Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Licenta Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1603 replies to this topic

Poll: Inainte de a posta cititi primul post din topic. (106 member(s) have cast votes)

Inainte de a posta cititi primul post din topic.

  1. Aveti detalii despre licenta (22 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  2. Aveti 3 link-uri extrem de utile (9 votes [8.49%])

    Percentage of vote: 8.49%

  3. DA !!! Dupa upgrade, la instalarea pe curat a ACELEIASI versiuni se activeaza automant online ! (75 votes [70.75%])

    Percentage of vote: 70.75%

Vote Guests cannot vote

#757
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postmartian_693, on 21 februarie 2018 - 05:44, said:

diferenta?

Daca vrei sa intelegi diferenta, am pus niste link-uri in primul post din topic. Plus ca s-au oferit explicatii de zeci de ori in acest topic.

#758
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmartian_693, on 21 februarie 2018 - 05:44, said:


diferenta?

"Product Key" has always been the term for the five by five characters on the CoA and that converts into a unique PID which, as you say, appears in the System page in Control panel. The Licence is the same - it is displayed as the Product Key and proves the product is licensed. Either way, it's the key used to go through Activation.
Pai e o diferenta, si inca una mare. Daca tu te expui cu laptopul prin diferite medii si iti vine un control din partea autoritatilor....primul lucru care ti-l cere este factura. Cei d epe eBay nu iti dau o factura de achizitionare a unei licente in regula care se supune termenilor si conditiilor Microsoft. In cazul asta, o patesti, amnezile sunt grave rau.

Adica, cu alte cuvinte, eu personal , daca acest laptop pe care zic ca am pus Key -ul cumparat de pe eby, l-as lua cu mine la servici, m-asi expune cu el peste tot....sincer,  nu as avea curajul sa fac asta cu o asemenea "licenta" . Acasa sau in cercul de prieteni, da , merge.

Edited by cuculea, 21 February 2018 - 07:58.


#759
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postmartian_693, on 21 februarie 2018 - 05:44, said:

ati luat o razna cu preturile astea. aveti o obsesie sa dati full price?

eu am luat varianta HOME cu 3 lire si merge perfect. tre sa fii nebun sa dai 100 de lire.

Nu conteaza cum "merge", ci cum stai din punct de vedere legal si in raport cu termenii si conditiile Microsoft pentru utilizarea produselor software dezvoltate de ei.
Cum dovedesti ca tu esti titularul licentei sau ca licenta a fost transferat legal odata cu codul de activare al produsului sau ca ai dreptul de a utiliza produsul pe un anumit PC?
Nu te impiedica nimeni legal sa vinzi sau sa cumperi codurile de activare respective. In schimb, ce faci cu ele face diferenta. Daca dupa ce cumperi codul de activare il pui intr-o rama si-l atarni pe un perete, atunci cu siguranta esti in regula la un eventual control. :)

#760
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
curiozitatea mea e ...de unde iau astia d epe eBay atatea Key uri, de unde naiba provin.

Aaaa...si inca ceva interesant, ce am observat, au fost cativa useri care au vantut cu miile, dupa un timp isi retrag produsul de pe eBay si dispar cu tot cu user, in ciuda faptului ca au mii de aprecieri pozitive.

#761
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu prea ai cum sa afli. Exista multe tipuri de licente, oferite in conditii speciale. De exemplu, Microsoft ofera din cand in cand licente gratuite sau mai ieftine anumitor organizatii non-profit sau in scop caritabil unor categorii de persoane aflate in dificultate sau chiar unor companii in scopul incurajarii utilizarii unei versiuni de Windows mai recente. Sau sunt pur si simplu achizitionate licente de catre diverse companii in scopuri la care ulterior renunta si raman licentele nefolosite. Alteori companiile achizitioneaza multe PC-uri noi care vin insotite de licente OEM, dar companiile respective detin deja licente retail pe care le migreaza pe noul hardware, asa ca licentele noi raman neutilizate. La acestea se adauga licente educationale sau licente ieftine oferite pentru utilizarea lor pe durata unor cursuri. In multe cazuri, raman astfel de licente neutilizate care fie sunt revandute rapid (uneori unor revanzatori). fie sunt casate, apoi insusite ilegal sau pur si simplu furate. Legislatia, deseori, nu impiedica/ nu poate impiedica revanzarea unor licente provenite pe aceste cai, deoarece sunt tratate la fel ca orice produs, insa utilizarea lor efectiva implica respectarea anumitor conditii. Microsoft permite revanzarea anumitor tipuri de licenta retail, dar o singura data. Insa nu in orice stat este permis transferul unei licente sau, daca este permis, acesta se face in anumite conditii legale. Cei care vand astfel de "licente" pe canale neoficiale le pot vinde, deoarece nu sunt obligati sa se intereseze care este provenienta lor cand le achizitioneaza sau sa ofere explicatii cu privire la provenienta lor. Sau chiar daca stiu cine are sau cine nu are dreptul de a utiliza astfel de licente, ascund acest lucru sau pur si simplu mint dupa cum le dicteaza interesele. Din punct de vedere legal, cumperi un produs pentru care, eventual, primesti dovada efectuarii platii. Pana aici nu este nimic in neregula (esti in aceeasi situatie ca un simplu colectionar de timbre, de exemplu). Insa de cele mai multe ori cei care le cumpara isi imagineaza ca in acest fel obtin licenta de utilizare care reprezinta un drept de utilizare, fara a se interesa daca acest drept il au efectiv, adica prin respectarea termenilor Microsoft (autorii produsului software) sau daca pot dovedi ca au acest drept in situatia unui control. Este la fel ca atunci cand cumperi dintr-un hipermarket un DVD cu muzica si te apuci sa dai concerte interpretand melodiile respective, iar cand detinatorii copyrightului te trag de maneca, tu le arati bonul de la hipermarket si zici ca esti de buna credinta, deoarece ai platit niste bani pentru DVD, ca ai bon si ca pe bon nu scrie daca ai cumparat dreptul de a interpeta vreo melodie de pe DVD, dar nici ca nu ai cumparat acest drept. Ca sa utilizezi un produs protejat prin copyright intr-un anumit fel este necesar sa dovedesti ca detii dreptul de a-l utiliza in felul respectiv (de exemplu, un scriitor este necesar sa dovedeasca faptul ca are dreptul sa reproduca in propria lucrare o parte din lucrarea altcuiva printr-un acord scris din partea detinatorului dreptului de autor, de regula, un contract in care se specifica in mod exact anumite limite: unde sa foloseasca, cat timp sa foloseasca etc.). Microsoft foloseste niste denumiri exacte pentru produsele lor, denumiri care explica modul de utilizare al licentelor, iar alte detalii sunt precizate pe factura de achizitie care echivaleaza cu un contract. De aceea, cand ii intrebi pe reprezentantii Microsoft daca este legal sa folosesti nu stiu ce cheie de activare cumparata de pe eBay nu ti se poate raspunde pana nu arati factura. Retinerea reprezentantilor Microsoft de a se pronunta este interpretata de unii utilizatorii in modul "nici macar Microsoft nu zice ca nu e legal, deci pot folosi codul respectiv linistit" (imi aduc aminte ca un utilizator prezentase aceasta scuza pe topicul de fata). Problema este ca astfel de scuze nici nu anuleaza posibilele consecinte legale si nici nu iti ofera rezolvari in situatia in care Microsoft iti invalideaza licenta. In pagina anterioara am postat despre consecintele legale: https://forum.softpe...8#entry22289009

Edited by _-_, 21 February 2018 - 09:33.


#762
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
ok guys... poate daca esti firma... daca esti persoana privata mi se rupe de legea legilor. cine naiba vine la voi acasa sa verifice cheia? tre sa glumiti.

pana acum 2 3 ani , tot ce am avut a fost pirat si nu am avut probleme in functionarea calculatorului. pt o persoana privata e fix pix .

#763
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Tot exista riscul ca acea cheie sa fie invalidata in timp.
Dadusem cu ceva pagini in urma un link pe Amazon la comentariile unei firme din astea. Aveau multe pozitive, dar si destule negative.

Acum vreo 4-5 ani cei de la Microsoft s-au prins ca o firma care trebuia sa distruga licente de office si Windows ramase nevandute dupa aparitia de noi versiuni in loc sa le distruga le revindeau la preturi mici. A iesit cu procese si cu zeci de mii de licente blocate.

#764
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postmartian_693, on 21 februarie 2018 - 21:01, said:

ok guys... poate daca esti firma... daca esti persoana privata mi se rupe de legea legilor. cine naiba vine la voi acasa sa verifice cheia? tre sa glumiti.

pana acum 2 3 ani , tot ce am avut a fost pirat si nu am avut probleme in functionarea calculatorului. pt o persoana privata e fix pix .

Este suficient sa reclame cineva (un vecin, de exemplu) si te poti trezi cu politia la usa. Cand se primeste o reclamatie, politia este obligata sa faca investigatii. In acest caz, ce le spui? Tot asa, ca "ti se rupe de legea legilor"?
In pagina anterioara pusesem un exemplu de articol (primul rezultat gasit pe Google) in care era vorba de peste 200 de dosare penale pentru piraterie software deschise impotriva unor persoane din Romania. Si nu este vorba de firme acolo.
In ultimii ani masurile pentru combaterea pirateriei s-au intensificat.
Pe vremea cand eram eu la facultate se folosea software cu crack in laboratoare. Acum universitatile cumpara licente. Pana si scolile si liceele folosesc in prezent software licentiat pe ici, pe colo. Si aceasta in conditiile in care nu am auzit sa fi fost vreo unitate de invatamant cercetata pentru piraterie software.
Acum cativa ani existau firmele de pe la colturi de strada care instalau software piratat. In prezent nu prea se mai intampla, deoarece se pedepseste cu inchisoare si putini angajati mai risca.
Ofertele de licente software au crescut tot mai mult de la an la an. Din ce in ce mai multe persoane prefera sa foloseasca software licentiat sau cel putin sa cumpere PC-uri cu Windows licentiat.
Personal am cunostinta despre cineva care a fost cercetat din senin pentru piraterie software. I s-au confiscat cateva DVD-uri cu software, filme, muzica, parca si un HDD, dar a scapat pana la urma de cercetari (dupa mai multe luni de timp pierdut) doar pentru ca detinea cateva licente software si mai avea unele DVD-uri originale cu filme, CD-uri cu muzica sau software.
In ceea ce priveste situatia celor care cumpara coduri de activare ieftine din surse dubioase nu stiu cum stau lucrurile. In orice caz, legal nu pot fi utilizate astfel de coduri si incalca clar termenii Microsoft.
De asemenea, nu stiu nici care este situatia celor au facut upgrade de la Windows 10 Technical Preview (actualul insider preview) la primul RTM pentru Windows 10 Pro. Vreau sa cred ca este ok, deoarece eu sunt printre utilizatorii care au profitat de aceasta oferta pe toate PC-urile pentru care nu detineam licenta pentru Windows 10 Pro, iar Microsoft a promis ca insiderii vor primi gratuit Windows 10, a permis upgrade-ul la RTM si inca nimeni nu s-a trezit cu Windows-ul dezactivat. Nu este, insa, aceeasi situatie la cei care cumpara chei OEM din surse dubioase. Uneori acestea sunt dezactivate, chiar daca cei care le utilizeaza au noroc si scapa de alte consecinte neplacute.

#765
madarusu

madarusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 17.12.2006
Salut,

ce parere aveti de vanzatorul acesta de licente?
https://www.mykey.sh...iti/64-biti-key

Factura fiscala, certificat de autenticitate pe email sau fizic la cerere. Varianta aceasta este MAR.

O zi buna

#766
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
E ilegala - daca la legalitate te referi. E o licenta refurbished - se ofera firmelor care se ocupa cu reciclarea/reconditionarea calculatoarelor pentru a fi instalata pe un PC second hand, DE CATRE FIRMA RESPECTIVA. Nu au voie sa vanda licenta ca atare, trebuie sa fie preinstalata pe un PC second Hand. E o variatie a licentei OEM.

https://www.microsof.../refurbishedpcs

Vezi pe-acolo si ce scrie de acel COA:

Quote

Every refurbished PC from a Microsoft Authorized Refurbisher has a specially designed Windows Certificate of Authenticity label affixed to it with the statement “For use on a Refurbished PC – No Commercial Value – For Authentication Only.” It also includes the brand name of the refurbisher who refurbished it and installed Windows on the computer. The Certificate of Authenticity label is proof that the computer is properly licensed.

Please note, that while the Certificate of Authenticity is required to be affixed to a properly licensed refurbished PC after refurbishment and loading of new Windows software, there is no longer a requirement that the PC must have a second Certificate of Authenticity from when Windows was originally installed on the PC.


#767
madarusu

madarusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 17.12.2006
Imbarligate mai sunt caile Microsoftului.
Ma gandesc cat ar castiga Microsoft daca o licenta nu ar depasi 150 de lei.
Cati ar intra in legalitate si cat ar mai reusi sa vanda cei din piata gri coduri de activare.
Varianta win 10 pro a celor de pe mykey.shop este OEM, dar din ce am citit mai in urma, nici asta nu prea ar fi legala.
Am inteles ca ar trebui legata de achizitionarea unui calculator nou.

Si uite asa mai aman intrarea in legalitate.

#768
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Din aprilie se schimba versiunile de Windows - odata cu Redstone 4.
Se pare ca vor apare si versiuni la pret mult mai scazut gen 25 USD ( la noi probabil 25 Euro ).

Cu ceva limitari insa.

#769
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008
Am cumparat acum aproape 2 ani mai multe kit-uri noi (am dat o caruta de bani pe ele) de Windows 10 Pro/Home 32/64 bit Retail Full (stick USB), de la magazine mari de vanzari online din Romania, pe persoana fizica, cu factura. Intre timp am renuntat la cateva calculatoare si nu m-am lamurit daca pot/e legal sa vand kit-urile respective.
In Licence terms, la inceputul instalarii, am gasit urmatoarele:
- Stand-alone software-ul poate fi transferat (vandut ?) catre altcineva daca eu am fost primul user licentiat si daca noul user accepta termenii si conditiile
- NFR - kit-urile mele nu au marcajul NFR (Not For Resale)
Am scos la vanzare acum cateva zile kit-urile respective pe un site de anunturi dar nu mi-e clar daca e legal sau nu pt. mine si/sau pt. cumparator.

Ieri am primit un mail din partea MS cu subiect-ul "Actualizări ale condițiilor noastre de utilizare" cu privire la "Contractul de furnizare a serviciilor Microsoft", care vor intra in vigoare la 1 Mai 2018. Am mai primit un mail de genul asta acum vreo 2 ani, inainte sa incep licentierea calculatoarelor.
Ce e cu mail-urile astea, sau sunt informari periodice din partea MS ?

Attached Files


Edited by lbadaca, 09 March 2018 - 01:37.


#770
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca este asa cum spui, atunci nu incalci termenii Microsoft revanzand licentele respective, daca nu mai folosesti si te obligi sa nu mai folosesti niciodata cheile de activare pentru licentele respective.
Dar important este nu doar ce scrie pe pachet, ci si ce scrie pe facturile de achizitie (sa fie mentionat corect tipul de licenta).
Este necesar sa cedezi kitul in starea in care l-ai primit (fara elemente lipsa) si impreuna cu facturile de achizitie (pastrezi si tu copii).

Ca sa existe acoperire legala faci un contract de vanzare-cumparare in care sa apara datele personale ale vanzatorului si ale cumparatorului (ca sa se poata verifica faptul ca este vorba de un transfer direct al licentei, fara intermediari), mentionezi ca nu ai mai vandut catre nimeni codurile de activare asociate licentelor respective, ca nu mai utilizezi vreo instalare care utilizeaza codurile de activare respective si ca nu le-ai utilizat pentru a efectua upgrade/ downgrade la alta versiune de Windows si te obligi sa nu le mai utilizezi nici in viitor. De asemenea, mentionezi in contract ce primeste cumparatorul (stick USB, ambalaj, factura etc., originale, plus seriile trecute pe pachet si numarul facturii), care este valoarea contractului, ca suma a fost achitata si semnati ambele parti contractul.
Teoretic contractul poate fi incheiat si sub semnatura privata (cu martori), dar daca vinzi catre o firma, atunci probabil ca va trebui legalizat contractul printr-un notariat.

Mentionez ca aceste lucruri le-am aflat in urma cu cativa ani si nu cunosc daca nu s-au modificat conditiile legale intre timp si nici nu sunt sigur daca se aplica in cazul vanzarii catre persoane juridice (cineva spunea, cred ca tot in acest topic, ca in Romania firmele nu pot utiliza legal licente revandute).
Intr-adevar, Microsoft modifica din cand in cand termenii si conditiile de utilizare pentru produsele si serviciile lor. Legislatia europeana si romaneasca, de asemenea, se schimba.
Ca idee generala, revanzarea licentei trebuie sa respecte atat termenii Microsoft cat si legislatia romaneasca cu privire la revanzarea produselor protejate prin copyright. Daca ai vreun amic care este notar sau un avocat in tema cu aceasta problema, atunci poti strica o intrebare.
Din punct de vedere legal, daca faci ce ti-am spus, atunci atat tu cat si cumparatorul dovediti ca sunteti de buna credinta, deci nu are trebui sa existe probleme.

#771
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008
Cam complicat asta cu contract de vanzare-cumparare, mai ales daca vand produsul la distanta prin intermediul unui site de anunturi si vanzari-cumparari.
Facturile sunt emise in format electronic si norocul meu e ca sunt emise individual, produsul fiind: "Microsoft Windows 10 Pro, 32/64 bit, English,
Retail, USB [FQC-08789]". Dar pe facturi nu scrie seria kit-ului respectiv.

Edited by lbadaca, 09 March 2018 - 09:05.


#772
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La noi ar fi ceva prea S.F. sa se poata incheia contracte la distanta intermediate de catre site-ul prin care faci vanzarea si cu semnatura electronica.
Un contract poate fi incheiat si prin posta sau chiar legalizat in baza colaborarii dintre birourile notariale.
Fara contract, din cate stiu, nu este legala vanzarea/ cumpararea in Romania de produse protejate prin copyright. In schimb, Microsoft nu impune asa ceva. In caz de probleme, cumparatorul este suficient sa arate factura si sa declare ca este primul cumparator. Deci faci cum crezi...

#773
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008

View Post_-_, on 09 martie 2018 - 09:47, said:

In caz de probleme, cumparatorul este suficient sa arate factura si sa declare ca este primul cumparator.
Te referi de la cumpararea din magazin ? Ca la cumpararea de la primul user ar fi al doilea cumparator...

#774
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Exprimarea mea a fost lacunara. M-am referit la primul cumparator al licentei transferate, deoarece transferul de licenta este permis de catre Microsoft o singura data, in mod direct (adica fara detinatori intermediari) de la detinatorul licentei catre persoana care primeste licenta prin transfer. Cu alte cuvinte, licenta nu se poate retransfera catre altcineva fara incalcarea termenilor Microsoft. Licenta ramane asociata detinatorului original, dar are dreptul sa se foloseasca de ea persoana catre care se transfera licenta si numai acea persoana (daca se face un transfer de licenta), in timp ce detinatorul licentei renunta la toate drepturile dobandite prin licentiere imediat dupa incheierea transferului.

Dar ai inteles bine. Relativ la cumpararea si emiterea licentei este vorba vorba de al doilea cumparator.
Dar relativ la transferul de licenta este vorba de primul cumparator.
Legal se poate vinde si o licenta transferata (cel putin in Europa), doar ca aceasta incalca termenii Microsoft. Adica ai dreptul legal sa revinzi licenta care ti s-a transferat, ai dreptul legal sa cumperi o licenta dobandita de altcineva prin transfer, dar nu ai dreptul sa o utilizezi. In cazul tau, oricum nu se aplica treaba asta, deoarece tu esti detinatorul licentei si vrei sa o transferi catre altcineva. Dar daca acel altcineva o revinde, persoana care o cumpara nu o poate utiliza legal instaland software-ul pe un PC, dar are dreptul de face orice altceva cu ea: sa o vanda mai departe, sa o depuna intr-o colectie, sa o afiseze in vitrina, sa o lipeasca pe un perete etc. (legea nu impiedica revanzarea).

Ideea de baza este ca legal poti vinde pur si simplu pachetele respective. Nu te mai intereseaza pe tine ce face mai departe cumparatorul.
Dar pentru ca persoanele care le cumpara sa le poata utiliza pe un PC este necesar sa poata face oricand dovada ca licentele respective nu au mai fost transferate catre altcineva/ folosite de catre altii. Declaratia ta ar trebui fie suficienta (daca, de exemplu, in urma unei verificari din partea autoritatilor esti intrebat), dar la noi in tara exista obligativitatea aceasta de a se incheia un contract de vanzare/ cumparare (treaba care intereseaza in primul rand pe cumparator). Altfel, daca persoana care cumpara licenta transferata de la tine, are probleme cu autoritatile, ar putea sa te cheme intr-un proces ca sa declari ca ai transferat licenta persoanei respective etc. etc., daca lipseste contractul de vanzare/ cumparare sau oricare alta dovada echivalenta.

In principiu, tu nu ar trebui sa ai nicio problema, mai ales ca sunt destui comercianti care vand (legal) doar codurile de activare, fara a face efectiv un transfer de licenta (detinatorul in fapt al licentei putand ramane chiar necunoscut cumparatorului). Desigur ca acel cod de activare nu poate fi utilizat pe un PC, deoarece lipseste factura originala cu numele persoanei licentiate si dovada ca s-a efectuat un transfer direct al licentei. Dar in aceasta situatie singurul acuzat este cumparatorul, daca utilizeaza pe un PC codul respectiv de activare. Vanzatorul poate cel mult sa fie sacait de autoritati pentru a disculpa cumparatorul in caz ca este vorba de un transfer de licenta conform termenilor Microsoft. Insa doar cumparatorul trebuie sa faca dovada acestui transfer. Vanzatorul nu este obligat legal decat sa ofere dovada tranzactiei (chitanta, de exemplu) si sa se prezinte in caz ca este chemat intr-un proces in care este acuzat cumparatorul, daca nu i-a oferit cumparatorului si dovada transferului de licenta. Iar dovada transferului de licenta il intereseaza exclusiv pe cumparator, daca vrea sa faca mai mult cu cheia achizitionata decat sa o puna pe un perete, de exemplu (pe vanzator nu il intereseaza in ce scop este cumparat codul respectiv si nici obligat sa se intereseze).
Deci poti oferi suplimentar dovada transferului de licenta numai in scopul evitarii unor posibile neplaceri provocate de autoritati. Nu se pune problema sa fii tu sanctionat in vreun fel.

Edited by _-_, 09 March 2018 - 14:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate