Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Licenta Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1603 replies to this topic

Poll: Inainte de a posta cititi primul post din topic. (106 member(s) have cast votes)

Inainte de a posta cititi primul post din topic.

  1. Aveti detalii despre licenta (22 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  2. Aveti 3 link-uri extrem de utile (9 votes [8.49%])

    Percentage of vote: 8.49%

  3. DA !!! Dupa upgrade, la instalarea pe curat a ACELEIASI versiuni se activeaza automant online ! (75 votes [70.75%])

    Percentage of vote: 70.75%

Vote Guests cannot vote

#721
alexciupy

alexciupy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 24.03.2012
Deci,
Laptopul,l-am luat de la Altex acum multi ani ,luat cu windows instalat cu w7 facut updatul gratuit cand
a facut toata lumea acel upgrade!
Acum nu stiu daca la schimbarea hdd,tipul care a schimbat hdd,a reiinstalat s.o!

Attached Files

  • Attached File  up.png   54.28K   53 downloads

Edited by alexciupy, 05 January 2018 - 11:54.


#722
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Citeste aici: https://answers.micr...d1-460aade1e0c2

Foarte probabil s-a intamplat ce scrie si acolo:
"You copied a Windows 10 Pro off the Internet (usually a volume license - organization - key) and changed on a Windows 10 Home installation.".
De aici mesajul: "Windows is activated using your organization's activation service" (la tine apare in limba romana).

Daca nu s-a rezolvat prin introducerea cheii generice despre care ti-am vorbit, atunci nu ai de ales decat sa instalezi editia corecta.

Edited by _-_, 05 January 2018 - 12:29.


#723
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View Postalexciupy, on 05 ianuarie 2018 - 11:54, said:

Acum nu stiu daca la schimbarea hdd,tipul care a schimbat hdd,a reiinstalat s.o!

Pai clonarea ar fi durat mult mai mult decat instalarea deci cel mai probabil respectivul ti-a pus alt windwos decat trebuia.

#724
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Posteiffel, on 05 ianuarie 2018 - 12:38, said:

Pai clonarea ar fi durat mult mai mult decat instalarea deci cel mai probabil respectivul ti-a pus alt windwos decat trebuia.
Si asta cred ca a si facut.
Calea buna de rezolvare,eu o vad astfel:
Descarci Windows 10 Home Premium cu Media Creation Tool,faci tot cu ajutorul acesteia un CD sau stick bootabil,urmand instructiunile care Media Creation le ofera.
Apoi reinstalezi acest Kit de Windows.Acolo unde iti cere o cheie de activare,dai click pe "I don't have a product key" si mergi mai departe.
IMPORTANT: Vezi ca descarcarea obtinuta cu Media Creation Tool,are de fapt o editie ce contine atat Home Premium cat si Windows 10 Professional.Alegi din acea lista Home Premium simplu! Pe aceasta instalare si alegere trebuie sa mergi.Cand se termina instalarea,laptopul va avea deja recunoscute driverele placilor de retea,atat wireless cat si LAN.Lasi laptopul cuplat la Internet sa-si completeze driverele (la W10 isi face singur instalarile corecte) si verifici daca s-a activat!
Succes si spune-ne ce ai rezolvat.Ne gasesti aici sa te ajutam daca mai ai intrebari!

#725
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
In 10 nu exista Home Premium.
In imaginea descarcata - in functie de versiunea 32 sau 64 de biti - ce are nevoie - va avea astea din cate tin minte:

1. Windows 10 S
2. Windows 10 Home N
3. Windows 10 Home
4. Widnwos 10 Pro N
5. Windows 10 Pro
6. Windows 10 Education

El are nevoei sa instaleze versiunea Windows 10 Home ( fara N ! ) - asta e versiunea care s-a oferit in locul 7 Home Premium.

Edited by eiffel, 05 January 2018 - 14:30.


#726
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Ok, DA,ai dreptate! Exista Windows 10 Home. Pe acela sa-l bifeze in lista! Eu,instaland OS-uri in service... poate si 5 pe zi,m-am saturat de ele si de aceea mai fac confuzii.Instalez de la XP la Windows 10 Fall Creation. Iti dai sema ca fiecare are editiile sale si eu fiind acum la tara,am scris din minte,nemaigandindu-ma ca W10 NU are Home Premium ca 7-le! Asa este,ai dreptate si multumesc de atentionare!Posted Image

#727
Gabrielistrate

Gabrielistrate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 25.05.2013
https://www.software...at-digital-esd/

Salut ! V-as ruga sa imi spuneti daca stiti ceva despre licentele din link ul postat . Va multumesc !!!

#728
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
Scrie chiar la ei: https://www.software...software-legal/
Tu cumperi licente care au fost "dezactivate" de pe alte calculatoare. Nimeni nu-ti garanteaza ca acea licenta avea dreptul de revanzare (de ex, cum ai garantia ca nu primesti o licenta OEM care nu a fost activata niciodata sau o licenta de volum cumparata de HP sau DELL?)

Ca iti poti activa Windows cu ele - da, cel mai probabil.
Ca se considera ca ai licenta legala - nu.

Edited by eps, 11 January 2018 - 16:58.


#729
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

View Posteps, on 11 ianuarie 2018 - 16:57, said:

Scrie chiar la ei: https://www.software...software-legal/
Tu cumperi licente care au fost "dezactivate" de pe alte calculatoare. Nimeni nu-ti garanteaza ca acea licenta avea dreptul de revanzare (de ex, cum ai garantia ca nu primesti o licenta OEM care nu a fost activata niciodata sau o licenta de volum cumparata de HP sau DELL?)

Ca iti poti activa Windows cu ele - da, cel mai probabil.
Ca se considera ca ai licenta legala - nu.

Unele persoane care au cumparat de pe internet spun ca licenta le functioneaza foarte bine si peste cativa ani fara sa fi avut probleme de validitatea licentei.

Pana la urma cum sta treaba ca m-ar interesa si pe mine sa comand o astfel de licenta si stau in dubii?
Daca a fost activata pe un alt calculator/laptop o licenta de Windows 10 mai poate fi folosita pe alt calculator/latop daca nu o foloseste si celalalt care ti-a vandut-o?
Am citit undeva ca licenta aia s-ar salva in nu stiu componente ale PC-ului, placa de baza, BIOS...atunci cum se ajunge sa poti folosi si tu o licenta care probabil a fost folosita de altcineva?

#730
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
Asta am zis si eu. Licenta o sa functioneze ft bine, in sens de activare. Probleme poti avea doar daca Microsoft decide la un mom dat sa dezactiveze un pool de licente ce teoretic nu ar fi trebuit sa fie spre vanzare. Sau daca site-ul ala vinde mai departe aceeasi licenta catre n oameni.

Dar asta nu inseamna ca legal esti licentiat. Inseamna doar ca ai Windows activat. Asa ca:
1. daca vrei o licenta legala, cumperi de la Microsoft de pe site sau de la parteneri (gen emag)
2. daca vrei doar Windows activat, licenta de pe site-ul ala dubios este suficienta. La fel cum ar fi de ex o licenta de volum de la DELL sau HP sau alt vendor. Sau un serial de pe alt site care-ti vinde nu la 499ron, ci la 9eur. Dar tot nu te face legal.

Ce ai citit tu despre licente este valabil strict pt consumer (adica utilizatorii casnici care-si cumpara si ei un laptop). Pentru licentele de volum (corporate) nu se mai aplica chestia cu salvarea componentelor & stuff. Cel mai probabil ceea ce cumperi tu de pe site-ul ala apartine ori de calculatoare ce au fost casate (cel mai probabil firme care au renuntat la hardware), ori de licente de volum inca active.

Edited by eps, 11 January 2018 - 18:54.


#731
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Calculatoare casate nu cred, poate au decis sa treaca pe Linux, sau alte sisteme de operare si dau licentele spre vanzare.
Insa cum ajung sa fie dezactivate aceste licente nu reusesc sa inteleg, doar companiile alea unde sunt multe calculatoare si nu mai folosesc licentele sunt licente legale nu de volum (corporate).Asa ma gandesc eu, nu ar fi logic asa?
Sunt unii care vand si 3000 de licente, dar de unde atatea licente spre vanzare si daca is legale ele sau nu?
Atata timp cat Windows-ul nu ii avertizeaza pe utilizatori se poate considera licenta legala.

#732
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
Uite asa se elimina licenta Windows de pe un PC: https://social.techn...ng-command.aspx

Faza este asa: putem sa dezbatem cat vrei, asta nu face ca licenta sa fie mai mult sau mai putin legala. Din nou, singurele licente legale sunt cele care vin OEM preinstalate sau cele cumparate din magazinul Microsoft sau parteneri autorizati. Orice altceva este presupunere. E scris in topicul asta de ft multe ori diferenta intre un Windows activat si o licenta legala.
Faptul ca ai un Windows activat nu il face si legal, strict dpdv juridic.
Asa ca, daca vrei o licenta legala si un Windows activat, cumperi de unde am zis mai inainte. Daca vrei doar un Windows activat, cumperi de oriunde, ca oricum nu prea conteaza (in afara de pret).

Si pe final... hai s-o luam logic. Ai pe site-ul Microsoft Romania licente care costa 1200ron. Pe emag de ex o gasesti in jur de 1000-1100ron, in fct de reducerile lor. Si gasesti site-ul X sau Y care vinde la 400ron exact aceeasi licenta. Un site pe care absolut pe nicaieri nu scrie ca ar avea legatura cu Microsoft sau ca ar vinde licente legale. Crezi ca vand ei licente in pierdere doar sa fie mai ieftin pt tine ca utilizator final? Hai sa fim seriosi..

Edited by eps, 12 January 2018 - 00:08.


#733
Gabrielistrate

Gabrielistrate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 25.05.2013
Salut ! Mai am si eu o intrebare . Am cautat pe site ul Microsoft Windows 10 Pro , dar vad ca pe site ul lor e disponibil ca download doar Win 10 Home ( prin intermediul instrumentului care face imagine iso direct pe stick ) . Stie cineva in ce sectiune a site ului lor se gaseste spre download si versiunea 10 Pro ? Va multumesc !!!

#734
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu stiu ca este comun si pentru Home si pentru Pro.

Daca te conectezi la Internet in timpul instalarii, atunci se instaleaza automat editia pentru care detii licenta (editia superioara daca detii licenta pentru ambele editii).
Daca in cursul instalarii introduci cheia retail sau cheia generica pentru o anumita editie, atunci se instaleaza editia corespunzatoare.

#735
Peccati

Peccati

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 11.12.2017

View Posteiffel, on 16 decembrie 2017 - 17:50, said:

Asa cum s-a spus deja de n ori, probleme pot apare la un control - a cumpara serialul nu este egal cu a avea licenta legala.
Acasa e psoibil sa nu aveti probleme niciodata,
Nu ai nicio problemă la un control atât timp cât activarea este corectă. Nu mai vorbiți din filme dacă nu cunoașteți legislația.

#736
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View PostPeccati, on 14 ianuarie 2018 - 09:00, said:

Nu ai nicio problemă la un control atât timp cât activarea este corectă. Nu mai vorbiți din filme dacă nu cunoașteți legislația.
Deci tu zici ca daca cumpar o licenta si imi activez cu ea serverul KMS, serverul va activa corect orice client. Deci voi avea licenta pentru 1000 sau 10000 de clienti, pentru ca toti clientii sunt activati corect la un server KMS activat corect?

Edited by 654321, 14 January 2018 - 11:59.


#737
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostPeccati, on 14 ianuarie 2018 - 09:00, said:

Nu ai nicio problemă la un control atât timp cât activarea este corectă. Nu mai vorbiți din filme dacă nu cunoașteți legislația.

Si ce spune "legislatia", daca tot te lauzi ca o cunosti mai bine decat noi?

Adica daca cineva detine o licenta, dar Windows-ul nu s-a activat din cine stie care motive, atunci inseamna ca savarseste o infractiune, in schimb un pirat care activeaza Windows-ul prin mijloace ilegale scapa de justitie? Asta tu din ce "filme" ai extras-o?

La un control trebuie facuta dovada licentierii (proof of license) conform documentului atasat in primul post de la topic.

Dovada se face cu factura de achizitie (in format fizic sau electronic), iar daca este vorba de un pachet fizic sau dispozitiv cu Windows preinstalat, atunci se verifica certificatul de autenticitate de pe cutia pachetului FPP, eticheta care contine cheia produsului etc.: https://www.microsof...l/Software.aspx

In continuare se verifica daca este instalata versiunea si editia pentru tipul corespunzator de licenta care este trecut in acte. Si asta pentru fiecare calculator in parte.

In ceea ce priveste lientele OEM se verifica daca acestea apar pe aceeasi factura cu produsul pentru care au fost achizitionate. Comerciantii care vand licente OEM independent de un produs hardware incalca termenii Microsoft si la fel cei care le cumpara: https://www.microsof...ntiere/OEM.aspx

#738
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Post_-_, on 14 ianuarie 2018 - 16:22, said:

Adica daca cineva detine o licenta, dar Windows-ul nu s-a activat din cine stie care motive, atunci inseamna ca savarseste o infractiune

In marea majoritate a situatiilor incalcarea drepturilor de autor NU este infractiune. Inclusiv si daca pui cel mai "pirat" windows cu putinta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate