Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41613 replies to this topic

#1729
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,101
  • Înscris: 25.04.2016

Apropo de b7 de ieri.

View PostKrisss, on 16 noiembrie 2017 - 15:32, said:

Banuiesc ca maine oricum va fi din nou 6999 daca nu cumva si mai putin de atat.



View PostMMike, on 16 noiembrie 2017 - 16:32, said:



Sau maine fiind BF la emag, ar putea sa-l....scoata din oferta ;)
Am zis eu....

#1730
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,937
  • Înscris: 31.03.2003
Care era "primu" OLED accesibil de la LG? Parca B6??
E la noi in magazinul Altex la 6099 si ma cam "mananca".
Ce ziceti?

Oarecum 5000 era pentru mine o bariera.
Da stiti cum e, orice bariera poate fi depasita cu putin efort.

Sincer, nu m-as arunca musai, as mai sta un an in ideea ca preturile la OLED-uri se vor socializa nitel, daca mi-e permisa exprimarea.

Voi ce ziceti?

#1731
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Sa strangi pentru B7 :)

#1732
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,937
  • Înscris: 31.03.2003
Si la anu pentru B8 si tot asa?
:)

#1733
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Nu. E diferenta intre ele conaiderabila.

#1734
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postoaspetele, on 17 noiembrie 2017 - 21:14, said:

Care era "primu" OLED accesibil de la LG? Parca B6??
E la noi in magazinul Altex la 6099 si ma cam "mananca".
Ce ziceti?

Oarecum 5000 era pentru mine o bariera.
Da stiti cum e, orice bariera poate fi depasita cu putin efort.

Sincer, nu m-as arunca musai, as mai sta un an in ideea ca preturile la OLED-uri se vor socializa nitel, daca mi-e permisa exprimarea.

Voi ce ziceti?
La Altex este 6999, adică 7000, eu tocmai l-am comandat sper sa ajungă repede cu nebunia asta de blak friday


#1735
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
A fost!

#1736
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011
O sa mai fie Posted Image

View Postoaspetele, on 17 noiembrie 2017 - 21:14, said:

Care era "primu" OLED accesibil de la LG? Parca B6??
E la noi in magazinul Altex la 6099 si ma cam "mananca".
Ce ziceti?
B6 este la  6099 RON si B7 cu 6999 RON

(  ieri in Bm s-a vandut primul ks8002 ce l-am luat eu anul trecut  ( cel pe 55'') cu 3000 RON. Bun pret la ce ofera )

Edited by dorubm, 18 November 2017 - 14:48.


#1737
Krisss

Krisss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 17.04.2006
Dupa ceva scandal cu Emag-ul care vroia sa ma puna sa astept o saptamana desi cand am comandat tv-ul era pe stoc, am ridicat ieri tv-ul din punctul emag din Baneasa fara sa-l probez. Ajuns acasa am constatat ca are un pixel alb in dreapta jos. L-am masat putin cu o carpa si apoi utilizand doua softuri de deblocare pixeli am reusit sa-l repar dupa vreo jumatate de ora.

Pana ajunge la 200 de ore si  pot sa ma gandesc la  calibrare profesionista gasesc pe undeva vreun disc de calibrare pentru HDR?

Si inca o intrebare la modelel oled 2017 se mai recomanda in primele ore de functionare break-in cu diverse patternuri cum am fazut ca se discuta anii trecuti pe forumuir din afara?

Edited by Krisss, 19 November 2017 - 13:23.


#1738
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Masciola's disc cu bani.

Pe netflix daca veti cauta HDR pe ultima pozitie gasiti o multitudine de filmulete cu patternuri inclusiv HDR.
Problema e ca pe aplicatii nivelul de negru e foarte putin elevat fata de cablu/hdmi.

Nu are nevoie de breakin doar ca sufera niste modifcari (in bine) in iesirea din negru si in balansul de alb.

Eu l-am calibrat aseara la 300 de ore si voi reveni cu impresii.

Edited by AndreiNR, 19 November 2017 - 13:24.


#1739
LGOLEDB7

LGOLEDB7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.11.2017
Am achizitionat deja un Soundbar Samsung HW-950 (dolby atmos) si astept pe luni un LG oled55b7 comandat de la Altex. Credeti ca este necesara calibrarea tv-ului sau este ok cu setarile de fabrica? La fel si sistemul audio de la Samsung ...necesita calibrare ceva sau se poate amplasa in camera (60mp camera) asa cum recomanda producatorul ?
Exista vreo posibilitate ca sistemul de la Samsung sa nu se "pupe" cu LG si sa nu redea sunet dolby-atmos ?
Playerul integrat al tv-ului este sufficient sa redea continut 4k de pe un HDD extern ?Multumesc anticipat celor care ma pot lumina cu raspunsurile la intrebari :)

#1740
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Un tv ca acesta merita calibrat. In functie de noroc unele necesita mai multa atentie, altele mai putina.

Am avut 2 B7 unul langa altul si sunt diferente. De la balansul de alb pana la zgomotul in zonele intunecate si iesirea din negru, mai ales in primele 20 de ore de functionare.
La calibrarea pe care am facut-o aseara am avut modificari mici insa impactul e suficient cat sa duca imaginea un nivel mai sus.


WebOS pare foarte(FOARTE) prietenos cu alte sisteme de la alti producatori. Am imperechiat un soundbar Panasonic in cateva secunde. Poti seta telecomanda sa conttoleze orice fara probleme.

Playerul intern reda 4k fara probleme.

Sistemul audio e foarte probabil sa fie slabut pentru a beneficia de o calibrare insa simpla pozitionare a boxelor unde trebuie si elimimarea pe cat posibil a reflexiilor poate ajuta.

JeanLuc e expert pe domeniul asta.

#1741
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Pentru DV setarea corecta de plecare e cinema dar cu balansul de alb setat la cald3.

#1742
tambur

tambur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.02.2008
Scuze daca postez in thread-ul gresit :)
As avea nevoie de o calibrare pentru un lg 55c7 si un sony 65a1 in Cluj. LG-ul are pest 200 de ore (estimativ, ca nu stiu cum sa intru in meniul de service) si sony-ul are vreo 10.  Prin decembrie estimez ca si sony-ul o sa aiba vreo 200 de ore, deci daca puteti sa-mi recomandati (PM sau aici) pe cineva, v-as fi recunoscator.
Calibrarile se fac dependent de sursa de intrare?  Intreb pentru ca inca nu mi-am decis la un player uhd.

Edited by tambur, 20 November 2017 - 07:51.


#1743
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Posttambur, on 20 noiembrie 2017 - 07:47, said:

Scuze daca postez in thread-ul gresit Posted Image
As avea nevoie de o calibrare pentru un lg 55c7 si un sony 65a1 in Cluj. LG-ul are pest 200 de ore (estimativ, ca nu stiu cum sa intru in meniul de service) si sony-ul are vreo 10.  Prin decembrie estimez ca si sony-ul o sa aiba vreo 200 de ore, deci daca puteti sa-mi recomandati (PM sau aici) pe cineva, v-as fi recunoscator.
Calibrarile se fac dependent de sursa de intrare?  Intreb pentru ca inca nu mi-am decis la un player uhd.
Vorbim in privat

#1744
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Poate sa-mi spuna cineva in cat timp onoreaza comenzile cei de la Altex, am comandat B7 in data de 17.11.2017, comanda a fost confirmata integral imediat pe mail, dar de atunci nimeni nu ma contactat  sa-mi spuna cand livreaza comanda!

#1745
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
7 zile maxim de BF. Astept si eu un EZ950

#1746
mihaiLLL

mihaiLLL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 11.10.2004
cum se conecteaza cardul digi la 55b7?slotul al este mare si nu sta!!!

Edited by mihaiLLL, 20 November 2017 - 17:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate