Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Infintare magazin online

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
Buna ziua.De ceva timp ma bate gandul sa imi deschid un magazin online in care sa vand diverse produse electronice cumparate din China.Pe langa smartwatch-uri,mp3 playere,boxe bluetooth,casti si produsele care le gasim pe majoritatea siteurilor de profil,vreau sa import unele produse care momentan nu sunt pe piata din Romania (deocamdata am gasit cam 10 produse care nu le-am gasit pe alte siteuri).Magazinul online as putea sa il realizez singur+ o parte din marketing.Nu am cunostinte foarte vaste de marketingl,doar ce am invatat din unele carti citite.Produsele as incerca sa le vand si pe siteuri gen olx,lajumate,okazii si din cate am vazut mai nou se poate si pe emag.As dori sa aflu mai multe detalii despre infintarea unei firme,costurile promovarii si intretinerii magazinului si ce taxe as plati pentru produsele importate(sunt la fel ca si pentru o persoana fizica?).Majoritatea produselor vor avea pretul de achizitie sub 10 euro,iar restul pana in 100.Multumesc anticipat pentru sfaturi.

#2
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Cred ca nu ai ce face cu banii...

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sa vezi ce frumos o sa fie cand ti se intorc 9 din 10 produse inapoi la garantie, sau cand o sa constati ca nu au marcajele CE sau RoHS, sau ca esti obligat prin lege sa oferi manuale de utilizare in lb. romana.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Mai stai puțin cu înființarea că s-au eliminat taxele de la Registrul comerțului.
Vezi că dacă vinzi produse electronice pe firmă trebuie să asiguri și garanția.

#5
Adema1981

Adema1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.07.2011
taxe vamale ( destul de mari ) , sediu social , punct de lucru , contabilitate , tva , impozit pe profit , casa de marcat + ce au mai zis colegii sus.

Mai bine le vinzi asa fara firma , nu se uita nimeni dupa tine sa te "aresteze"

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 Adema1981, on 10 ianuarie 2017 - 11:19, said:

Mai bine le vinzi asa fara firma , nu se uita nimeni dupa tine sa te "aresteze"
Poate la inceput, sau daca nu calci pe nimeni pe coada.
Dar cand observa "descurcaretii" ca le furi din clienti sau cand vor autoritatile sa te dea drept exemplu, sa te tii bine. Amenzi, dosar penal si poate chiar inchisoare cu suspendare (daca se aplica).

Poate ca exista si variante legale, prin care sa-si ia si ANAF-ul in mod legal bucatica de "cascaval", dar ii las pe colegii mai avizati sa spuna daca exista asa ceva.

Edited by Hider141, 10 January 2017 - 11:23.


#7
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Le vinzi ca persoana fizica, cel putin la inceput sa vezi cum merge piata.
Oricum, parerea mea e ca nu o sa te imbogatesti din asta, deci nu-si va bate nimeni capul cu tine.

#8
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
Pentru produsele stricate m-am gandit ca ar fi mai avantajos sa le inlocuiesc,decat sa le repar,avand in vedere ca pretul de achizie v-a fi probabil mai mic sau egal cu cel al reparatiei.
Am cumparat si de pe emag produse fara cutie si manuale de utilizare in limba romana...deci e obligatoriu?

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 gumball3000, on 10 ianuarie 2017 - 11:11, said:

Sa vezi ce frumos o sa fie cand ti se intorc 9 din 10 produse inapoi la garantie, sau cand o sa constati ca nu au marcajele CE sau RoHS, sau ca esti obligat prin lege sa oferi manuale de utilizare in lb. romana.
Asta in cazul fericit in care nu iti ia foc prin casa sau pe tine, nu se curenteaza nimeni cand le foloseste, nu-ti bubuie vreun acumulator etc etc.

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Quote

(5) Toate informaţiile privitoare la produsele şi serviciile oferite consumatorilor, documentele însoţitoare, inclusiv cele referitoare la informaţiile privind securitatea produsului şi instrucţiunile de utilizare, precum şi contractele, inclusiv cele preformulate, trebuie să fie scrise în limba română, indiferent de ţara de origine a acestora, fără a exclude prezentarea acestora şi în alte limbi.

http://www.anpc.gov....) din 1992.html


Vezi si despre ROHS
http://www.anpm.ro/rohs

Edited by gumball3000, 10 January 2017 - 11:30.


#11
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
Ideea e ca vad pe alte siteuri multe produse din china cu adaos foarte mare.Taxe vamale nu ar trebui sa platesc pentru ca as comanda de mai multe ori,cantitati mai mici de la mai multi producatori(am vazut ca pana in 10 euro nu se platesc,deci pot face zilnic cate o comanda pt mp3 playere+boxe+etc sau pot cere sa imi puna in pachete de 10 euro).Pe emag de exemplu un mp3 player costa 36 lei,care pe ebay il gasesti cu 2.5$ maxim.

#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 eroar_e, on 10 ianuarie 2017 - 11:25, said:

Pentru produsele stricate m-am gandit ca ar fi mai avantajos sa le inlocuiesc,decat sa le repar,avand in vedere ca pretul de achizie v-a fi probabil mai mic sau egal cu cel al reparatiei.
+cheltuieli de retur/transport
+daca ai 3 reparatii in garantie, ce faci? iei banii pe un produs si te costa cat 4 produse?

Si daca dai peste un lot prost? Nu de alta, dar cu cat e mai ieftin la chinez, cu atata cresc sansele sa fie "cazaturi" care nu au trecut QA/controlul calitatii.

#13
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
+ca as avea unele produse care nu au aparut pe piata din RO(aceste au preturi intre 20$-75$)

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 eroar_e, on 10 ianuarie 2017 - 11:31, said:

Ideea e ca vad pe alte siteuri multe produse din china cu adaos foarte mare.Taxe vamale nu ar trebui sa platesc pentru ca as comanda de mai multe ori,cantitati mai mici de la mai multi producatori(am vazut ca pana in 10 euro nu se platesc,deci pot face zilnic cate o comanda pt mp3 playere+boxe+etc sau pot cere sa imi puna in pachete de 10 euro).
Pe firma/magazin online legal nu merge cu povesti din astea.

 eroar_e, on 10 ianuarie 2017 - 11:31, said:

Pe emag de exemplu un mp3 player costa 36 lei,care pe ebay il gasesti cu 2.5$ maxim.
2.5USD + TVA + costuri de traducere + service + bani blocati + intretinere site + marketing + impozite + tepe* +... mai vrei?

In fond si la urma urmei, eu zic sa faci afacerea... poate in felul acesta te prinzi si tu cum e cu "adaos mare", dar nu prea.

*Era sa uit de astea... Cam cate tepe crezi ca suporti la 15 lei pachetul dus + 10 lei intors (sau cat reusesti sa negociezi)?

Edited by dexterash, 10 January 2017 - 11:37.


#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 eroar_e, on 10 ianuarie 2017 - 11:31, said:

Ideea e ca vad pe alte siteuri multe produse din china cu adaos foarte mare.Taxe vamale nu ar trebui sa platesc pentru ca as comanda de mai multe ori,cantitati mai mici de la mai multi producatori(am vazut ca pana in 10 euro nu se platesc,deci pot face zilnic cate o comanda pt mp3 playere+boxe+etc sau pot cere sa imi puna in pachete de 10 euro).Pe emag de exemplu un mp3 player costa 36 lei,care pe ebay il gasesti cu 2.5$ maxim.

Si cand o sa vezi ca unele nu-ti vin deloc sau iti vin peste 3 luni, ai sa te lecuiesti.
Nu cu posta romana faci treaba daca vrei magazin online, cauti firma specializat in transportul containerelor din China.

Edited by gumball3000, 10 January 2017 - 11:35.


#16
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
Ce costuri de traducere trebuie sa platesc?Service-ul as dori sa il elimin ,voi inlocuii produsele cu unele noi.Siteul il voi intretine eu

#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
In alta ordine de idei, vezi ca exista deja topic despre importul din China.

Pai te descurci sa traduci singur din Chineza in romana manualele de utilizare?
Tot service se numeste si inlocuirea.

De gazduit, unde il vei gazdui?

#18
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
Toate produsele vor fi stocate la mine in apartament,cel putin pentru inceput

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate