Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?
 Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de le convine unora sa cumper...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41816 replies to this topic

#41095
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 13.11.2006

View PostMMike, on 26 martie 2024 - 16:08, said:

La tine pe lcd scena apare prea deschisa si decolorata, semn ca e de la contrast si nivel de negru scazute. Uneori, unele scene sunt facute sa se vada intr-un anumit fel. Oricum, pe G3, scena respectiva nu imi apare ca pe youtub, sunt detalii.

Sa inteleg ca daca se vad detaliile hainelor, gen culoare, buzunare, cute, etc, este din cauza ca nu e negru destul... ?
Pot sa umblu la nivelul de culoare, dar prefer sa vad pe tv in Filmmaker.
Eu am fost sa testez scena pe un oled pentru ca tu insisti ca se vede ok, dar se vede exact ca la altii in teste.
Acum trebuie sa te cred pe cuvant ca la oledul tau se vede altfel filmul decat la alte oleduri.

View PostMMike, on 26 martie 2024 - 16:08, said:

Eu il vad (pe G3) cu o gramada de detalii desi e doar 1080p, foarte clara imaginea si plina de culoare si luminozitate. Am vazut filmul prima data tot pe Netflix, pe vechiul meu model de oled LG CX, dar pe G3 e o diferenta clara. Deci depinde si pe ce vizionezi. Imaginea e foarte intensa.

Nu are rost sa mai insisti pentru ca aluneci in alta parte.
Tu esti cel cu datele tehnice, cum poti sa te faci ca ploua acum?
Insisti ca un material 1080p pe streaming, se vede cu o gramada de detalii si imaginea este foarte clara, iar acelasi material 4K nu se vede la fel daca nu este vizionat pe G3?
Cauta in urma, a pus @JLP teste cu acest film, au scris si altii, matematica te contrazice, nu ai cum sa vezi mult mai bine si mai clar un material 1080p pe streaming decat acelasi material 4k pe blu ray.

View Postmemo7gy, on 26 martie 2024 - 16:32, said:

Eu detin si m-am uitat si eu pe Sony 83A90J calibrat (dar nu cu telefon si marker negru si rosu) si se vede foarte bine din toate punctele de vedere.....nu stiu de ce iti da tie asa mult erorare de vizionare si detalii la Sony A90J....acu mai depinde si de ochii fiecaruia...Posted Image
Mie nu imi da nicio eroare, alea erau teste facute de cineva pe yt, eu am repetat la mine si ieri am refacut testul pe oled ca al tau, rezultatul se vede in pozele atasate mai in urma.
Daca tu sustii ca si @MMike ca acea scena se vede ok si cu detalii, pune te rog o poza aici sau in PM, sa vad daca este asa cum ziceti voi.
Eu vad mult galben si o fata intunecata fara detalii, iar in loc de haina vad negru, pe oled, pe LCD vad ca haina are alta culoare, vad cutele, si alte detalii.

#41096
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 03.01.2007
65 inch g3, filmmaker mode default, marime fisier 21.32gb, dv 4k, pozat cu șaomi redmi 5 plus.

Attached Files



#41097
stormglass

stormglass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 15.07.2010
Evaluarea calitatii unor imagini in baza unor poze facute cu telefonu' mi se pare bizara, in orice caz - cel putin naiva.

@DY2
Daca vrei o sugestie de scena relevanta unde sa vezi diferentele pe care le cauti, incearca "The Hobbit - An Unexpected Journey". Sunt in prima parte a filmului (imi este lene sa caut exact minutul) niste scene de noapte filmate langa o grota si un foc care arde in fundal. Daca nici de acolo nu percepi diferenta, atunci esti fericit, poti sa-ti cumperi orice TV indiferent de pret si tehnologie.
Ca tot iti plac, ti-as face niste poze comparative intre un miniLED Samsung seria 90 si OLED indiferent ca este Samsung sau LG (S95C/G2) insa ar fi inutil, sunt sigur ca nu te-ar convinge indiferent de diferenta (uriasa) cu care se vad detaliile si cum arata pe ansamblu imaginile comparate.
Eu am avut intotdeauna asteptari rezonabile de la un obiect tehnic, nu am prejudecati legate de marca/tehnologie/pret, insa nu cred ca exista niciun scenariu de utilizare unde imaginile oferite de un LCD-LED chiar si de ultima generatie sunt la aceeasi calitate/sau mai buna cu cele oferite de OLED.

Edited by stormglass, 26 March 2024 - 21:21.


#41098
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 13.11.2006

View PostFeDaYin, on 26 martie 2024 - 21:09, said:

65 inch g3, filmmaker mode default, marime fisier 21.32gb, dv 4k, pozat cu șaomi redmi 5 plus.
Mersi de raspunsul promt.
Deci pe Filmmaker se vede asa cum vreau eu.
Oledul pe care l-am testat avea modul dinamic cred.
Acum poate inteleg si altii ca acea scena are detaliile pe care le vedeam eu pe lcd, iar colegul @MMike scria ca nu e bine.

#41099
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016

View PostDY2, on 26 martie 2024 - 20:54, said:

Insisti ca un material 1080p pe streaming, se vede cu o gramada de detalii si imaginea este foarte clara, iar acelasi material 4K nu se vede la fel daca nu este vizionat pe G3?
Stai nitel, sa ne intelegem. Eu am zis ca Lucy SDR 1080p de pe Netflix, se vede foarte bine (cel putin pe G3 55 inch). La cum se vede, se vede prea bine pentru un streaming 1080p ! Imaginea in ansamblu are tot ce ii trebuie. Ca e si varianta 4k si ca o avea si mai multe detalii asta e altceva, dar ce e pe Netflix, la cum se poate vedea (pe G3) e mai mult decat suficient si nu cred ca diferenta ar fi foarte mare fata de cea 4k in acest caz. Pe Netflix sunt destule filme SDR 1080p dar nu toate se vad asa bine cum e Lucy.

View PostFeDaYin, on 26 martie 2024 - 21:09, said:

65 inch g3, filmmaker mode default, marime fisier 21.32gb, dv 4k, pozat cu șaomi redmi 5 plus.
De ce apare in ton de roz (magenta) ?

View PostDY2, on 26 martie 2024 - 21:19, said:


Mersi de raspunsul promt.
Deci pe Filmmaker se vede asa cum vreau eu.
Oledul pe care l-am testat avea modul dinamic cred.
Acum poate inteleg si altii ca acea scena are detaliile pe care le vedeam eu pe lcd, iar colegul @MMike scria ca nu e bine.
Ca si detalii in umbra, vezi ? Are destule si are si contrast insa nu imi e clara treaba cu culoarea surprinsa in pozele cu G3....

#41100
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 03.01.2007
Din acest motiv pozele/clipurile de pe youtube nu indica nimic. Nu iti poti da seama cum se vede un televizor din poze/filmări.
Am un telefon de 3 lei si televizor de 9000, imi cer scuze ca n-am telefon de 9000 ca sa fac poze sa nu se vada cu roz si magenta.

#41101
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 13.11.2006

View Poststormglass, on 26 martie 2024 - 21:18, said:

Evaluarea calitatii unor imagini in baza unor poze facute cu telefonu' mi se pare cel putin naiva.

@DY2
Daca vrei o sugestie de scena relevanta unde sa vezi diferentele pe care le cauti, incearca "The Hobbit - An Unexpected Journey". Sunt in prima parte a filmului (imi este lene sa caut exact minutul) niste scene de noapte filmate langa o grota si un foc care arde in fundal. Daca nici de acolo nu percepi diferenta, atunci esti fericit, poti sa-ti cumperi orice TV indiferent de pret si tehnologie.
Ca tot iti plac, ti-as face niste poze comparative intre un miniLED Samsung seria 90 si OLED indiferent ca este Samsung sau LG (S95C/G2) insa ar fi inutil, sunt sigur ca nu te-ar convinge indiferent de diferenta (uriasa) cu care se vad detaliile si cum arata pe ansamblu imaginile comparate.
Eu am avut intotdeauna asteptari rezonabile de la un obiect tehnic, nu am prejudecati legate de marca/tehnologie/pret, insa nu cred ca exista niciun scenariu de utilizare unde imaginile oferite de un LCD-LED chiar si de ultima generatie sunt la aceeasi calitate/sau mai buna cu cele oferite de OLED.
Eu am evaluat imaginile cu ochii mei pe tv la mine si pe oled la altcineva acasa. Diferentele sunt acelea ce le-am aratat.
Percep imediat diferentele, daca sunt, asa cum a pus colegul mai sus pozele, se vad detaliile la imbracaminte, nu discutam calitatea pozei aici.
Nu am spus ca un LCD este mai bun ca un Oled, am facut doar teste si atat.
Nu am nicio treaba cu firma tv-ului, am cumparat tv-urile dupa ce am vizionat in magazin, erau amestecate ca si marci si ca tehnologie, mereu am ales LCD, fara sa stiu la acel moment ce tehnologie este.
Acum incerc sa vad de ce am ales mereu altceva decat oled.
Daca ai chef si timp, poti trimite in pm poze comparative, sunt interesat.

View PostMMike, on 26 martie 2024 - 21:26, said:

Ca si detalii in umbra, vezi ? Are destule si are si contrast insa nu imi e clara treaba cu culoarea surprinsa in pozele cu G3....
Exact asta incercam sa iti spun ca pe youtube si la oledul de ieri nu se vedeau detaliile, iar tu ai spus ca unele scene asa sunt.
Cand o sa prind ocazia, ma duc iar la oledul sony sa pun imaginea pe filmmaker sa testez iar, se pare ca unele moduri de imagine strica filmul.

Sau poti sa testezi tu aceiasi scena pe toate modurile de imagine si sa vi cu o confirmare sau infirmare daca exista diferente asa mari intre filmmaker si dinamic, de exemplu.

View PostFeDaYin, on 26 martie 2024 - 21:32, said:

Din acest motiv pozele/clipurile de pe youtube nu indica nimic. Nu iti poti da seama cum se vede un televizor din poze/filmări.
Am un telefon de 3 lei si televizor de 9000, imi cer scuze ca n-am telefon de 9000 ca sa fac poze sa nu se vada cu roz si magenta.
Stai linistit ca telefonul tau de 3 lei a scos detaliile mai bine decat ala cu camera profi de pe Yt, eu am o conserva chinezeasca noname care face poze palide.
Irelefant ca e roz sau magenta, ce conteaza sunt cutele si buzunarele si nasturele si tricoul care nu se vad in alte teste, nici macar eu nu am vazut pe oledul de ieri aceste detalii.

Edited by DY2, 26 March 2024 - 21:55.


#41102
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,833
  • Înscris: 04.10.2014
Tocmai am terminat de făcut niște teste. Fiind făcute pe ecran de 2,54 m (100") diferențele sunt mai ușor de observat. Material: „Lucy” în varianta FullHD.
Din câte îmi dau seama, economia de bandă pe streaming se face prin reducerea adâncimii de cuantizare; e precum am digitiza muzică în loc de pe 16 biți pe 14 biți.
Efectul perceptibil în imagine este o pierdere de claritate și, dacă se exagerează, un ușor zgomot în imagine și o ușoară modificare de nuanțe.
În privința sunetului se observă imediat o diminuare a nivelului, iar după egalizarea perceptuală a acestuia cu sursa blu-ray se remarcă aceeași reducere a clarității.
Prime Video e mai aproape de blu-ray, cu ușoară pierdere de claritate (trebuie să fii atent și să-ți iei repere bune pentru a o observa) și circa 5 dB mai puțin la sunet.
Netflix stă mai rău, cu pierdere de claritate, zgomot ușor și o virare de nuanțe, iar sunetul e mai jos cu vreo 7 dB față de disc.
Dispozitivul folosit pentru streaming a fost un Apple TV 4k.

Edited by Jean-Luc_Picard, 26 March 2024 - 21:52.


#41103
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 03.01.2007
Mai am poza asta dar se pierd detalii. Cand am facut poze, telefonul avea flicker (isi schimba luminozitatea foarte repede), l-am pus pe 50hz, pe 60hz, degeaba.

Attached Files



#41104
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Poza nu reflcta realitatea la capitolul claritate si luminozitate. Nu reuseste sa surprinda bine detaliile, pe deasupra,  camera nu are stabilizator de imagine si  a iesit putin miscata, luminozitatea e mai mare in realitate, cu detalii in umbra, de exemplu partea stanga a fetei lui Lucy in realitate e mai deschisa, mai alba, bluza ei e clar mai deschisa cat si geaca individului, imaginea in realitate e luminos stralucitoare. Poza am facut-o de aproape, sub 1 m.

Attached Files



#41105
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,833
  • Înscris: 04.10.2014
Șefu', nu se vede și aude ca discul. Pe alții poate îi convingi, pe mine nu mai ai cum.

Edited by Jean-Luc_Picard, 26 March 2024 - 22:17.


#41106
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016

 Jean-Luc_Picard, on 26 martie 2024 - 22:15, said:

Șefu', nu se vede ca discul. Pe alții poate îi convingi, pe mine nu mai ai cum.
Sunt de acord cu tot ce ai scris mai sus, dpdv imagine. Audio, pe mine nu ma prea intereseaza.

Edited by MMike, 26 March 2024 - 22:23.


#41107
crommozom

crommozom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 01.10.2010

View PostDY2, on 26 martie 2024 - 21:19, said:

Mersi de raspunsul promt.
Deci pe Filmmaker se vede asa cum vreau eu.
Oledul pe care l-am testat avea modul dinamic cred.
Acum poate inteleg si altii ca acea scena are detaliile pe care le vedeam eu pe lcd, iar colegul @MMike scria ca nu e bine.

Uite colegul, pauza fiind la meci, poate te ajuta astea. Posted Image
Pozele sunt facute cu un telefon mai acatarii pentru foto, de la sub 1 metru, pe un oled Sony A80j.
PS. Imagine in miscare, nu am pus pauza, filmul e rulat cu justplayer, daca pui pauza apare un ditamai play-ul in mijloc.

Attached Files


Edited by crommozom, 26 March 2024 - 22:42.


#41108
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
@crommozom imaginea e de pe youtub sau alta sursa ?

#41109
crommozom

crommozom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 01.10.2010
Pai am pus poza de unde e. :) Chiar prima poză.

Edited by crommozom, 26 March 2024 - 22:52.


#41110
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Youtub nu e o referinta in imagine.... Ar trebui alta sursa.

Nu are cineva filmul ?

#41111
crommozom

crommozom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 01.10.2010

View PostMMike, on 26 martie 2024 - 23:02, said:

Youtub nu e o referinta in imagine.... Ar trebui alta sursa.
Nu are cineva filmul ?

Colegul, tu si citesti ce scriu altii sau doar postezi?
Blade.Runner.2049.2017.2160p.UHD.Blu-ray.REMUX.HEVC.Atmos.TrueHD.7.1, 62,8 GB, luat cu torrent-ul conform foto 1.

#41112
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
A, ok. Nu m-am uitat la detalii.

La cat ai setat contrastul, gama si nivelu de negru ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

6 user(s) are reading this topic

0 members, 6 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate