Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Mirel+1, a se citi "fiancee, bride to be" P+1 Cornetu

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
2524 replies to this topic

denache

denache

Active Member

• Grup: Members
Hey, relax everybody.
Uite parerea mea. cu * de rigoare, ca eu sunt eu si tu esti tu.
Ca idee, pe scara vine frig. Ca idee, tebuie sa urci la etaj din canapea scara, sau cel putin din biblioteca. Desigur, poti sa iti pui televizorul in triunghiul de sub scara, si canapeaua in geam, si sa dai contrastul mare ca bate lumina in televizor. Daca e ok pentru tine, no problem.

Desigur toata mobila care se face azi e la comanda, ce vreau eu sa zic e ca construiesti de la zero, de ce naiba ai vrea sa faci niste ciudatenii de forme cu care sa iti bati capul pe urma cand poti sa faci niste linii curate si functionale ?

Mie mi se par baile mari vs restul suprafetelor, de exemplu. Acolo sincer nu ai ce sa faci decat dus si pe tron. Cat mai mare, cu atat mai rece iarna, de exemplu. Eu una ma nimai o camera xtra, biroul de jos va fi folosit, garantat, dealtfel cred ca oricine poate folosi un birou, imposibil sa nu ai acte, hartii, nevoie de liniste si o usa sa o trantesti cand vrei sa lucrezi ceva.

La CT nu comentez, nu stiu ce vrei sa bagi tu acolo, parca e cam mare. E adevarat ca am 6mp si e ok pt : centrala, boiler, masina spalat si niste unelte/rafturi. Centrala e cat o cutie si sta pe perete, la fel si boilerul. Daca ai o magaoaie, probabil e necesara dimensiunea.

Etajul pe mine nu ma deranjeaza foarte tare, cu exceptia faptului ca dormitoarele sunt relativ mari vs living si bucatarie. Parerea mea. Eu as prefera dormitor mic (cald, intim, cel mult stai in pat sa citesti o carte) si living mare. 22mp cu tot cu scara e mic pentru o casa, mai ales in conditiile in care si bucataria e mica, si mai ales in conditiile in care le vreti si separate (deschis se mai atenueaza senzatia).

Ce nu ma incanta pe mine e de exemplu la parter holul intre baie si CT. spatiu pierdut, dedicat numai iluminarii.
De asemenea, nu sunt deloc fan al intrarii exterioare direct in living, dar parca e putin spatiu pentru windfang. Eu am acum un hol foarte mic si am masurat de 15 ori cat sa fac intrarea in casa; trebuie sa masori si efectiv sa testezi situatia urmatoare : voi doi cel putin, iarna, imbracati gros, intrad si dezbracandu-va in hol, considerand ca vei avea nevoie macar de un cuier si un pantofar.

Eu momentan ma tot chinui la mobilier-ul din dressing : chiar nu vreau sa ma frec de Mister cand ne imbracam (sunt destul de multe alte ocazii). Acum am un dressing in perete cu 3 usi glisante, el deshide, ia un ciorap, eu ii inchid in nas sa iau ceva, etc, cateodata incepem sa impingem amandoi, odata ne-a bufnit rasul ca am reusit sa impingem usa jos de pe sina.

Ideea mea era ca daca tot construiesti de la zero, fa in asa fel sa nu ai deloc compromisuri (desigur ce e compromis pentru mine poate fi ok pentru tine si invers).

Aaaa, si inca ceva : daca e un singur lucru care nu e 100% pe placul meu la casa mea e ca am multe geamuri la bucatarie care mi-au distrus posibilitatea de a  face ceva mai creativ ca mobila pe partea de sus (ca jos chiar nu ai ce...).
Neaparat vizualizeaza modul in care vei mobila, macar de principiu. Ma refer la living desigur, cat si la bucatarie (mobilier, frigider - mari vs mic si loc de luat masa.)

brawnie

brawnie

Ing.

• Grup: Senior Members

Mirel_85, on 27 ianuarie 2017 - 00:10, said:

In afara de scara, sa o scoatem din calcul de ce ar fi anteproiectul nasol. Suprafeta casei prea mica, suprafata incaperilor, forma lor, hol prea mare, living mic, anexa mica, bucatarie patrata, usii duble la anexa si bucatarie, baia prea mare la etaj, forma camerei cu balcon. Lasand scara deoparte, dar planul ce are, intaleg si respect parerile tuturor, dar va rog  sa imi dati si argumente cand spuneti ca e gresit, nu doar ca e gresit si punct, fara motivatie!

denache, on 27 ianuarie 2017 - 09:48, said:

Uite parerea mea. cu * de rigoare, ca eu sunt eu si tu esti tu.
.............
denache in esenta cam astea ar fi...numai ca nu am mai avut rabdare sa i le spun din nou....

brawnie, on 16 ianuarie 2017 - 23:39, said:

Revenind la schite pe care intre timp le-a vazut....sincer?...Nu imi place nici una din variante....nu imi place in primul rand forma dreptunghiulara a casei...nu imi ofera absolut nimic vizual o asemenea casa...banuiesc ca acoperisul va fi in 2 ape? Va arata ca o sura Posted Image scuza-ma nu vreau sa jignesc...e doar parerea mea.
In var.1: - nu imi place ca nu ai camara la bucatarie, ai acolo holul care duce la scara mare si ametit, scara pusa in spatele casei nu mi se pare o alegere inspirata; la etaj acelasi spatiu imens irosit cu acel hol, apoi nu vrei nici macar un dressing la dormitoare, nu vrei sa ai baia ta proprie la dormitorul matrimonial?
In var.2  - hol mare irosit (stii ca asta e din cauza formei de dreptunghi a casei, nu??) aceasi bucatarie fara camara si amplasata prea departe de intrare va fi distractiv sa cutreieri toata casa cu baxurile de suc in brate sau sacosele de cartofi pana in bucatarie Posted Image , scara foarte chinuita , intrarea in dormitorul de 16 mp este mult prea aproape de prima treapta (practic cand iesi din dormitor vei fi pe marginea scarii, o intoarcere gresita si esti cu rotile in sus), nu mai repet povestea cu dresing si baie proprie
var. 3 - bucatarie aproape de intrare Posted Image insa lipsa camara Posted Image , scara tot incomoda....la etaj raman la opinia mea cu dresingul si baia proprie.

Inca nu este tarziu sa schimbi arhitectul....actualul este evident ca "se chinuie" prea tare.

Mirel_85

Mirel_85

Active Member

Sondand piata de tot felul de preturi la caramizi portante de 30 cm, de caracteristici, de conductivitati termice ale acestora si diverse estimari, din link in link am ajuns aici si am descoperit o alternativa la placa de beton. Pe mine m-ar interesa asa ceva intre etaj si pod.  Am gasit si un pdf cu detalii tehnice de construire cu ele cat si caracteristici ale aceasti tip de planseu. Pare, se lauda ei, cu o mai buna izolare termica si fonica, un strat subtire de 4-6 cm de beton turnat deasupra, putin fier folosit in comparatie cu o placa de beton, lipsa cofraje cherestea dedesubt, grinzile se sprijina direct pe pereti portanti sau pe centura.

Am cautat mai multe detalii pe net si feedback despre acest tip de planseu dar am gasit un articol vechi din 2013 pe casadex, in rest putine spre deloc informatii si pareri personale de la cei care au construit cu aceasta solutie. Ati lucrat cu asa ceva, sau stiti pe cineva, ce parere aveti, este fezabil pentru un planseu intre etaj si pod nelocuibil? De asemenea, important mai este si aspectul economic, este mai avantajos din punct de vedere financiar si al structurii fata de un planseu de beton?

Care ar fi estimativ pretul total pentru o placa de beton (fier, cofraj, sarma, beton) pentru 65 m patrati in comparatie cu pretul total al planseului ceramic (grinzile prefabricate, blocurille ceramice, betonul suprabetonare si fierul folosit)? Ca si manopera mai putina, eu vad la planseul ceramic, prin lipsa cofrajelor, mai butin fier de fasonat, sarme pentru legat, etc.  Este o oarecare diferenta de pret total, daca da, este suficient de mare si justificabila in a alege acest tip de planeu in comparatie cu unul de beton armat? Ca plusuri le-am citit in fisier, dar ca minusuri, ce dezavantaje ar fi la acest tip de planseu?

Attached Files

Edited by Mirel_85, 30 January 2017 - 17:58.

Adrianradu

Adrianradu

Active Member

Daca chiar te intereseaza sunt reduceri substantiale la materiale in perioada asta.
Daca vrei cauta firmele/depozitele care ti le depoziteaza si livreaza la data aleasa de tine,eu am reusit sa imi cumpar invelitoarea la acoperis si probabil maine caramida...

brawnie

brawnie

Ing.

Mirel_85, on 30 ianuarie 2017 - 17:51, said:

Pare, se lauda ei, cu o mai buna izolare termica
Fata de ce? fata de un planseu din beton - raspunsul este da, izoleaza mult mai bine
Acest planseu are un λ = 0.51 [W/mK] iar R = 0.29 - 0.32 [m²K/W] (date preluate din fisa tehnica) pe cand un planseu de beton armat de 13 cm are R= 0,197[m²K/W].....daca la planseul de beton ii pun 1 cm de EPS atunci R=0.46[m²K/W] > decat planseul ceramic.

si fonica
Rw = 47-49 dB iar un planseu de beton (din cate am citit pe sfantul net) doar 15 dB

un strat subtire de 4-6 cm de beton turnat deasupra, putin fier folosit in comparatie cu o placa de beton
Daca e sa o luam pe aia dreapta nu e chiar putin fier...pentru ca armatura se va constitui din plasa sudata fi 8 cu ochiuri de 10x10 cm...cam asa se armeaza la partea inferioara o placa normala de beton ..... in cazul placii turnate monolit ar fi in plus calaretii

lipsa cofraje cherestea dedesubt, grinzile se sprijina direct pe pereti portanti sau pe centura.
Ia uita-te tu pe youtube cum se monteaza...toti folosesc popi si/sau cherestea pe acolo....nu e chiar asa ca se pune direct pe perete :)

Am cautat mai multe detalii pe net si feedback ...... Ati lucrat cu asa ceva, sau stiti pe cineva, ce parere aveti, este fezabil pentru un planseu intre etaj si pod nelocuibil?
Mirel eu am proiectat si am vazut pus in opera un astfel de planseu la unchiul meu in Suceava. Planseu este intre parter si mansarda...acum 7-8 ani a fost prima casa din Suceava care a pus in opera asa ceva...a fost prezent la montaj si un inginer de la Wienerberg...Ce sa zic..a fost ideea unchiului care e plecat de multa vreme in Italia...acolo aceste plansee ceramice sunt foarte populare...eu personal nu am vazut mai nimic extraordinar la acest planseu ..poate doar izolarea fonica...intradevar nu se aude nimic din camere de deasupra...

De asemenea, important mai este si aspectul economic, este mai avantajos din punct de vedere financiar si al structurii fata de un planseu de beton?
Ca si pret este mai scump decat un planseu normal din beton

Care ar fi estimativ pretul total pentru o placa de beton (fier, cofraj, sarma, beton) pentru 65 m patrati in comparatie cu pretul total al planseului ceramic (grinzile prefabricate, blocurille ceramice, betonul suprabetonare si fierul folosit)? Ca si manopera mai putina, eu vad la planseul ceramic, prin lipsa cofrajelor, mai butin fier de fasonat, sarme pentru legat, etc.  Este o oarecare diferenta de pret total, daca da, este suficient de mare si justificabila in a alege acest tip de planeu in comparatie cu unul de beton armat? Ca plusuri le-am citit in fisier, dar ca minusuri, ce dezavantaje ar fi la acest tip de planseu?
Nu se poate estima un pret pe mp pentru ca depinde de la aplicatie la aplicatie...un pret il va avea un planseu cu deschiderea de 4 metri si alt pret cel de 5 metri...de la 4 metri in sus iti trebuie deja grinzi monolite de beton...
eu in schimb vad mai multa manopera la planseul ceramic...sa pui atatea caramizi nu e usor:)
Dezavantajul este ca e scump :)

Mirel_85

Mirel_85

Active Member

brawnie, on 30 ianuarie 2017 - 18:48, said:

Fata de ce? fata de un planseu din beton - raspunsul este da, izoleaza mult mai bine
Acest planseu are un λ = 0.51 [W/mK] iar R = 0.29 - 0.32 [m²K/W] (date preluate din fisa tehnica) pe cand un planseu de beton armat de 13 cm are R= 0,197[m²K/W].....daca la planseul de beton ii pun 1 cm de EPS atunci R=0.46[m²K/W] > decat planseul ceramic.

Rw = 47-49 dB iar un planseu de beton (din cate am citit pe sfantul net) doar 15 dB

Daca e sa o luam pe aia dreapta nu e chiar putin fier...pentru ca armatura se va constitui din plasa sudata fi 8 cu ochiuri de 10x10 cm...cam asa se armeaza la partea inferioara o placa normala de beton ..... in cazul placii turnate monolit ar fi in plus calaretii

Ia uita-te tu pe youtube cum se monteaza...toti folosesc popi si/sau cherestea pe acolo....nu e chiar asa ca se pune direct pe perete Posted Image

Am vazut cateva clipuri, au cativa popi de sustinere la grinizile de lungime mai mare, peste 5 m, in caz ca ai deschideri mari la camere, cea ce la mine nu e cazul

Mirel eu am proiectat si am vazut pus in opera un astfel de planseu la unchiul meu in Suceava. Planseu este intre parter si mansarda...acum 7-8 ani a fost prima casa din Suceava care a pus in opera asa ceva...a fost prezent la montaj si un inginer de la Wienerberg...Ce sa zic..a fost ideea unchiului care e plecat de multa vreme in Italia...acolo aceste plansee ceramice sunt foarte populare...eu personal nu am vazut mai nimic extraordinar la acest planseu

si de ce ar fi acolo populare si la noi, nu, care e gaselnita, trebuie sa fie ceva la mijloc, sau e reticenta romaniilor la nou?

..poate doar izolarea fonica...intradevar nu se aude nimic din camere de deasupra...

La mine e pod deci nu ma ajuta fonic, nu are cine sa faca galagie desupra

Ca si pret este mai scump decat un planseu normal din beton

Eu speram ca iesi mai ieftin din cauza cofrajelor lipsa si a manoperei la cofraje, fier, etc care intra la placa de beton.

Nu se poate estima un pret pe mp pentru ca depinde de la aplicatie la aplicatie...un pret il va avea un planseu cu deschiderea de 4 metri si alt pret cel de 5 metri...de la 4 metri in sus iti trebuie deja grinzi monolite de beton...
eu in schimb vad mai multa manopera la planseul ceramic...sa pui atatea caramizi nu e usor:)
Dezavantajul este ca e scump Posted Image

In cazul in care este la fel la pret sau chiar mai scump nu ii vad avantajul la "inventia" asta de acoperis ceramic...

Intre timp am gasit si pe sofpedia un topic cam pustiu (https://forum.softpe...lanseu-ceramic/) care are nici 50 de posturi in 8 ani.
Si acolo foarte putine informatii despre subiect, si acelea care sunt, de exemplu in 2015-16 sunt pareri negative, in comparatie cu un planseu clasic de  beton.

Edited by Mirel_85, 30 January 2017 - 21:14.

doarUNom

doarUNom

Senior Member

Unul dintre avantaje ar fi rapiditatea punerii in opera datorita simplificarii elementelor de sustinere , a materialelor fier-beton (implicit simplificarea manipularii) . Un aspect important in cazul cand se doreste sa se finalizeze rapid o anumita constructie.

Mirel_85

Mirel_85

Active Member

Din fisa se recomanda decofrarea marginilor planseului si a popilor de sustinere la 28 de zile dupa suprabetonare, deci citind mai atent si infomand-ma mai exact, observ dezavantaje in loc sa vad avantaje :-(
Deci rapiditatea de punere in lucru si a finalizarii acoperisului de deasupra si automat a constructiei la rosu, nu vad nici aici avantaj in comparatie cu planseu de beton.

Edited by Mirel_85, 30 January 2017 - 21:44.

brawnie

brawnie

Ing.

Exact...
Planseele astea sunt de ceva vreme pe piata din Romania ...nu au "prins" pentru ca nu e nimic avantajos la ele...macar daca permiteau deschideri mai mari (>6 metri) as fi zis..dar la o camera de 4x4 trebuie sa ii faci grinda monolita de beton...deci ...fassssttt

lestad_25

lestad_25

Active Member

@ Mirel_85 cere o oferta de pret pe schitele tale si vei vedea costul sistemului, centuri de beton armat tot  vei avea + suprabetonarea si armare cu plasa sudata, cum deja a fost scris. Prin alte tari prinde deoarece e destul de rapid iar costul nu este asa o problema, una e sa dai un 2-3 k de euro alta e sa ajungi la 4-5 k de euro

Mirel_85

Mirel_85

Active Member

lestad_25, on 31 ianuarie 2017 - 01:06, said:

@ Mirel_85 cere o oferta de pret pe schitele tale si vei vedea costul sistemului, centuri de beton armat tot  vei avea + suprabetonarea si armare cu plasa sudata, cum deja a fost scris. Prin alte tari prinde deoarece e destul de rapid iar costul nu este asa o problema, una e sa dai un 2-3 k de euro alta e sa ajungi la 4-5 k de euro

Dar noi traim in Romania si costul este o problema. Am intales ca trebuie oarecum intervenit si la structura daca se alege planseu ceramic(grinzi+caramizi planseu+suprabetonare+plasa buzau), ca e mai greu ca placa de beton, si automat probabil si la fundatie... deci ceea ce credeam ca estre o posibila solutie avantajoasa, se pare a fi la fel ca pret de materiale, posibil chiar si mai scumpa ca planseu beton. Singurul posibil castig, dupa cum spui si tu si alti, ar fi manopera ca timp si pret...dar nu o diferenta majora cat sa conteze atat de mult.

Edited by Mirel_85, 31 January 2017 - 10:18.

doarUNom

doarUNom

Senior Member

"ca e mai greu ca placa de beton "
De ce sa fie mai greu ..cand elementele ceramice inglobate sunt la jumatate ca densitate (sau chiar mai putin)  fata de betonul armat ?!

Mirel_85

Mirel_85

Active Member

"Am intales ...ca e mai greu ca placa de beton" Nu bag mana in foc, dar asa ma citit pe casadex si pe topicul din link-ul de mai sus...
Cei care au spus asta probabil se gandesc exact cum pun si eu problema si anume: chit ca acele caramizi sunt cu goluri si sunt mai usoare comparativ cu aceasi cm cubi de beton, trebuie luate in considerare si grinzile care sunt de ceramica umplute cu beton armat, deci greutate mai mare, plus betonul de 4-6 cm de deasupra, totusi cred ca oarecum diferenta in greutate exista intre cele doua si tind sa cred ca placa de beton de sa zicem 13 cm e mai usoara ca solutia de planseu ceramic. Cred, pentru ca nu m-am apucat sa vad densitatile celor doua, si sa le compar masa in functie de grosimea lor totala..

Edited by Mirel_85, 31 January 2017 - 10:47.

brawnie

brawnie

Ing.

un planseu din acesta ceramic are o grosime de 21-23 cm din care 4-6 suprabetonarea...ceea ce inseamna ca avem de comparat 17cm de planseu din blocuri ceramice cu 7-9 cm (13 cm - 4, respectiv 13 cm - 6) de planseu de beton...
caramida Porotherm 45 (250 x 370 x 170 mm) are densitatea 700 kg/mc ...la 65 mp ar fi 65*0.17*0.7=7.73 tone
betonul are densitatea de 2500 kg/mc...la 65 mp ar fi 65*0.07*2.5=11.35 tone, respectiv 65*0.09*2.5=14.62 tone
Deci da...e mai usor Posted Image

PS: in calculul de mai sus am considerat o placa de beton de 13 cm si am neglijat greutatea grinzilor de beton precomprimate.

Edited by brawnie, 31 January 2017 - 10:55.

doarUNom

doarUNom

Senior Member

Pentru grinzi trebuie vazut ce pas se accepta sau rezulta din modularea ochiului de placa ..de ex. 45 sau 60 ..apoi de vazut cate grinzi ar veni pe mp ..dupa care rezultat din ml etc  ideea ca aceste grinzi nu au o greutate mai mare fata de b.a.

lestad_25

lestad_25

Active Member

Si mai e si modularea camerelor in functie de elemente 45/60 , si mai trebuie sa ti cont si ce tip de caramizi cumperi sa poti modula in asa fel golurile de geamuri si camerele incat sa nu ai pierderi mari Posted Image , Dar deregula lumea e foarte circumspecta cand intrebi asa ceva. Dar la final te va durea inima sa vezi cum zace un morman de feli de caramida langa casa Posted Image .

Mirel_85

Mirel_85

Active Member

Deci, avand in vedere cele citite de mine si expuse de voi, ca si concluzie.... ramanem la beton. :-)

Saptamana asta, in cel mai rau caz saptamana viitoare, trebuie sa primesc dosarul cu proiectul de arhitectura si de structura de la arhitect si inginerul structurist. Urmeaza sa mai astept inca o saptamana-doua dupa avize care au fost depuse saptamana trecuta si dupa o sa fie gata dosarul pentru DTAC.

Am facut un studio geotehnic la sfarsitul lui Decembrie care este copie la ei la dosar. La forare am dat de apa la 2,10 m adancime, si de la -0,4 in jos a fost pamant galbui nisipos cu putin pietris iar de -1,4 m in jos a fost numai balast, nisip si pietris numai bun de beton ;-)  Sunt curios la ce as putea sa ma astept de la architect+structurist, si anume la ce solutie de fundatie se va apela. Din studiu recomandarea de fundatie este de talpi armate legata pe doua directii, din care eu intaleg a fi fundatie continua din talpa T intoarsa, e corect?

La ce solutie ma pot astepta de la structurist, la fel ca in studiu sau altceva? Daca avem structuristi pe forum, in functie de cele prezentatate in studiu geotehnic si de dimensiunea casei de p+1+pod (8.9mx8.3m), de 74 mp amprenta la sol, 3 placi beton, structura pe cadre cu zidarie mixta de 30 cm caramida portanta la exterior si ziduri bca de 15 la interior, ce fel de fundatie este recomandata si bineintales daca sunt mai multe recomandari, care este cea mai economica fara a face rabat de calitate si norme tehnice?

Attached Files

Edited by Mirel_85, 31 January 2017 - 16:19.

denache

denache

Active Member

Nu cred ca e fezabila ultima intrebare. Structuristul la care te adesezi iti va da o solutie, si cu aia in dinti o sa moara, nu cred ca accepta nici un structurist sugestii provenite de pe forumuri. Nu se alta, dar semneaza. La mine asa a fost :D.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate