Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Casa P+1 (+M) Brasov - 2017-2021

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#55
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
da...numai trebuie sa mai caut odata. ... :) am scris pe ceva topic unde voia initiatorul planseu ceramic Porotherm

LE: Am gasit...vezi aici daca te ajuta informatiile

#56
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Deci BA are 15dB iar caramida ~50. Destul de impresionant :) Pentru un gard ma intereseaza pe bine. Sunt unele din prefabricate de la Leier, dar si pretul e pe msaura...

#57
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
Felicitari!
Avind casa, renunta la balcoane si terase la etaj.
Grupul sanitar de la parter poti sa il utilezi cu un dus.
75-80mp, hell e suficient. Toti prietenii se minuneaza de apart. nostru din vest care are 5 camere si aprox. suprafata asta. Si e mare! :D

Daca mai imi vin idei, ti le comunic :)
Idem cind voi citi de incalzire si preparare acm ;) (ce bine ca acum e obligatoriu sa ai proiecte de specialitate)

#58
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Nu le vad utilitatea balcoanelor la etaj, dar totusi o casa fara o terasa/un balcon arata cam sec, mai ales la o casa aproximativ patrata...
Incalzirea cu siguranta va fi in pardoseala, ramane de vazut daca o fac electrica sau clasica prin agent termic si centrala pe peleti/lemne. Teoretic in viitor vreau sa pun panouri solare (8-12 bucati), deci as fi mai avantajat pe electric, dar nici pompele de caldura nu sunt de ici de colo (insa nu stiu ce eficienta au pentru incalzirea in pardoseala)

#59
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postbobitzaaa, on 27 februarie 2017 - 15:29, said:

Deci BA are 15dB iar caramida ~50. Destul de impresionant Posted Image Pentru un gard ma intereseaza pe bine. Sunt unele din prefabricate de la Leier, dar si pretul e pe msaura...

Ce anume te intereseaza?
Coeficienti? Cifre lipsite de importanta. La interior, nivelul de zgomot se calculeaza in raport cu forma incintei, sursa de zgomot, materialele din incinta s.a.m.d. Si se ajusteaza ce se paote ajusta, corespunzator.
Daca vrei coeficienti pentru zid de protectie la zgomot, masa materialului, dimensiunea (suprafata "acoeprita") si pozitionarea sunt singurele elemente ce conteaza. "Absorbita" sunetului de catre beton ... mai degraba o vorba fara acoperire.

Spor la treaba!

#60
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
Terasa la parter, e ok.
Pompa de caldura merge perfect cu ipat. Problema e ca nu o amortizezi asa repede.
De banii aia te incalzesti electric toata viata... :))

#61
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostDarkAngelBv, on 02 martie 2017 - 23:50, said:

Nu le vad utilitatea balcoanelor la etaj, dar totusi o casa fara o terasa/un balcon arata cam sec, mai ales la o casa aproximativ patrata...
Utilitatea lor ar fi ca poti aerisi dormitoarele mai scoti p perna la aer curat ,eu am facut 3 balcoane pentru 3 dormitoare ,doar nu te gandeai ca pe balcoane se bea cafeaua.

#62
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostBenderbut, on 03 martie 2017 - 06:39, said:

Utilitatea lor ar fi ca poti aerisi dormitoarele mai scoti p perna la aer curat ,eu am facut 3 balcoane pentru 3 dormitoare ,doar nu te gandeai ca pe balcoane se bea cafeaua.

      Adevarul e ca altfel se doarme cand sunt aerisite asternuturile de pat, plapumile si pernele.  Posted Image  Noi dormim foarte bine cu geamul deschis inclusiv iarna. Nu stiu cum am reusit un asa obicei, dar chiar daca au fost -18 grade, la noi geamul a stat deschis permanent in timpul noptii. Recomand! :))

#63
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostEvergreen, on 03 martie 2017 - 01:16, said:

Pompa de caldura merge perfect cu ipat. Problema e ca nu o amortizezi asa repede.
De banii aia te incalzesti electric toata viata... Posted Image)
Asta daca nu ti-a mai ramas sa traiesti mult.. Posted Image
Era un banc pe vremuri in spatiu sovietic, cand un corupt se plangea ca a visat cartofi.. La care semnificatia e cam asa: "'Daca la toamna nu te ""ridica'", la primavara sigur te vezi '"bagat in pamant'"..'"
Posted Image

View PostDarkAngelBv, on 02 martie 2017 - 23:50, said:

Incalzirea cu siguranta va fi in pardoseala, ramane de vazut daca o fac electrica sau clasica prin agent termic si centrala pe peleti/lemne. Teoretic in viitor vreau sa pun panouri solare (8-12 bucati), deci as fi mai avantajat pe electric, dar nici pompele de caldura nu sunt de ici de colo (insa nu stiu ce eficienta au pentru incalzirea in pardoseala)..
Care ar fi bugetul pentru incalzire? Eu intotdeauna as alege incalzirea cu agent termic, si nu cu cabluri electrice ca elemente incalzitoare.. La o instalatie cu agent termic dimensionata corespunzator se poate adapta in timp orice sursa generatoare de caldura, fara a deranja instalatia de distributie, ci doar '"umbli la motor'".
Sfat: analizeaza solutiile la indemana  in contextul consumurilor anuale si asigurarii independentei energetice..Posted Image

Edited by andreilesan, 03 March 2017 - 09:00.


#64
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Momentan nu exista nici un buget, am facut o simulare pe un site de profil ai a iesit ca as avea nevoie de 1000ml de furtun de caldura pentru 200mp urili, dar eu voi avea cam 170-180 utili.
Pentru 200mp calculul era undeva la 3500 euro daca nu ma insel, continand tevile, distribuitoarele, panourile cu nuturi si montajul.

Edited by DarkAngelBv, 03 March 2017 - 11:59.


#65
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
pe ce brand ai simulat?..preturile difera considerabil de la un brand la altul..de la teava..pana la distribuitoare...automatizari ..etc

Cam toate simularie..tre sa ia in calcul toti indicii..de la gradul de izolare / pierderi/necesar termic..pana la mediile temp exterioare..pe an..etc

Edited by manghels, 03 March 2017 - 12:03.


#66
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
Cind vb de pompa de caldura nu vb doar de pompa si aia de 2-3000 eur adusa din China. Ai foraje, pompe, etc. ceea ce inseamna de la vreo 10000 eur. in sus.

Cu ipat, facut ca lumea, brand bun, am scos la banii aia doar materialele, fara manopera si fara tva la o suprafata ceva mai mica.

Am niste poze de la o lucrare facuta de poeti, ca altfel nu ii pot numi pe aia instalatori. Ideea e ca circuitele se asezau mai bine daca arunca cu colacul prin camera...

PS. Izolatie sub placa parter de minim 10 cm. Arhitectii nu prea pun asa ceva chiar daca le spui ca pui ipat. Asa ca tine minte asta.

#67
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postlenny13, on 03 martie 2017 - 08:25, said:

  Adevarul e ca altfel se doarme cand sunt aerisite asternuturile de pat, plapumile si pernele.  Posted Image  Noi dormim foarte bine cu geamul deschis inclusiv iarna. Nu stiu cum am reusit un asa obicei, dar chiar daca au fost -18 grade, la noi geamul a stat deschis permanent in timpul noptii. Recomand! Posted Image)
Eu sunt de parere ca la 3 dormitoare la etaj si daca nu se doreste balcoane , totusi ar trebui facut unul dar undeva la casa scarii, pe un hol sa fie accesibil tuturor.
Cand eram mic mama imi scutura lenjeria patului in fiecare dimineata , de parca aveam purici :))...avea un obicei ca la fiecare scuturare scotea si un suflu pe gura ,de ziceai ca era compresor :))

Scz de OFF. T.

Edited by Benderbut, 03 March 2017 - 12:55.


#68
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pai nu stii de ce facea asa? Sa nu ii intre praful in gura/nas.

#69
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostDarkAngelBv, on 03 martie 2017 - 11:58, said:

Momentan nu exista nici un buget, am facut o simulare pe un site de profil ai a iesit ca as avea nevoie de 1000ml de furtun de caldura pentru 200mp urili, dar eu voi avea cam 170-180 utili.
Pentru 200mp calculul era undeva la 3500 euro daca nu ma insel, continand tevile, distribuitoarele, panourile cu nuturi si montajul.
Eu zic ca nu este un buget realist pentru suprafata aceasta.. Cunosc un coleg de aici de pe arie, care la cca 180 mp incalziti are ofertata recent instalatia de distributie interioara (cu IPAT) si asta fara a include centrala termica si boilerul - la cca 5500 Euro cu tot cu reduceri.. Dar sa vedem daca nu vor aparea si neprevazute, care sa modifice spre in sus pretul acesta.. Eu i-as dori sa nu apara neprevazute si pretul sa ramana acela si chiar sa scada, nu in detrimentul calitatii binenteles..Posted Image
Tin sa atrag atentia ca instalatia de incalzire va lucra in tandem cu sistemul centralizat de ventilare cu recuperarea caldurii din aerul viciat, astfel temperatura de suprafata al pardoselei nu va '"deranja'" normele sanitar-igienice si nici parchetul. Valoarea consumului anual specific aferent incalzirii acestei case ajunge la 75 kWh/(mp an). Este situata in zona climatica II. Sunt prevazuti 20cm de termoizolant la placa pe sol, 20cm la pereti, 40cm la planseu peste ultimul nivel si tamplaria va avea maxim 1,0 W/(mpK). Necesar termic maxim 4,775 kW.
Am descris toate astea, caci mi s-a parut prea optimista simularea d-tale, pentru o cladire in zona climatica IV, sa investesti doar 3500 Euro in instalatai de distributie interioara alcatuita din incalzirea in pardoseala..
Posted Image

View PostEvergreen, on 03 martie 2017 - 12:12, said:

Cind vb de pompa de caldura nu vb doar de pompa si aia de 2-3000 eur adusa din China. Ai foraje, pompe, etc. ceea ce inseamna de la vreo 10000 eur. in sus.
Posted Image Stiu, dupa vre-o juma de suta de astfel de sisteme montate se aduna o leaca de experienta..

View PostEvergreen, on 03 martie 2017 - 12:12, said:

Cu ipat, facut ca lumea, brand bun, am scos la banii aia doar materialele, fara manopera si fara tva la o suprafata ceva mai mica.
Si eu sustin ca valoarea aia nu este realista.. Iar daca nu ai bugetul necesar, mai bine orienteaza-te catre altceva..

View PostEvergreen, on 03 martie 2017 - 12:12, said:

PS. Izolatie sub placa parter de minim 10 cm. Arhitectii nu prea pun asa ceva chiar daca le spui ca pui ipat. Asa ca tine minte asta.
Eu nu as angaja asa '"proiectanti'" care pe banii mei isi bat joc de mine (proiectul locuintei mele)  si nu respecta reglementarile in vigoare.. Fara 20cm la placa de pe sol - nu avem ce discuta.. Posted Image

#70
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
de asta am intrebat si eu mai sus..despre ce materiale e vorba..pt ca-mi parea cam ieftin..

#71
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
http://margas.ro/cal...-rehau-confort/ aici am facut simularea. Incalzire Rehau

#72
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Vezi ce spun oamenii acolo: Pretul NU include TVA si montaj. Adica adaugi mataluta 16-20 lei per mp, basca 19% tva la toata treaba, deci ajungi la 5300 E doar pe instalatia de incalzire, fara centrala fara boiler fara manopera pe acestea din urma.

LE: am uitat sa spun ca placa aceea de 11mm cu nuturi e o gluma proasta in ceea ce priveste izolatia, poate avea cel mult rol de dispunere a tevilor, daca vrei o izolatie corespunzatoare te gandesti la cel putin 5cm de izolant daca nu chiar 10, de la caz la caz, treaba care mai costa si ea 3000-5000 lei raportat la toata suprafata utila.

Edited by Bylly00, 03 March 2017 - 16:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate