Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

ithub.gov.ro - ce si cat vor reusi?...

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
359 răspunsuri în acest subiect

#55
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.636
  • Înscris: 30.07.2003

View Postaaaa4567, on 05 august 2016 - 13:17, said:

jumatate din populatie nu fooseste Internetul
Lasa populatia, institutiile nu-s legate intre ele cum trebuie, nu au instrumente bune sa-si desfasoare activitatea etc. Da' guvernul da bani la catedrala neamului ! Multe milioane de euro.

Editat de neagu_laurentiu, 05 august 2016 - 13:27.


#56
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.551
  • Înscris: 18.10.2011

View Postneagu_laurentiu, on 05 august 2016 - 13:08, said:

6 mil. euro pe an doar ca sa se plimbe unii cu avionul si parasuta pe cerul patriei (cica in interes sportiv): http://www.aeroclubu.../Buget_2016.pdf
Si gasim multe astfel de cheltuieli bugetare, degeaba. Pai vreti sa iau in serios ideile lor (chiar daca bune dar transpuse in context prost) ?
Veniti de luati luminaaaa:
https://www.google.c...tional milioane

Ia uitati aici:
http://www.observato...at-nefunctional
Posted Image

Editat de aaaa4567, 05 august 2016 - 13:41.


#57
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.824
  • Înscris: 14.05.2010

View Postneagu_laurentiu, on 05 august 2016 - 13:27, said:

Lasa populatia, institutiile nu-s legate intre ele cum trebuie, nu au instrumente bune sa-si desfasoare activitatea etc. Da' guvernul da bani la catedrala neamului ! Multe milioane de euro.

Guvernul da multe miliarde de lei platind tot felul de cretinei precum si acest Ciolos, care vine si ne spune ca el nu poate sa aduca bani europeni pentru astfel de proiecte si ca ar fi mai bine sa le facem asa mai mult gratis, practic singur admite ca este un incompetent dar functia ii place si nu renunta la ea.

Editat de takemeintoyourskin, 05 august 2016 - 13:43.


#58
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.551
  • Înscris: 18.10.2011

View Posttakemeintoyourskin, on 05 august 2016 - 13:38, said:

Guvernul da multe miliarde de lei platind tot felul de cretinei precum si acest Ciolos, care vine si ne spune ca el nu poate sa aduca bani europeni pentru astfel de proiecte si ca ar fi mai bine sa le facem asa mai mult gratis, practic singur admite ca este un incompetent dar functia ii place si nu renunta la ea.
Vine odata un sef la mine:

Hai frate, ce nu poti sa faci un sistem ca asta al meu vechi?

Si imi arata un sistem tip ERP cu vreo 700 de tabele in spate. Era vechi, scris acum 15 ani.

Nu, nu pot.Posted Image

Daca nu v-ati prins: omul voia sa il fac eu singur, ca ala al lui, ca e vechi, si daca e vechi, e simplu de facut.

Asta era sef. Ceilalti nici nu voiau sa auda. Scriau de pe ecrane de ani de zile: numele, prenumele, adresa. Ca asa se face.

#59
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.738
  • Înscris: 23.06.2006

View Posttakemeintoyourskin, on 05 august 2016 - 13:38, said:

Guvernul da multe miliarde de lei platind tot felul de cretinei precum si acest Ciolos, care vine si ne spune ca el nu poate sa aduca bani europeni pentru astfel de proiecte si ca ar fi mai bine sa le facem asa mai mult gratis, practic singur admite ca este un incompetent dar functia ii place si nu renunta la ea.

Man, plimba ursul. Vezi pe cineva pe-aici care sa puna botu la asa ceva? Va merge pe Facebook, acolo e singurul loc unde mai gasiti naivi, in rest va miroase toata lumea instant.

#60
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.824
  • Înscris: 14.05.2010

View Postaaaa4567, on 05 august 2016 - 13:48, said:

Asta era sef. Ceilalti nici nu voiau sa auda. Scriau de pe ecrane de ani de zile: numele, prenumele, adresa. Ca asa se face.

Asta este o alta problema, chiar daca s-ar implementa aceste sisteme informatice, personalul angajat in sistem este doar pe alocuri compatibil cu noile sisteme informatice, si sunt sanse mari sa ramana acolo undeva nefolosite sau folosite prost, ca doar lucreaza la "stat".

View Postsergiu_spooky, on 05 august 2016 - 14:04, said:


Man, plimba ursul. Vezi pe cineva pe-aici care sa puna botu la asa ceva? Va merge pe Facebook, acolo e singurul loc unde mai gasiti naivi, in rest va miroase toata lumea instant.

Un vocabular demn de un moderator, poate ai si ceva de spus legat de subiect ca pana acum esti off topic, eu iti sugerez sa te intorci in "poiana".

#61
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.738
  • Înscris: 23.06.2006

View Posttakemeintoyourskin, on 05 august 2016 - 14:07, said:

Asta este o alta problema, chiar daca s-ar implementa aceste sisteme informatice, personalul angajat in sistem este doar pe alocuri compatibil cu noile sisteme informatice, si sunt sanse mari sa ramana acolo undeva nefolosite sau folosite prost, ca doar lucreaza la "stat".

Si atunci solutia e sa nu facem nimic nu? Adica ideal ma gandesc ca ar trebui sa interzicem si floppy-urile alea cretine in insitutiile statului, sa n-ai voie nici cu chestii printate, trebuie facute de mana tabelele, cu liniarul, ca in vremurile bune. Si evident toate intr-un dosar cu sina special, facut de o singura firma din Romania, detinuta pur intamplator de Ghita, nu?

Cauti nod in paupra, asta faci tu acum.

"Un vocabular demn de un moderator, poate ai si ceva de spus legat de subiect ca pana acum esti off topic, eu iti sugerez sa te intorci in "poiana"."

Si eu tot om sunt. Evident, in universul tau functia il face pe om, nu invers.
Si ce ti-am spus e chiar foarte pe subiect. Am spus ca ideile vehiculate de tine sunt atat de ridicole incat nu le crede nimeni, doar un naiv se lasa manipulat asa.
Nu am spus ca nu esti om sau ca ai pielea rosie.
In schimb tu te-ai apucat sa ataci persoana, nu ideea, ceea ce te descalifica in ochii mei si ca om acum.

Si apropo, sunt moderator pe o arie ce tine chiar de programare, pe langa faptul ca sunt programator IRL.

TU esti ala care trebuie sa se intoarca in "poiana", ca tu te-ai apucat sa faci politica pe aria de Programming.
Nu ca moderator, sfatul meu e sa incetezi. Aici discutam chestiunile tehnice ale initiativei, nu implicatiile politice.

Editat de sergiu_spooky, 05 august 2016 - 14:20.


#62
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.636
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsergiu_spooky, on 05 august 2016 - 14:15, said:

Si atunci solutia e sa nu facem nimic nu?
Solutia e sa faca un lucru care are sanse de reusita. Sau daca nu pot, sa scoata un caiet de sarcini fara dedicatie.

#63
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.738
  • Înscris: 23.06.2006
Pai si initiativa asta de ce nu are sanse de reusita? Nu inteleg.
Fiindca nu au pus pe hartie un "masterplan pe IT" pentru urmatorii 20 de ani?
Nu stiu ce programezi tu, eu fac aplicatii web si stiu ca doua luni de munca in cativa oameni ar rezolva complet problema site-urilor de doi bani detinute de primariile de prin tara.
Ar standardiza modul de raportare a bugetelor si achizitiilor publice de exemplu.
Dupa ce-ai rezolvat problema tehnica incepi sa o rezolvi si pe cea umana. Nu poti invers, nu poti sa le spui primarilor ca trebuie obligatoriu sa publice informatiile intr-un anumit format si eventual si cu HTTP API public fara sa le dai doi ani si bugete de sute de mii de euro.
In schimb daca ai deja tot sistemul pus la punct trebuie doar sa-i fortezi sa-l foloseasca.

Si iti mai pot da o gramada de exemple de proiectele dinastea marunte realizabile in timp scurt si cu investitie minima dar care ar produce imbunatatiri majore in relatia cetatean - stat.

Asta e planul, nu sa rescrie softul de carduri de sanatate. In timp probabil am putea sa ne uitam si la ala, sa vedem daca trebuie rescris sau pur si simplu e tinut semi-functional fiindca cineva are de castigat bani multi din asta.

#64
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.897
  • Înscris: 06.10.2003
Nu stiu de ce discutia despre acest topic imi aduce aminte de un experiment cu maimute.

#65
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postsergiu_spooky, on 05 august 2016 - 14:29, said:

Pai si initiativa asta de ce nu are sanse de reusita? Nu inteleg.
Fiindca nu au pus pe hartie un "masterplan pe IT" pentru urmatorii 20 de ani?
Nu stiu ce programezi tu, eu fac aplicatii web si stiu ca doua luni de munca in cativa oameni ar rezolva complet problema site-urilor de doi bani detinute de primariile de prin tara.

Ideal ar fi sa nu exista 100.000 de primarii fiecare cu saitu ei facut pe genunchi in 2 luni, ideal ar fi sa exista un mega site ROMANIA.RO in care sa poti sa faci absolut orice si mai ales sa fie usor de folosit, dar mai mult absolut intuitiv, adica sa n-ai nevoie de manual de utilizare de 1000 de pagini. Asa ceva e fenomenal de greu de facut... Un loc in care sa poti sa faci orice, de la o petitie pentru presedinte, la o deschidere de firma sau o plata de impozit / autorizatie de constructie... Vise umede...

#66
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.738
  • Înscris: 23.06.2006
Da, in contextul actual e un vis. Nu inseamna ca in putinul timp si cu putinele resurse avute la dispozitie nu trebuie sa incercam nimic.
Cel mai rau ar fi sa nu facem nimic. Trebuie cel putin sa folosim astea sase luni ca sa identificam cat mai multe din problemele usor de rezolvat dar cu impact mare si sa documentam solutiile la ele.
Si in functie de cati voluntari se aduna sa ne apucam sa rezolvam din ele.
Eu am dat un exemplu, o particica din prostia care sunt site-urile primariilor, si stiu care e solutia, pot sa o si estimez in man hours. Sunt absolut convins ca intr-o saptamana pot face o lista lunga lunga.

Atitudine nihilista vad ca au doua categorii de oameni: aia care chiar sunt nihilisti din fire si aia care stiu ca pierd bani cu fiecare particica pe care o reparam.

Editat de sergiu_spooky, 05 august 2016 - 14:54.


#67
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.824
  • Înscris: 14.05.2010

View Postsergiu_spooky, on 05 august 2016 - 14:15, said:

"Un vocabular demn de un moderator, poate ai si ceva de spus legat de subiect ca pana acum esti off topic, eu iti sugerez sa te intorci in "poiana"."

Si eu tot om sunt. Evident, in universul tau functia il face pe om, nu invers.
Si ce ti-am spus e chiar foarte pe subiect. Am spus ca ideile vehiculate de tine sunt atat de ridicole incat nu le crede nimeni, doar un naiv se lasa manipulat asa.
Nu am spus ca nu esti om sau ca ai pielea rosie.
In schimb tu te-ai apucat sa ataci persoana, nu ideea, ceea ce te descalifica in ochii mei si ca om acum.

Si apropo, sunt moderator pe o arie ce tine chiar de programare, pe langa faptul ca sunt programator IRL.

TU esti ala care trebuie sa se intoarca in "poiana", ca tu te-ai apucat sa faci politica pe aria de Programming.
Nu ca moderator, sfatul meu e sa incetezi. Aici discutam chestiunile tehnice ale initiativei, nu implicatiile politice.
"Si eu tot om sunt. Evident, in universul tau functia il face pe om, nu invers." intr-un fel ai si tu dreptate daca esti nesimtit ca persoana probabil si in functie vei fi la fel.
"Si ce ti-am spus e chiar foarte pe subiect. Am spus ca ideile vehiculate de tine sunt atat de ridicole incat nu le crede nimeni, doar un naiv se lasa manipulat asa." a se citi ca
"Man, plimba ursul. Vezi pe cineva pe-aici care sa puna botu la asa ceva? Va merge pe Facebook, acolo e singurul loc unde mai gasiti naivi, in rest va miroase toata lumea instant."
"In schimb tu te-ai apucat sa ataci persoana, nu ideea, ceea ce te descalifica in ochii mei si ca om acum." tu probabil prin primul tau post "Man, plimba ursul. Vezi pe cineva pe-aici care sa puna botu la asa ceva? Va merge pe Facebook, acolo e singurul loc unde mai gasiti naivi, in rest va miroase toata lumea instant." ai atacat ideea.
Partea cu "ceea ce te descalifica in ochii mei si ca om acum" nu are o logica, probabil oricum doar tu te calfici in regnul uman.

#68
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.738
  • Înscris: 23.06.2006
Iar divaghezi. Tipic, insulte ieftine. Trust me, nu-s prost, nu pic in plasa.
Te sfatuiesc iar, nu ca moderator, sa dezbati partea tehnica a initiativei, nu cea politica.
Ca la scoala, pe ariile tehnice nu se face politica.

Asadar, revenind la partea tehnica: ai vreun argument care sa sustina ideea ta bombastica cum ca e o initiativa sortita esecului?
Argument tehnic zic, nu politic.
Hai sa incercam impreuna sa ne gandim la ce-ar putea face echipa asta in sase luni. Daca nu suntem capabili sa venim cu nici macar o chestie care sa merite si sa se poata face in timpul asta si cu oamenii astia atunci ai castigat, ai dreptate, sunt un naiv fraier care crede in zana maseluta.

Uite, ideea mea e asta: facem o aplicatie web la care sa primeasca acces toate primariile si unde trebuie sa completeze niste formulare pentru a publica toate informatiile referitoare la cheltuielile bugetare si achizitiile publice. Toate informatiile astea le expunem intro interfata simpla (cautare trebuie sa fie doar) peste un HTTP API public.

Momentan primariile care respecta legea publica niste PDF-uri in ce format vor. La primaria Cluj-Napoca se aduna cam 200 de documente anual, din ce-am deschis eu majoritatea au sub 30 de pagini si contin in primul rand tabele.

Sunt 3.186 de primarii. La volumul asta de date estimez ca putem folosi orice RDBMS open-source si gratuit, Postgres sa zicem, plus un Elasticsearch. Le putem hosta pe Amazon, costurile initiale o sa fie sub $200 pe luna, probabil vor creste pe masura ce trebuie sa scalam pe orizontala pentru a face fata traficului (citiri nu scrieri) in crestere.

Aplicatia in sine e compusa din trei parti mari: (1) portalul de management folosit de primarii pentru a publica informatiile, (2) HTTP API-ul prin care le expunem public si (3) portalul public prin care se pot interoga din browser informatiile.

(1) E cea mai simpla aplicatie de management. Cateva CRUD-uri foarte simple, cineva cu experienta o face intr-o saptamana.
(2) E o chestie de zile.
(3) Site-ul trebuie sa fie practic si usor de utilizat, in plus, oricine vrea sa faca ceva analize serioase pe datele astea ar trebui sa foloseasca HTTP API-ul si sa-si aduca local datele de care are nevoie.
Estimez ca ceva "easy on the eyes" si practic se poate face in doua saptamani MAXIM, cu tot cu putin design.

Pe langa estimarile astea mai bagi niste timp de QA.

O LUNA. Si ii dai drumul, le dai ragaz primariilor jumatate de an sa treaca pe sitemul nou si un an sa migreze datele vechi.

Apoi incepi inca un proiectel marunt: o aplicatie automata care iti raporteaza care primarii nu-si publica la timp rapoartele. Si incepi sa aplici legea!

Estimarile mele sunt exagerate, pe ideea ca orice programator cu doi-trei ani de experienta le poate respecta. Cu doi-trei voluntari _buni_ faci aplicatiile astea in sase luni lejer.


Dar tu nu o sa te bagi in discutia asta tehnica. Deaia te-ai apucat sa faci politica aici si deaia ataci personal pe oricine iti spune ca bati campii.

Editat de sergiu_spooky, 05 august 2016 - 15:54.


#69
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postsergiu_spooky, on 05 august 2016 - 14:52, said:

Da, in contextul actual e un vis. Nu inseamna ca in putinul timp si cu putinele resurse avute la dispozitie nu trebuie sa incercam nimic.
Cel mai rau ar fi sa nu facem nimic. Trebuie cel putin sa folosim astea sase luni ca sa identificam cat mai multe din problemele usor de rezolvat dar cu impact mare si sa documentam solutiile la ele.
Si in functie de cati voluntari se aduna sa ne apucam sa rezolvam din ele.
Eu am dat un exemplu, o particica din prostia care sunt site-urile primariilor, si stiu care e solutia, pot sa o si estimez in man hours. Sunt absolut convins ca intr-o saptamana pot face o lista lunga lunga.

Atitudine nihilista vad ca au doua categorii de oameni: aia care chiar sunt nihilisti din fire si aia care stiu ca pierd bani cu fiecare particica pe care o reparam.
Nu asa se pune problema. Daca clientul iti cere ceva irealizabil sau prost realizabil ii explici ca nu e bine si daca vrea sa faca bine, daca nu mai bine s-o lase balta. N-are nici un sens cind ai un pacient cu cancer peste tot sa-i tratezi un cosh...

Cit despre aplicatia aia, gindesti simplist. Problema nu e aplicatia, problema este aplicatia aplicatiei. Tu poti sa-ti imaginezi ce inseamna sa instruiesti oameni din 3000 de primarii sa foloseasca aplicatia ta? Si sa nu-mi spui ca vai ca ce usoara e aplicatia mea. Pai se uita aia la aplicatia ta ca la un elicopter... Mai zici si de migrari de date, cine migreaza datele din 3000 de primarii? Mai mult, nu cred ca poti sa obligi primariile sa foloseasca nus ce aplicatie fara sa faci ceva lege, o sa-ti zica sa te duci undeva cu aplicatia ta cu tot. Primariile nu-s obligate sa publice informatiile alea pe vreun site, pot sa le publice oriunde... Le publica pe saituri aia care au saituri vor se para mai rasariti...

#70
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.941
  • Înscris: 29.10.2014
Lol, Sergiu. HTTP API, RDBMS, ElasticSearch, Amazon (serviciile lor adică), CRUD. Sunt chestii banale, dar deja ar crea niște palpitații acolo, la conducere.

#71
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.738
  • Înscris: 23.06.2006

View PostMosotti, on 05 august 2016 - 16:32, said:

Nu asa se pune problema. Daca clientul iti cere ceva irealizabil sau prost realizabil ii explici ca nu e bine si daca vrea sa faca bine, daca nu mai bine s-o lase balta. N-are nici un sens cind ai un pacient cu cancer peste tot sa-i tratezi un cosh...

Cit despre aplicatia aia, gindesti simplist. Problema nu e aplicatia, problema este aplicatia aplicatiei. Tu poti sa-ti imaginezi ce inseamna sa instruiesti oameni din 3000 de primarii sa foloseasca aplicatia ta? Si sa nu-mi spui ca vai ca ce usoara e aplicatia mea. Pai se uita aia la aplicatia ta ca la un elicopter... Mai zici si de migrari de date, cine migreaza datele din 3000 de primarii? Mai mult, nu cred ca poti sa obligi primariile sa foloseasca nus ce aplicatie fara sa faci ceva lege, o sa-ti zica sa te duci undeva cu aplicatia ta cu tot. Primariile nu-s obligate sa publice informatiile alea pe vreun site, pot sa le publice oriunde... Le publica pe saituri aia care au saituri vor se para mai rasariti...

Pai scrie la lege ca sunt obligati sa le publice si scrie si cand. Problema e ca nu scrie si unde si in ce format.
Si nici nu scrie probabil cine ii trage la raspundere daca nu le publica si care sunt posibilele sanctiuni.

Adica clasic Romania. Ne obliga UE sa dam legea asta, o dam dar nu o aplicam.

Oamenii astia din primarii care publica informatiile astea deja sunt capabili sa compuna un tabel in Word, sa genereze un PDF si apoi sa intre intr-un CMS sa le publice pe site. Exista deja ceva CMS "standard" pe care-l pot folosi, din ce-am gasit majoritatea primariilor mari folosesc acelasi lucru.
Din moment ce astia de la Cluj, Bucuresti si Galati(!) pot, aia de la Craiova ce fac? Da, normal, voluntar nu o sa faca nimic de bun simt.

Asadar: (1) o parte din alea 3000 de oameni deja au oameni instruiti sa faca treaba asta si (2) aia care nu au incalca legea (na, am cautat legea si am aflat ca gresesc).

Pe de alta parte da, fara o lege nu poti obliga primariile sa faca nimic.

LEGE nr. 273 din 29 iunie 2006
privind finantele publice locale


a) publicarea in presa locala, pe pagina de internet a institutiei publice, sau afisarea la
sediul autoritatii administratiei publice locale respective a proiectului de buget local si a
contului anual de executie a acestuia;


Na, aici e problema. Daca guvernul nu poate forta primariile sa publice online datele astea atunci ideea mea pica.

Atat? Chiar nu mai are nimeni nicio idee buna de facut in cele 6 luni? Ma indoiesc.

@takemeintoyourskin Presupun ca pricepi ca noi nu pierdem nimic, nu? Din moment ce n-ai nimic constructiv de adus la discutia asta n-avem nimic de pierdut din retragerea ta. Ba dimpotriva, avem de castigat, mai putina divagare inutila. Nu stiu ce ti-a dat impresia ca suport ipocrizia. Tu ai voie sa-ti bati joc de timpul nostru, cea mai urata forma de lipsa de politete, dar noi trebuie sa ne purtam cu manusi cu tine.

Editat de sergiu_spooky, 05 august 2016 - 17:07.


#72
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.897
  • Înscris: 06.10.2003

View PostRedDev, on 05 august 2016 - 16:41, said:

Lol, Sergiu. HTTP API, RDBMS, ElasticSearch, Amazon (serviciile lor adică), CRUD. Sunt chestii banale, dar deja ar crea niște palpitații acolo, la conducere.

Palpitatii pe dreaqu'. Ar fi chineza pura si, cred ca mai ales pt. departamentele lor de IT (am o parere foarte proasta pt. IT-istii din institutiile statului).

Ar trebui cooptati BAi si avocati (ca sa fie conform legii implementarea) asa ca tot la transparenta ajungem si specificatii + cod open-source. Toata aceasta infrastructura IT necesara institutiilor statului se dezvolta pe legi, ordine publice. Nu vad problema in a face public implementarea lor. Singurele "secrete" ar fi cheile, certificatele de criptare, parole, chei de acces la servere - dinastea, de care se poate ocupa serverul de CI.

L.E: Rapoarte si date despre buget si cheltuieli se pot genera si publica automat. Si ar mai zbura 10 trantori (sefuleti si sefuti) din primarii.

Editat de shiva, 05 august 2016 - 17:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate