Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Honda civic 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
181 replies to this topic

#127
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001

View Posttatalor51, on 26 noiembrie 2017 - 14:42, said:

Nu stiu ce sa zic. Varianta cu 120cp si cutie automata de la Mazda, echipare Revolution, e pe la 23.000 pret de lista daca adaugi navigatie.

Honda 1.5l/182cp/CVT (cu performante MULT superioare) e la 23.500 si are destule chestii extra fata de Mazda (franare automata de urgenta, pilot automat adaptiv, asistenta faza lunga, LKAS, Android Auto, portbagaj si spatiu superioare). Mazda are sistem de sunet mai bun, dar cam atat.

As zice ce, pentru ce ofera, Honda are un pret foarte bun.

Eu am luat o M3 sedan Revolution 2.0 AT. Pret cu tva 22k euro. Se putea si mult sub 22k dar am fost conditionat de un tradein. Civic sedan are pretul de lista pentru Elegance navi 24.300 euro. Are motor mai puternic in banii aia.
In banii aia am
- full led - honda nu are
- Sistem menţinere bandă de circulaţie (LKAS) nu am - honda are
- Cruise Control adaptiv cu funcţia de anticipare - nu am - honda are
- Sistem automat de frânare cu funcţie de detecţie pietoni - au amandoua
- Sistem de monitorizare a unghiului mort include monitorizare trafic in marsarier - M3 are - Honda nu are
- Sistem Smart Entry & Start - M3 are - Honda nu are
- Oglindă interioară retrovizoare electrocromatică - M3 are - H nu are
- Honda CONNECT cu navigație Garmin (7" touchscreen, AM/FM/DAB, Apple Carplay / Android Auto, radio online, integrare aplicație Aha, navigare pe internet) - M3 nu are navigatie si nici car play. Navigatie o poti pune cu un card ulterior (e vreo 44 lire pe ebay - card original).
- M3 are Bose cu 10 difuzoare parca.
- Jante de 18 (aici dupa preferinte).
- Volan incalzit - M3 are - H nu are
E o diferenta de vreo 1300 la preturile de lista intre cele 2. Cu negocieri cine stie unde ajungi.
Daca nu era asa urata (dupa gusturile mele si ale sotiei) si Honda Civic intra in carti.

Edited by petman, 26 November 2017 - 16:28.


#128
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 10.09.2014
In Romania am vazut si Focus ST-Line cu motor de 1,5 l si (cred) 160 CP la pret de 18.000 ceea ce nu era rau atunci (acum un an). Cu ochiul im face si ceed GT line sau GT.

#129
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Mda,in opinia mea e o mare doza de subiectivism (ce tine de gusturi pana la urma) in ce spune fiecare mai sus.Sa o iau pe rand:
-Ford Focus 1.5 ecoboost consuma de rupe indiferent cum si pe unde ai merge cu el.Si sunt de parere ca nu se compara cu motorul asta nou de Honda la performante.
-am avut o Honda Accord 2.2 I-Dtec,ultima varianta de care am fost foarte multumit,calitatea materialelor si imbinarile din interior fara repros.Totul super.Se vedea ca e construita in Japonia,cu simt de raspundere,dar asta a fost de pe vremea cand faceau si asiaticii masini zdravene.Acum incepe faza faina fiindca vroiam sa schimb acest Accord cu ceva pe benzina HB.Km care ii facusem in 8 ani nu justificau dieselul si Accordul e masina mare pentru oras,mai ales ca era condus de sotie..Civicul asta nou,ca aspect nu imi place,prima oara cand am vazut-o nici n-am fost curios sa urc in ea.Apoi sotia,vazand ceva fotografii pe net ale noului Civic,m-a batut la cap sa facem un drive-test.Si...am mers si am facut.Sincer,initial mi s-a parut zgomotoasa si asta a fost singurul lucru,pe langa aspect,care m-a nemultumit.In rest motorul (era 1.5 MT),cutia,directia,franele si modul cum se simte masina uau,excelent.Am mai stat,m-am mai gandit,ma rog,pana la urma am cerut-o dealerului o zi sa vad ce si cum.Dupa ziua aia in care am avut-o in posesie si in care am condus-o si analizat-o din bara in bara,am luat decizia de cumparare.Am mers in regim de autotrada,in Bucuresti foarte aglomerat etc.Masina e mult peste asteptari si mult peste seria 1 pe care-l am din 2015 ca masina de firma.Apropo,cei care zic ca Civicul asta are materiale plastice nasoale la interior(si au dreptate intr-o anumita masura),ii invit sa se urce intr-un seria 1,masina de 34 k euro sa vada ce si cum.Initial,am comandat HB varianta Sport MT,ulterior am comandat Sport Plus,trecand peste faptul ca are trapa,lucru care nu ma multumeste,insa are destule dotari in plus care sa merite cei 2000 eur.Cu totul am ajuns la 23500 euro.In continuare nu-mi place exteriorul,nici plasticele din interior (mult sub Accordul care l-am avut)insa mie masina asta mi-a readus un zambet tamp pe fata la modul cum se conduce si cum se simte.Acelasi zambet imi aduc aminte ca-l aveam si cu motoarele mai vechi aspirate de la Honda.Mazda 3 pe de alta parte e o frumusete,poate cea mai frumoasa compacta,insa are cel putin doua lucruri mai slabe ca Civicul,imi vine in minte acum doar spatiul interior mai mic,portbagajul la fel,mai mic si zgomotul de rulare mai mare din pacate.A,sistemul Bose,nu-i vreo scula,in opinia mea astia de la Bose au doar marketingul bun,in rest nu se compara cu,sa spunem Dynaudio de pe Golf(unul din cele mai bune sisteme de sunet in opinia mea) sau altele de la H/K.

#130
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Am vazut si eu cum arata acest model. E teribil de urat. Toate modelele au dreptul sa fie urate, dar noul Civic, abuzeaza de acest drept.

#131
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View PostTorquemada-666, on 28 noiembrie 2017 - 08:40, said:

Toate modelele au dreptul sa fie urate, dar noul Civic, abuzeaza de acest drept.
Toti oamenii au dreptul sa faca greseli gramaticale, dar sa pui virgula intre subiect si predicat inseamna sa abuzezi de acest drept :)

#132
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Posttatalor51, on 28 noiembrie 2017 - 08:57, said:


Toti oamenii au dreptul sa faca greseli gramaticale, dar sa pui virgula intre subiect si predicat inseamna sa abuzezi de acest drept :)

Asta spui si celor care scriu cu litera mica?

Si fraza sau propozitia se incheie cu punct. E elementar.

Edited by Torquemada-666, 28 November 2017 - 11:11.


#133
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View PostTorquemada-666, on 28 noiembrie 2017 - 11:02, said:

Asta spui si celor care scriu cu litera mica?

Si fraza sau propozitia se incheie cu punct. E elementar.
Nope, asta le spun numai celor care pun virgula intre subiect si predicat. Litere mici, lipsa punctului si alte chestii minore sunt acceptabile sau pot fi puse pe seama vitezei. Virgula intre subiect si predicat, numai pe seama ignorantei intr-ale gramaticii.

Edited by tatalor51, 28 November 2017 - 11:58.


#134
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Posttatalor51, on 28 noiembrie 2017 - 11:57, said:


Nope, asta le spun numai celor care pun virgula intre subiect si predicat. Litere mici, lipsa punctului si alte chestii minore sunt acceptabile sau pot fi puse pe seama vitezei. Virgula intre subiect si predicat, numai pe seama ignorantei intr-ale gramaticii.

Si a punctului la final tot a ignorantei, deoarece asta este elementara. Sunt si exceptii in care se pune virgula intre subiect si predicat. Dar nu le stii, pt.ca nu ai amintit de ele.

#135
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View PostTorquemada-666, on 28 noiembrie 2017 - 12:31, said:

Si a punctului la final tot a ignorantei, deoarece asta este elementara. Sunt si exceptii in care se pune virgula intre subiect si predicat. Dar nu le stii, pt.ca nu ai amintit de ele.
Fiindca virgula ta intre subiect si predicat n-avea nicio treaba cu vreo exceptie. Era pusa aiurea si nu-mi imaginez de ce cineva ar face asta. Mi se pare fantastic ca nu realizezi cat de amuzant esti (involuntar). Oricum, destul cu batut campii din partea mea.

#136
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTorquemada-666, on 28 noiembrie 2017 - 08:40, said:

Am vazut si eu cum arata acest model. E teribil de urat. Toate modelele au dreptul sa fie urate, dar noul Civic, abuzeaza de acest drept.
E las' ca nu-i nimic. Oamenii teribil de urati cumpara acest model. Probleme?

#137
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 10.09.2014
Civicul arăta bine în versiunea Sport (modelul R) pe care am avut plăcerea să-l testez. Nu se compară cu RS-ul (Focus) dar întorci garantat capete. Eu acum sunt în căutare de mașină de distracție. Pentru nevoile mele de zi cu zi îmi ajunge și o Dacie Sandero.

#138
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View PostLeopardSurd, on 03 decembrie 2017 - 05:50, said:

Civicul arăta bine în versiunea Sport (modelul R) pe care am avut plăcerea să-l testez. Nu se compară cu RS-ul (Focus) dar întorci garantat capete. Eu acum sunt în căutare de mașină de distracție. Pentru nevoile mele de zi cu zi îmi ajunge și o Dacie Sandero.
Type R, adica? :) Cred si eu. Pacat ca e semnificativ peste bugetul meu si doua masini sunt cu una mai mult decat am nevoie acum :)

#139
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 10.09.2014

View Posttatalor51, on 03 decembrie 2017 - 09:47, said:

Type R, adica? Posted Image Cred si eu. Pacat ca e semnificativ peste bugetul meu si doua masini sunt cu una mai mult decat am nevoie acum Posted Image
Type R, desigur. De cand cu germana asta uit...Eu mai am timp sa ma hotarasc oricum. :)

#140
thereau

thereau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 16.11.2006
Buna,
Am și eu o întrebare pentru posesorii de civic 2017. Senzorii de parcare au afisare grafica sau sunt numai acustici?
Multumesc

#141
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View Postthereau, on 12 decembrie 2017 - 23:23, said:

Buna,
Am și eu o întrebare pentru posesorii de civic 2017. Senzorii de parcare au afisare grafica sau sunt numai acustici?
Multumesc
Au si afisare grafica. Daca mai ai intrebari sau nelamuriri, pot sa ajut.

#142
thereau

thereau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 16.11.2006
Salut,
Am intrebat pentru ca am vazut un filmulet pe youtube si acolo se auzeau senzorii, iar pe ecran era afisata doar imaginea preluata de la camera video din spate...grafica unde se vede?

#143
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005
la scoala de soferi

#144
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Se vede atat in partea de jos e ecranului cu camera cat si pe bord, langa turometru.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate