Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...
 Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza
 Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...
 

Jurnal Casa Iladi P + 2 pisici

* * * * * 10 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2550 răspunsuri în acest subiect

#289
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.351
  • Înscris: 03.08.2006

Vizualizare mesajiladi, pe 24 august 2017 - 17:44, a scris:

Atașament canalizare.jpg

Eu mă gândeam inițial la varianta roșie. Care merge prin elevații și prin umplutura de fundație, pe sub placă.

Și mă gândesc că am gândit ca un bou(uț) și varianta verde fiind mai bună.
Bineinteles ca varianta verde e mai buna .
Dar va trebui sa faci minim un camin de vizitare pe traseul exterior .
Nu uita , teava de 110 trebuie dusa aproximativ pe pozitia vaselor de wc .
Panta o dai din nisipul de pe fundul santului .

#290
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.506
  • Înscris: 04.05.2007
Iar schimbarea de directie pe traseul exterior o faci din 2 coturi la 45grade nu unul de 90.

#291
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.409
  • Înscris: 24.02.2007

Vizualizare mesajiladi, pe 24 august 2017 - 16:53, a scris:

Discutând cu soția, minte de femeie: e ĂŽnțelept să bag țevile prin fundație? Dacă Doamne feri se sparge sau crapă ceva?

Nu ar fi mai ĂŽ țelept să le trag prin șanț pe lângă casă?

Presupun ca nu pui wc-ul ieșit in consola in exteriorul casei ! Deci trebuie sa scoți o țeava ( minim una) de scurgere din interiorul perimetrului casei in exterior si apoi evident va merge printr-un sant spre fosa sau spre canalizare. Țeava aceea este in mod uzual de 110 mm iar cotul de 90 se face din 2 de 45 sa ai raza mai mare.  Te uiți pe plan unde vine coloana verticala si de acolo ieși prin fundatie afara. E mult mai greu sa o pui pe urma.
Adincimea la care ieși ar trebui sa fie astfel incit sa îți permită  cu o panta de 1-2% sa ajungi deasupra canalaizarii sau la o cota rezonabila de intrare in fosa. Eu am ieșit cam la 80 cm sub placa de cota 0 si apoi cu panta de1,5% pina in căminul de canalizare unde am pus clapeta de sens si m-am legat la canalizare.
Si dacă pe țeava de 110 ieși ar trebui sa treci si alte citeva tevi pentru apa, intrare cabluri electrice, intrare curenți slabi, cctv, actionare porți, interfon, etc.
Tot ce pui acum sunt niște treceri dar îți ușurează viața ulterior si scutesti găuri.

#292
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.470
  • Înscris: 29.04.2008
Mersi pentru sfaturi. Dau  bere.

Acum, dacă tot ești pus pe fapte bune: cum fac trecerea prin carport? Va fi betonat.  

Mă refer la zona portocalie.

Fișier atașat  canalizare.jpg   436,89K   109 download-uri

#293
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.351
  • Înscris: 03.08.2006
La fel ca peste tot , adica tot prin sant .
Sau te ingrijoreaza ca o sa ai o zona betonata deasupra ?

#294
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.470
  • Înscris: 29.04.2008
Mă îngrijorează că deja e turnată ceva elevație. Prima parte din T răsturnat (scuze pentru lipsa de vocabular specializat)

#295
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.506
  • Înscris: 04.05.2007
Partea de jos a T-ului este la -20cm fata de CTN. Canalizarea ta trebuie sa fie mai jos...deci o sa treci cu tevile pe sub fundatia aia fara probleme.

#296
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.409
  • Înscris: 24.02.2007

Vizualizare mesajiladi, pe 24 august 2017 - 17:59, a scris:

Mersi pentru sfaturi. Dau  bere.

Acum, dacă tot ești pus pe fapte bune: cum fac trecerea prin carport? Va fi betonat.  

Mă refer la zona portocalie.

Atașament canalizare.jpg

Exact cum ai tras dunga verde așa o duci. Oricum o sa fie cu cel puțin 60 cm sub nivelul plăcii de la carport. Dacă vrei sa fii liniștit prevezi 2 canale de vizitare înainte si după carport iar țeava de canalizare o bagi printr-o alta țeava mai mare. De exemplu dacă ai canalizarea exterioara pe 125 o bagi intr-una de 150. In cazul (extrem de puțin probabil) in care pătește ceva sapi sant înainte de carport si bagi o alta țeava .
Sa nu îți treacă prin cap sa mergi cu canalizarea pe sub toată placa de cota 0 , atunci e bai mare dacă pătește ceva, nu ai soluții decente.

Vizualizare mesajiladi, pe 24 august 2017 - 18:16, a scris:

Mă ĂŽngrijorează că deja e turnată ceva elevație. Prima parte din T răsturnat (scuze pentru lipsa de vocabular specializat)

Si sa nu uit . Ieșirea de la camera tehnica ca sa nu ai îmbinarea chiar sub car port scoate-o pe latura din fata si te conectezi in căminul de vizitare.

#297
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.470
  • Înscris: 29.04.2008
Și cum anume se sapă pe sub carport?

#298
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.506
  • Înscris: 04.05.2007
Torni placa la carport dupa ce faci canalizarea

#299
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.470
  • Înscris: 29.04.2008

Vizualizare mesajthe_lion, pe 24 august 2017 - 19:10, a scris:

Torni placa la carport dupa ce faci canalizarea

E posibil. Să văd ce părere are cel care face fundația.

E posibil să îngrop acum o țeavă prin care ulterior să treacă țeava de canalizare?

#300
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.409
  • Înscris: 24.02.2007

Vizualizare mesajiladi, pe 24 august 2017 - 19:24, a scris:



E posibil. Să văd ce părere are cel care face fundația.

E posibil să ĂŽngrop acum o țeavă prin care ulterior să treacă țeava de canalizare?

Absolut. Singura grija e sa fie mai mare in diametru si sa o astupi la capete. Si evident ar trebui sa aibă un pic de panta (in direcția de scurgere) , pusa pe un pat de nisip, acoperită cu nisip si aia e.

#301
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.729
  • Înscris: 27.06.2015
In afara de tot ce s-a zis (si s-a zis bine) poti sa iei in considerare sa faci o trecere pentru apa de 50 si prin ea sa bagi teava de 1 tol, sa o poti schimba la nevoie. Calculeaza macar grosso-modo cu constructorul cam la ce adancime iese canalizare luand in calcul panta de 2% (parca) spre colectare, sa nu ai surpiza ca iesi prea jos din casa si ajungi tot prea jos in canalizare. Deocamdata ocupa de trecerile astea, mai departe faci camine la 6 m sau la schimbarile de directii si nu ar trebui sa fie probleme.

Evident ca traseul verde e de dorit, uite ce bine sa asculti si consoarta.

#302
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.409
  • Înscris: 24.02.2007

Vizualizare mesajBylly00, pe 24 august 2017 - 20:19, a scris:

In afara de tot ce s-a zis (si s-a zis bine) poti sa iei in considerare sa faci o trecere pentru apa de 50 si prin ea sa bagi teava de 1 tol, sa o poti schimba la nevoie. Calculeaza macar grosso-modo cu constructorul cam la ce adancime iese canalizare luand in calcul panta de 2% (parca) spre colectare, sa nu ai surpiza ca iesi prea jos din casa si ajungi tot prea jos in canalizare. Deocamdata ocupa de trecerile astea, mai departe faci camine la 6 m sau la schimbarile de directii si nu ar trebui sa fie probleme.

Evident ca traseul verde e de dorit, uite ce bine sa asculti si consoarta.

Cu cit țeava e mai groasa panta se duce spre 1% si cind e mai subțire 1,5 maxim 2%.  Dacă o faci prea mare se duce lichidul si ramin solidele. Ideea este sa curgă fericite împreuna.

#303
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.470
  • Înscris: 29.04.2008
Mai am o intrebare: placa cu nuturi sau tacker?

mi se argumenteaza ca placa cu nuturi izoleaza teava de sapa in locurile in care fac contact si nu e asa de eficienta

#304
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.161
  • Înscris: 17.07.2013
tacker

#305
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.470
  • Înscris: 29.04.2008
din motiv financiar sau tehnic?

#306
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.409
  • Înscris: 24.02.2007

Vizualizare mesajiladi, pe 25 august 2017 - 08:18, a scris:

Mai am o intrebare: placa cu nuturi sau tacker?

mi se argumenteaza ca placa cu nuturi izoleaza teava de sapa in locurile in care fac contact si nu e asa de eficienta

Discutabil. Ambele soluții au avantaje si dezavantaje dar in umila mea părere sunt sa zicem minore. Mai degrabă as privi lucrurile practic. Clemele taker le consider de preferat in cazurile in care te ajuta la o grosime atipica a izolației peste placa (spre exemplu cind ți-a ieșit spațiul disponibil pentru IPAT 10 cm si tu vrei sapa de 5 cm . Nu poți sa pui si placa cu nuturi si XPS deoarece depășești cota . Atunci cu o folie si cleme +5 cm XPS ai ieșit in cote.
Dacă ți-ai dimensionat pentru placa cu nuturi si ai loc mi se pare mai simpla instalarea si sa zicem cu riscuri mai mici dar cost mai mare. M-am uitat la o placa cu nuturi cu multă atenție si suprafața de contact  "pierdută" este neglijabila. Ce am observat la instalatori ca o parte iubesc clemele si alții plăcile cu nuturi dar din considerente de buget se face mai mult pe cleme.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate