Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Sisteme pentru animale salbatice

- - - - -
  • Please log in to reply
318 replies to this topic

#181
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017

 StefanSC, on 23 ianuarie 2019 - 11:50, said:

Raspunsul la dilema ta este... D7500 :). E 3800 de lei pe e-infin.com.

Initial n-am vrut solutia asta insa pare cea mai potrivita acum. Bugetul permite D7500 de "iepuras" , pt. D500 as strange bani pana la "Sfanta Maria".

D7100 se ineaca la rafala doar daca e pe 14 biti,  pe 12 biti duce o rafala scurta fara probleme.

Sper o imbunatatire la ISO (raportat la D7200), cu AF vad eu ce si cum.

Ce fac? Iau D7500 sau mai strang pana la D500?

#182
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,735
  • Înscris: 02.07.2011
Strange pana la D500.

Ca o nota: Nu vei avea o imbunatatire la capitolul ISO nici cu D7500 si nici cu D500. Nu asta e scopul acelor senzori. Scopul lor e sa ofere rafala rapida.

#183
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,982
  • Înscris: 20.01.2005

 flor77, on 04 februarie 2019 - 23:01, said:

Ce fac? Iau D7500 sau mai strang pana la D500?

Daca faci wildlife este clar - mai strangi bani si iei D500.
Iti recomand sa schimbi mai rar camera, dar sa iei ce trebuie atunci cand o faci.

Edited by katran, 07 February 2019 - 19:42.


#184
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,982
  • Înscris: 20.01.2005
Un scufundator a nimerit accidental in gura unei balene.
A scapat nevatamat.....

https://petapixel.co...out-by-a-whale/

#185
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
A exagerat si el. Cum naiba sa stai in directia lor de hranire, riscurile erau foarte mari. Putea sa se termine rau. Mi se pare un abuz, ce fac ei acolo e goana dupa imagini senzationale.

Cred ca este asemanator cu ceea ce face ametita aia de Ocean Ramsey, sau nu e departe.Acum s-a fotografiat agatata de dorsala unei femele gestante de GWS si marea ei framantare este daca nu cumva femela aia era chiar celebra Deep Blue din Guadalupe. Marine biologista lui peste prajit, era evident ca nu e Deep Blue dupa marcajele negre dar e obsedata de senzational.

Asa si cu ametitul ala cu balena, se baga ca un idiot fix in conurile de hranire, nu dau doi bani ca pot sa deranjeze animalele.

Edited by schnupe, 18 March 2019 - 18:22.


#186
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,735
  • Înscris: 02.07.2011
Oare asta o fi bun de ceva? https://www.decathlo...id_8186072.html

Ca mod de utilizare, postat langa un copac, sau intr-o zona cu un pic de stufaris...

#187
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cred ca este mai utila o plasa de camuflaj si haine adecvate.

#188
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,735
  • Înscris: 02.07.2011
Motiv sa te lasi de meserie...

https://youtu.be/6EuvxvPo-dE?t=820

Fara sa vreau sa diminuez meritele fotografilor de peste ocean, dar am impresia ca WL facut acolo are subiecti mult mult mai docili/mai obisnuiti cu oamenii...

#189
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,982
  • Înscris: 20.01.2005
Corect.

De exemplu la noi nu ai nicio sansa sa te apropii de gaste salbatice la mai putin de 200 de m, exceptand situatia cand gasca este bolnava, oarba.

Am fost la un moment dat in Norvegia.
Se odihneau niste gaste de vara pe un tapsan de iarba. Am inceput sa ma apropii tiptil, cand vad ca trece cineva. Zic:
-Gata, asta le sperie.

Omul a trecut la vreo 10m de gaste. Nici nu s-au sinchisit orataniile.
Si atunci nu m-am mai stresat. M-am dus direct la ele.
Gastele nu fugeau niciodata, atata ca sasaiau daca ma apropiam mult prea mult de ele (sub 6-7 m).

Iti dai seama ce poze am facut.
Am pozat inclusiv gaste cu boboci de la distanta rezonabil de mica (20m).

Sau...
Eu in 10 ani de cand trag wildlife, nu am pozat deloc starci de cireada in Romania. Nu m-am intalnit deloc cu ei.
In Tel Aviv (Israel) starcii de cireada, ibisii si alte pasari cuibaresc in parcurile din oras. Cum ar fi la noi Herastrau, Bordei....
Si acolo lucrurile arata cam asa:
Attached File  st_c_00_S.jpg   1.68MB   27 downloadsAttached File  st_c_02_S.jpg   624.45K   28 downloads

La sfarsit te intrebi:
-ce rost are sa mai ies la pozat in Romania ?

Edited by katran, 10 July 2019 - 14:53.


#190
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,922
  • Înscris: 28.12.2006
Pai aici e chalengiul adevarat!!
Dar exista o explicatie? Sau cum e romanu' asa si pasarea: in tara isi fac de cap, in strainatate sunt toti educati, nu scuipa seminte, dau bunaziua, etc ...?

In "delta" de pe Vacaresti cum este?

Edited by crokodilu, 10 July 2019 - 14:58.


#191
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,982
  • Înscris: 20.01.2005
Am fost de cateva ori acum cativa ani in "Delta Bucurestiului".
Este interesant ca si fauna.
Nu mi-a placut din cauza ca erau niste corturi si bastinasi. Poate oamenii erau OK, dar...tot nu m-as fi aventurat singur.

Altfel, poate sa fie riscant oriunde. Avem un coleg de forum care si-a luat o bata in cap in Parcul Tineretului, in timp ce facea macro la niste flori.

Edited by katran, 10 July 2019 - 15:06.


#192
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,922
  • Înscris: 28.12.2006

 katran, on 10 iulie 2019 - 15:02, said:

Altfel, poate sa fie riscant oriunde. ..
Hehe, aici avantaj pentaxisti, in cel mai rau caz riscam o mica indigestie la intalnirile noastre pentaxiste Posted Image Chiar m-a surprins TS cu acea iesire si poza de pasare, s-a riscat inutil.

Dar totusi cum se explica faptul ca la noi sunt mai sfioase? Or fi citit despre Daea?

Edited by crokodilu, 10 July 2019 - 15:25.


#193
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 crokodilu, on 10 iulie 2019 - 15:22, said:

Hehe, aici avantaj pentaxisti, in cel mai rau caz riscam o mica indigestie la intalnirile noastre pentaxiste Posted Image Chiar m-a surprins TS cu acea iesire si poza de pasare, s-a riscat inutil.
Eram la o terasa, asteptam mancarea... ;)

#194
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Ies la lacul din spatele casei si sunt 'agresat' de ratele, gastele si lebedele ce cersesc mancare... in tara au avut parintii 2 lebede in fata casei, la cateva saptamani una a diparut subit iar animalele bipede cautau prin stuf, impreuna cu puhoiul de puradei, cuibul cu oua in timp ce altii incercau sa momeasca lebada ramasa cu mancare bagata pe ace pescaresti. Asta e nivelul general la care ne gasim, asta e adevarul trist

#195
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,982
  • Înscris: 20.01.2005
O comparatie intre 2 sisteme pentru animale salbatice - unul de 20k $ si unul de 2K$.
Practic Canon 600mm F/4.0 vs Tamron 150-600mm.

https://petapixel.co...os-on-a-budget/


Lucrurile sunt clare : fixul este mai sharp, mai rapid, fundalul arata mai bine, se pot pune TC-uri pe obiectivul fix...etc

Lucrul interesant, care se stie mai putin, se pare ca fixul este ceva mai lung decat este Tamron-ul la capat.

Stiam de chestia asta de la m4/3, unde fixul lui Oly de 300mm F/4.0 cu TC 1.4 pe el - deci 420mm, parea mult mai lung decat Pana 100-400mm la capat.

Edited by katran, 29 August 2019 - 08:52.


#196
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Am vazut asta cand am comparat sigma cu tamron... si din cate imi aduc aminte parca parca si la 70-200mm la capatul lung nu e chiar 200mm

#197
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Un video facut asa...ca sa fie facut.

Uita sa spuna desteptul ala ca esti obligat sa lucrezi cu f8 la zoomuri.

Fotografia de wildlife nu o faci tot timpul pe lumina buna, nu fotografiezi cu flash( cred ca e o minoritate care foloseste flash-ul la wild) si, evident, ai scene cumva diferite fata de pitigoi care stau pe niste bete infipte in galeti.

Depinde de ce fel de amator sau pro esti.

Edited by schnupe, 29 August 2019 - 10:39.


#198
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,982
  • Înscris: 20.01.2005
Din cate am vazut in clipul lui, el inchidea la F/8.0 zoom-ul lui. A si scris detaliile, deci a fost corect.

Attached File  video_zm.jpg   106.37K   9 downloads

Interesant ca fix-ul chiar si inchis la F/8.0 tot scotea fundalul mai bine. Pana la urma e normal, este alta sticla.


Totusi diferenta pe care am vazut-o eu in clip la fundal pot sa o reduc mult in 15-30s de editat in PS.

Dar este un mare avantaj sa ai 2 stopuri in plus = viteza mai mare in lumina putina, detalii mai bune, posibilitatea de a pune TC-uri...etc

Fixul este clar mai bun, dar nu de 5 ori mai bun.
Nu sunt de acord cu autorul ca nu poti face WL cu un astfel de zoom. Normal ca poti. Chiar si rezultatele scoase de el in clip aratau bine.

Edited by katran, 29 August 2019 - 11:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate