Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Casa P+1 (+M) Brasov - 2017-2021

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#73
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
Darkule, cu rehau nu am lucrat dar cel mai sucar program de calcul il are Tece. Nici Uponor nici cel ce il foloseam la fosta firma nu se apropie ca acuratete.

In ceea ce priveste grosimea polistirenului minimul de 10 cm e dat de manualul Purmo. Care e ok si deschide ochii mari unora ce au facut proiecte si lucrari cu pacalici. Poate ne da colegul de mai sus info despre costul final al pompei de caldura care functioneaza. Nu de alta dar nu am avut nici un curajos cu care sa merg mai departe cind i-am zis de >10000euro.

#74
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Nu am mai scris nimic, pe 2 martie au iesit actele de la cadastru si pe 10 am obtinut si studiul geotehnic. Panza freatica este la 3m adancime, primii 20 cm de sol trebuie indepartat pe suprafata constructiei si nivelul de inghet este de 1m. La avize lucrurile se misca putin mai greu, dar se misca, din ce am inteles de la doamna ce se ocupa de acte deja 2 avize au iesit, urmeaza restul, si mai trebuie sa depuna actele pentru inca 2, dar asteapta de la arhitect niste acte.


Ramane dilema legata de incalzirea in pardoseala... sa fie electrica, sa fie cu agent termic... si daca este cu agent termic, va trebui sa am si un backup pentru CT pe perioada cand sunt plecat in concediu iarna, sa nu inghete nimic, deci alta cheltuiala.

#75
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu pune covor electric pentru ca asa vei fi blocat cu aceasta solutie. Gandeste-te : daca ai incalzire in pardoseala cu agent termic agregatul termic poate sa fie orice de la soba pana la pompa de caldura, daca ai pus covor electric in captivitatea lui ramai. Solutia poate fi mai usoara decat crezi - nu ai un vecin care sa te ajute in sensul asta? Cat de des se intampla sa pleci perioade lungi de timp de acasa? (daca pleci 3 zile de acasa iarna nu exista riscul sa iti inghete instalatia, dar cu siguranta vei astepta destul timp pana temperatura va reveni la normal).

#76
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Asa ma gandeam si eu, tevile le bag o data si le incalzesc cu ce o fi, gaz, lemne, apa geotermala, soare... dar avand in vedere ca pe viitor vreau sa pun si panouri solare as putea folosi energia solara pentru incalzire. Totusi cred ca raman la solutia cu agent termic.

Ar mai fi o treaba, pardoseala. Nu doresc parchet, dar nici gresia nu-i place nevestemii, ca se fac rosturile naspa. Am vazut pe net ca e la moda pardoseala cu rasina epoxy. Aveti idee cam cat ar costa mp de astfel de pardoseala? Si in caz ca se ciobeste vreodata, se poate repara fara sa se vada urme sau odata ciobit, asa ramane? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Sda2Dl8ImNw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#77
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Nu cred ca mai ingheata instalatiile in casele izolate de astazi. La mine, cu 12 cm de polistiren pe fatada si 40 cm la mansarda nu au fost sub 2 grade iarna asta, chiar si dupa multe zile de ger, in conditiile in care in loc de usa de intrare aveam pusa o placa de OSB si pe langa cosul de fum era gaura.
Normal ca nu poti sa risti, dar nu cred ca mai e asa un stres.

Edited by cumparator, 15 March 2017 - 09:20.


#78
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004

View PostDarkAngelBv, on 15 martie 2017 - 07:44, said:

Ramane dilema legata de incalzirea in pardoseala... sa fie electrica, sa fie cu agent termic... si daca este cu agent termic, va trebui sa am si un backup pentru CT pe perioada cand sunt plecat in concediu iarna, sa nu inghete nimic, deci alta cheltuiala.
Pe piata sint termostate de ambient ce se comanda prin internet. Folosesc cu succes un divais de asta si e mai bine decit sa sunam soacra sau cumnata.

#79
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
E vorba de cazul in care foloseste incalzire pe lemne, nu centrala pe gaz sau electrica...

#80
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
Se poate pune o CT electrica in paralel

Si cu dinsa-n trinsa si xu sufletul in Rai... :)

#81
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pai asta a spus si initiatorul. Eu am intrebat daca este justificata investitia, am intrebat de cate ori lipseste perioade lungi de timp iarna de acasa si daca nu cumva e mai rentabil sa apeleze la un "pretenar".

#82
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostDarkAngelBv, on 15 martie 2017 - 08:39, said:

Asa ma gandeam si eu, tevile le bag o data si le incalzesc cu ce o fi, gaz, lemne, apa geotermala, soare... dar avand in vedere ca pe viitor vreau sa pun si panouri solare as putea folosi energia solara pentru incalzire. Totusi cred ca raman la solutia cu agent termic.


Unde mai pui ca avem si un coleg la Mandra, care te poate ajuta cu IPAT-ul!

#83
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004

View PostDarkAngelBv, on 15 martie 2017 - 08:39, said:

avand in vedere ca pe viitor vreau sa pun si panouri solare as putea folosi energia solara pentru incalzire.

Ar mai fi o treaba, pardoseala. Nu doresc parchet, dar nici gresia nu-i place nevestemii, ca se fac rosturile naspa.
Panourile aduc un aport. Că sa te încălzești de la ele nu ai acoperiș...

E gresie ce imita parchetul de nu știi ce e. Rosturile se fac nașpa daca alegi culori deschise.

View PostBylly00, on 15 martie 2017 - 19:02, said:

nu cumva e mai rentabil sa apeleze la un "pretenar".
E bine sa fie de-al casei, de încredere chiar daca banii nu stau la saltea

View PostBodCasa, on 15 martie 2017 - 20:58, said:

Unde mai pui ca avem si un coleg la Mandra, care te poate ajuta cu IPAT-ul!
Minim 3 oferte Darkule... :))

#84
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Pana ajung la momentul respectiv mai am mult de mancat si muncit :) Momentan doar imi fac planul sa stiu ce-i spun arhitectei sa puna in plan :) Nici o parere legata de acea pardoseala epoxy? Este rezistenta in timp?

#85
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Lalea are pardoseli din astea. Ei au terminat casa, dar vad ca tocmai a intrat pe forum https://forum.softpe...4#entry20856431 .Ai sansa sa ii pui intrebari.

Edited by cumparator, 16 March 2017 - 13:25.


#86
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View PostDarkAngelBv, on 16 martie 2017 - 09:59, said:

Pana ajung la momentul respectiv mai am mult de mancat si muncit Posted Image Momentan doar imi fac planul sa stiu ce-i spun arhitectei sa puna in plan Posted Image Nici o parere legata de acea pardoseala epoxy? Este rezistenta in timp?
Depinde ce tip iti doresti, in functie de model, culoare etc. Preturile pleaca de la 25euro pe mp si ajung la 40 euro/mp. Sunt destule firme care se ocupa cu asta, am lucrat si noi la sediul firmei cu unii, din discutiile cu ei imi aduc aminte ca spuneau ca sunt foarte foarte putini din rezidential care isi permit. Asta era acum 2 ani, poate intre timp au mai scazut preturile dar ma indoiesc. Eu i-am sunat ca vroiam sa turnam un ceva peste betonul unde va veni garajul si mi-au zis un pret de plecare de 28euro/mp pt ceva special de exterior.

#87
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
25 euro pe mp e destul de mult, in cazul asta raman la gresie dar iau ceva bun si o pun cu rosturi cat mai mici intre ele, de culoare inchisa... e prea mult pentru tot parterul. poate in baie sa fac asa, si cu un peisaj ceva...

#88
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Si o gresie de calitate poate trece usor peste 25E/mp. Cele stanadard se ridica pe la  60-90 ron/ mp.

#89
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Astazi am reusit sa ajung la D-na arhitect. Am stat 2 ore langa ea si am tot modificat proiectul parterului (compartimentarea) pana a iesit aproape ce trebuie.
Propunerea initiala a fost asta
Attached File  propunere initiala.jpg   169.09K   57 downloads
Dar nu ma coafa deloc lipirea garajului de casa si centrala termica in fata casei.
Dupa cele 2 ore de brainstorming si gandire partiala de compartimentare si pentru etaj, a iesit cam asta:
Attached File  prefinal nealiniat.jpg   185.66K   53 downloads
Attached File  prefinal nealiniat amplasament.jpg   159.5K   42 downloads
Alinierea s-a facut fata de partea din fata a terenului, ceea ce nu mi-a fost pe plac, asa ca am ales sa aliniem latura lunga a casei cu gardul lateral
Attached File  prefinal casa aliniata.jpg   167.58K   41 downloads

Etajul va iesi ceva mai mic decat parterul, si anume se va incadra in conturul rosu, cu 2 balcoane la extremitati (unul peste dressing, altul peste CT)
Attached File  prefinal nealiniat - contur etaj.jpg   189.74K   49 downloads

Din planul initial propus de arhitect ieseau ~280mp construiti, mult peste bugetul alocat. Dupa redistribuire, parterul are 108mp construiti, etajul 84mp construiti si garajul 44mp construiti, in total 236mp. Practic m-am incadrat in cei 200 mp construiti cu casa, dar fara garaj Posted Image

Am renuntat la holul de la intrare pentru ca in orice mod il faceam pierdeam 7-8mp. I-am redistribuit catre living. Pe conturul galben doresc sa fac pentru iarna un fel de pre-incapere la intrarea in casa, probabil din termopan. Ideea este sa se monteze usor toamna tarziu si sa se demonteze la fel de usor primavara, cand nu mai este nevoie de acea rupere termica.
Attached File  prefinal nealiniat inchidere.jpg   187.36K   47 downloads

#90
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Update: Toate avizele, mai putin cel de la comisia de circulatie, care nu s-a mai intalnit de ceva timp, au fost ridicate. Inca nu am reusit sa o conving pe dna. Arhitect sa-mi faca podul inaltat pentru a-l transforma pe viitor in mansarda (ea spune ca cei de la primarie nu vor da autorizatie de constructie daca nu este declarat ca fiind locuibil) :D Mai am cateva saptamani la dispozitie pana se va face dosarul pentru autorizatie :) Intre timp curentul electric a ajuns la 75m de mine, deci nu-mi mai bat capul eu cu extinderea de retea. Gazul urmeaza sa fie tras in acest an pe drumul principal (~180m de mine), apa este deja pe strada principala.

Si totusi, am o mare dilema: BCA Ytong sau Caramida Porotherm?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate