Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Logan Plus - Ce-i atat de special la aceasta serie limitata?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postmzamfirm, on 29 septembrie 2016 - 11:56, said:

Oricand, la orice ora mi-as lua un Logan dasta la 6300 euro cat a fost in rabla in detrimentul unui volks cu 150k km reali cu test reprezentanta boss. La fel am facut acum 11 ani , si nu am avut probleme de urcat dealuri , dimpotriva am facut transalpina de cateva ori, urc la cota 1600 iarna fara probleme , bine nu ma deranjeaza sa merg la 4500 rpm , chiar imi place, si motorului de altfel . La frecat la propriu in oras este perfecta , am un ROGVAIV pe ea de la meltenii care stiu sa isi parcheze cazanele ! Ce este drept te rupe de 2-3 ori pe an daca sari calul cu drumuri de peste 500 km pe sens , in rest ....ulei, benzina , 2-3 ture de bucsi , 2 distributii si doua randuri de cauciucuri....in 11 ani , rezonabil zic eu.

Inseamna ca iti place sa stai ca in autobuz, probabil te-ai obisnuit cu durerile de spate dupa 1-200 de km, probabil te-ai obisnuit sa depasesti doar la vale si probabil faci o cruce mare cand pleci la drum sa nu te trezesti cu vreun volks d-ala pe contrasens.

Dacia e o masina low cost si nimic mai mult. Cine se minte ca e altceva ori nu a condus altceva ori e foarte naiv.

#38
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Asta la 6 mii de euro masina noua are pretentii de S class si GL sa mearga in fotoliu cu masaj, sa pluteasca pe drum si un v12 cu 600 cp sub capota care sa-i consume 6/ in oras la 100km si 4 afara.

Toti forumistii care n-au bani de abonament la ratb pt ca trebuie sa-si plateasca abonamentul la internet sa-i vada lumea cum lasa impresia ca sunt mari cunoscatori in ale automobilelor isi arunca aberatiile aici despre o masina noua de 6.000 euro...

Edited by Mihaitza07, 30 September 2016 - 18:28.


#39
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,269
  • Înscris: 05.06.2002
nici chiar asa inconfortabil nu e loganul decat daca tii numai decat sa-l vezi asa. si nici asa racheta nu-i VW...

Edited by Fane, 30 September 2016 - 18:39.


#40
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,009
  • Înscris: 09.05.2009

View Postdevlin2427, on 30 septembrie 2016 - 17:18, said:

Cine se minte ca e altceva ori nu a condus altceva ori e foarte naiv.
Pentru ca asa ai decis tu? Incearca sa intelegi ca ce crezi tu ca este adevarul absolut nu este valabil pentru altcineva!
Observ ca ai o mare problema cu Loganul asta! Dar nu pricep nici sa ma tai, de ce nu poti sa te abtii de la aruncarea cu rahat pe fiecare topic!

Edited by DannyMC, 30 September 2016 - 19:33.


#41
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Tocmai pentru ca conduc și Logan și altceva pot avea o părere obiectivă. Nu ma simt dator francezilor ca au venit în România sa facă mașini ieftine.



#42
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Asta e o prostie cu multumitul francezilor ca au venit in Ro. Adevarul e ca au venit ca niste buni samariteni. Ei nu au avut nici un interes. Iar noi trebuie sa ne dam nadragii jos si sa stam capra in fata lor. Dacia aduce multi bani PIB-ului din Ro. Dar Dacia cati bani aduce lui Renault? Sa nu uitam ca Renault nu prea a simtit criza si multumita Daciei. Deci...?

#43
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Exista un grup de aplaudaci Dacia pe forum care nu suferă nicio formă de reproș. Nici posesorii de Ferrari nu cred ca sunt atât de indarjiti.

#44
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
A aplauda o marcă de mașină nu înseamnă automat a blama o altă marcă. Acest lucru nu puteți (sau nu vreți) să-l pricepeți voi, cei cărora „le pute” Dacia. Se pare că neuronii voștri sunt setați automat pe conceptul „cine nu-i cu mine e împotriva mea”.
Până la urmă comparațiile între diferite mărci auto se pot face și fără ură sau jigniri. Dar pentru asta este nevoie de puțin bun simț și civilizație, concepte care nu „se pupă” sub nicio formă cu cocalarismo-meltenismul mioritic.

#45
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,009
  • Înscris: 09.05.2009
Deci daca nu spui despre Dacia ca-i de cacat si nu-i faci prosti pe posesori, esti aplaudac! Am inteles acum!

Edited by DannyMC, 01 October 2016 - 08:39.


#46
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Eu nu-i inteleg pe unii posesori de sh (aia, mai parventi asa oleaca ...) care arunca cu noroi in masinile noi numai sa para ei ca au facut cea mai cea afacere. Vad in a ponegri masinile noi (Dacia aici, dar numai ca un caz particular) un fel autopsihoterapie pe care si-o fac anumiti posesori de sh, ca sa fie ei multumiti ca au facut o afacere mai buna cu masina scumpa si uzata (pe care noua nu si-o permit, nici ca achizitie si nici ca intretinere) fata de aia noua si mai ieftina (dar care nu e pe masura "statutului" lor).
Am observat ca cei care isi iau sh ieftin nu prea dau cu noroi in masinile noi, ca si le-ar dori dar nu pot, asa ca e bun si ala sh, dar nu il idolatrizeaza. Ei nu sunt de blamat, din contra, isi vad limitarile financiare si le asuma, nu arunca cu noroi, numai sa para ei mai rasariti.

#47
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postflomelomanul, on 01 octombrie 2016 - 08:38, said:

A aplauda o marcă de mașină nu înseamnă automat a blama o altă marcă. Acest lucru nu puteți (sau nu vreți) să-l pricepeți voi, cei cărora „le pute” Dacia. Se pare că neuronii voștri sunt setați automat pe conceptul „cine nu-i cu mine e împotriva mea”.
Până la urmă comparațiile între diferite mărci auto se pot face și fără ură sau jigniri. Dar pentru asta este nevoie de puțin bun simț și civilizație, concepte care nu „se pupă” sub nicio formă cu cocalarismo-meltenismul mioritic.

In momentul in care incerci din rasputeri sa ridici un Logan dincolo de ceea ce este, o masina low cost de clasa mica, comparand-o cu masini din clase superioare si te declari mega-dastept fiindca ti-ai luat masina noua, e normal sa existe discutii in contradictoriu.

Daca posesorii de dacii ar fi impacati cu masina pe care o au fara sa simta nevoia sa se raporteze la "prostii" care au avut bani de dacie noua dar au ales altceva sh, ar fi iarasi altceva. In schimb exista foarte multi posesori de dacii care s-au convins ca dacia e mult peste ceea ce este in realitate si se simt jigniti personal cand cineva nu le impartaseste opiniile.

#48
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,009
  • Înscris: 09.05.2009
Eu unul nu simt nevoia sa compar ce am cu altceva! Nu am scris niciodata ar fi mai buna sau mai frumoasa sau mai performanta decat alte variante! Fiecare are dreptul sa isi aleaga ce masina doreste, sunt banii lui si chiar nu ma intereseaza pe ce ii cheltuie!
Ce ma deranjeaza rau insa, este atitutidinea ta, si a altora de tipul: "Ai cumparat Dacia si nu altceva, esti un fraier" sau "Ai Dacia si esti multumit de ea!?! Pfoaii!! Dupa ce ca esti fraier nici nu te pricepi!" Intelegi?

Edited by DannyMC, 01 October 2016 - 12:26.


#49
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Citeste postul lui mzamfirm citat de mine mai sus si apoi trage singur concluzia daca ala e mesajul unui om impacat cu ce are sau nu.

Eu nu am nimic cu oamenii care au dacii dar e cu totul altceva sa jignesti un grup de oameni doar fiindca au ales sa-si cumpere o masina sh. Si mai inteleg ca e ok sa vezi jumatatea plina si sa incerci sa te convingi ca ai facut alegerea corecta dar pina la jignirile de mai sus e cale lunga.

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDannyMC, on 01 octombrie 2016 - 12:23, said:

Eu unul nu simt nevoia sa compar ce am cu altceva! Nu am scris niciodata ar fi mai buna sau mai frumoasa sau mai performanta decat alte variante! Fiecare are dreptul sa isi aleaga ce masina doreste, sunt banii lui si chiar nu ma intereseaza pe ce ii cheltuie!
Ce ma deranjeaza rau insa, este atitutidinea ta, si a altora de tipul: "Ai cumparat Dacia si nu altceva, esti un fraier" sau "Ai Dacia si esti multumit de ea!?! Pfoaii!! Dupa ce ca esti fraier nici nu te pricepi!" Intelegi?

Uite ca eu caut masina de ceva timp si nu gasesc ce-mi place. Toate au bube vizibile au ba. Acum nici eu nu mai stiu ce vreau. Azi zic, Dacie noua, ieri ziceam VW diesel (SH), maine poate zic Opel benzinar. Sa le ia dracu de masini!  La cit sunt de chichiricios, tare mi-e teama ca fac si revelionul asta cu vechiul Opel... :D
Cred ca stiti vorba aia: da-o dracu de masina, ca este belea pe cap...daca as avea-o-n curte, jur ca mi-ar fi tare drag!

#51
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Cam in aceeasi situatie sunt si eu.De doua luni ma uit la sh-uri In banii de un Logan nou (9000 euro) si tot nu-s hotarat.
Actualul logan are venerabila varsta de 11 ani si 170000km(luata de noua) si tare mult a mai tinut cu buzunaru!

#52
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postdevlin2427, on 01 octombrie 2016 - 11:48, said:


In momentul in care incerci din rasputeri sa ridici un Logan dincolo de ceea ce este, o masina low cost de clasa mica, comparand-o cu masini din clase superioare si te declari mega-dastept fiindca ti-ai luat masina noua, e normal sa existe discutii in contradictoriu.
Te rog probează afirmațiile tale pe care mi-am permis să le subliniez în culoarea roșie. Arată-mi în mesajele mele unde am comparat Dacia cu mașini de clasă superioară și unde m-am declarat „mega-dăștept”. Dacă există așa ceva, accept chiar și o avertizare din partea moderatorilor. Dacă nu găsești așa ceva, aștept niște scuze din partea ta, asta dacă vrei să dovedești că nu faci parte dintr-un anumit segment de populație pe care l-am numit în mesajele mele anterioare.

#53
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View Postdevlin2427, on 01 octombrie 2016 - 14:49, said:

Citeste postul lui mzamfirm citat de mine mai sus si apoi trage singur concluzia daca ala e mesajul unui om impacat cu ce are sau nu.

Eu nu am nimic cu oamenii care au dacii dar e cu totul altceva sa jignesti un grup de oameni doar fiindca au ales sa-si cumpere o masina sh. Si mai inteleg ca e ok sa vezi jumatatea plina si sa incerci sa te convingi ca ai facut alegerea corecta dar pina la jignirile de mai sus e cale lunga.
Nu stiu cum ai inteles tu ca nu as fi impacat din moment ce am zis ca mi-as lua alta, de fapt asta o sa si fac in vitorul relativ apropiat. Da-ne si noua un exemplu de masina la 6300 de euro sa stim ce pierdem! Daca citeai bine ce am scris vedeai ca am mentionat si parti care nu sunt ok la Logan. Fiecare are nevoi diferit, pentru 10-12k pe an in oras prin gropi si printre fel de fel de romanasi domiciliati in Bulgaria. Fiecare cu placerile lui, mie imi plac lucrurile noi si neuzate, asta e, nu avem toti bani de beamveuri si VW full de full la 5000 de euro....ca mai costa si altele la ele.

View Postdolmarfan, on 01 octombrie 2016 - 15:08, said:

Cam in aceeasi situatie sunt si eu.De doua luni ma uit la sh-uri In banii de un logan nou (9000 euro) si tot nu-s hotarat.
Actualul logan are venerabila varsta de 11 ani si 170000km(luata de noua) si tare mult a mai tinut cu buzunaru!
La 9k ai variante, un Logan mai mult de 7-8k nu merita. Poti gasi masini cu 60-70k km in banii respectivi.

#54
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
Iar ati umplut de off-topic o intrebare simpla in loc de raspunsuri concrete. Cu ce l-ati ajutat pe om cind el  nu v-a intrebat nici in cite secunde ajunge la 100kmh , nici ce prestigiu are marca, nici cum e fata de VW? Eu am inteles ca omul poate are o masina destul veche si nu are nici chef si nici timp sa ia un SH (la care nu are nici timp si nici chef sa stie ce sa repare preventiv sau inopinat), asadar crede ca o masina noua il scuteste de probleme imediate si nici nu doreste masina pentru ''turul Europei''. Cum omul n-a mai replicat nimic concluzia este ca s-a simtit jenat ca doreste masina low cost sau ca a fost repezit pentru ca pune intrebari stupide (cred unii). Nu e o jena daca omul atit isi permite sau are nevoie. Chiar si eu am cazut in capcana de a-i recomanda SH, nestiind la cum o sa o foloseasca. Ca se va face ''acordeon'' la un accident e irelevant daca el face 3 km prin oras la 50 kmh (care des pot fi 30kmh). E un risc asumat, bazat pe faptul ca poate 90% din soferi nu au avut niciodata vreun accident grav. In rest, te duce de la A la B, da caldura sau frig, nu te ploua... pentru multi e destul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate