Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Retragere numrerar card de la o banca straina

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009

View Postpeterbald, on 27 iulie 2016 - 09:05, said:


Nu au agentii in Romania. Este vorba de İş Bankası. Salariul il primesc in lire turcesti.

ai si internet banking pe contul de salariu ? poate e mai rentabil dpdv al costurilor sa-ti deschizi un cont in lei + internet banking la o banca din romania (la care sa atasezi si un card) si sa-ti faci singur transfer bancar+schimb valutar, din contul de lire in contul de lei.
garanti bank stiu ca are actionariat din turcia, poate reusesti sa rezolvi intr-un fel sau altul cu aceasta banca.

#20
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View PostLesbianu, on 27 iulie 2016 - 09:16, said:

Ce card ai? Cum se numeste...
Uite ca se gasesc informatii la ei pe site:
Link: http://www.isbank.co...s-and-fees.aspx
L.E. - Uite ce inseamna si BSMV-ul ala: http://www.proz.com/...33783-bsmv.html

Este vorba de un card de debit Maestro (BanKamatic, mai exact).
In versiunea in limba turca a site-ului sunt descrise detaliat comisioanele pentru carduri. E o lista destul de mare, insa nu inteleg nimic pentru ca totul e in limba turca.


View Postadisz, on 27 iulie 2016 - 09:17, said:

Fara suparare,dar chiar are asa mare importanta comisionul?
La absurd vorbind,daca ar fi 10% n-ai mai retrage bani,sau cum?
Tu ai plecat din Turcia de frica,iar frica are costurile ei.
Daca te sperii de comisioanele bancare,dai o fuga pana in prima localitate din Turcia,dupa granita cu Bulgaria, si-ti ridic banii.

E asa o crima sa stiu ce comision va trebui sa platesc? Pe tine nu te-ar interesa? Vroiam sa stiu, asa, macar aproximativ cat poate sa fie? 3%, 5%, 10%? Mai mult de atat?

Intr-o alta oridine de idei, nu am plecat din Turcia "de frica". Nu mi-a placut in mod special ce faceam acolo. M-am intors in Romania cu vreo 2 saptamani inainte de tentativa de lovitura de stat. Nu eram sigur daca ma voi intoarce sau nu. Apoi a avut loc tentativa de lovitura de stat, iar intre timp s-a ivit si o oportunitate mai buna sa lucrez intr-o alta tara. Deci cam astea sunt motivele, nu frica.

View Postcorinadaniela, on 27 iulie 2016 - 09:28, said:

ai si internet banking pe contul de salariu ? poate e mai rentabil dpdv al costurilor sa-ti deschizi un cont in lei + internet banking la o banca din romania (la care sa atasezi si un card) si sa-ti faci singur transfer bancar+schimb valutar, din contul de lire in contul de lei.
garanti bank stiu ca are actionariat din turcia, poate reusesti sa rezolvi intr-un fel sau altul cu aceasta banca.

Nu am internet banking din pacate. Am vrut sa imi activez serviciul acesta, dar cum nimeni nu vorbeste engleza la bancile lor, iar eu nu vorbesc turca, mi s-a parut o bataie de cap si ma gandeam ca oricum nu voi avea nevoie.

#21
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
La Garanti (banca de-a lor, deh) ai 1% minim 10 ron.


http://www.garantiba...comisioane.html

Edited by lelali, 27 July 2016 - 09:46.


#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009

View Postpeterbald, on 27 iulie 2016 - 09:36, said:

Este vorba de un card de debit Maestro (BanKamatic, mai exact).
In versiunea in limba turca a site-ului sunt descrise detaliat comisioanele pentru carduri. E o lista destul de mare, insa nu inteleg nimic pentru ca totul e in limba turca.




E asa o crima sa stiu ce comision va trebui sa platesc? Pe tine nu te-ar interesa? Vroiam sa stiu, asa, macar aproximativ cat poate sa fie? 3%, 5%, 10%? Mai mult de atat?

Intr-o alta oridine de idei, nu am plecat din Turcia "de frica". Nu mi-a placut in mod special ce faceam acolo. M-am intors in Romania cu vreo 2 saptamani inainte de tentativa de lovitura de stat. Nu eram sigur daca ma voi intoarce sau nu. Apoi a avut loc tentativa de lovitura de stat, iar intre timp s-a ivit si o oportunitate mai buna sa lucrez intr-o alta tara. Deci cam astea sunt motivele, nu frica.



Nu am internet banking din pacate. Am vrut sa imi activez serviciul acesta, dar cum nimeni nu vorbeste engleza la bancile lor, iar eu nu vorbesc turca, mi s-a parut o bataie de cap si ma gandeam ca oricum nu voi avea nevoie.

din cate am vazut eu pe pagina oficiala a bancii tale din turcia, exista agentii/sucursale unde au personal vorbitor de limba engleza, dedicat interactiunilor cu expatii. sau puteai sa mergi la orice agentie de-a lor, insotit de unul dintre colegii tai de munca, localnic sau expat vorbitor de limba turca.
http://www.isbank.co...g-branches.aspx

daca vei lucra in alta tara, cauta sa vezi daca acolo exista o banca "partenera" (corespondenta)
aici ai lista
http://www.isbank.co...al-banking.aspx

Edited by corinadaniela, 27 July 2016 - 10:01.


#23
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View Postcorinadaniela, on 27 iulie 2016 - 09:50, said:


din cate am vazut eu pe pagina oficiala a bancii tale din turcia, exista agentii/sucursale unde au personal vorbitor de limba engleza, dedicat interactiunilor cu expatii.
http://www.isbank.co...g-branches.aspx

Cred ca am fost la cel putin 4 sucursale de a lor si nu am gasit niciodata pe nimeni care sa vorbeasca engleza. Mai mult, cand incerci sa suni la serviciul clienti, nu au aproape niciodata un operator disponibil care sa vorbeasca engleza. Iar daca ai norocul sa nimeresti unul disponibil, engleza lor lasa mult de dorit, si a trebuit sa explic de o groaza de ori care era problema pana au priceput cat de cat.

#24
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

View PostNero-d, on 27 iulie 2016 - 09:13, said:

banuiesc ca ai inteles ca e vorba de un card de debit, nu?
maestro sau visa electron!
...

Off-topic: exista si carduri de debit Mastercard (NU Maestro) si Visa (NU Electron), eu de exemplu am un Mastercard eliberat de Raiffeisen.
Exemplu: http://www.bankingne...feisen-bank.jpg

Edited by LuvRaluK, 27 July 2016 - 10:16.


#25
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010

View PostLuvRaluK, on 27 iulie 2016 - 10:16, said:

Off-topic: exista si carduri de debit Mastercard (NU Maestro) si Visa (NU Electron), eu de exemplu am un Mastercard eliberat de Raiffeisen.
Exemplu: http://www.bankingne...feisen-bank.jpg

Mai nou exista si mastercard gold debit disponibil la BCR :)

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,504
  • Înscris: 19.04.2009
Cred ca e mai ok sa iti trimiti banii singur intr-un cont din RO.


5000 TRY e mult sa scoti, pe langa faptul ca va trebui sa scoti de 2 ori (deci 2x comision) e si bataie de cap cu suma exacta.

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View Postpeterbald, on 27 iulie 2016 - 09:18, said:

Cam mult. Eu as avea de retras cam 5000 lire turcesti (in euro asta e aprox. 1500).

Asta au zis si cei de la BCR unde am cardul, dar au zis ca e comisionul bancii respective, nu au ce sa le faca.
Norocul meu e ca s-a intamplat doar in 2 cazuri izolate. in 99% din cazuri a fost ok.

Ma gandesc ca poti face o incercare - daca ai acces la cont sa poti vedea ulterior cat s-au tras, si sa incerci la un ATM al unei banci turcesti de-aici.
Scoti o suma rotunda, mica, gen 100 lei si vezi ce se intampla.

Edited by eiffel, 27 July 2016 - 11:03.


#28
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010

View Postlex404, on 27 iulie 2016 - 10:35, said:

Cred ca e mai ok sa iti trimiti banii singur intr-un cont din RO.


5000 TRY e mult sa scoti, pe langa faptul ca va trebui sa scoti de 2 ori (deci 2x comision) e si bataie de cap cu suma exacta.


comisionul e de format 3% dar nu mai putin de 8 USD
In cazul lui, daca suma este destul de mare, teoretic poate face chiar si 5 retrageri, fiecare de cate 300 euro si tot acolo ajunge.

Poti incerca ala treaba, nu stiu insa sigur daca merge.
tranferi banii prin paypal catre tine sau alta persoana si de acolo ii treci pe cont de Ro

Edited by boringboy, 27 July 2016 - 11:08.


#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,504
  • Înscris: 19.04.2009
Nu ajunge tot acolo ca in Romania te taxeaza si ATM-urile :)

Din cate descoperisem eu, RZBR-urile si BRD-urile is cele mai nesimtite.

Cu BT-ul mi-a fost okay.

#30
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015

View Postpeterbald, on 27 iulie 2016 - 08:42, said:

Avand in vedere situatia din Turcia, m-am intors in Romania. La inceputul lui august imi va intra pe card salariu din Turcia pentru luna iulie.



View Postpeterbald, on 27 iulie 2016 - 09:36, said:

Intr-o alta oridine de idei, nu am plecat din Turcia "de frica". Nu mi-a placut in mod special ce faceam acolo. M-am intors in Romania cu vreo 2 saptamani inainte de tentativa de lovitura de stat. Nu eram sigur daca ma voi intoarce sau nu. Apoi a avut loc tentativa de lovitura de stat, iar intre timp s-a ivit si o oportunitate mai buna sa lucrez intr-o alta tara. Deci cam astea sunt motivele, nu frica.



Mananci gogosi..mai pe romaneste minti de ingheata apele

Pai tentativa de lovitura de stat din turcia s-a petrecut pe 15 iulie. Tu zici ca ai plecat cu doua sapt inainte de aceasta tentativa. Asta inseamna ca pe 1-2 iulie. Cum naiba zici ca trebuie sa iti iei in luna august salariu pe iulie?!? Pt ca tu nici nu ai lucrat in iulie. E ceva putred la mijloc, te incurci in declaratii.

Sigur tu vrei sa faci ceva magarii gen carduri furate etc...zic si eu.

Edited by alexandrualexe, 27 July 2016 - 11:26.


#31
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Pentru ca lucrez ca si profesor de limba engleza. Si e vacanta. Poftim. Multumit? Fereasca bunul Dumnezeu ce imaginatie bolnava mai au unii.

Edited by peterbald, 27 July 2016 - 11:37.


#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Sa stii ca exista joburi in care poti sa lucrezi si fara sa fii fizic in/la birou. Sper ca initiatorul ti-a dat raport pentru jignirile pe care i le-ai adus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate