Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Casa P+1 (+M) Brasov - 2017-2021

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
@mihnearau1, pentru curent deja e ca si rezolvat. Vecinul a obtinut ATR fara solutie de extindere retea, cu montarea BMPT-ului la limita proprietatii (drumul de servitute).

@raducut123 & @AlexIP, asta e minimul la care m-am gandit, maximul este 100mp/nivel, peste e spatiu inutil din punctul meu de vedere.

@arab, este in bartolomeu nord terenul. Gasisem multe in stupini, unele chiar pe linia pistei de aterizare a aeroportului (m-am felicitat ca nu am luat terenul respectiv cand m-am uitat pe google maps :) )

@cumparator, am scris mai sus, 75mp este limita de jos, mai putin nu doresc. Daca la un apartament maricel, de 75mp intra 3 camere, baie, bucatarie si holuri, de ce nu ar intra un living, bucatarie, baie, un birou mic si un dressing la parter?

@JurasikMan, am o casa la tara (~50km de brasov), deci stiu cum e la tara. De asta am refuzat multe oferte de case finalizate, care erau cum zici tu, apartamente la casa, cu 2mp de verdeata si cam atat. Nu am de gand sa pun araci si alte nebunii, pentru asta am casa la tara :)

@vivaconsult, am persoana potrivita pentru avize. Vecinului i-a rezolvat toate avizele din noiembrie pana acum o saptamana, urmeaza sa bage actele pentru autorizatia de constructie saptamana ce urmeaza

@duradavid01, Nu imi doresc doar pe un nivel. Vreau o casa compacta, cat mai eficienta termic. Nu imi plac casele cu multe holuri, urasc holurile lungi.

@BodCasa, am scris mai sus, terenul este in cartierul Bartolomeu Nord. Multumesc pentru incurajare.


Ma gandeam asa:
Bucatarie: 12mp
Baie parter (fara dus, doar toaleta si chiuveta): 3mp (1.5x2m)
Dressing: 10mp
CT: 6mp
Birou: 8mp
Hol + casa scarilor: 6mp
Living: 30mp

Ar iesi 75mp utili, cam 90 mp construiti per nivel.

Iar la etaj
Dormitor matrimonial: 24mp
Baie matrimoniala: 10mp
Baie comuna: 5mp
Dormitor 1: 15mp
Dormitor 2: 15mp
Hol: 6mp

Mansarda ar avea 75mp open-space pentru compartimentare ulterioara.

#20
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
La parter:
- CT de 6mp ... daca mai pui un boiler pentru ACM instant si mai vrei si ceva loc de depozitare, nu-ti ajung cei 6mp;
sunt persoane pe forum care regreta ca n-au facut CT de 10mp :)
- biroul de 8mp nu se poate numi camera in acte (minimul e parca 10 sau 11mp), trebuie trecut ca spatiu de depozitare, plus ca e un pic claustrofob, nu o sa-ti intre mult mobilier acolo si la batranete nu-l poti transforma in dormitor ;)
- baia de 3mp este inghesuita, ia in calcul usa care-ti ocupa 0.9m pe doua laturi (cand se deschide), deci mai raman utili 0.6x1.1m, in care sa incapa chiuveta si wc-ul (sau un pic mai mult spatiu daca faci usa mai mica)
- hol+casa scarilor de 6mp ... hmm, la un hol decent, lat de 2m, iti mai ramane o lungime de 3m in care-ti intra cam 11 trepte normale (adancime de 26-27cm) si care la inatimea treptei de 17-17.5cm, inseamna o inaltime de aproximativ 1.90m ... hai sa zicem un pic peste 2m daca mai punem si sapa si finisajul, ceea ce e f. putin, deci trebuie sa faci scara cu intoarcere/balansata, pentru o inaltime acceptabila finita pe parter de 2.70m (asta inseamna sa mai largesti holul, deci mai mult spatiu ocupat decat cei 6mp) ;)

La etaj, dormitorul matrimonial de 24mp mi se pare exagerat de mare si o sa bagi bani destui in incalzirea lui (si a baii matrimoniale);
la fel holul, pe 6mp (2x3m) trebuie sa 'inghesui' 4 usi (de la 3 dormitoare si o baie comuna) si scara de acces ... deci ai avea usile la cativa cm una de alta ;)

Hai cu niste planuri/schite, sa ne dam cu parerea! Posted Image

#21
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Loc de depozitare in casa nu doresc, intr-o parte a dressing-ului va fi masina de spalat si produsele de curatat (2-3mp alocati pentru ele).
Biroul va fi strict pentru munca (electronica si programare), deci am nevoie de 2 birouri, in colturi opuse ale incaperii. Nu voi pune mobila, maximum un dulap cu acte. 2.5 x 3.2m consider ca sunt suficienti avand in vedere ca nu va exista pat sau altceva in incapere. Pe viitor sa fim seriosi, la batranete nu ai nevoie de mai mult de 8mp in camera de dormit... poate voi v-ati invatat in palate, eu unul, nu.

Scara de la parter vreau sa o fac in L, pe langa dressing, practic urcarea de la jumatatea scarii spre etaj va intra in dressing (numai bine, intra masina de spalat si alte acareturi "sub scara").
La etaj as putea face mai mic dormitorul matromonial si sa maresc baia comuna si/sau holul.


Planuri inca nu am, sunt doar idei in capul meu. Dupa vizita la arhitect voi vedea ce hotarasc :)

#22
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
chiar daca nu ai nevoie de mai mult de 8mp pentru dormit, nu inseamna ca toti ceilalti au locuit in palate, pur si simplu  legea locuintei (114/1996 reactualizata parca anul asta) nu iti da voie sa faci asa un 'dormitor' mic ... din acest motiv, chiar si blocurile au dormitoare mai mari (exceptand poate pe alea comuniste, confort 3, din anii '80)  :)  si s-ar putea sa ai probleme la obtinerea AC daca treci in DTAC altceva decat spatiu de depozitare pentru cei 8mp, asta am vrut sa spun mai devreme ...
si eu am un birou functional la parter, tot cu 2 birouri-mobilier (de PC) amplasate pe 2 pereti opusi si un dulap cu rafturi pentru dosare (pe al 3-lea perete, cel cu geamul), plus 2 rollbox, unul pentru o imprimanta si unul 'spare' (pe al 4-lea perete, cel cu usa) si inca un scaun (pe langa celelalte 2 de la calculator) si mi se pare spatiul la limita, la dimensiunile de 3x3.80m (11.4mp) ... eu zic sa te mai gandesti la dimensiunile biroului tau, poate mai 'depozitezi' aparatura electronica, scule, un rack de switch/ups/router, etc. Posted Image
... si apropo de grupul sanitar de 3mp de la parter, aceeasi lege de mai sus prevede un spatiu minim de 4.5mp pentru o baie :)

#23
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
 " si s-ar putea sa ai probleme la obtinerea AC daca treci in DTAC altceva decat spatiu de depozitare pentru cei 8mp, "

Nu ai nici o problema la autorizare ..pentru dormitoarele single cu un pat ..nu exista limita minima de suprafata . Pentru dormitoarele cu pat dublu..intradevar suprafata minima e de 12 mp.
Deci ..daca ai sub 12 mp pui dormitor pentru o singura persoana- copil .


"si apropo de grupul sanitar de 3mp de la parter, aceeasi lege de mai sus prevede un spatiu minim de 4.5mp pentru o baie"
Una e GS si alta e baie ..gs.ul poate fi utilat minimorum cu wc si un lavoar simplut ..implicit poate avea o suprafata nelimitativa.


#24
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
eu am inteles din lege ca numai in cazul unei garsoniere (o camera per locuinta), in care locuieste doar o singura persoana, nu exista limita de suprafata minima la dormitor, doar limita minima la suprafata totala utila de 37mp :)
in cazul a doua sau mai multe camere per locuinta unifamiliala si a doua sau mai multe persoane per familie, limita minima e de 12mp per dormitor (de persoana se specifica parca numai volumul minim al incaperii de la mansarda, 15mc/pers., unde de regula inaltimea e mai mica)
tot in lege se specifica incaperi sanitare minime de 4.5mp, eu am scris 'baie' ca sa nu repet de doua ori 'grup sanitar' Posted Image

#25
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmarco71, on 13 februarie 2017 - 09:14, said:

La parter:
- CT de 6mp ... daca mai pui un boiler pentru ACM instant si mai vrei si ceva loc de depozitare, nu-ti ajung cei 6mp;
sunt persoane pe forum care regreta ca n-au facut CT de 10mp :)
- biroul de 8mp nu se poate numi camera in acte (minimul e parca 10 sau 11mp), trebuie trecut ca spatiu de depozitare, plus ca e un pic claustrofob, nu o sa-ti intre mult mobilier acolo si la batranete nu-l poti transforma in dormitor ;)
- baia de 3mp este inghesuita, ia in calcul usa care-ti ocupa 0.9m pe doua laturi (cand se deschide), deci mai raman utili 0.6x1.1m, in care sa incapa chiuveta si wc-ul (sau un pic mai mult spatiu daca faci usa mai mica)
- hol+casa scarilor de 6mp ... hmm, la un hol decent, lat de 2m, iti mai ramane o lungime de 3m in care-ti intra cam 11 trepte normale (adancime de 26-27cm) si care la inatimea treptei de 17-17.5cm, inseamna o inaltime de aproximativ 1.90m ... hai sa zicem un pic peste 2m daca mai punem si sapa si finisajul, ceea ce e f. putin, deci trebuie sa faci scara cu intoarcere/balansata, pentru o inaltime acceptabila finita pe parter de 2.70m (asta inseamna sa mai largesti holul, deci mai mult spatiu ocupat decat cei 6mp) ;)

La etaj, dormitorul matrimonial de 24mp mi se pare exagerat de mare si o sa bagi bani destui in incalzirea lui (si a baii matrimoniale);
la fel holul, pe 6mp (2x3m) trebuie sa 'inghesui' 4 usi (de la 3 dormitoare si o baie comuna) si scara de acces ... deci ai avea usile la cativa cm una de alta ;)

Hai cu niste planuri/schite, sa ne dam cu parerea! Posted Image

Salut ! Uite eu sunt unul care as fi dorit o CT mai mare (am 8,5 mp).  Pot argumenta simplu. Centrala, boiler, dulap curenți tari, rack curenți slabi, dulap automatizare, butelie de presiune, distribuitor IPAT si gata. Stația de dedurizare si filtrul UV au fost trimise in subsol. Cind vrei sa mai pui un UPS, ceva relee, filtre sau orice minune ai nevoie de spatiu si zic eu dacă mai si umbli la ele trebuie sa te poți misca. Un dormitor de 24 mp cred ca este extrem de util dacă ai un harem cu 5 neveste altfel nu prea ii văd utilitatea 👀😈. Un sfat util zic eu. Dacă e sa reduci suprafețe taie de unde vrei dar nu te pedepsi cu o scara meschină. Eu prefer una pe care poți urca/cobori relaxat fără sa existe riscul sa aluneci sau sa te stresezi. După mine o lățime de 110-120 este comoda si sa fie cu podest, putine scări balansate sau in L sunt acceptabile.

#26
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Grupul sanitar de la parter va fi minimal, dupa cum am spus. Nu doresc dus, nici cada, doar toaleta si chiuveta, nimic altceva.

M-am tot gandit si cred ca voi micsora vestibulul de la parter (sa am o incapere pentru rupere termica atunci cand intru de afara in casa) si voi face scara direct din living. in felul asta voi obtine cel putin 3-4 mp in plus pentru living. Pana la urma si daca suplimentez suprafata cu 10mp nu e o mare tragedie, as plati cu 180 euro in plus la proiect. Dar nu vreau sa trec de 200mp ca mi se pare prea mare.

Dupa discutia cu sotia am ajuns la concluzia ca livingul de 30mp este prea mic, 40mp fiind minimul "acceptat" :) Trebuie sa vad cum fac sa obtin mai mult spatiu la parter. Poate mutarea CT-ului in afara locuintei, gen sub una din terasele de la etaj, dar sa pastrez intrarea in CT din casa. In felul asta as adauga doar 10mp la proiect, nu 20 ca in cazul in care maresc toata suprafata.

Biroul de la parter daca nu-l accepta ca dormitor il pot numi spatiu depozitare, mai ales fiind langa dressing. Sau as putea face camera pe plan dressing + birou si sa o impart in 2 cu un zid de bca de 10cm ulterior. Structura va fi pe cadre cu zidarie neportanta, ori BCA ori poroterm/brickston. Deci nu va fi asa mare problema sa mai fac o usa ulterior, sau sa fac 2 usi din prima (nu stiu daca exista vreo limitare in lege in acest sens).

#27
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Sigur ca mai mare e mai frumos, dar eu m-am oprit la 30 mp pt living, la nevoie pot sta aproximativ 20 de oameni la masa si pentru rarele ocazii cand sunt mai multi exista baruri crasme restaurante saloane evenimente. Acum gandeste-te si tu cat de des ai musafiri si cati si apoi decizi daca merita sa faci ditai livingul pt 2-3-5 ocazii pe an. Eu am decis ca e suficient pentru mine.

#28
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
F bine ca te gandesti la un living mai spatios , acolo iti petreci mai tot timpul ( cat esti treaz ) . Io am 32 mp si e mic dpmdv dar nu am cum sa-l fac mai mare ( poate la urmatoarea constructie ) . Baie jos cu dus e musai musai , daca nu pui dus macar lasa posibilitatea in viitor . Io nu am dresing la parter si sincer nevasta-mea duce lipsa asa ca am tema de casa cum sa fac :( .

#29
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

View PostDarkAngelBv, on 14 februarie 2017 - 08:00, said:

. Poate mutarea CT-ului in afara locuintei, gen sub una din terasele de la etaj, dar sa pastrez intrarea in CT din casa. In felul asta as adauga doar 10mp la proiect, nu 20 ca in cazul in care maresc toata suprafata.
Mutarea camerei tehnice in afara casei cu acces din interior iti ofera multe avantaje .

#30
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Astazi m-a sunat topometristul cas a depus deja actele cu ridicarea topo la cadastru (sau ceva de genul, nu am inteles prea bine).
Luni ma intalnesc cu arhitecta sa punem pe foaie primele schite si sa vad pozitionarea exacta a casei pe teren pentru studiul geo.

#31
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
De ce nu vrei direct mansarda peste parter, cred ca ar arata mai bine casa la o amprenta asa mica ( asa cum am si eu ). Ma gandesc sa nu semene cu un turn la amprenta asta. In plus probabil si costurile ar fi ceva mai mici..
Spatii de depozitare: am observat ca la o casa lucrurile se aduna mai repede...unde vei tine anvelope de iarna, diferite masininarii..cutii etc. ?

#32
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Ai citit tot ce am scris? Vreau pod mansardabil peste primul nivel tocmai pentru a-l folosi ca open-space. In acoperis vor fi montate geamuri (~4 pe coama)

#33
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postcatalijns, on 18 februarie 2017 - 09:18, said:

De ce nu vrei direct mansarda peste parter, cred ca ar arata mai bine casa la o amprenta asa mica ( asa cum am si eu ). Ma gandesc sa nu semene cu un turn la amprenta asta. In plus probabil si costurile ar fi ceva mai mici..
Spatii de depozitare: am observat ca la o casa lucrurile se aduna mai repede...unde vei tine anvelope de iarna, diferite masininarii..cutii etc. ?

Casele P+1 cu mansarda arata bine in contextul in care se pleaca in sus cu suprafata construita la sol de peste 100 mp . Sincer nu as recomanda si mansarda open space la o casa cu suprafata construibila la sol de sub 100 mp pentru ca ar arata ca o strutocamila. Adica trebuie ca panta acoperisului sa fie destul de mare iar asta face o casa sa fie urata.

Dar trebuie sa ne supunem jurnalului ,se vede ca nu este deschis in a primi sfaturi , nu ai citit ce a scris omul? Posted Image :)

Edited by Benderbut, 18 February 2017 - 17:18.


#34
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Accept sfaturi, dar in directia in care doresc sa ma indrept :)

Adica exclus pe un singur nivel (am deja o casa pe un singur nivel "pe lung")

#35
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Mai gandeste-te daca chiar ai nevoie de mansarda , adica daca o sa iti fie intradevar folositoare ca sa merite sa compromiti estetica casei. Pana acum nu avem toate planurile ,dar cine stie poate va arata chiar bine .

#36
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View PostDarkAngelBv, on 18 februarie 2017 - 19:19, said:

Accept sfaturi, dar in directia in care doresc sa ma indrept Posted Image

Adica exclus pe un singur nivel (am deja o casa pe un singur nivel "pe lung")

Ce dezavantaje ar fi la un singur nivel?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate