Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31992 replies to this topic

#4213
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 13.11.2017
Ho bre, ca eu ma  refeream sa se interzica dieselele, adica productia lor, nu sa vina politia si sa ti-l ia din curte :) !
Iar la un moment dat, tot o sa renunti la el ca o sa fie prea vechi sa mai bagi bani in el si atunci o sa-ti iei ce o sa fie pe piata.
Acum intelegi cum o sa se rezolve si cu dieselul tau ?Posted Image Acuma nu ca ma preocupa el in mod special, dar vad ca tot vorbesti cand auzi de diesel numai de al tau

#4214
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
@ericmario,
Eu nu ti-am spus niciodata ca pun barosul pe masina ta, ca iti pun bariera la usa sau sa iti recomand ce masina sa vinzi si ce sa cumperi.
N-am pus toporul nici pe aia care fumau ca nesimtitii intr-un local in care erau si nefumatori si ii durea in cur de ceilalti, nici macar nu intrebau.
Noroc ca ne mai civilizam si noi obligati de altii.

Auzi tu, cica daca vrei sa salvezi planeta sa plantezi un copac, de parca problema e planeta nu poluarea din oras. Altul pe aici spune ca daca vrei sa nu ai poluare sa nu stai in oras, bune reguli de comunitate!

Edited by Hansolo, 20 January 2018 - 21:04.


#4215
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 rogedan, on 20 ianuarie 2018 - 18:07, said:


Mult mai multi oameni se inbolnavesc sau mor din cauza tutunului decat din cauza diesel-ului.
De la o vreme, fumaciosii trebuie sa iasa din local daca vor sa afume. Astfel, riscul de imbolnavire a celorlalti prin fumat pasiv s-a redus semnificativ. Eliminarea duhorii e bonus. Acelasi lucru se va intampla cu motoarele termice: vor fi "marginalizate". Prima data, cele Diesel. Daca electricele evolueaza semnificativ, urmeaza benzinarele.

Am 10 ani de cand am lasat tutunul si ma felicit in fiecare zi pentru asta ;)

#4216
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Exact asta am incercat, sa conduc preponderent pe afara dizalu.
Daca statul roman s-ar mai interesa si de altceva in afara ciuntirii legilor justitiei si a furtului institutionalizat si ar face niste piste de biciclete pe cuvant ca exceptand zilele ploioase si cele prea friguroase as folosi bicicleta.

#4217
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 florin1008, on 20 ianuarie 2018 - 17:33, said:

In Romania, da, nu dispare. In alte locuri a disparut deja. In Tokyo au inceput sa le interzica din 2003 si parca de prin 2010 au strans surubul mult de tot.
Cand o sa ma mut in Japonia o sa ma intereseze ce interdictii sunt pe acolo.
Pana atunci... noi sa fim sanatosi! Posted Image

#4218
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

 danvlas, on 21 ianuarie 2018 - 06:48, said:

De la o vreme, fumaciosii trebuie sa iasa din local daca vor sa afume. Astfel, riscul de imbolnavire a celorlalti prin fumat pasiv s-a redus semnificativ. Eliminarea duhorii e bonus. Acelasi lucru se va intampla cu motoarele termice: vor fi "marginalizate". Prima data, cele Diesel. Daca electricele evolueaza semnificativ, urmeaza benzinarele.

Am 10 ani de cand am lasat tutunul si ma felicit in fiecare zi pentru asta Posted Image
Si ce legatura are una cu alta? Momentan eu nu vad in viitorul apropiat evolutie. Nu vad pompe de incarcare, nu vad retea de incarcare, nu vad preturi accesibile pentru noi astia (scuzati-mi expresia) "pulimea", adica clasa mica-mijlocie. Nu mor caii cand vor cainii... + sa nu uitam ca energia electrica nu se obtine din lacrimi de crocodil sau din puta de papagal

#4219
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Are. Legea anti-fumator s-a dat fara sa se ceara acordul fumatorilor. La fel o sa fie si cu Dieselul, vor pune atatea restrictii si taxe, incat va deveni total neatractiv. Lucrurile deja se intampla, iar tendinta este de generalizare. Va mai dura, dar directia e clara.

#4220
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Nu are nici o legatura fumatul cu diesel... la fel de bine poate da o lege sa nu mai stai cu tzatzele la soare in propria curte. Ce, crezi ca te intreaba cineva? Ia vezi, acum ca s-a dublat vinieta la transportatori, crezi ca i-a intrebat cineva ceva de pret? Pe tine te-a intrebat cand ti-a taiat pensia si salariul cu 25%? Ei bine, vezi ca nu are nici o legatura una cu alta... la fel de bine poate interzice si benzinarul in oras, gaze de sera co2...  Nu e ca si cum ai putea inlocui momentan diesel-ul cu ceva fezabil pe piata actuala cu cost asemanator (astept primul hibrid cu pret sub 10 000 sa concureze cu 1.5 dci de pe renault/logan). Pe linie de tutun poti inlocui fumatul cu deprivarea de fumat, adica te lasi de fumat. Fumatul este clar un moft, nu cred ca toti tractoristii si-au cumparat diesel doar sa se laude: "muiere, vezi ce masina noua am cumparat? Este diesel fa, rosu..." [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TAOM9jfzSwg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ammaus, 21 January 2018 - 14:22.


#4221
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

 danvlas, on 21 ianuarie 2018 - 11:26, said:

Are. Legea anti-fumator s-a dat fara sa se ceara acordul fumatorilor. La fel o sa fie si cu Dieselul, vor pune atatea restrictii si taxe, incat va deveni total neatractiv. Lucrurile deja se intampla, iar tendinta este de generalizare. Va mai dura, dar directia e clara.

Fumatorii dau 17 lei pe un pachet. Conducatorii de diesel au dat zeci de mii de euro pe masina si o folosesc. E o diferenta enorma.

#4222
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
in 5 ani nu se vor mai produce diesel noi. ma refer la masini mici.

in 10 ani , nu va mai renta sa ai diesel pt taxe... in 20 de ani vor fi istorie.

amin

#4223
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

 ammaus, on 21 ianuarie 2018 - 14:22, said:

Nu are nici o legatura fumatul cu diesel... la fel de bine poate da o lege sa nu mai stai cu tzatzele la soare in propria curte. Ce, crezi ca te intreaba cineva? Ia vezi, acum ca s-a dublat vinieta la transportatori, crezi ca i-a intrebat cineva ceva de pret? Pe tine te-a intrebat cand ti-a taiat pensia si salariul cu 25%?
Nu m-a intrebat nimeni, trebuia sa ma intrebe? Nu stiam ca statul imi da salariul...

 ammaus, on 21 ianuarie 2018 - 14:22, said:

Fumatul este clar un moft, nu cred ca toti tractoristii si-au cumparat diesel doar sa se laude: "muiere, vezi ce masina noua am cumparat? Este diesel fa, rosu..."
Pe cine ai facut tractoristi, pe posesorii de diesel? Nu e ok.

#4224
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Motoarele diesel V6 de la VAG, rechemate datorita softului de trisare a emisiilor: http://m.adevarul.ro...a886/index.html
Calitate nemteasca, dom'le! Luati cu apa...

Edited by edi10000, 22 January 2018 - 05:37.


#4225
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Doar vag? Au picat in buda toti producatorii de diesel... sunt curios de ce nu se ia la puricat si benzinarele...

#4226
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Pai daca se descopera ca si alea au probleme, nu exista alternative pe piata.
Pentru electrice n-au infrastructura si nici capacitate de productie, asa ca ce nu stii, nu te doare.

#4227
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 13.11.2017

 edi10000, on 22 ianuarie 2018 - 05:36, said:

Motoarele diesel V6 de la VAG, rechemate datorita softului de trisare a emisiilor: http://m.adevarul.ro...a886/index.html
Calitate nemteasca, dom'le! Luati cu apa...

Era doar o chestie de timp pana o prind si pe AUDI. Prima oara au descoperit softul pe Touareg anul trecut.
Imi place insa dreptatea cum e facuta in Europa. In timp ce in SUA, VW a luat-o peste bot si s-a lasat cu amenzi de zeci de miliarde, in Europa sunt rugati frumos sa-si schimbe softul. Pai cum sa nu triseze tot timpul daca nu sunt niciodata pedepsiti. Ia sa fi incercat japonezii asa ceva sa fi vazut ce spume la gura facea presa germana.Posted Image

#4228
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 13.11.2017
Oricum stirea este buna pentru cei care veneau pe aici cu "dovezi" ca motorizarile diesel EURO6 sunt curate si scot pe esapament doar parfum de levantica.
Si ganditi-va ca este vorba totusi de Audi care au SCR, la celelalte din grup dumnezeu cu mila.

#4229
rogedan

rogedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 06.02.2007

 Ford4, on 22 ianuarie 2018 - 15:52, said:

Oricum stirea este buna pentru cei care veneau pe aici cu "dovezi" ca motorizarile diesel EURO6 sunt curate si scot pe esapament doar parfum de levantica.
Si ganditi-va ca este vorba totusi de Audi care au SCR, la celelalte din grup dumnezeu cu mila.
Ai dovezi ca si la alti producatori se intampla la fel ?

#4230
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016
Poți sa faci cerere sa fie testați și alți producători. Pana atunci VW a mințit la aproape toate motorizările

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate