Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31992 replies to this topic

#4177
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Vezi ca azbestul inca nu s-a interzis complet. La unele centrale/sobe snurul pentru etansietate se face cu snur de azbest.
Au zis ieri la stiri ca, comparativ cu 1989 temperatura medie a crescut cu 1.6 grade. Motivul? Gazele cu efect de sera... nu a zis nimeni nimic de particule. Particulele alea le gasesti si cand tragi o besina cu stropi, sau cand maturi frunzele, sau cand spargi o caramida, sau cand demolezi o cladire, sau cand pui carbune pe soba, sau cand bagi lemne pe soba... de ce nu se recunoaste ca se doreste moartea dieselului pentru a face loc pe piata hibridelor la suprapret?

#4178
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017

 Rdaneel, on 19 ianuarie 2018 - 22:55, said:

E o marotă toată chestia asta cu dieselul.
Toate studiile postate sunt ori dubioase ori că se poate întâmpla. Niste aiureli.
Și e o marotă încă o dată pt că cei care își iau diesel îl iau pt navetă,nu pt fâțâială in oraș. Deci poluează in afară.
Prostii de la ecologiști de carton.

Si toate prostiile astea le debitezi numai fiindca vrei tu sa te plimbi cu dieselul fara sa-ti pese de cei din jur ?
Oricum, treburile incep sa devina din ce in ce mai clare de la an la an referitor la soarta dieselului, nu ti se pare ?
Se va vedea mai clar chiar si in Romania in cativa ani. Suntem o piata prea mica ca sa se ia cineva dupa ce dorim noi. Ceea ce ma bucura fiindca altfel ar fi trebuit ca omenirea sa fi ramas si acum la motorul cu abur.

 ammaus, on 19 ianuarie 2018 - 23:58, said:

de ce nu se recunoaste ca se doreste moartea dieselului pentru a face loc pe piata hibridelor la suprapret?

Se pot face loc si direct masinilor electrice, daca tot te deranjeaza hibridele Posted Image !

#4179
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Si masina electrica o incarc la bicicleta fixa sau cum? Unde o incarc pe judetul bihor? Sunt 2 statii in tot judetul bihor... Sa nu zic nimic de pret...

Edited by ammaus, 20 January 2018 - 00:13.


#4180
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Diesel-ul e clar in ziua de azi (cel putin in Romania, unde nu sunt diferente/extra taxe) cel mai ieftin mod de a te deplasa de la A la B. Chiar placut de pe la 200 cai in sus.Posted Image

Electricele sunt la inceput si rentabile doar cu subventii grave (taxe, impozit, taxa de drum ) din partea statului ( Am o electrica si o masina pe benzina ). Clar din punctul de vedere al costurilor nu e electrica o solutie ieftina. Ca a 2-a masina de fataiala prin oras/munca e placuta, dar nu se preteaza la tari ca Romania/munti/temperaturi scazute/ lipsa infrastructura electrica, etc.

Problema e ca trendul inceput din Vestul Europei, o sa se extinda si probabil in cativa ani diesel-urile vor fi "nerentabile" pe motiv de taxe si asta e grav la buzunar, pentru ca alternativa nu prea exista.
Problema poluarii e falsa, daca de maine toata Europa ar conduce masini electrice, rezultatul global ar fi "null", pentru ca poluare vine din industrie , transport de marfuri, etc.

#4181
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017

 N62B44, on 20 ianuarie 2018 - 00:26, said:


Problema poluarii e falsa, daca de maine toata Europa ar conduce masini electrice, rezultatul global ar fi "null", pentru ca poluare vine din industrie , transport de marfuri, etc.

In orase NOx nu vine nici de la industrie (in Romania cu siguranta nu) si nici de la transport (ca ala merge pe centura). Restul poluarii cu CO2 ii preocupa pe ecologisti, pe mine ma preocupa aerul imbacsit din orase.

#4182
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Fordulet eu cred ca tu glumesti cand spui Romania si centuri... ia spune-mi tu mie, dn-urile noastre trec prin localitati sau pe langa? In bihor in afara de oradea restul nu au centuri si legatura intre oradea si cluj o faci pe dn... Daca te preocupa aerul imbacsit din orase muta-te in mediu rural, sau demoleaza blocurile ce saracie. In ce oras de pe planeta asta aerul din oras este mai curat decat aerul din zona rurala?

#4183
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017
Vezi ca ti-i raspuns singur la faptul ca autoturismele polueaza mai mult fiind multe. In Oradea unde nu intra camioane, aerul sigur e mai poluat decat in localitatile mai mici pe unde trec. De la ce ? De la prea multe autoturisme, majoritar diesel.
Si spre stiinta ta, un camion model nou polueaza mai putin cu NOx decat un autoturism diesel tot nou, avand SCR si rezervoare mari de AdBlue.

Edited by Ford4, 20 January 2018 - 01:44.


#4184
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

 Rdaneel, on 20 ianuarie 2018 - 01:48, said:

@Ford4....,eu scriu posturi argumentate,spre deosebire de tine.
Tu ești cel care debitezi prostii .
...
Tu ești un ecologist de fațadă.
...
Mno,noi restul ecologistilor te considerăm un aiurit si luam masuri efectiv cu impact,nu tâmpeniile tale. Scuze.
Sustinand in orice chip dieselul si aruncand cu rahat in orice masina electrica te face ecologist adevarat? Waw...cred ca trebuie sa citesti in DEX ce inseamna "ecologist".
Cam ce masuri efective cu impact iei, ca m-ai facut tare curios?

Edited by inuendo0, 20 January 2018 - 02:28.


#4185
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Ghici ce, eu sunt mai ecologist decat ecologistul ford4 in 400 de ani. Las masina in parcare, umblu si 11 km pe jos, vara las masina la intrare in oras si apoi o iau la pas, am pomi plantati, centrala pe peleti nu pe lemne, am geamuri si usi cu 6-7 camere si 4 randuri de sticla... voi ce faceti? Va fataiti cu masinile voastre benzinare/hibride/electrice(ca da, sa dai 30 000 pe un leaf mi se pare pur si simplu nebunie) 99% din drumurile zilnice(care pot fi inlocuite cu transport in comun/cu picioruse) si va dati mari ecologisti zicand "a nu boss, 1.6 grade nu sunt vinovate gazele de sera ci nox-ul de diesel ala ce se depune pe pamant, nici vorba de gazele de sera ce fac o bula sub nori nuuuuuuuuuuuuuuu"

#4186
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017

 Rdaneel, on 20 ianuarie 2018 - 01:48, said:

@Ford4....,eu scriu posturi argumentate,spre deosebire de tine.
Tu ești cel care debitezi prostii .
Presupun că nu ești banat pt că imediat ar apărea userul @Ford5 și nu se mai complică moderatorii..

Tu ești un ecologist de fațadă. Te doare doar de aerul din orașul tău,restul pot sa moară asfixiați.
Mno,noi restul ecologistilor te considerăm un aiurit si luam masuri efectiv cu impact,nu tâmpeniile tale. Scuze.

Le luati plimbandu-va prin oras cu diesele la care le-ati scos pana si filtrul de particule ? Am vazut si pe sfaturi de cumparare ecologisti ca voi care sustineau acete lucruri.
Ma doare de aerul din orasul meu dupa cum ar trebui sa-i doara si pe ceilalti de cel din orasele lor.Posted Image
Stiu ca acum invart cutitul in rana dar soarta dieselului pe autoturisme s-a cam hotarat de unii care chiar sunt ecologisti si nu initiaza doar discutii pe forum ci obliga autoritatile locale sau guvernamentale, prin procese deschise la curtile de justitie sa ia masurile care se impun si nu sa stea la suete cu CEO corupti din industria auto.
Apropo ati vazut ca deja pretul mediu la motorina e cu vreo 10 bani mai mare ca la benzina ?

http://www.economica...ata_148956.html

Mai renteaza dieselul ? E mai lenes, costa mai mult, piesele sunt mai scumpe, la exterior diferenta e foarte mica fata de un benzinar echivalent la putere si acum hodoronc tronc si motorina e mai scumpa incat anuleaza aproape si avantajul consumului intradevar mai mic din oras. Zic si eu pentru cine sta sa rationeze si nu e fan tractorase :) !

 ammaus, on 20 ianuarie 2018 - 08:47, said:

(ca da, sa dai 30 000 pe un leaf mi se pare pur si simplu nebunie)

Mai scade 10000 prin Rabla Plus si devine chiar atractiv Posted Image !

 ammaus, on 20 ianuarie 2018 - 08:47, said:

va dati mari ecologisti

Cine a zis ca eu sunt ecologist ? Ai vazut vreo postare a mea in care am scris acest lucru ? Sau asta e inventia unora ca voi care nu inteleg ce citesc.
Am zis ca ma intereseaza doar sanatatea mea care poate fi afectata de NOx-ul emis de dieselele harbuite de pe la noi, in rest sunt de acord cu Trump care a zis ca asta cu emisiile de CO2 e doar 'bullshit'. Ca sunt de acord cu organizatiile ecologiste in ceea ce priveste banarea dieselelor nu inseamna ca sunt de acord cu tot ce sustin ele.

 ammaus, on 20 ianuarie 2018 - 08:47, said:

nici vorba de gazele de sera ce fac o bula sub nori

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#4187
rogedan

rogedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 06.02.2007

 Ford4, on 20 ianuarie 2018 - 10:23, said:

Cine a zis ca eu sunt ecologist ? Ai vazut vreo postare a mea in care am scris acest lucru ? Sau asta e inventia unora ca voi care nu inteleg ce citesc.
Am zis ca ma intereseaza doar sanatatea mea care poate fi afectata de NOx-ul emis de dieselele harbuite de pe la noi, in rest sunt de acord cu Trump care a zis ca asta cu emisiile de CO2 e doar 'bullshit'. Ca sunt de acord cu organizatiile ecologiste in ceea ce priveste banarea dieselelor nu inseamna ca sunt de acord cu tot ce sustin ele.



Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Pana in 2016 cand te plimbai tot cu tractorasaul nu-ti pasa de sanatatea ta ? Acum lasa-ne si pe noi astia mai saraci sa ne plimbam cu tractorasele pana facem rost de bani sa le schimbam cu hibride.
Daca te iei dupa ce spune Trump , vai mama lui.... Cica el are butonul mai mare ....

Edited by rogedan, 20 January 2018 - 10:37.


#4188
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Ford4, on 20 ianuarie 2018 - 10:23, said:


Mai renteaza dieselul ?
Absolut.

Ca tu ti-ai luat altceva, e numai treaba ta.
Pe mine chiar nu ma intereseaza ce conduci.
N-ar fi frumos sa-ti vezi de treaba ta si sa ne lasi in pace?
Vrei sa salvezi planeta? Planteaza un copac .

ps. Astazi mi-am platit vigneta pe anul asta. 130,22 lei. Mazda6 2.0 diesel power!Posted Image

#4189
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

 ericmario, on 20 ianuarie 2018 - 11:28, said:

Absolut.

Ca tu ti-ai luat altceva, e numai treaba ta.
Pe mine chiar nu ma intereseaza ce conduci.
N-ar fi frumos sa-ti vezi de treaba ta si sa ne lasi in pace?
Vrei sa salvezi planeta? Planteaza un copac .

ps. Astazi mi-am platit vigneta pe anul asta. 130,22 lei. Mazda6 2.0 diesel power!Posted Image

stai sa vezi tu in cativa ani ce o sa platesti taxe si sper sa fie peste 5000 lei pe an. doar asa ca sa fie diesel power!!!! sa fie tax power!!!!

ca oameni ca tine inbolnavesc de cancer populatia. si din pacate Romania e plina de cei ca tine , obsedati de consum , cu fum negru , omorand oamenii.

#4190
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Si eu sper sa te baneze din nou cineva, eventual si pe IP, ca in afara de flame nu produci altceva pe forum.

#4191
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

 ericmario, on 20 ianuarie 2018 - 11:28, said:

Absolut.

Ca tu ti-ai luat altceva, e numai treaba ta.
Pe mine chiar nu ma intereseaza ce conduci.
N-ar fi frumos sa-ti vezi de treaba ta si sa ne lasi in pace?
Vrei sa salvezi planeta? Planteaza un copac .

ps. Astazi mi-am platit vigneta pe anul asta. 130,22 lei. Mazda6 2.0 diesel power!Posted Image

Asa si este. Eu am plantat copaci si am si padure din care nu tai nimic. Concret am facut ceva.
Bine ca mi-ai amintit de rovinieta. Sa vad cand trebuie sa o platesc si eu la dieseluri.

#4192
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Ce topic.... Și câtă patimă in el.
Nu dispare niciun diesel. Sau dispare odată cu benzinarele când se schimbă paradigma și e înlocuit motorul termic.
Cu cel electric probabil,se și fac pași în direcția asta,dar mai e mult până departe :)


#4193
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 martian_693, on 20 ianuarie 2018 - 11:38, said:


stai sa vezi tu in cativa ani ce o sa platesti taxe si sper sa fie peste 5000 lei pe an. doar asa ca sa fie diesel power!!!! sa fie tax power!!!!

ca oameni ca tine inbolnavesc de cancer populatia. si din pacate Romania e plina de cei ca tine , obsedati de consum , cu fum negru , omorand oamenii.
Ce taxe voi plati, e numai treaba mea. Probleme?

Din fericire pentru mine si cei ca mine, parerea ta si celor ca tine nu ma/ne intereseaza.

#4194
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,929
  • Înscris: 31.03.2003

 Ford4, on 20 ianuarie 2018 - 01:43, said:


Si spre stiinta ta, un camion model nou polueaza mai putin cu NOx decat un autoturism diesel tot nou, avand SCR si rezervoare mari de AdBlue.
Aha, deci ar fi o rezolvare?
:)

Ma oameni buni, va kkti pe voi cum ca de ce  subventioneaza dizalu, da cand statu decarteaza 10 000 pentru o electrica nu mai sariti in sus?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate