Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Licenta Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1603 replies to this topic

Poll: Inainte de a posta cititi primul post din topic. (106 member(s) have cast votes)

Inainte de a posta cititi primul post din topic.

  1. Aveti detalii despre licenta (22 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  2. Aveti 3 link-uri extrem de utile (9 votes [8.49%])

    Percentage of vote: 8.49%

  3. DA !!! Dupa upgrade, la instalarea pe curat a ACELEIASI versiuni se activeaza automant online ! (75 votes [70.75%])

    Percentage of vote: 70.75%

Vote Guests cannot vote

#739
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ce ai citat tu acolo era o intrebare, nu o afirmatie si vorbeam despre utilizarea software-ului, nu despre reproducerea unui citat intr-un articol in care a fost omisa indicarea sursei in bibilografie

#740
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Post_-_, on 14 ianuarie 2018 - 16:22, said:

Comerciantii care vand licente OEM independent de un produs hardware incalca termenii Microsoft si la fel cei care le cumpara: https://www.microsof...ntiere/OEM.aspx

Care termeni Microsoft nu sint vreo obligatie legala de nici un fel. Si citeodata hilari, in trecut sustineau ca n-ai voie sa instalezi linux pe calculatorul venit cu windows si dupa aia sa-l faci cadou cuiva.

View Post_-_, on 14 ianuarie 2018 - 17:46, said:

Ce ai citat tu acolo era o intrebare, nu o afirmatie si vorbeam despre utilizarea software-ului, nu despre reproducerea unui citat intr-un articol in care a fost omisa indicarea sursei in bibilografie

Da, am inteles foarte bine intrebarea - nu e infractiune in nici un caz din cele mentionate.

#741
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pentru o asemenea afirmatie este necesar sa prezinti dovezi juridice.
Sau cel putin sa dovedesti ca, de exemplu, cele 200 de dosare penale intocmite pentru piraterie software, mentionate in acest articol au fost respinse pe motiv ca nu reprezinta infractiuni:
http://www.yoda.ro/s...ra-noastra.html
Poftim si alt exemplu: http://economie.hotn...oft-piratat.htm
Iata si un articol publicat de Microsoft: https://news.microso...eriei-software/
Suna tot "hilar"?

Uite un articol in care se mentioneaza sanctiunile penale pentru persoane juridice si persoane fizice care utilizeaza software fara licenta:
https://www.datafort...ftware-piratat/
Trebuie tinut cont de faptul ca au editat prost articolul si articolele nu sunt mentionate corect, de exemplu, in loc de Art, "531" (Articolul 53, aliniatul 1) , scrie Art. "531".
Textul din CP se gaseste de exemplu, aici: https://legeaz.net/c...011/art-53-cpen

Citez din articol:

Quote

CE RISCĂ PERSOANELE JURIDICE

Codul Penal – modificat prin Legea nr. 278 din 2006
Pedeapsa principală: amendă de la 5.000 RON la 600.000 RON.
Pedepsele complementare (cumulativ cu amenda):
dizolvarea persoanei juridice;
suspendarea activităţii pe o durată de la 3 luni la 1 an;
închiderea unor puncte de lucru pe o durată de la 3 luni la 3 ani;
interzicerea de a participa la procedurile de achiziţii publice pe o durată de la unu la 3 ani;
afişarea sau difuzarea hotărârii de condamnare.

CE RISCĂ PERSOANELE FIZICE

Legea Drepturilor de Autor si Codul Penal
Legea nr. 8/1996
Legea nr. 285/2004
OUG nr. 123/2005
Legea nr. 329/2006
Pedepse pentru persoane fizice
Amenzi penale 500 – 30.000 RON
Închisoare 1 – 4 ani (pentru instalare) si 3-12 ani (pentru comercializare)
Despăgubiri civile triple

Deci sunt tratate ca infractiuni (deoarece sunt prevazute in Codul Penal).

Persoanele fizice care utilizeaza software piratat primesc amenzi penale cu o valoare intre intre 500 si 30000 RON (deci nu sunt amenzi contraventionale) si pot achita despagubiri civile triple.
Iar cine instaleaza software fara licenta se alege cu inchisoare de la 1 la 4 ani.
Cine vinde software in mod ilegal primeste intre 3 si 12 ani de inchisoare.

Legile au mai suferit si mai sufera modificari (inclusiv in raport cu articolul mentionat), insa tratarea pirateriei software ca infractiune s-a pastrat tot timpul.

Edited by _-_, 14 January 2018 - 18:23.


#742
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
Buna tuturor, as vrea sa cumpar o licenta pentru windows 10 , sa il pun pe laptopul meu, laptopul are 8gb rami procesor i7 hdd 500 gb, astept raspuns!

#743
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si care este intrebarea?

#744
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
Care varianta windows 10 si de unde ?

#745
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu as cumpara pachetul KW9-00478 (Windows 10 Home Retail, FPP, 32/64-bit, engleza):
https://www.price.ro...erby=pret&asc=1

Sau pentru editia Pro, pachetul echivalent, FQC-08789:
https://www.price.ro...d=1250920&asc=1

#746
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
Spune-mi te rog prima varianta, windows 10 home, il instalez pe laptop, daca peste 1 an mi se strica laptopul, mai pot sa il pun pe viitorul computer ?

#747
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
Da, pentru ca licenta este de tip Retail.

#748
Peccati

Peccati

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 11.12.2017

View Post654321, on 14 ianuarie 2018 - 11:57, said:

Deci tu zici ca daca cumpar o licenta si imi activez cu ea serverul KMS, serverul va activa corect orice client. Deci voi avea licenta pentru 1000 sau 10000 de clienti, pentru ca toti clientii sunt activati corect la un server KMS activat corect?
Nu ai înțeles: dacă ai dovada achiziției și Windows-ul este activat corect nu ai nicio problemă din punct de vedere legal atât timp cât ești cumpărător de bună credință. Că poți fi victimă a unui abuz din partea organului de control e altă treabă, mai nou în România sunt ridicați jurnaliști de pe stradă ca să nu deranjeze infractorii.

#749
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004
In plus atunci cand cumperi licenta de KMS o cumperi ptr un anumit nr de calculatoare - nu va putea activa decat un nr de calculatoare egal cu cel cumparat.

Iar licentele KMS expira la fiecare 6 luni - trebuiesc reactivate - se face automat in mod normal - serverul KMS se activeaza la Microsoft iar apoi reactiveaza PC-urile.

#750
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Posteiffel, on 17 ianuarie 2018 - 10:31, said:

In plus atunci cand cumperi licenta de KMS o cumperi ptr un anumit nr de calculatoare - nu va putea activa decat un nr de calculatoare egal cu cel cumparat.
Alea sunt MAK-urile care au un numar limitat de activari.
Serverul KMS nu stie cate licente ai cumparat tu.

#751
qlimax1975

qlimax1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 07.03.2010

View Postspeedhubro, on 15 ianuarie 2018 - 16:50, said:

Care varianta windows 10 si de unde ?
https://www.keystore...ws-10-home-key/

la jumatate de pret fata de ce se vinde in Ro

#752
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Sau pentru home useri , puteti lua de pe ebay, gasiti pana in 5 - 10 euro.

#753
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
A spus ca vrea licenta, nu sa cumpere doar un cod de activare.

#754
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

View Postbobo323, on 02 februarie 2018 - 21:06, said:

Sau pentru home useri , puteti lua de pe ebay, gasiti pana in 5 - 10 euro.
Apropos de "licentele" astea...care e treaba cu useri de pe ebay care vand asemenea key? Sunt unii care vand cu sutele de mii si au 100 la 100 recenzii pozitive. Key codurile merg fara probleme, am multi cunoscuti care au tot cumparat si nu au avut probleme, insusi eu am laut una cu 3 lire si am instalat un win 10 pe un laptop mai vechi, s-a activat, s-a uptata sistemul, nu e nicio problema cu el

Care e treaba cu ele? Sunt OEM care nu au fost activate pe alte calculatoare venite cu 10?? sau cum reusesc sa faca rost de ele? Sunt ferm convns ca nu sunt legale dar totusi, curiozitatea mea.

#755
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
ati luat o razna cu preturile astea. aveti o obsesie sa dati full price?

https://www.ebay.co....ro key&_sacat=0

eu am luat varianta HOME cu 3 lire si merge perfect. tre sa fii nebun sa dai 100 de lire.

View Postcuculea, on 21 februarie 2018 - 01:37, said:

Apropos de "licentele" astea...care e treaba cu useri de pe ebay care vand asemenea key? Sunt unii care vand cu sutele de mii si au 100 la 100 recenzii pozitive. Key codurile merg fara probleme, am multi cunoscuti care au tot cumparat si nu au avut probleme, insusi eu am laut una cu 3 lire si am instalat un win 10 pe un laptop mai vechi, s-a activat, s-a uptata sistemul, nu e nicio problema cu el

Care e treaba cu ele? Sunt OEM care nu au fost activate pe alte calculatoare venite cu 10?? sau cum reusesc sa faca rost de ele? Sunt ferm convns ca nu sunt legale dar totusi, curiozitatea mea.

la 3 - 10 lire , si sa o opreasca in fiecare an si tot iesi mai ieftin. cu 30 de lire ai 10 licente pt 10 ani.

insa nu se opreste. ever. sunt oameni care au licenta de peste 2 ani fara probleme.

nush care e faza , insa 0 probleme. totul oficial. cred ca e ceva de genul... hai sa ii ardem pe aia prosti care dau 100 de lire si cine se pricepe le dam cu cat putem sa le vindem.

View Post_-_, on 02 februarie 2018 - 23:45, said:

A spus ca vrea licenta, nu sa cumpere doar un cod de activare.

diferenta?

"Product Key" has always been the term for the five by five characters on the CoA and that converts into a unique PID which, as you say, appears in the System page in Control panel. The Licence is the same - it is displayed as the Product Key and proves the product is licensed. Either way, it's the key used to go through Activation.

Edited by martian_693, 21 February 2018 - 05:46.


#756
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.02.2004
S-a mai zis că nu ești acoperit legal întrucât nu ai achiziționat licența prin canale oficiale și în condițiile Microsoft. Odată ce înțelegi și accepți asta e ok.

Și eu am cumpărat "licența" Windows de pe ebay la preț de pizza si am scăpat de activatoare dubioase.
Pe de altă parte, in caz teoretic de control, eu ca user am demonstrat că sunt de bună credință. Am cumpărat (cu bani)  de unde era mai ieftin. Poate spune cineva altfel?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate