Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH
 Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de le convine unora sa cumper...

Vanzatorul mașinii a plecat ...
 RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio

Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
41816 răspunsuri în acest subiect

#41077
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.505
  • Înscris: 29.04.2008
Citind printre randuri as putea trage concluzia ca pentru profilul meu de vizionare stric orzul pe gaste achizitionand un OLED Posted Image

#41078
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.214
  • Înscris: 07.01.2007
Depinde cât de pretențios ești cu privire la imagine, de la plasmă trecerea logică ar fi la oled, asta dacă te interesează contrastul infinit al oledului, negru absolut si unghiurile de vizualizare aproape perfecte ale oledului.
Dacă poți trai si fără astea, atunci te poți orienta si spre LCD.

#41079
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.950
  • Înscris: 13.11.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 24 martie 2024 - 23:44, said:

Șefu', eu am văzut doar că e „Lucy”, n-am stat să citesc small-print, nici n-am mărit poza. Credeam că e o chestie serioasă. Posted Image Puteai să mă avertizezi când am scris că chiar fac comparația despre faptul că probabil nu se poate face.
Testul la care sperai, l-am facut deja impreuna acum ceva timp, acum era vorba clar de rata de trsansfer local vs streaming :P

View PostMMike, on 24 martie 2024 - 23:58, said:

Nu stiu ce a filmat ala si cum a reglat oledurile de zici ca au black crush. Categoric ca nu se vede asa ca acel G3 si G2 ! Are detalii scena, dar si contrast. Unele scene sunt facute sa se vada mai intunecat si nu trebuie sa-ti reglezi tv-u pana vezi clar tot ce e in acea scena.

Mai bine ia un oled acasa si fa comparatii, apoi ii poti face retur daca nu-ti place.

Lucy e pe Netflix, SDR 1080p. Se vede beton (pe G3), filmul are multa luminozitate si culoare, foarte intens, am crezut prima data ca in DV.

Asa trebuia sa raspunzi de la inceput, motiv pentru care ceream o poza de la tine, sa ma conving ca pe Yt sunt ok testele la G3.
Am testat in magazin vizual mai multe tv-uri, am luat acasa 4 LCD-uri, sa dea draq de nu se vedeau toate negre in magazin.
Acum trebuie sa arunc la gunoi un lcd ca sa fac loc unui Oled, sau sa astept sa se strice unul dintre ele.
Pana acum tind spre Panasonic, Lg inca nu m-a convins dar nici timp nu am sa merg sa teste live.
Nu stiam ca e Lucy pe netflix, o sa vad si acolo cat este rata de transfer, mersi de info.

View PostJean-Luc_Picard, on 25 martie 2024 - 01:00, said:

Noi discutam cum e coloana sonoră disc versus streaming...

Cel puțin pe mine nu mă interesa streaming HD față de blu-ray, pentru că acolo rata de date e mai mică și e probabil să pună mai puține probleme.

Acum ca ai si sursa si sculele necesare, poti face un test corect la rata de transfer streaming versus blu-ray sau alt material rulat local.
Chiar sunt curios cat se pierde pe hartie si cat se pierde vizual/fizic.

#41080
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.446
  • Înscris: 22.05.2019

MMike, on 24 martie 2024 - 23:58, said:


Mai bine ia un oled acasa si fa comparatii, apoi ii poti face retur daca nu-ti place.


Corect ! , este cea mai bună rezolvare a situației , comparația unul lângă altul , nu în magazin , nu poze trimise (nu au nici o relevanță)

#41081
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.312
  • Înscris: 05.10.2005

View Postiladi, on 24 martie 2024 - 20:43, said:


50/50 platforme de streaming disponibile RO cu RDS

View Postiladi, on 25 martie 2024 - 07:31, said:

Citind printre randuri as putea trage concluzia ca pentru profilul meu de vizionare stric orzul pe gaste achizitionand un OLED Posted Image

Nu neapărat, daca te uiți la streaming atâta as zice că merită sa ai un OLED, mai ales daca ai fost obisnuit cu plasma. Nici nu mai stiu ce marci/modele ai luat in considerare(parcă si ceva Sony?}, mie unul mi-a plăcut ce am văzut la C3, este un seria C reușit după părerea mea. Dacă crezi că nu-ți trebuie luminozitatea mai mare a G3-ului in unele materiale HDR as merge liniștit pe C3. Eu zic sa mergi puțin prin magazin, sa butonezi mărcile/modelele ce te interesează, le scoti de pe vivid si rulezi cate ceva pe ele.

#41082
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.482
  • Înscris: 06.11.2014
Sau, pentru luminozitate mai mare vs C3, un S90C. Sau S95C.

#41083
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.297
  • Înscris: 25.04.2016

 DY2, on 25 martie 2024 - 08:09, said:

Nu stiam ca e Lucy pe netflix, o sa vad si acolo cat este rata de transfer, mersi de info.
Iti multumesc ca ai pomenit de Lucy si de streaming. Mi-am adus aminte ca vazusem filmu pe Netflix acum un an sau doi (pe LG oled CX) si am zis ca poate mai e acolo. Mare supriza am vut sa-l revad pe G3 dar....alfel, mai bine clar ! Senzational as zice. Merita sa iei un oled sau G3 chiar si numai pentru Lucy pe Netflix.

#41084
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.482
  • Înscris: 06.11.2014
7000 lei un "bilet" la film.... Cam scump biletul Posted Image

Editat de iZet, 26 martie 2024 - 01:06.


#41085
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.950
  • Înscris: 13.11.2006

View PostMMike, on 25 martie 2024 - 22:18, said:


Iti multumesc ca ai pomenit de Lucy si de streaming. Mi-am adus aminte ca vazusem filmu pe Netflix acum un an sau doi (pe LG oled CX) si am zis ca poate mai e acolo. Mare supriza am vut sa-l revad pe G3 dar....alfel, mai bine clar ! Senzational as zice. Merita sa iei un oled sau G3 chiar si numai pentru Lucy pe Netflix.

I'l am pe server la calitate mare, nu se compara nici la imagine, nici la sunet cu ce oferă Netflix.

Azi am testat scena de ieri pe un Oled Sony de 85"și la fel de iertat se vede, fara informații detaliate.
In schimb dungile de dus și jos, pe Oled sunt negre, la mine sunt puțin mai spre vrei închis dar imaginea are detalii.

Fișier atașat  IMG_20240325_085339_726.jpg   379,1K   61 download-uriFișier atașat  IMG_20240325_085137_788.jpg   226,88K   62 download-uriFișier atașat  IMG_20240325_085533_531.jpg   262,38K   67 download-uri

Editat de DY2, 26 martie 2024 - 02:18.


#41086
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.297
  • Înscris: 25.04.2016

 DY2, on 26 martie 2024 - 02:17, said:

Oled Sony de 85"
Ce model ? Nu exista oled de 85 inch.

 DY2, on 26 martie 2024 - 02:17, said:

I'l am pe server la calitate mare, nu se compara nici la imagine, nici la sunet cu ce oferă Netflix.
Depinde si pe ce vizionezi. La mine pe G3 s-a vazut foarte bine de pe Netflix.

#41087
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.950
  • Înscris: 13.11.2006
83A90J,am scris greșit.
Ideea este că se vede la fel de urat ca pe alte Oleduri, deși au scris mai multi colegi că pe Oled se vede ok secventa aia.
Până la urmă, pe YouTube testul era în regulă...

Cât despre Lucy, poți spune doar că ți-a plăcut cum se vede pe G3.
Când o sa ai cu ce compara, o sa vezi că filmul de pe Netflix este lipsit de detalii, daca compari cu același film pe disk.


#41088
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.297
  • Înscris: 25.04.2016

 DY2, on 26 martie 2024 - 14:11, said:

83A90J,am scris greșit.
Ideea este că se vede la fel de urat ca pe alte Oleduri, deși au scris mai multi colegi că pe Oled se vede ok secventa aia.
Până la urmă, pe YouTube testul era în regulă...
La tine pe lcd scena apare prea deschisa si decolorata, semn ca e de la contrast si nivel de negru scazute. Uneori, unele scene sunt facute sa se vada intr-un anumit fel. Oricum, pe G3, scena respectiva nu imi apare ca pe youtub, sunt detalii.

 DY2, on 26 martie 2024 - 14:11, said:

Cât despre Lucy, poți spune doar că ți-a plăcut cum se vede pe G3.
Când o sa ai cu ce compara, o sa vezi că filmul de pe Netflix este lipsit de detalii, daca compari cu același film pe disk.
Eu il vad (pe G3) cu o gramada de detalii desi e doar 1080p, foarte clara imaginea si plina de culoare si luminozitate. Am vazut filmul prima data tot pe Netflix, pe vechiul meu model de oled LG CX, dar pe G3 e o diferenta clara. Deci depinde si pe ce vizionezi. Imaginea e foarte intensa.

Editat de MMike, 26 martie 2024 - 16:10.


#41089
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 566
  • Înscris: 06.12.2021

View PostDY2, on 26 martie 2024 - 02:17, said:

Azi am testat scena de ieri pe un Oled Sony de 85"și la fel de iertat se vede, fara informații detaliate.
In schimb dungile de dus și jos, pe Oled sunt negre, la mine sunt puțin mai spre vrei închis dar imaginea are detalii.


Eu detin si m-am uitat si eu pe Sony 83A90J calibrat (dar nu cu telefon si marker negru si rosu) si se vede foarte bine din toate punctele de vedere.....nu stiu de ce iti da tie asa mult erorare de vizionare si detalii la Sony A90J....acu mai depinde si de ochii fiecaruia...Posted Image

Editat de memo7gy, 26 martie 2024 - 16:34.


#41090
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.446
  • Înscris: 22.05.2019

 memo7gy, on 26 martie 2024 - 16:32, said:



Eu detin si m-am uitat si eu pe Sony 83A90J calibrat
De cine calibrat ?.....sau cum ?

#41091
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 566
  • Înscris: 06.12.2021

View PostPrintdivision, on 26 martie 2024 - 17:04, said:

De cine calibrat ?.....sau cum ?

Calibrat de cineva profesionist...

Editat de memo7gy, 26 martie 2024 - 17:20.


#41092
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.297
  • Înscris: 25.04.2016

 memo7gy, on 26 martie 2024 - 16:32, said:

Eu detin si m-am uitat si eu pe Sony 83A90J calibrat (dar nu cu telefon si marker negru si rosu) si se vede foarte bine din toate punctele de vedere.....nu stiu de ce iti da tie asa mult erorare de vizionare si detalii la Sony A90J....acu mai depinde si de ochii fiecaruia...Posted Image
Vezi pozele puse de user din Blade Runner 2. Zici ca le-a bagat in masina de spalat rufe si a folosit inalbitor in exces. Mai lipseste spuma :)
E si normal daca ai un oled nereglat, nu mai zic de calibrat, imaginea otb sa nu fie perfecta. Dar daca te ocupi putin de el, clar va fi o imbunatatire. Unii pe youtub, prezinta un produs din punctul lor de vedere, nu intotdeauna obiectiv.

Editat de MMike, 26 martie 2024 - 18:02.


#41093
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 566
  • Înscris: 06.12.2021

View PostMMike, on 26 martie 2024 - 17:50, said:

Vezi pozele puse de user din Blade Runner 2. Zici ca le-a bagat in masina de spalat rufe si a folosit inalbitor in exces. Mai lipseste spuma Posted Image
E si normal daca ai un oled nereglat, nu mai zic de calibrat, imaginea otb sa nu fie perfecta. Dar daca te ocupi putin de el, clar va fio imbunatatire. Unii pe net, prezinta un produs din punctul lor de vedere, nu intotdeauna obiectiv.

Nu te poti pronunta pe pozele facute , caci nu sunt ok ....ii vad in reflexia ecranului si picioarele lui...nu sunt etalon ...Posted Image

Editat de memo7gy, 26 martie 2024 - 18:09.


#41094
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.446
  • Înscris: 22.05.2019
De ce puneți poze ? , ce treabă au cu realitatea din fața aparatului de fotografiat (telefonului)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate