Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Țeapă sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

 DjMx, on 03 august 2016 - 12:41, said:

Stai putin. Salariul minim in UK e 6.7£ pe ora sau 7.2£ daca ai peste 25 de ani, 6 zile x 9 ore x 6.7£ = 371£ nu 180 cum zic aia.


Baietii astia practic te platesc mai putin de jumatate din cat ar fi minim legal.
Stiu, pai trebuie sa "mănance si gura lor ceva" doar sunt români :))
De aceea "nu se percepe nici un fel de comisioane"



 Nero-d, on 03 august 2016 - 12:43, said:


initiator... chiar daca ce am scris e perfect adevarat... sfatul meu e sa nu te bagi!
sa n-aiba prietenul ta ce-ti reprosa mai tarziu!... lasa-l sa decida singur!

Eu am încercat sa-l previn, ii voi arata si topicul asta, mai departe decizia ii apartine.



#20
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 Nero-d, on 03 august 2016 - 12:43, said:

ba da! e obligatoriu!
daca n-ai bani si pentru bacsis care e in cota procentuala fixa, nu ai ce cauta in carciuma!
Aberezi! Bacsisul nu este obligatoriu. Sunt doar unele restaurante mai de lux care percep un comision de SERVICIU... asa ii zic ei.

#21
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ba tu aberezi! e obligatoriu si o stie orice consumator!
altfel ti-ar percepe taxa de intrare!
aaa... dar stai... acest lucru chiar se intampla...

Edited by Nero-d, 03 August 2016 - 12:49.


#22
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Nu-ti percep comisioane dar jumatate din salariul tau se evapora naiba stie unde.


Si nu conteaza daca esti angajat direct de cineva sau lucrezi prin agentie, angajatorul (oricare ar fi el) are obligatia de a te plati cu minim 6.7£ pe ora.

#23
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,175
  • Înscris: 28.06.2005

 avenirv, on 03 august 2016 - 12:35, said:


NU, in UK bacsis-ul NU este obligatoriu.
În crâșmele în care am intrat eu în UK (Anglia) bacșișul era trecut direct în nota de plată.
X consumație + 10% tips  = total de plată

#24
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

 DjMx, on 03 august 2016 - 12:48, said:

Nu-ti percep comisioane dar jumatate din salariul tau se evapora naiba stie unde.


Si nu conteaza daca esti angajat direct de cineva sau lucrezi prin agentie, angajatorul (oricare ar fi el) are obligatia de a te plati cu minim 6.7ÂŁ pe ora.
Am vazut si eu asta insa, eu m-am angajat prin agentie, luam 6.70 pe ora, imi ramanea 1100 dupa o luna din care scadeam: mâncarea, chiria,transportul,telefonu (ocazional ceva haine sau încaltaminte, insa nu mereu) ramaneam cu fabuloasa suma de 400-500ÂŁ.

Asa daca oferta asta nu ar fi tepa hai sa mai cheltuie omu 210ÂŁ ar pune lejer 500 deoparte...si ca necalificat nu stiu ce pretentii ai la inceput.

PS: Sunt destui care te angajeaza la negru cu 3-4 ÂŁ ora..

Edited by Dementozaur25, 03 August 2016 - 12:55.


#25
dorin18111980

dorin18111980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 31.07.2016
Toata lumea fuge de Anglia ca dracu de tamaie numai prietenul asta al tau vrea sa munceasca acolo. Ce sa faca acolo? Aia e o tara plina de emigranti, cu criminalitate si coruptie in floare, cu un picior iesita din UE si care mai lipseste un pic si se pomenesc si cu vreo cateva bombe. Daca prietenul asta al tau le are cu tigarile, bautura, alcoolu, drogurile si curvele poate sa se duca acolo. Daca Nu sa stea pe curu lui acasa ca ajunge sluga pe la vreun  prost

#26
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

 dorin18111980, on 03 august 2016 - 12:55, said:

Toata lumea fuge de Anglia ca dracu de tamaie numai prietenul asta al tau vrea sa munceasca acolo. Ce sa faca acolo? Aia e o tara plina de emigranti, cu criminalitate si coruptie in floare, cu un picior iesita din UE si care mai lipseste un pic si se pomenesc si cu vreo cateva bombe. Daca prietenul asta al tau le are cu tigarile, bautura, alcoolu, drogurile si curvele poate sa se duca acolo. Daca Nu sa stea pe curu lui acasa ca ajunge sluga pe la vreun  prost
Pai ii trebuie si lui masina, casa..
Aici are salariu de 1130 lei net..insuficent sa faci ceva cu ei in afara de trait.

Eu o sa plec inapoi dupa ce termin cursu de calificare. Tot mai profitabil decat sa lucrezi in Ro.

In 1 an cat am stat acolo nu am avut absolut nici o problema.
In afara de vremea super proasta oamenii au fost foarte de treaba chiar dupa ce au auzit ca sunt roman.

#27
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
La ei, 1 Lira e egala cam cu 1 leu la noi. Daca ai macar 1500 Lire, atunci te mai descurci cat de cat.
Si decat sa mergi acolo si sa lucrezi non-stop, duminica stai si dormi toata ziua, mai bine stai acasa si lucrezi ceva cu 8 ore si ai si ceva timp liber.
Acolo, pe banii astia, nici nu castigi mult, iti si pierzi din libertate.

#28
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai daca ai experienta de UK... tu esti cel mai in masura sa judeci situatia...
stii ce-i aia o chirie, stii ce-i aia o masina de la licitatie, stii mersul cu agentiile... poti sa faci comparatiile!
ce-am putea sa-ti mai spunem noi?

singura problema ramane seriozitatea firmei respective... la rezolvarea careia nu putem sa te ajutam

iti recunosc aia cursul de calificare?

Edited by Nero-d, 03 August 2016 - 13:18.


#29
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 Nero-d, on 03 august 2016 - 12:43, said:

ba da! e obligatoriu!
daca n-ai bani si pentru bacsis care e in cota procentuala fixa, nu ai ce cauta in carciuma!
Cum vine asta? :huh:
Tu platesti produsul cumparat (adica pretul mancarii). Pe ce motiv te obliga sa le mai platesti si "comisioane" ?

#30
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

 Nero-d, on 03 august 2016 - 13:17, said:

pai daca ai experienta de UK... tu esti cel mai in masura sa judeci situatia...
stii ce-i aia o chirie, stii ce-i aia o masina de la licitatie, stii mersul cu agentiile... poti sa faci comparatiile!
ce-am putea sa-ti mai spunem noi?

singura problema ramane seriozitatea firmei respective... la rezolvarea careia nu putem sa te ajutam

iti recunosc aia cursul de calificare?
Din moment ce înca nu au iesit din UE, da.
O sa ma duc pe motostivuitor.Ma angajau si fara curs de calificare daca aveam experienta.
Sunt si unele agentii care fac figuri si nu le recunosc, insa daca se intampla sa aibe nevoie urgenta nu mai zic nimic.

Din ce am gasit pe net se pare ca poti verifica firma la protectia muncii ceva de genu..

Edited by Dementozaur25, 03 August 2016 - 13:41.


#31
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Cum vine asta?
Tu platesti produsul cumparat (adica pretul mancarii). Pe ce motiv te obliga sa le mai platesti si "comisioane" ?
bă da ma lasi? du-te si mananca si bea in carrefour atunci!
nu astepta sa fii servit!sau sa stea cineva dupa curul tau, sa-ti zambeasca, sa nu-ti scuipe in ciorba/cafea, sa te faca sa te simti bine, etc sa stranga dupa tine, sa-ti puna muzica...
asta e regula si gata! in domeniul serviciilor, fie ca e frizerie, fie taximetrie, fie cărciumarie, bacsisul e obligatoriu!
nu-ti convine? baga fast food!

#32
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu e teapa, e sclavagism.
Anuntul putea chiar sa sune asa: "Caut sclavi".

#33
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 23.10.2015
Sunt anumite restaurante unde bacșișul apare pe nota de plată. Doar câteva.

Si chiar daca apare scris, nu inseamna ca este obligatoriu. Poti cere refacerea notei.

#34
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Nero-d, on 03 august 2016 - 12:43, said:

ba da! e obligatoriu!
daca n-ai bani si pentru bacsis care e in cota procentuala fixa, nu ai ce cauta in carciuma!

Obliga-ma. Posted Image

#35
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 Nero-d, on 03 august 2016 - 13:46, said:

bă da ma lasi? du-te si mananca si bea in carrefour atunci!
nu astepta sa fii servit!sau sa stea cineva dupa curul tau, sa-ti zambeasca, sa nu-ti scuipe in ciorba/cafea, sa te faca sa te simti bine, etc sa stranga dupa tine, sa-ti puna muzica...
asta e regula si gata! in domeniul serviciilor, fie ca e frizerie, fie taximetrie, fie cărciumarie, bacsisul e obligatoriu!
nu-ti convine? baga fast food!
Tu oricum platesti si niste salarii in pretul produselor.
Daca te duci in showroom sa cumperi o masina noua, e trecut pe factura inclusiv bacsisul? Nu, din pretul masinii o suma ramane in showroom, si din suma respectiva se plateste salariul dealerului/dealerilor.
De unde prostia asta cu bacsis-ul obligatoriu?
Si eu las de cele mai multe ori, dar cand devine obligatoriu e nesimtire. Las pentru ca vreau, nu pentru ca sunt obligat.

Edited by AndyM, 03 August 2016 - 13:53.


#36
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 sfantu.dracu, on 03 august 2016 - 12:52, said:

În crâșmele în care am intrat eu în UK (Anglia) bacșișul era trecut direct în nota de plată.
X consumație + 10% tips  = total de plată

nu ii spune tip ci ceva cu service charge.
daca e pe nota o dai, teoretic inseamna ca ei au pus pe nota numai valoarea materiala si munca chelnerului este acel service charge.
dar acolo unde NU apare pe nota de plata toti colegii mi-au spus ca nu este obligatoriu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate