Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ithub.gov.ro - ce si cat vor reusi?...

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmaxtron_69, on 05 august 2016 - 11:40, said:

cum ramane cu toate aplicatiile free care le folosim toti zi de zi...
Imi scot palaria in fata lor. Da' aici ti se pare ca trateaza povestea cu aceeasi unitate de masura ?

#38
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Voi realizati ca kernelul Linux este de ani de zile intretinut pe baza de voluntariat! Sunt foarte multi care stiu meserie de pe bancile facultatii dar nu au ce pune la CV si sa treci voluntariat la un proiect interesant iti ofera o deschidere mare. Majoritatea care spun ca nu faci nimic pe voluntariat probabil nu au scris o linie de cod in viata lor. Ia googaliti un pic github.com astia care spuneti ca nu munceste nimeni degeaba.

#39
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

View Postmaxtron_69, on 05 august 2016 - 11:40, said:

e un caz particular, cum ramane cu toate aplicatiile free care le folosim toti zi de zi...
E o statistica cunoscuta ca programatorii au obiceiul sa programeze si in afara orelor de program.
Doar se da un alt target, nu se schimba nimic in programul lor.
Parerea mea.
E o comparatie tampita, cum ai reactiona daca ar veni la tine un gras cu lantul de aur gros cu ultimul tip de limuzina, si ti-ar cere sa faci voluntariat pentru el si sa-i dezvolti nu stiu ce aplicatie? Ti se pare tie statul roman sarac?
Aplicatiile free s-au nascut din dorinta de a realiza ceva pentru cei ce nu-si permit varianta platita.

#40
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Mie mi se pare că aplicațiile free și ceea ce e lansat pe github sunt pentru reclamă proprie, ca la următorul interviu să zici: Hai, dă cu $20.000 mai mult pe an că uite, 2000 pull request numai la chestia asta.

Și cum managementul nu e întotdeauna tehnic...

#41
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
@takemeintoyourskin E clar ca multi nu inteleg conceptul de voluntariat, tu fiind unul dintre ei. Numai ce am venit din UK, la metrou e plin de afise cu volunatiat/donati ipentru caini, pisici, cancer, etc. Ce sa intelegem noi ca Marea Britanie e saraca de cere ajutorul unora ca sa rezolve problema cancerului la copii ? In cazul asta voluntariatul nu il faci pentru guvern, in caz ca inca nu e clar pentru cineva :)

#42
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
takemeintoyourskin nu pricepe multe, probabil are chiar el un lant gros la gat.

#43
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

View Postfilipxxx, on 05 august 2016 - 11:58, said:

@takemeintoyourskin E clar ca multi nu inteleg conceptul de voluntariat, tu fiind unul dintre ei. Numai ce am venit din UK, la metrou e plin de afise cu volunatiat/donati ipentru caini, pisici, cancer, etc. Ce sa intelegem noi ca Marea Britanie e saraca de cere ajutorul unora ca sa rezolve problema cancerului la copii ? In cazul asta voluntariatul nu il faci pentru guvern, in caz ca inca nu e clar pentru cineva Posted Image

Nu, intelegem ca exista o nepasare globala pentru viata, si la ei ca si la noi esti lasat sa mori daca nu ai asigurarea potrivita si trebuie sa-ti cumperi singur medicamentatia si in unele cazuri platesti chiar si operatiile, asta pentru ca totul este o afacere.
Dar ideea de baza se respecta, voluntariatul il faci pentru persoana care are o nevoie si nu-si poate singur procura/rezolva problema respectiva si este ceva normal.

#44
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostRedDev, on 05 august 2016 - 11:57, said:

Mie mi se pare că aplicațiile free și ceea ce e lansat pe github sunt pentru reclamă proprie, ca la următorul interviu să zici: Hai, dă cu $20.000 mai mult pe an că uite, 2000 pull request numai la chestia asta.

Și cum managementul nu e întotdeauna tehnic...
Ce ciudat ca ai topice deschise chiar de tine in care spuneai altceva, ca vrei sa ajuti, ca stai oricum toata ziua pe calculator si programezi sau te joci...
Acum nu intelegi cum de fac unii ceva free fara un scop ascuns.

Ba vad ca zici ca pleci din Ro anul asta... hai sa vorbim dupa ce pleci vreun an sau doi sa vedem cum vezi voluntariatul dupa ce ai contact cu alta cultura.

View Posttakemeintoyourskin, on 05 august 2016 - 12:09, said:

Nu, intelegem ca exista o nepasare globala pentru viata, si la ei ca si la noi esti lasat sa mori daca nu ai asigurarea potrivita si trebuie sa-ti cumperi singur medicamentatia si in unele cazuri platesti chiar si operatiile, asta pentru ca totul este o afacere.
Dar ideea de baza se respecta, voluntariatul il faci pentru persoana care are o nevoie si nu-si poate singur procura/rezolva problema respectiva si este ceva normal.
Nu ai cum sa intelegi voluntariatul ca roman, in afara e ceva obisnuit, normal, ba chiar obligatoriu, pt ca exista o presiune sa faci si tu macar o data daca toti in jur fac.
Pana la urma, esti programator? Ca daca nu esti, poate iti scapa ceva... poate te bagi in discutii mai apropiate de domeniul tau.

#45
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca ai fi lucrat vreo data in vreun contract cu statul, ai intelege de ce guvernul asta nu "poate procura/rezolva singur problema respectiva" in timpul de vreo 5 luni care a mai ramas.

Edited by filipxxx, 05 August 2016 - 12:18.


#46
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postneagu_laurentiu, on 05 august 2016 - 11:45, said:

Imi scot palaria in fata lor. Da' aici ti se pare ca trateaza povestea cu aceeasi unitate de masura ?
Ce unitate de masura? Sint 3-4 proiecte amarate, si ti se cer 8 ore/sapt, ca programator, oricum lucrezi 8 ore de acasa intr=o sapt chiar daca vii de la job.

Daca lucrezi 14 ore ca RedDev, ok, nu ai timp, desi vad ca si el s-a razgandit si problema nu e timpul ci ca nu intelege de ce ar face cineva ceva free...

De aia nu avem romani care sa contribuie la proiectele open-source, pe langa capacitatile tehnice reduse, avem si o problema de atitudine.

View Postfilipxxx, on 05 august 2016 - 11:50, said:

Voi realizati ca kernelul Linux este de ani de zile intretinut pe baza de voluntariat! Sunt foarte multi care stiu meserie de pe bancile facultatii dar nu au ce pune la CV si sa treci voluntariat la un proiect interesant iti ofera o deschidere mare. Majoritatea care spun ca nu faci nimic pe voluntariat probabil nu au scris o linie de cod in viata lor. Ia googaliti un pic github.com astia care spuneti ca nu munceste nimeni degeaba.
Dar nu de romani. Noi sintem mai speciali intotdeauna.

#47
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Am trecut de la mult timp liber la muncă susținută și asta de un an. Chiar săptămâna asta a fost clientul din Vest în vizită în România și am lucrat 2 zile side-by-side și am făcut planul pentru următoarele 6-9 luni.

Și când pleca el la 16:00, continuam cu americanii pe care îi am clienți că atunci se face dimineață la ei.

Eu nu am zis ceva de rău despre voluntariat. Am spus că pentru 2000 de euro nu aș renunța la clienții mei și să mai și merg la București.

#48
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmaxtron_69, on 05 august 2016 - 12:18, said:

Ce unitate de masura?
Tu iei voluntariatul dintr-un context asezat si vrei sa-l transferi aici unde atmosfera inca are praf. Trebuie sa tii cont de realitatile existente, nu doar de teorie.

View Postmaxtron_69, on 05 august 2016 - 12:18, said:

Sint 3-4 proiecte amarate,
Tocmai. Avem nevoie de software serios in mai toate institutiile, ori faci ceva cum trebuie ori nu.

Pana una-alta, guvernul scartaie de pe acum: http://www.hotnews.r...t-tariceanu.htm
Iar daca vin astia la guvernare, nici pe aia 2000 nu-i mai dau.

Edited by neagu_laurentiu, 05 August 2016 - 12:40.


#49
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

View Postfilipxxx, on 05 august 2016 - 12:16, said:

Daca ai fi lucrat vreo data in vreun contract cu statul, ai intelege de ce guvernul asta nu "poate procura/rezolva singur problema respectiva" in timpul de vreo 5 luni care a mai ramas.

Pai uite ca am lucarat si stiu cam ce se intampla, de asta nu merita statul roman asa ceva, dupa ce torni cu nemiluita bani in firmele apropiatilor ar trebui sa fii tare nesimtit sa vii sa ceri de la altii voluntariat, dar in Romania vad ca prosti sunt, asa ca nimic nu ma mai mira.

Edited by takemeintoyourskin, 05 August 2016 - 12:30.


#50
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postmaxtron_69, on 05 august 2016 - 10:51, said:

Legat de lucrat peste program: cand faci pe toti prosti, indiscriminant, arati cel mult ca esti tu prost, nu te puteai astepta la alte reactii.
Era vorba de LUCRAT peste program, nu de uitat la filme.
Si era de fapt vorba de STAT peste program, nu neaparat platit. Uneori stai peste program sa inveti o noua tehnologie, alteori ca vrei sa lucrezi la un proiect mai mult sau mai putin privat.
E ca si cand as fi programator si as veni acasa si as face un proiect al meu, dar il fac la job. Sint mii de motive de stat peste program si nu toti este prosti...
Daca stai peste program esti un prost, indiferent de ce, evident din punctul meu de vedere. Tu n-ai decit sa te consideri foarte destept si sa ii denumeste chestia respectiva "pasiune", insa adevarul este ca cineva profita de tine si de pasiunea (prostia) ta. Daca trebuie sa inveti o noua tehnologie si n-o inveti pentru tine, ci pentru serviciu, atunci trebuie ca ei sa-ti aloce orele necesare in proiect pentru a invata tehnologia. Daca faci chestii private la serviciu, e mai grav, pentru ca de obicei e interzis in mod expres si tot ce faci devine automat proprietatea firmei. Ca tu inseli firma, care nu stie la ce lucrezi, e cu totul altceva, atunci nu esti prost, esti hotz :w00t:

View Postmaxtron_69, on 05 august 2016 - 11:20, said:

Vezi ca Mosotti a zis ca esti prost si incompetent daca stai peste programul de 8 ore.
RedDev nu e angajat din cite stiu, nu inventa ceva ce n-am zis. Daca lucrezi pentru tine poti lucra si 1000 de ani pe zi daca te tine, insa daca ai salariu fix si stai ca boul la lucru, esti PROST. Sau preferi "sclavete"?

Quote

For many developers, programming is a labor of love. 70% of respondents reported that they spend 2 or more hours per week programming either as a hobby or working on open source software. 20% of respondents spend more than 10 hours programming away from work. The average developer spends more than 7 hours per week coding on the side.
Ce legatura are asta cu statul la serviciu peste program? Si eu am lucrat acasa poate 20 de ore pe saptamina pentru chestii personale sau daca eram in blana, poate peste 40 de ore.

View Postmaxtron_69, on 05 august 2016 - 10:51, said:

Legat de subiect: faci iar speculatii cu ce va fi peste 6 luni. Hai in strada peste 6 luni sa cerem tot guvernu asta si gata.
Nu tre sa arda colectiv ca sa schimbam guvern.
Insa chiar nu stii daca proiectul va disparea peste 6 luni, si repet, nu e 6 luni, e cateva luni pana vor fi aia selectionati pt 6 luni.
Ma pis pe el colectiv. Nu speculez deloc, insa nu m-am nascut ieri alaltaieri si nu fac parte dintre prostii aia care inca mai cred ceva ce vine din directia politicului. Daca tu nu te-ai prins incaca guvernul asta e o solutie temporara de trei parale si fara nici un viitor si ca urmatorul guvern care va fi absolut politic o sa schimbe tot ce-au facut astia, la fel cum si celelealte guverne au schimbat tot ce s-a facut inainte, e treaba ta. Daca vrei io pot sa revin in 6 luni si sa-ti dau peste bot cu cit de mama omida sint. Nici nu trebuie 6 luni, ca alegerile sint mai repede.

Quote

Plus ca sint multi care se dau programatori pe aici si vorbesc si de $30/ora, dar spun ca nu ar face nimic voluntar...
Nu toti lucreza de placere, unii mai prefera sa scoata capul la aer sau au familii etc. De ce dracu tot insisti cu voluntariatul asta? Dar un numar FOARTE MIC de oameni fac voluntariat. Un numar la fel de mic doneaza. Asta e natura biologica a omului, la fel ca orice alt animal, intii pentru el si familia lui. Mai uita-te la Animal Planet sa vezi ce fac leii & shit...

#51
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011
Adevarul e ca statul nu prea merita. Eu am incercat ceva si inca mai incerc, dar deja mi s-a acrit - mai ales de interaciunea cu partea umana.

#52
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
http://republica.ro/...a-scoata-statul

#53
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
6 mil. euro pe an doar ca sa se plimbe unii cu avionul si parasuta pe cerul patriei (cica in interes sportiv): http://www.aeroclubu.../Buget_2016.pdf
Si gasim multe astfel de cheltuieli bugetare, degeaba. Pai vreti sa iau in serios ideile lor (chiar daca bune dar transpuse in context prost) ?

Edited by neagu_laurentiu, 05 August 2016 - 13:12.


#54
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View Postneagu_laurentiu, on 05 august 2016 - 13:08, said:

6 mil. euro pe an doar ca sa se plimbe unii cu avionul si parasuta pe cerul patriei (cica in interes sportiv): http://www.aeroclubu.../Buget_2016.pdf
Si gasim multe astfel de cheltuieli bugetare, degeaba. Pai vreti sa iau in serios ideile lor (chiar daca bune dar transpuse in context prost) ?

Citat de acolo:

Quote

Un amic stabilit de mai bine de 10 ani în nordul Europei îmi povestea, contrariat, experiența pe care a avut-o la primăria orașului,

cum sa poti avea asa ceva, cand nu exista o culturalizare IT minima pt jumatate din cetateni?
https://en.wikipedia..._Internet_users

Bai frate, jumatate din populatie nu fooseste Internetul. Nu mai zic aici de cunostinte minime privind gestiunea parolelor. Cred ca s-ar califica 10% din populatie.

In fapt stiu si admini care pun parole de tipul 'abc123'

Asta nu inseamna ca nu trebuie sa le dea pe mana niste conturi. Se obisnuiesc ei. Nu-ti convine, vrei sa platesc pt dumneata functionar in primaria din Fundu Vaii? No, sa fii sanatos.

Edited by aaaa4567, 05 August 2016 - 13:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate