Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

iPhone 7 vs Samsung Galaxy S7 Edge

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#109
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010

View Postalin62, on 26 septembrie 2016 - 16:30, said:

In afara de acel video care l a convertit, cu toate ca la iphone nu a aratat rezolutia la setari cum a aratat la S7, i7 nu s a aratat superior fata de S7.
Ca sa nu mai vorbim de rezolutia mai mica a lui i7 fata de S7.

Asa ca pentru ce sa dai bani in plus si sa primesti o camera mai slaba, o baterie mai slaba, fara incarcare wireless, o rezolutie mai mica, lipsa mufei de casti care este o mare prostie nicidecum inovatie...
Plus ca e vorba de o diferenta de aprox. jumatate de an intre ele...

Si stii ce-i interesant in toata treaba asta?
Bateria la Galaxy S7 sau Note 7 tine mult mai mult daca urmaresti clipuri pentru ca nu este o scobitoare de 1900mah.
Pe iphonuri chiar nu are rost sa pui ecrane cu rezolutie mai mare cand au ramas in anul 2012 din punctul de vedere al capacitatii bateriilor.
In stand by tine bine, seara nu prea se descarca dar eu nu am vazut multe telefoane sa se descarce mai repede decat unele iphonuri atunci cand le butonezi.

Ei inca au pastrat acele margini nesimtite dar au fost nevoiti sa scaota portul audio ca sa poata monta un vibrator mai mare(de parca vrea cineva asa ceva) si abia au reusit sa mareasca putin capacitatea bateriei.
Chiar doar de atat sunt in stare acei designeri extraordinari din California?

Edited by OriOn20, 26 September 2016 - 19:29.


#110
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Portul audio a fost scos cel mai probabil din motive financiare.

Zack are o teorie foarte interesanta si pare atat de plauzibila incat tind sa cred ca are dreptate:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PmTSN4zWeQ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ro_explorer, 26 September 2016 - 21:24.


#111
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,768
  • Înscris: 21.06.2016

View PostOriOn20, on 25 septembrie 2016 - 11:47, said:

1. Si totusi Apple poate sa le impuna anumite chestii furnizorilor lor, pana la urma sunt companii care de exemplu trimit oameni in audit la furnizorii lor.
Da si nu.
Relatia Foxconn Apple e restrictionata de amindoua partile. Apple e un client unic pentru Foxconn, dar si invers e valabil.
In plus eu nu stiu ce va imaginati voi... firmele taaivaneze si chinezesti fac electronica pentru toti. Conditiile sint la fel in toate. China e o tara suficient de libera ca sa permita schimbarea loclului de munca si cu toate astea 300 de mii de asiatici nu pleaca de la foxconn.
Nu e e vindet ca e publicitate de 2 lei? Aceleasi conditii sint si pentru alte firme, nu numai pentru Apple. Si Sony, Dell, Cisco, blackberry, google, HP etc folosesc foxconn, de ce nu se vorbeste de aia? De ce va luati laptopuri Acer facute de foxconn?


Quote

2. Ilegalitatea a fost comisa atat de Apple cat si de Irlanda(nici nu avea cum sa fie altfel) dar norocul face ca cei de la Comisie impun doar plata taxelor restante si atat. Avand in vedere declaratii reprezentantului comisiei si dovezile care le au ma indoiesc serios ca Apple va avea cale de iesire.

E discutabil. Apple nu a facut ceva ilegal atita vreme cit a actionat conform legilor Irlandei. Daca Iralnada are legi care contrazic suprastructura ecnomica din care face parte e greu de spus daca e problema lui Apple.


Quote

Samsung face ce mai exact? Mi se pare o incercare foarte slaba de a-i denigra.

De ce m-ar interesa pe mine sa denigrez Samsung?
Uite un exemplu. E interesant chiar daca lung:

http://www.vanityfai...hone-patent-war

#112
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 28 septembrie 2016 - 03:39, said:

Da si nu.
Relatia Foxconn Apple e restrictionata de amindoua partile. Apple e un client unic pentru Foxconn, dar si invers e valabil.
In plus eu nu stiu ce va imaginati voi... firmele taaivaneze si chinezesti fac electronica pentru toti. Conditiile sint la fel in toate. China e o tara suficient de libera ca sa permita schimbarea loclului de munca si cu toate astea 300 de mii de asiatici nu pleaca de la foxconn.
Nu e e vindet ca e publicitate de 2 lei? Aceleasi conditii sint si pentru alte firme, nu numai pentru Apple. Si Sony, Dell, Cisco, blackberry, google, HP etc folosesc foxconn, de ce nu se vorbeste de aia? De ce va luati laptopuri Acer facute de foxconn?

Fii serios astea sunt dume deja si ti-a luat cateva zile sa le produci.
Apple poate foarte usor sa le impuna celor de la Foxconn un tratament diferentiat angajatilor care sunt implicati in asamblarea produselor lor asa cum de exemplu constructorii de masini din Europa le impun companiilor care produc piese in Romania sau oriunde altundeva tot felul de conditionari si certificari pentru a le fi clienti.
Ideea este ca daca daca cei de la Apple vor sa faca ceva in legatura cu modul in care sunt tratati angajatii din China pot sa o faca fara probleme.
Si tu a facut referire in mod specific la compania Apple iar eu am raspuns strict la subiect deci nu inteleg de ce ai acum pretentia sa vorbim de alte companii.

Quote

E discutabil. Apple nu a facut ceva ilegal atita vreme cit a actionat conform legilor Irlandei. Daca Iralnada are legi care contrazic suprastructura ecnomica din care face parte e greu de spus daca e problema lui Apple.

Nu este adevarat. Irlanda a luat cateva hotarari fiscale cu dedicatie pentru compania Apple care nu erau obligati sa le puna in aplicare(adica puteau sa plateasca impoizitul legal de 12% fara probleme daca doreau) dar nu numai ca nu au facut asta ce au creat o metoda prin care au putut scapa aproape in totalitate de plata impozitului pe profit deci s-au folosit la maxim de acel "back door" la care a inchis ochii guvernului irlandez.
Plus exista un istoric intre Irlanda si Apple cu tot felul de intelegeri preferentiale. Irlanda nu avea nici un motiv sa avantajeze compania Apple daca nu li s-ar fi cerut acest lucru.

Quote

De ce m-ar interesa pe mine sa denigrez Samsung?
Uite un exemplu. E interesant chiar daca lung:
http://www.vanityfai...hone-patent-war

De unde sa stiu eu? dar blamarile tale in legatura cu Samsung si se par exagerate.
Si nu mi se pare interesant si este oricum un articol irelevant.
Apple a ajuns de la nivelul la care se plangea de orice si acuza imediat pe oricine de copiat la un nivel la care abia mai pot concura din punctul de vedere al designului cu restul pietei.

Ia uite aici.
http://www.theregist...hone_judgement/
http://www.bloomberg...-all-litigation

Dar tu ii acuzi pe cei de la Samsung ca fura cand situatia este ceva de genul "hotul striga hotii".
Cum spuneam Samsung este lider mondial pe mai multe tehnologii, detine mai multe brevete decat compania Apple si investeste mai mult anual in cercetare si dezvoltare. Si asta este o realitate obiectiva, nu am nici o simpatie pentru compania Samsung.

#113
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Salut , scuze ca postez aici.I ntreb pentru prietena mea. Vrea să își schimbe telefonul si e indecisă rău , eu ii spun s7 ...ea zice ca da il vrea ...dupa cateva ore spune că vrea 6s...
Ce sa aleg intre 6s si s7 ?
Eu , clar, as alege s7.

#114
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
S7 ar fi mai indicat, parere personala... dar femeile vor sa o arda interesante si pentru asta au nevoie de un iPhone.
Din gama iPhone numai variantele Plus imi par bestbuy... sunt mai dotate decat varianta simpla.

Edited by truet, 28 September 2016 - 08:33.


#115
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postadbuser, on 28 septembrie 2016 - 08:29, said:

Salut , scuze ca postez aici.I ntreb pentru prietena mea. Vrea să își schimbe telefonul si e indecisă rău , eu ii spun s7 ...ea zice ca da il vrea ...dupa cateva ore spune că vrea 6s...
Ce sa aleg intre 6s si s7 ?
Eu , clar, as alege s7.
Banuiesc ca platesti tu, deci iphone.

#116
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
L-am găsit mai ieftin s7-le :))) ..aproape 22 , era 21si ceva... Si 6s e vreo 26 -25 pe undeva p-acolo.

#117
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Sper ca 6s nu e de 16GB, ca daca e, atunci e cam teapa la pretul ala.

In schimb pretul la S7 e decent...

Asta ca pret SH de pe siteurile de anunturi.

#118
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Nu , il i-au nou sigilat s7 le, dar îl i-au de la cineva.
Da la 6s era de 16 gb

6s-ul il luam de pe emag.

#119
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Ca pret din magazine e ok 6s de 16GB...
Cand spuneam SH ma refeream in sensul ca nu din magazine, deci trece prin a doua mana, chiar daca nu e uzat si e chiar sigilat sau doar desigilat pentru verificare cu tipla pe el :D

#120
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Ea are iPhone 5 acum ...
Nu văd rostul la 6 ăla...si nu inteleg de ce tot trage ea spre 6...
I-am explicat care sunt diferențele , i-am dat si pe un site de specificatii ..si tot spre 6 trage :))

Mersi pentru răspunsuri .

#121
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Pentru ca e iPhone... da mai bine in grupul de prietene, nu conteaza perforrmanta, conteaza sigla :D

#122
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Așa sunt femeile ..:)) ce sa faci ...
Da nici s7 edge nu arată urat deloc ..mai ales sticla 2.5D :>


#123
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttruet, on 28 septembrie 2016 - 09:02, said:

Pentru ca e iPhone... da mai bine in grupul de prietene, nu conteaza perforrmanta, conteaza sigla Posted Image
Nu va mai "£"@%$ atata pe voi ca iphonurile nu sunt doar sigla. Au si multa multa performanta sub capota ... ca nu e pe gustul unora, da, asa e (nu e nici pe gustul meu) dar terminati cu prostiile cum ca iphonurile sunt proaste si samsungurile sunt bune.
Atata trolleala ieftina mai rar vad.

#124
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Posted Imageiti imaginezi discutie :
- Vaaai , fato uite si pe aia , sarmana de ea nu a reusit sa produca decat un S7 !
- Parlita, fato , parlita !

Acum , pe bune , unde ati vazut voi femei sa aleaga orice obiect in cunostinta de cauza ? , Bine hai , exceptand unu', doua Posted Image .
Suv si ishit ! Retul e varza !

#125
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postro_explorer, on 28 septembrie 2016 - 12:28, said:

Nu va mai "£"@%$ atata pe voi ca iphonurile nu sunt doar sigla. Au si multa multa performanta sub capota ... ca nu e pe gustul unora, da, asa e (nu e nici pe gustul meu) dar terminati cu prostiile cum ca iphonurile sunt proaste si samsungurile sunt bune.
Atata trolleala ieftina mai rar vad.
Pff a revenit corectitudinea intruchipata :)))
i6S nu este prost, este mai prost ca S7, dar nu este un tel prost, asa cum spun niste haterii mai sus despre samsung...

#126
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Ti-am jignit febletea de mar incomplet ? Chiar si asa , foarte josnica afirmatia ta ! Un pic de control si bun simt nu ti-ar strica !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate