Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41582 replies to this topic

#41113
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,675
  • Înscris: 03.01.2007
In postul #41064 discutia era parca intre dolby vision la g2 si g3. Eu am postat niste poze cu dolby vision de pe g3. Cel de 62GB e HDR10, pana la urma ce comparati ? Eu zic sa testati si SDR pe televizor CRT ca sa vedem daca se vad nasturii de la geaca lu' ala.

Edited by FeDaYin, 26 March 2024 - 23:26.


#41114
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 08.06.2005
Blade Runner pe UHD e masterizat in HDR10, nu are Dolby Vision. Ce gasesti pe torente cu DV sunt cel mult facaturi cu metadate DV de la varianta filmului difuzata pe canalele de streaming.

Edited by korbus, 26 March 2024 - 23:49.


#41115
crommozom

crommozom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.10.2010

View PostMMike, on 26 martie 2024 - 23:16, said:

A, ok. Nu m-am uitat la detalii.
La cat ai setat contrastul, gama si nivelu de negru ?

Ma omori. Ce detalii cand pe langa poza am si mentionat in comentariu ca filmul ruleaza cu justplayer? Vad pe youtube clipurile cu justplayer? Cum am zis, cred ca nu citesti ce se posteaza. Apoi, discutia era despre detalii, camasa sifonata, buzunare, culoarea ei alta decat nergu, tricou, etc...
Nu am setat niciun contrast si nicio gama, nu stiu ce-s alea. Pozele sunt facute cu telefonul, indiferent cat de performant ar fi tot nu reda ce trebuie.

View PostFeDaYin, on 26 martie 2024 - 23:25, said:

In postul #41064 discutia era parca intre dolby vision la g2 si g3. Eu am postat niste poze cu dolby vision de pe g3. Cel de 62GB e HDR10, pana la urma ce comparati ? Eu zic sa testati si SDR pe televizor CRT ca sa vedem daca se vad nasturii de la geaca lu' ala.

Vezi si aici, pare ca e despre Blade Runner in HDR care se vede de rahat pe G3 in HDR. Am atasat poze cu filmul special in HDR rulat pe un oled clar inferior lui G3.
Sper ca acum s-a inteles, daca nu, noi sa fim sanatosi.

View PostDY2, on 24 martie 2024 - 17:07, said:

Hai sa luam de exemplu inceputul filmului Blade Runner, cred ca il stim cu totii, unde G3 sau G2, arata cat de luminoase sunt, dar nu arata detalii din scena.
In schimb, eu personal si pe persoana fizica, prefer modul FilmMaker, unde detaliile sunt mai multe si imaginea aduce mai spre realism.
Decat sa vad un film in mod HDR pe G3, mai bine pe un tv normal.


#41116
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007

View PostDY2, on 26 martie 2024 - 21:19, said:

Oledul pe care l-am testat avea modul dinamic cred.

Fapt ce anuleaza orice rezultat/concluzie de pe urma testului.

#41117
crommozom

crommozom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.10.2010

View Postkorbus, on 26 martie 2024 - 23:48, said:

Blade Runner pe UHD e masterizat in HDR10, nu are Dolby Vision.

Exactus colegul.
Si sa fie si mai clar, ca parca vad ca iar se inteleg fix pe dos, daca un amarat de A80J surprinde detaliile, cutele camasii, culorile si cam tot ce trebuie (de asta am atasat fotografiile) am mari retineri, dar mari de tot, ca un A90J sau un G3, net superioare de altfel, nu ar face acelasi lucru. Poate doar daca e setat la misto...si special.

#41118
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 13.11.2006

View Postcrommozom, on 26 martie 2024 - 22:40, said:

Uite colegul, pauza fiind la meci, poate te ajuta astea. Posted Image
Pozele sunt facute cu un telefon mai acatarii pentru foto, de la sub 1 metru, pe un oled Sony A80j.
PS. Imagine in miscare, nu am pus pauza, filmul e rulat cu justplayer, daca pui pauza apare un ditamai play-ul in mijloc.
Mersi de poze, m-a convins deja poza cu magenta de mai devreme, oledurile trebuiesc si ele reglate pentru a avea detalii, pe Filmmaker am inteles ca redau detaliile ca la tine in poze.
O sa iti iau pozele ca referinta, sa incerc pe oledul Sony sa le reproduc.
Poti confirma daca modul de imagine a fost Filmmaker?

@MMike, probabil vei spune ca si aici se vede palid, fara culori, etc., dar imaginile sunt pline de detalii, altele decat galbenul si negrul intens cum crezi tu ca este normal sa se vada in scena asta, la fel si ala cu testele pe Yt., sau cum am vazut pe oled acum doua zile de am facut poza aia fara detalii.

#41119
crommozom

crommozom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.10.2010
Cu plăcere. Mă bucur că îți sunt de folos.
Modul nu e filmmaker. Este personal. Culoare pe exp.1, lumin. 40/50, peak pe high, reality cr. Off,  restul cred că default.

#41120
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 13.11.2006
crommozom, daca ai chef și timp, pune te rog undeva poza cu scena din film, la dimensiunea originală, mersi.

#41121
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 05.10.2005

View PostFeDaYin, on 26 martie 2024 - 23:25, said:

In postul #41064 discutia era parca intre dolby vision la g2 si g3. Eu am postat niste poze cu dolby vision de pe g3. Cel de 62GB e HDR10, pana la urma ce comparati ? Eu zic sa testati si SDR pe televizor CRT ca sa vedem daca se vad nasturii de la geaca lu' ala.

Cică Dolby Vision, ai postat un mare căcat de poze, ai incercat sa redai un fișier video care nu-i suportat de televizorul tău, de asta ai culorile denaturate.

View PostDY2, on 26 martie 2024 - 21:19, said:

Mersi de raspunsul promt.
Deci pe Filmmaker se vede asa cum vreau eu.
Oledul pe care l-am testat avea modul dinamic cred.
Acum poate inteleg si altii ca acea scena are detaliile pe care le vedeam eu pe lcd, iar colegul @MMike scria ca nu e bine.

Iar tu testezi televizoare pe mod vivid? Nici măcar nu ți-o trecut prin cap sa te uiti in ce mod imagine ii și să-l schimbi pe unul mai corect? Curioasă treabă ca tu se pare ca pui mult accent pe calitatea imaginii dar de aia ignori toate neajunsurile LCD-urilor si judeci un OLED pe care nici nu-l setezi cum trebuie sau chiar mai rau, il judeci dupa un video de pe YouTube care este nelistat, filmat cu o cizmă, pe un canal cu 56 de subscriberi, cică Dgitec Redaktion. Ii mai mulțumești si lui @FeDaYin pt pozele in nuanță magenta, ți-ai dat seama din ele ca pe FMM se vede cum vrei, adica cum, in culori denaturate?

Edited by Srachi, 27 March 2024 - 10:27.


#41122
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005

View PostMMike, on 26 martie 2024 - 22:21, said:

Sunt de acord cu tot ce ai scris mai sus, dpdv imagine. Audio, pe mine nu ma prea intereseaza.

Pacat! Este foarte importanta si partea audio.

#41123
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Am ajuns la concluzia ca este un topic foarte educativ pentru cei ca mine, care doresc sa achizitioneze un TV OLED :)

#41124
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,016
  • Înscris: 25.04.2016
De ce ? Iti plac pozele postate ? :))

#41125
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 22.05.2019

View Postiladi, on 27 martie 2024 - 11:06, said:

Am ajuns la concluzia ca este un topic foarte educativ pentru cei ca mine, care doresc sa achizitioneze un TV OLED :)
Dacă filtrezi conținutul cum trebuie....este educativ .

#41126
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,016
  • Înscris: 25.04.2016

View Postiladi, on 27 martie 2024 - 11:06, said:

Am ajuns la concluzia ca este un topic foarte educativ pentru cei ca mine, care doresc sa achizitioneze un TV OLED :)
Ia un G3. Poate mai gasesti din stocu mai vechi, fabricat anu trecut si nu ii faci update. Vei avea varianta originala, mai luminos, ca un miniled daca te pasioneaza nitsii.

#41127
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 22.05.2019
@Srachi , ce scrii , este corect !
Am citit ce ai postat , și m-am uitat pe pozele de mai sus (eu nu mă uit la poze de ceva timp,sunt irelevante majoritatea) și da , acolo nu este decodat Dolby Vision.....no coment !

#41128
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021

View PostFeDaYin, on 26 martie 2024 - 21:09, said:

65 inch g3, filmmaker mode default, marime fisier 21.32gb, dv 4k, pozat cu șaomi redmi 5 plus.
Televizoare scumpe si surse de kko. 21 GB 4k??
Mai cum faceti ca alegeti surse dubioase, piratate, credeti ca e imagine de referinta?
Macar puneti un blu ray FHD sau UHD si pozati ce rezulta, daca tot e cat fight.

Imi este greu sa inteleg cum dati tone de bani pe tv ca sa faceti economii la filme.

#41129
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007

View Postiladi, on 27 martie 2024 - 11:06, said:

Am ajuns la concluzia ca este un topic foarte educativ pentru cei ca mine, care doresc sa achizitioneze un TV OLED Posted Image

Din contra, mai mult te zapacesc cei care nu se pricep dar trebuie sa aibe o parere. Sau care judeca imaginilor dupa poze/videouri pe youtube.

Concluzia e simpla: iti permiti un TV scump? => Iei OLED.

#41130
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 22.05.2019

View Postdani.user, on 27 martie 2024 - 12:13, said:



Din contra, mai mult te zapacesc cei care nu se pricep dar trebuie sa aibe o parere. Sau care judeca imaginilor dupa poze/videouri pe youtube.

Concluzia e simpla: iti permiti un TV scump? => Iei OLED.
👍👍👍👍👍👍👍👍...am aceași părere !

View PostSasenoua, on 27 martie 2024 - 11:53, said:


Imi este greu sa inteleg cum dati tone de bani pe tv ca sa faceti economii la filme.
Serios , așa vezi tu această situație ?
Nu știu la ce filme te uiți , ce văd eu de ceva ani , filmele apar pe bandă rulantă....la kilogram....cu mici excepții , acum ce să fac ? , să cumpăr tot rahatul lor , mă uit cu familia pe derulare (timp de 10/15 minute) și după aceea îl arunc ?....dacă nu are discul subtitrare (să înțeleagă toți din familie) , ce fac ?.....dacă nu apare discul care vreau în această zonă , ce fac ?......la serviciile de streaming , biblioteca de filme din România diferă de cea din SUA (un exemplu Disney,o avem mai...cu lipsuri).....și se plătește la fel ca acolo , cum e ? . Tu ai idee câte discuri am ? (în condițiile în care am OLED și....torrent)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

2 members, 2 guests, 0 anonymous users

steaua23, dorinineu

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate