor (speram noi cat mai repede.. Posted Image ) si am prefera caramida cu locas de mortar a.i. sa nu avem spatii foarte mari intre caramizi deci mai putin putin termice. Pentru latimea de 290/300 mm am indentificat vreo 3 modele de astfel de caramida, porotherm robust, soceram durotherm si brikston. Porotherm inteleg de la colegi ca anul asta "s-a facut" foarte slaba, brikston e vreo 10% mai scumpa insa are o rezistenta la compresiune de vreo 19nm! iar prima optiune este in acest moment acel durotherm.

Am apelat la un prieten pentru un sfat si m-am ales cu o noua dilema...multam Billy!  Desi avem structura de cadre de 30 daca folosim caramida de 25 aliniata la interiorul casei exact cum ar fi fost cea de latime 30 putem sa folosim termosistem de 20 cm in loc de 15 cm cum ne gandim acum. Grosimea totala a peretelui ar fi aceeasi, in dreptul stalpilor se decupeaza si monteaza doar 15 cm a.i. sa fie la nivel cu restul peretelui.
Solutia cu 25 caramida si 20 termosistem are un coeficient termic cu vreo 15% mai bun, asta inseamna consum mai mic de 30-35 mc/an pentru gaz, cost suplimentar termosistem cam de 400 eur (am scazut deja ce "salvam" de la caramida 25 vs 30..) si un randament financiar undeva la 3-4%. Nu e prea mare randamentul dar la asta se adauga confortul (ma gandesc ca si vara se pastreaza mai bine temperatura cu termosistem mai bun)  precum si placerea de a da ceva mai putini bani mult iubitului Distrigaz (companie cunoscuta pentru respectarea clientilor si oferirea de solutii prompte, eficiente precum si dezvoltarea retelei proprii din fondurile lor..)..

Deci 30 caramida +15 termosistemsau 25 caramida si 20 termosistem? Ce ziceti?

LE: alta dilema: sa punem termosistem de 10 direct in cofraj sub placa demisolului? Inteleg ca sta mai bine lipit asa, oricum trebuie sa termoizolam acolo pentru ca deasupra vom avea IPAT pe parterul de deasupra demisolului.

Edited by catalijns, 25 October 2017 - 06:12.


#478
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Este o idee buna, dar creste dificultatea cofrarii stalpilor (in cazul turnarii stalpilor dupa realizarea zidariei) si betonul, care este cel mai slab termoizolant in cazul de fata, ramane tot cu 15 cm polistiren. Per total este un castig, cred.

#479
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postcatalijns, on 25 octombrie 2017 - 05:54, said:

@ Adi: vezi ca sunt si capriori 5X5, pe aia ii poti face sa cada mai usor in directia potrivita...mai ales daca ii tai la 1m... Posted Image))

Nu ii da idei poate isi da in ouă.

#480
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
L.E.: polistirenul pus in cofraj se lipeste perfect de beton, mult mai bine decat cu adeziv. Eu am pus la fundatii/elevatii si cand a trebuit sa dau jos niste xps l-am scos bucatele.

#481
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postcatalijns, on 25 octombrie 2017 - 05:54, said:

LE: alta dilema: sa punem termosistem de 10 direct in cofraj sub placa demisolului? Inteleg ca sta mai bine lipit asa, oricum trebuie sa termoizolam acolo pentru ca deasupra vom avea IPAT pe parterul de deasupra demisolului.
De ce ai face asta?ca sa le fie mai usor finisorilor sa finiseze tavanul din demisol? Pentru ca daca faci ipat oricum trebuie termoizolatie direct sub tevi.

#482
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostBenderbut, on 25 octombrie 2017 - 06:24, said:

De ce ai face asta?ca sa le fie mai usor finisorilor sa finiseze tavanul din demisol? Pentru ca daca faci ipat oricum trebuie termoizolatie direct sub tevi.
Avem posibilitatea de edit a mesajelor vreo 30 min dupa ce am postat ceva a.i. sa pastram formatul de forum si sa nu avem un fel de chat greu de urmarit ulterior. Va rog mult sa folosim optiunea respectiva!

Revenind la intrebarea ta, da, oricum o sa fie termoizolatie direct sub tevile de IPAT adica peste placa de beton. Dar si sub placa asa cum va fi si in restul casei. De ce? Pentru ca asa indica acel calcul termic, singura intrebare aici e daca pun de 10 sau de 15 SUB placa de beton..

Mai bine spune-mi te rog ce caramida recomanzi si de ce?

P.S: am aratat ieri pozele cu acoperisul lui Mirel constructorului meu si l-am intrebat ce parerea are, a zis ca asa ceva nu a mai vazut... Nu stiu daca a fost de impresie insa i-am explicat ca daca are de gand sa faca asa ceva la noi atunci sa ne zica pt ca mai bine impermeabilizam placa si face terasa si pe casa :). Sper doar ca acea "lucrare" nu a fost facuta de echipa recomandata de mine lui Mirel, am vazut acoperisuri facute de ei si aia erau chiar buni la partea de lemnarie. Oricum, asa cum a zis si Mirel, cred ca se mai poate aranja una alta, iei confectii metalice de 1k eur si bagi in el. Insa cu capriorii aia prin beton nu prea mai ai ce face...

Edited by catalijns, 25 October 2017 - 06:34.


#483
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postpicomouse, on 24 octombrie 2017 - 22:14, said:

Vezi numai ce ai spus de copaci căzuți si azi au picat 5 buc...
...cand am scris "copac" m-am referit la lemn...si am fost deranjat de dispretul unora pentru munca altora...economie... si de ce nu si a banilor altora...lemnul acela tocat costa bani
...mai inainte s-a discutat pe acest Jurnal despre economisirea acestei resurse in Santiere...dupa care se gasteste un DOREL sa dea sfaturi despre cum sa fim mai barbati sa nu plangem...si mai nou citate din Nastase...zootehnice...

#484
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postcatalijns, on 25 octombrie 2017 - 06:30, said:

Avem posibilitatea de edit a mesajelor vreo 30 min dupa ce am postat ceva a.i. sa pastram formatul de forum si sa nu avem un fel de chat greu de urmarit ulterior. Va rog mult sa folosim optiunea respectiva!


Mai bine spune-mi te rog ce caramida recomanzi si de ce?

Pentru tine  : BrikstonPosted Image

View PostAdrianradu, on 25 octombrie 2017 - 06:40, said:

...cand am scris "copac" m-am referit la lemn...si am fost deranjat de dispretul unora pentru munca altora...economie... si de ce nu si a banilor altora...lemnul acela tocat costa bani
...mai inainte s-a discutat pe acest Jurnal despre economisirea acestei resurse in Santiere...dupa care se gasteste un DOREL sa dea sfaturi despre cum sa fim mai barbati sa nu plangem...si mai nou citate din Nastase...zootehnice...
Ok, nu are rost sa mai poluam jurnalul lui catalin oricum ai report pentru ca m-ai facut ”Dorel ” .

Dar iti spun totusi pentru cultura ta generala: in santierele din afara vedeam cum scandura stampilata ”MADE IN Romania”calitate super intai era facuta bucatele , neinteresandu-i economia, in favoarea unui lucru finit bun , asa ca te intreb pe tine : de ce pe noi cu gaterul la 2 metri de casa ar trebui sa fim cei ecologisti , economisti si care se aleg cu lemnul cel mai rau din Europa?

Am avut o stiva de scanduri pregatita sa o toc pentru foc, insa vecinu a luat-o sa isi faca fundatie pentru o prelungire a casei  , rezultatul a iesit unul foarte rau , fundatie stramba pentru ca scandurile erau crapate si scurte .

Edited by Benderbut, 25 October 2017 - 06:51.


#485
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
catalijns, in decizia ta privind marca si felul caramizii, sa tii cont si de disponibilitatea furnizorului. E ceva tare ciudat cu materialele de constructie anul acesta, inclusiv la fier. As fi zis ca ma abureste furnizorul meu, dar am intrebat si pe la concurenta situatiile fiind la momentul respectiv similare.

#486
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,654
  • Înscris: 11.03.2006
Mie imi place Durotherm. Eu am folosit Porotherm si in comparatie cu Durothermul vecinului mi se pare mult mai casanta.
Cred ca acum 3 ani nu aveau cu lacas pentru mortar, de aceea nu am luat. In plus, structuristul era fan Porotherm, ma gandesc ca avea el un motiv.

As opta pentru 25 cm caramida si termosistem de 20 cm.

Edited by cumparator, 25 October 2017 - 09:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate