Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Smartphone cu Android dar format de iphone 5 - Recomandări

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
rodica_c

rodica_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 07.05.2007

 shymano, on 19 ianuarie 2017 - 18:52, said:

Pe bune, voi faceti poze profesionale noaptea/pe intuneric, cu telefoanele ??
Pai n-a zis nimeni de poze profesionale ci doar faine,inteligibile, sa disting detaliile principale si pe timp de noapte si am vazut ca se poate asta si cu un telefon. Si da, eu vreau ca telefonul meu sa aiba camera buna, nu vreau sa mai port dupa mine inca un device. Asta e,suntem multi si diferiti, fiecare stie ce-si doreste si nu trebuie sa ne uniformizam si sa ne dorim toti acelasi lucru.Posted Image

 silviu03, on 19 ianuarie 2017 - 18:50, said:

Pe partea foto s7 este extrem de bun,per total este peste p9,iar daca il gasesti la 2300(a pus cineva link zilele trecute)alege s7!
La o dif de 700-800 de lei nu stiu daca merita s7,dar la 300-400 sigur merita!
Da, la acest pret as vrea sa-l iau...a fost o mica promotie la e..g, azi se termina, acum nu stiu daca se va modifica crescator pretul de maine, chiar sunt curioasa!Posted Image

Edited by rodica_c, 19 January 2017 - 19:20.


#38
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 shymano, on 19 ianuarie 2017 - 18:52, said:

Pe bune, voi faceti poze profesionale noaptea/pe intuneric, cu telefoanele ??
O sa ajungem sa avem pretentii de la telefoane sa ne duca si catelul afara ...
Eu gandesc asa: vreau poze extraordinare, imi iau o camera dedicata pentru asa ceva. Vreau un telefon performant (sau cat de cat performant), pai imi iau un telefon. Pe care sa-l folosesc strict ca si telefon.
Ca mai fac o poza pe ici, pe colo, nu cred ca imi trebuie o asa calitate ce tinde spre profesional ... vreau calitate foto/video, niciun telefon nu poate substitui o camera dedicata.
Ajungem sa dam mii de lei pe niste telefoane in care se baga fel si fel de prostii, doar pentru a lua ochii cumparatorilor.
Discutia asta a mai avut loc de n ori. Nu-si are rostul aici.

+1 pentru S7, una din cele mai bune camere de pe un telefon.

#39
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,893
  • Înscris: 27.04.2010
Marea majoritate a celor ce iau un telefon pentru camera ajunge sa faca doar cateva poze pe an ... sa recunoastem.
Pentru multi, cel mai mult conteaza ca pot spune ca au (sau nu) telefonul cu cea mai buna camera. Ca nu o folosesc decat mult prea putin pentru banii dati pe telefon, asta-i alta poveste ... pe care nu vrem s-o recunoastem.
Sunt putine telefoanele care se invart in jurul a 1500-2000 lei si care nu au camere bune pe ele. D-aia spun ca a alege cel mai scump telefon doar pentru ca are si cea mai buna camera, in contextul in care chiar nu ai nevoie de cea mai buna camera existenta, nu-i decat un moft.
Normal, fiecare alege ce vrea, da banii pe ce vrea, n-a zis nimeni nimic in aceasta privinta. Doar propria persoana poate decide de ce are nevoie si de ce nu are nevoie.

#40
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Eu sincer nu te inteleg,nici eu nu pot sa zic ca fac extrem de multe poze dar pe an strang spre o mie!
Cand dai banii pe un flagship ai pretentia la un telefon ff bun din toate punctele de vedere!
Pentru filmari si poze pe timp de zi s7 este mai mult decat decent,nu fac poze pentru expozitii sau concursuri,le fac sa le am!
Dupa gandirea ta,de ce sa ma agit pentru o baterie buna daca exista baterii externe?dc sa imi doresc un telefon bun pt jocuri daca exista play station?si lista poate continua...

#41
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,893
  • Înscris: 27.04.2010
Daca spui de S7 ca face poze mai mult decat decent,  cand asta are cea mai buna camera dintre toate ...  Ce pretentii mai ai de la alte telefoane ...
Tu nu prea ai inteles ce vroiam eu sa remarc ...  Si anume faptul ca nu prea merita sa iei cel mai bun telefon de pe piata (si cel mai scump) doar pentru ca vrei sa faci cateva poze, care poze vor zace,  cel mai probabil,  in calculator,  si la care te vei uita de 2-3 ori pe an.  La unele nici macar atat ...
Nu zic, unii au nevoie de performanta acestor camere. Insa majoritatea acestor utilizatori nu folosesc telefonul nici la 30% din capacitatea lui. Despre asta era vorba ...
La fel cu bateriile. La smartphone nu vei gasi acel telefon care sa aiba si performante bune, si ecran bun, si baterie uriasa care sa te tina o saptamana.
La noi conteaza, insa, mai mult, impresia celorlalti cand scoti telefonul pe masa, la terasa ... asta ne sta in sange.

Edited by shymano, 20 January 2017 - 12:42.


#42
rodica_c

rodica_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 07.05.2007
Acum chiar imi pare rau ca am starnit controverse cand eu eram deja 90% hotarata sa-mi iau S7. Intervenisem doar sa zic ca mi-a placut mult si P9, ca venise vb de culori. Am comandat aseara s7, probabil il voi primi saptamana viitoare si sper sa am noroc sa fie ok ca si precedentul meu s2 pe care l-am pastrat vreo 5 ani. Deci pt mine nu conteaza sa am cel mai tare tel ci sa ma pot folosi de toate functiile lui cat mai mult timp fara pb ceea ce va doresc si voua!Posted Image

#43
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,893
  • Înscris: 27.04.2010
Sa-l stapanesti sanatoasa, fara probleme.
Controverse au fost si vor fi mereu ... atata timp cat unii cred ca daca n-ai Samsung sau Apple, n-ai telefon.
P9 este un telefon foarte bun, cu o camera buna.
Ca nu scoate cele mai bune poze in lumina slaba, nu la fel ca S7, este adevarat. Asta nu inseamna ca nu e un competitor de luat in seama, ca nu-si merita banii sau ca pozele facute cu el sunt jalnice. Nici pe departe.
Numai ca S7 scoate pozele mult mai luminoase, mai clare, in lumina slaba (are senzorul camerei exceptional, nimic de zis); uneori mult prea saturate, cu culori ceva mai nereale (cele in lumina normala).
Asta nu vor sa recunoasca unii posesori impatimiti ai acestui brand, care nu vor sa accepte ca in ultima vreme s-au ridicat si altii, chiar daca sunt chinezi, care asigura o calitate ce tinde spre locul intai.
Da, inca n-au ajuns la stadiul de a nu avea nicio problema, inca se mai poate lucra la anumite detalii. Dar probleme sunt peste tot; inclusiv la faimosii Samsung si Apple.

Edited by shymano, 20 January 2017 - 17:34.


#44
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Mama ce ai inteles tu,ai anumite frustrari legate de samsung si apple :))
Eu am schimbat zeci de telefoane,nu ma intereseaza pe mine brandul,sau numele telefonului,imi place si samsung si apple si htc si lg!!
P9 este un telefon corect in banii lui,am.specificat ca la o dif de 3 4 sute de lei iei s7,la o dif de 7 8 sute iei p9!


#45
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Dacă te iei după shymano ti-ai lua și frigider huawei , numai să nu fie Samsung:))
S7 e o alegere foarte buna .
Eu fac câteva mii de poze pe an cu telefonul , e mult mai facil decât sa car compacta sau dslr-ul ,iar pozele ies destul de bine .

#46
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
S7 scoate poze f bune,sunt poze pe care le faci pentru tine si amintirile tale,nu le duci la expozitie!
Un dslr clar este mult peste dar nu il poti cara nonstop cu tine!

Edited by silviu03, 26 January 2017 - 03:16.


#47
tapinarul777

tapinarul777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.12.2014
Google Pixel are cea mai buna camera de pe telefoane. Apoi urmeaza S7 si iPhone 7 .

#48
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Are camera o idee mai buna fata de s7 dar e cu vreo 1300 mai scump!

#49
rodica_c

rodica_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 07.05.2007
A venit S7 de vreo 3 zile si deocamdata sunt multumita de el si de camera foto. Am zis ca urmaream un tel cu camera care sa faca poze bune si in lumina slaba sau noaptea si se pare ca asta face fata dar urmeaza sa mai testez.Fac si eu in jur de 1000 de poze pe an, toate fiind amintiri dragi pe care chiar le revad cu placere din cand in cand.Mai calatoresc si am vazut panorame minunate pe timp de noapte  insa in viata mea ( si sa stiti ca am ceva aniPosted Image) nu am reusit sa fac o poza inteligibila noaptea decat cu Nikon care e cam greu de carat.Eu am luat S7 cu 2300 lei de la emag.

#50
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 01.12.2007
Așa ceva caut și eu. Design de iphone 5 și diagonala de 4.5-5" maxim.
Dar nu prea am găsit nimic la bani decenți și cu performanțe.minimc de galaxy s4.

#51
enrique54

enrique54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 02.07.2014
@rodica_c: sa-l folosești sanatoasa si sa te bucuri de el cat mai mult timp :-)

@tapinarul777: depinde de situatie si de anumite conditii. am facut poze superbe cu S7-le si am vazut si poze nu foarte reusite cu Pixelu'. acel HDR+ câteodată ajuta câteodată nu. la fel si cu iPhone 7. diferentele sunt mici intre cele 3 si cred că mai importante sunt gusturile fiecaruia.

@shymano: eu înțeleg ce vrei sa spui doar ca nu e chiar asa. principalul motiv pt care majoritatea oamenilor sunt dispusi să plătească in plus niște bani pt un anumit smartphone este camera foto. e mult mai simplu si comod pt oricine ca la un botez, nunta, banchet, onomastica, concediu, etc sa meargă îmbrăcat adecvat si doar cu telefonul. nu mai vb de faptul că nu scoate nimeni din buzunar un smartphone "doar pt vorbit" ca să facă poze unor cunoscuți. daca de exemplu te duci la o nunta cu un aparat foto profesional o sa te confunde lumea cu fotograful si o sa-ti ceară sa le faci poze toata noaptea, iar fotograful o sa se uite urat si poate se cearta cu tine pt ca are impresia că-i faci concurenta. Huawei au evoluat mult din punctul asta de vedere si vad ca sunt pe drumul cel bun, mai mult ca sigur sunt deja importanți în această industrie si sper sa lanseze cele mai reușite modele din 2017.

Edited by enrique54, 05 February 2017 - 06:15.


#52
tachete

tachete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 04.01.2008
Galaxy A3 2016 aduce destul de mult cu 5-ul...Ecran 4.7,performante ok(nu s-a blocat,nu are lag desi are doar 1.5 ram),dar nu l-am updatat...8 ore SOT pe wi-fi,foto mai mult decat decente pt mine...de luat in calcul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate