Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Politia mai face ceva in privinta legislatiei farurilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

View PostBogdansv1, on 18 octombrie 2016 - 19:51, said:

Eu nu înțeleg cu ce deranjează farurile de ceață întrucât acestea bat în jos.
Pe ploaia care a fost zilele astea, tocmai pentru că bat în jos devin extrem de enervante, pentru că se reflectă foarte puternic, fiind și aproape de sol. În plus, nu toate bat în jos, foarte multe bat în sus. Pentru că ăia de merg cu ele aprinse aiurea probabil le-au și ridicat, altfel nu-și atingeau scopul. Și culmea, parcă tot la Loganuri (și Clio?) am văzut cele mai multe proiectoare care bat în sus, iar asta se observă ușor și pe camera de bord, care e mult mai sensibilă la diferențele de lumină.

View PostBogdansv1, on 18 octombrie 2016 - 20:07, said:

Și încă ceva: dacă vi se pare frecvent că întâlniți mașini cu farurile aiurea, verificați-va parbrizul, s-ar putea să aibe niște mici zgârieturi care să amplifice lumina.
Și încă ceva: când mașina din spate îți luminează puternic zona parasolarelor și chiar mai sus, zgârieturile din parbriz nu au nicio relevanță. Posted Image Ferice de cei cu oglinzi electrocromatice (adevărată mană cerească noaptea), dar nu toate mașinile au așa ceva. Posted Image

În plus, cum se face că dincolo de graniță brusc nu mai sunt zgârieturi pe parbriz care să amplifice lumina, sau sunt foarte puține și foarte rare? Posted Image

Înțeleg atitudinea ta, să fii tolerant și să nu-ți bați capul cu toți idioții, că nu merită. Și-s perfect de acord, dar cu o limită. Nu ar trebui să tolerăm nesimțirea la nesfârșit.

Edited by alexcrist, 18 October 2016 - 21:57.


#56
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,281
  • Înscris: 13.03.2015

View Postalexcrist, on 18 octombrie 2016 - 21:55, said:

...
Ferice de cei cu oglinzi electrocromatice (adevărată mană cerească noaptea), dar nu toate mașinile au așa ceva.

...

În plus, cum se face că dincolo de graniță brusc nu mai sunt zgĂąrieturi pe parbriz care să amplifice lumina, sau sunt foarte puține și foarte rare?
...

La prima problema se poate rezolva cu folie omologata pe lunetă dar vor fi ceva probleme cu mersul înapoi pe lumină redusă.

La al doilea aspect chiar nu am fost ironic, am schimbat parbrizul la o mașină din cauza asta. Pe timpul zilei nu realizezi și zgârieturile sunt foarte fine, mulțumită prafului cotidian antrenat de vânt și ștergătoare.
Uite că n-am fost atent ce lumini se utilizează în străinătate dar sper să nu uit când plec la următorul proiect și-ți dau PM cu constatările.
Nu iau dashcam-ul cu mine (am impresia că în Austria e chiar interzisă folosirea), altfel aș fi pus și ceva filmulețe care să arate și cum se folosește acostamentul afară pentru facilitarea depasirilor ca să potolesc "puristii" în privința lui E85 și E58.

#57
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ati schimbat titlul dar foarte neinspirat!
politia nu are nici o atributie in privinta legislatiei!

cum treci granita, deodata, dispare contrasensul... te-ai fi gandit?

saracii astia care n-au oglinzi electrocromatice si mai au si masini joase... oare cum s-or descurca?!?

nu e vorba de nici o toleranta!!!... ci de adaptabilitate!... esti in stare sa te adaptezi sa conduci noaptea? ok!, nu? stai acasa!!!!

nu conditiile de trtafic sau drumurile se adapteaza!!! ci tu ca si conducator auto trebuie s-o faci!

repetez, multi nu stiu conduce noaptea... nu stiu regla si folosi luminile!... iar multi sunt inadaptati si cu probleme medicale!

ca sa astepti de la politie sa-ti creeze conditii sau sa ia masuri, trebuie sa fii cel putin naiv!

Edited by Nero-d, 19 October 2016 - 07:49.


#58
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014

View PostNero-d, on 19 octombrie 2016 - 07:46, said:

ati schimbat titlul dar foarte neinspirat!
politia nu are nici o atributie in privinta legislatiei!

hai nu zau, dar in colaborare cu cine si cine crezi ca aplica codul rutier, adica legislatia pe drumurile patriei?

titlul este mai mult decat ok, iar pe de alta parte, la cum era prima data, ori schimbam titlul, ori sanctionam userul pt titlul de cancan.

#59
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
În Austria te ia urgent poliţia dacă nu ai luminile în regulă. Pe de altă parte şi drumurile sunt mai bune şi nu afectează farurile, nici praf nu este să zgârie parbrizul. La fel contează că, existând autostrăzi, nu se înghesuie toţi pe naţionale.
Ştiu un caz în care pe unul l-a amendat poliţia că avea becuri HID aftermarket pe maşină. Era un român cu Logan...  :)

#60
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

View PostBogdansv1, on 18 octombrie 2016 - 23:54, said:

La prima problema se poate rezolva cu folie omologata pe lunetă dar vor fi ceva probleme cu mersul înapoi pe lumină redusă.
Iar când fix aceeași mașină îți vine din contrasens, nu din spate, ce faci? Pui ”folie omologată” pe parbriz (cu ”mici probleme la mersul înainte pe lumină redusă”)? Asta după ce, evident, îl schimbi de 3 ori pe an, să aibă 0 zgârieturi. Posted Image

View PostNero-d, on 19 octombrie 2016 - 07:46, said:

nu e vorba de nici o toleranta!!!... ci de adaptabilitate!... esti in stare sa te adaptezi sa conduci noaptea? ok!, nu? stai acasa!!!!
La dracu! Să stăm toți acasă și să lăsăm toți incompetenții și necunoscătorii să circule nestingheriți, să nu cumva să-i deranjăm. Auzi la noi, nesimțire pe capu' nostru să avem pretenția ca poliția să facă ceva în privința celor ce încalcă legea! Băi, ce uameni... Posted Image

Edited by alexcrist, 19 October 2016 - 09:56.


#61
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in orice conditii... esti in stare sa mergi? mergi!!!... nu te ajuta psihicul? iei taxiul!...

unii nu-s in stare sa mearga pe ploaie torentiala, altii pe ceață, altii pe gheata, zapada, noroi, polei, altii pe 2 roti...
nu-i nici o rusine sa nu poti...

legislatie inseamna cadru legislativ... politia nu are atributii... nu trebuie sa faca nimic in privinta legislatiei!!!...
politia, conform legii de functionare,

Quote

are misiunea de a apăra drepturile şi libertăţile fundamentale ale persoanei prin activităţi de menţinere, asigurare şi restabilire a ordinii şi securităţii publice, de prevenire, investigare şi de descoperire a infracţiunilor şi contravenţiilor.

titlul e la fel de dubios, tendentios si manipulator ca si prima data!


daca nu cunoasteti "legislatia", poate va mai aruncati un ochi... ca sa va aduceti aminte ca circulatia cu faruri care bat in pom, nu e ilegala!!!

Edited by Nero-d, 19 October 2016 - 16:16.


#62
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Nero-d, ce faruri are masina ta? ;)
In mod clar, multi conducatori auto, din nestiinta, fac greseli mari in ceea ce priveste luminile. Am vazut masini impodobite cu benzi LEDm, de aratau ca si camioanele Coca Cola din reclama. Lasand aspectul masinii, care refleca, zic eu, proprietarul, schimbarea becurilor obisnuite cu cele cu xenon este cea mai grava problema.

Cum nu Politia trebuie sa ia masuri?! Atunci, eu? Il opresc si-i spart farurile. Nu de alta, dar duminica noaptea, pe ploaia aceea, zicea ca ma respesc extraterestrii la fiecare 200 m.

#63
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
modificate Posted Image
masina pe care o folosesc cel mai des are lupe xenon (puse se fostul proprietar, asa am cumparat-o)
ideea e ca in oras nu prea te/ma deranjeaza farurile pentru ca iluminatul stradal e destul de puternic
in afara, nu inteleg de ce, tendinta e sa privesti in farurile de pe contrasens!... au un magnetism ancestral!
m-a invatat si pe mine un intelept, pentru ca singur nu-mi dadeam seama... in momentul in care intalnesti o masina, privirea se muta in dreapta... pe marginea drumului... ca doar de acolo poate aparea pericolul...
nu ma mai uit demult ca prostul in faruri!
si caut sa nu ma mai consum cu probleme aiurea... in mod clar eu, tu, altii, nu pot schimba nimic in acest sens!!!... e doar vorbarie... ce rost are sa ma preocup cu chestii pe care nu le pot schimba in nici un fel?!? nu-i mai simplu sa ma adaptez?!? nu-i mai normal? mai logic?
evident ca cele mai deranjante sunt xenoanele puse in faruri normale si fara spalator de faruri

Quote

Cum nu Politia trebuie sa ia masuri?!
mai omule... nu exista sanctiune mentru modificarea farurilor sau pentru nereglarea corespunzatoare!... n-are politia ce masuri sa ia!...
ia-ti un tractor de tir si mergi cu el... nu te vor mai deranja farurile decat daca e faza lunga!

eu am o metoda pentru cei care nu schimba faza... dar n-o pot dezvalui Posted Image

Edited by Nero-d, 20 October 2016 - 07:52.


#64
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View PostNero-d, on 20 octombrie 2016 - 07:48, said:

modificate Posted Image
masina pe care o folosesc cel mai des are lupe xenon (puse se fostul proprietar, asa am cumparat-o)
Atunci se intelege de ce le iei apararea... Cine se aseamana se aduna. Posted Image
As zice-o mai urat... de-alea de mama si toate cele, dar nu vreau sa primesc ban.


Quote

Art. 100
(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
10. montarea la autovehicul, remorcă sau tramvai a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonoră sau accesorii ori modificări neomologate;

Edited by AndyM, 20 October 2016 - 08:55.


#65
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

View PostNero-d, on 20 octombrie 2016 - 07:48, said:

mai omule... nu exista sanctiune mentru modificarea farurilor sau pentru nereglarea corespunzatoare!... n-are politia ce masuri sa ia!...
http://www.legislati...ventionala.html

CERTIFICATUL DE INMATRICULARE SAU DOVADA DE INLOCUIRE A ACESTUIA SE RETINE IN URMATOARELE CAZURI :
..........
c) vehiculul circula noaptea fara faruri sau lampi de semnalizare , dispozitivele de iluminare si semnalizare luminoase , mijloace fluorescent-reflectorizante , prevazute in normele tehnice in vigoare (fara drept de circulatie )
d) vehiculul circula cu defectiuni majore la sistemele de iluminare si semnalizare sau cu alte dispozitive decat cele omologate (cu drept de circulatie 15 zile )

Contraventii incadrate in clasa a-3- a de sanctiuni:
.........
10) montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, ori a altor lumini sau dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;
11) circulatia cu un autovehicul, remorca sau tramvai cu defectiuni la sistemul de iluminare sau de avertizare sonora ori cand acestea lipsesc;

Savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe langa sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:
a)2 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:
1)folosirea incorecta a luminilor de drum la intalnirea cu un autovehicul care circula din sens opus;

Edited by Wotan, 20 October 2016 - 09:15.


#66
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostNero-d, on 20 octombrie 2016 - 07:48, said:

mai omule... nu exista sanctiune mentru modificarea farurilor sau pentru nereglarea corespunzatoare!... n-are politia ce masuri sa ia!...
ia-ti un tractor de tir si mergi cu el... nu te vor mai deranja farurile decat daca e faza lunga!
Tot ce poate fi sanctionat la RAR intra sub incidenta legii.

View PostNero-d, on 20 octombrie 2016 - 07:48, said:

eu am o metoda pentru cei care nu schimba faza... dar n-o pot dezvalui
Nici daca te rugaaaaaam?...

#67
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View PostYOUR_GOD, on 20 octombrie 2016 - 14:44, said:

Nici daca te rugaaaaaam?...
Poate are niste proiectoare de-alea de rezerva pe care atunci cand le foloseste pica bateria. Posted Image

Edited by AndyM, 20 October 2016 - 15:27.


#68
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Tot ce poate fi sanctionat la RAR intra sub incidenta legii.
RARul nu te poate sanctiona!
el poate doar constata... si pe baza constatarii lui, politia te poate sanctiona!....
e necesar un echipaj de politie si un echipaj de RAR... dar cum activitatea RARului nu-i tocmai controlul in trafic, si cum acest control il poti refuza... sansele sa pici intr-un control sunt mult prea mici!

Quote

Atunci se intelege de ce le iei apararea... Cine se aseamana se aduna. Posted Image

cui ti s-a parut tie ca i-am luat apararea?!?
partea proasta e ca romanii in mod special dau vina doar pe altii, in loc sa priveasca spre sine, sa faca o introspectie...
de cele mai multe ori si in marea majoritate a cazurilor, nu altii sunt de vina pentru ce ni se intampla!

Quote

Nici daca te rugaaaaaam?...
ar insemna instigare la ceva nasol... care e ilegal! :)

@Wotan
faruri reglate prost nu inseamna defectiune... nu mai zic de defectiune grava!

#69
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Nu stiu ce face Politia..sau ce nu face,dar:

1.Desi merg cu farurile aprinse 99.99% din timp , atat in urban cat si extaurban , m-a prins intr-o dimineata fara ele aprinse si m-a ars.(aveam aprinse doar pozitiile ...si muream de oftica)
2.In septembrie pe Blv.Magheru era echipaj RAR + Politie (verificau xenon-urile)
3.Saptamana trecuta la Urziceni era echipaj RAR + Politie .Verificau un Opel Vectra A , tot la faruri (avea halogen) . Nu stiu daca se uitau la altceva , dar asa mi s-a parut.

Pe E85/DN1, pe 50 km actioneaza aprox. 1-2 echipaje de politie. Daca opreste un sofer pentru nereguli la faruri si-l sanctioneaza pierd 5-10 minute......Asta inseamna ca pe langa ei , intr-o ora mai trec cateva zeci de masini in neregula. Aici vorbesc doar de cei cu xenon in far fara lupa si de cei cu faruri care nu sunt reglate corespunzator.....daca mai adaugam si ciobanii care merg cu proiectoare pe ploaie.....ajungem la cateva sute.

Politistii isi da oarecum interesul.....dar nu pot face fata tuturor ciobanilor , cocalarilor si `amatorilor` prezenti in trafic.In plus, apar rapid alte neregulie mai importante/mai grave .

Edited by polizei, 20 October 2016 - 23:34.


#70
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

View PostNero-d, on 20 octombrie 2016 - 22:50, said:

@Wotan
faruri reglate prost nu inseamna defectiune... nu mai zic de defectiune grava!
Daca nu poti sa le cobori la nivelul normal din reglaje inseamna defectiune si necesita reglarea in service. La farurile cu reglaj electric poti avea problema asta. In plus, politistul la care i-ai iradiat ochii cu farurile prost reglate s-ar putea sa creada ca circulai cu faza lunga si sa-ti dea amenda pentru folosirea incorecta a luminilor de drum la intalnirea cu un autovehicul care circula din sens opus.

Edited by Wotan, 21 October 2016 - 11:21.


#71
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010
După cum spune și Nero, dacă te uiți în partea dreapta jos nu te mai deranjează xenoanele celorlalți. Pentru faza lunga din sens opus deobicei dau flash-uri, dacă bate aiurea pe scurta o mai iau i barba. Din auzite din folclorul șoferilor, cică ca sa-l înveți minte pe cel din fata, stingi farurile și ii dai flas-uri ca sa-l orbesti, dar nu recomand ca puteți sa faceți accident.

Dar o petiție nu face nimeni cu circulația pe E85, cum smecherii, dau flash-uri, claxonează ca disperații și apoi se pun în fata, frânează sau merg cu 50-70 km/h ca sa se mai răcorească. Personal nu prea ma interesează, ii las în pace dar intre Tisita și Buzău e cam jale cu toți "soferii". Ieri le-am făcut semn ca sunt filmați și s-au potolit.

#72
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Trist.... Posted Image Din pacate omul ala e varu-meu... in sfarsit am vazut ce gandire au cretinii astia... omul are xenon OEM toate bune si frumoase, insa sticla de la far matuita in ultimul hal, galbena... i-am recomandat ceva pasta pentru curatare si a zis ca le-a curatat si a iesit bine, dar nu le mai curata fiindca intr-o luna se fac la fel....

Omul e constient ca majoritatea ii dau flash-uri dar ce-i pasa lui.... da-i dreacu pe ceilalti, el e bossu, el conteaza...
Ii tine unu faza lunga fiind deranjat? Nu-i bai, se orienteaza folosind marcajele de pe sosea... viata e frumoasa, mergem inainte....

Attached Files


Edited by AndyM, 29 March 2017 - 00:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate