Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Job uk

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Inspiron

Inspiron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 23.09.2008
2 luni jumate, vara pe litoral in Romania ai cazare mancare si faci si mai multi bani din salariu + spaga daca stii putina ospatarie.

#20
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
in depozit se plateste 7-8 lire/ora (daca nu ma insel, 7,5 lire/ora e salariul minim). Program normal (8h/zi) inseamna 1000-1200 lire. Daca tragi tare si faci ore suplimentare / munca de noapte, poti ajunge la 1500 lire. Dar, cum s-a discutat mai sus, nu e o suma prea mare daca te-apuci sa scazi chiria, transportul, mancarea, internetul etc.

#21
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Postblade0blade, on 15 iulie 2016 - 06:48, said:

Depozitele te asteapta

In depozite salariile abia sar de 1000!!!

#22
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,533
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMur, on 15 iulie 2016 - 10:43, said:

Nu știu sa fac nimic, nu știu mai deloc limba, dar vreau sa ma duc în UK, ca acolo câinii umbla cu covrigi în coada. Sunteți incredibili unii...

P.S: sunt acum la o firma unde e plin de bulgari, care la fel, știu 3 cuvinte în engleză, câștigă 800 de lire net/luna. Succes în găsirea unui post plătit cu 1600-1700 de lire, având în vedere ca n-ai nimic de oferit.

Cred ca am spus, am o cumnata care pune dopuri la sticlele de sampon pentru 75 de lire pe zi. Limba o stie destul de vag, s-a dus la prima agentie care a intilnit-o si dupa doua zile a avut de lucru!
Ce sa-i fac, daca n-a ascultat de sfaturile celor care i-au spus sa nu pece ca nu gaseste servici!

#23
manusu

manusu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.01.2007
good luck!!!!

Posted Image

Edited by manusu, 15 July 2016 - 23:31.


#24
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Du-te ba de aici cu 75 de lire ale tale pe zi la bagat dopuri!!!

#25
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postbietu, on 16 iulie 2016 - 12:30, said:

Du-te ba de aici cu 75 de lire ale tale pe zi la bagat dopuri!!!
mie nu mi se pare greu de crezut. Inseamna 1500 lire/luna probabil inainte de taxe, asa ca ramane tot cu 1000-1200. E tot ca la munca in depozite, aproape salariul minim (nu ne-a spus cate ore lucreaza pentru aia 75 lire).

#26
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,533
  • Înscris: 02.09.2006
10 ore pe zi lucreaza.

Vad ca mi-a fost sters postul in care ii spuneam persoanei cui sa se adeseze cu "ba"! Al lul de ce nu este sters??

View Postbietu, on 16 iulie 2016 - 12:30, said:

Du-te ba de aici cu 75 de lire ale tale pe zi la bagat dopuri!!!


#27
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
deci 7,5 lire/ora. Adica minimum. Nu e greu de crezut.

#28
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

View PostInspiron, on 15 iulie 2016 - 15:19, said:

2 luni jumate, vara pe litoral in Romania ai cazare mancare si faci si mai multi bani din salariu + spaga daca stii putina ospatarie.

E discutabil. In Mangalia, bun prieten de-al meu, cu scoala de ospatari, a scos vreo 3000 de euro in 3 luni si jumatate, dar s-a intors cu 10kg mai slab de acolo.

#29
IoanFlorin

IoanFlorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.02.2013
Salutare tuturor. Cuvinte de lauda pt topic.
Am cateva intrebari referitoare la decizia de emigrare;
Suntem o familie cu un copil de 8 luni;
- eu am 40 si sotia 38 ani;
- suntem licentiati cu experiente de munca in domenii de cca 14-15 ani. (eu in inginerie  de petrol-gaze si sotia in economie);
- cunostine de lb. Eng. bune (IELTS 6,5 -  cu certificate luate).
- financiar ne putem sustine cca 5-6 luni;
- nu cunoastem pe nimeni acolo deci este  greu sa gasim chirie, sa incepem procesul de legalizare a sederii etc;
Exista sanse sa gasim job-uri in domenii cu diplomele din tara? Sau trebuie facute scoli (masterate, bachelor etc) aolo?
Sunt convins ca trebuie sa lucram la inceput pe necalificate, dar doresc sa stiu (eventual cazuri ale altor romani)  daca sunt sanse de a gasi ulterior de lucru in domeniu.; (dupa cca 5-6 luni)
Referitor la job-uri necalificate (care-assistant, depozite, restaurante, hoteluri etc) este bine sa gasesti din tara sau exista sanse sa gasesti  acolo?
Astept sfaturi, pareri.
Multumesc!

#30
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Pai ideal ar fi sa pleci la sigur, adica sa iti gasesti din tara un job. Sunt o gramada pe specializarile voastre, intra si aplica, pe indeed, reed, monster. La 20-30 de aplicari pe zi o sa fii sunat cam o data de doua ori pe saptamana. O alta varianta este sa mergi acolo fiindca altfel poti cauta dar mai ales participa la interviuri. Treaba este ca in conditiile date va fi destul de complicat cu doar unul dintre voi care sa munceasca. Dupa mine trebuie un minim 3500£ in mana pe luna, si asta pentru inceput caci atunci cand va creste copilul va trebui dublata suma. Presupun ca ai facut calculele, si in ro se plateste ok pe domeniile respective, acum depinde de sacrificiile pe care vrei sa le faci!
Bafta!

#31
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
wow, cu pregatirea pe care o ai, esti gata sa lucrezi in depozite?! asta pentru ce, doar ca sa fii in Anglia? ori ai probleme mari cu self-esteem-ul, ori o duceti rau de tot aici, in tara.

renunta la ideea asta. Daca sotia nu va lucra o perioada si tu vei aduce singurii bani din casa, din depozit scoti 1200-1500 lire, munca grea. Mai pune ceva alocatie pentru copil si poate ajutor social, dar in final veti trai la fel de "bine" ca in RO.

Eu zic sa tintesti din prima postul pentru care esti calificat. In functie de cum stii sa te vinzi, poti obtine chiar si ajutor in relocare. Aplica de-aici din RO, spune-le in scrisoare de intentie ca deocamdata esti in RO dar ai de gand sa te relochezi peste o luna, sa zicem (important e sa le dai un termen fix, sa stie ca esti hotarat) - in cazul in care te cheama careva la interviu, nu trebuie sa fii neaparat acolo, te sui in avion si ajungi in cateva ore (nici ei nu-ti pun interviul de pe-o zi pe alta).

Daca dupa cateva luni de aplicat nu ai niciun feed-back, e timpul sa schimbi strategia. Va mutati in UK si aplici de-acolo, Sa vezi ce minuni face un numar de telefon de UK. Nu-ti poate garanta nimeni ca in cele 5-6 luni pentru care aveti bani iti vei gasi ceva, practic mergi la risc si inteleg ca e greu pentru tine, avand si copilul, dar alta varianta nu vad. Asta daca vreti neaparat sa faceti treaba asta...

PS. daca ajungi totusi sa faci ceva necalificat, incearca sofer pe Uber. Nu e chiar munca grea din depozite si am inteles ca se castiga tot pe-acolo

Edited by Michidoo, 11 September 2016 - 20:09.


#32
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
am uitat ceva: uita-te cu atentie in job description, vezi ce cursuri ti se cer. Nu e nevoie sa faci acolo cursuri la facultate, dar in primul rand, va trebui sa faci echivalarea NVQ pentru studiile pe care le ai deja (poti s-o faci si de la distanta, din RO, trebuie doar sa trimiti documentele pe mail) si vezi ce ar mai putea sa-ti ceara (daca vei lucra pe santier, centrala, platforma etc, poate vei avea nevoie de cursuri usoare gen First Aid, Fire Marshall etc - le faci in UK, dureaza o zi, doua, unele se fac online, dar vezi exact ce-ti trebuie in job description).

Iti dau ca exemplu uun job gasit la intamplare, de Technical Gas Engineer. Uite ce-ti trebuie:

Quote

We are looking for extensive experience in domestic service and repair to central heating systems and other appliances. It would be ideal but is not essential you hold the following: S/NVQ in Domestic Gas Installation and Maintenance Level 3 or 6013, 6034, 6016, 6006 or City and Guilds 662 or 5980 Pts 1 & 2.

You will need to hold current ACS accreditation in CCN1, CEN1, WAT1, (CENWAT), CPA1, CKR1, HTR1 and ideally DAH1 along with a full UK driving licence with 6 points or less.

Studiaza site-ul City&Guilds - ei organizeaza toate cursurile de care ai putea avea nevoie.

Fa-ti temele cum trebuie si o sa fie OK :)

Edited by Michidoo, 11 September 2016 - 20:53.


#33
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostMichidoo, on 16 iulie 2016 - 22:00, said:

deci 7,5 lire/ora. Adica minimum. Nu e greu de crezut.
7.2 e minim din cate stiu eu, s-a marit?

View PostMichidoo, on 11 septembrie 2016 - 20:06, said:

wow, cu pregatirea pe care o ai, esti gata sa lucrezi in depozite?! asta pentru ce, doar ca sa fii in Anglia? ori ai probleme mari cu self-esteem-ul, ori o duceti rau de tot aici, in tara.

renunta la ideea asta. Daca sotia nu va lucra o perioada si tu vei aduce singurii bani din casa, din depozit scoti 1200-1500 lire, munca grea. Mai pune ceva alocatie pentru copil si poate ajutor social, dar in final veti trai la fel de "bine" ca in RO.

Eu zic sa tintesti din prima postul pentru care esti calificat. In functie de cum stii sa te vinzi, poti obtine chiar si ajutor in relocare. Aplica de-aici din RO, spune-le in scrisoare de intentie ca deocamdata esti in RO dar ai de gand sa te relochezi peste o luna, sa zicem (important e sa le dai un termen fix, sa stie ca esti hotarat) - in cazul in care te cheama careva la interviu, nu trebuie sa fii neaparat acolo, te sui in avion si ajungi in cateva ore (nici ei nu-ti pun interviul de pe-o zi pe alta).

Daca dupa cateva luni de aplicat nu ai niciun feed-back, e timpul sa schimbi strategia. Va mutati in UK si aplici de-acolo, Sa vezi ce minuni face un numar de telefon de UK. Nu-ti poate garanta nimeni ca in cele 5-6 luni pentru care aveti bani iti vei gasi ceva, practic mergi la risc si inteleg ca e greu pentru tine, avand si copilul, dar alta varianta nu vad. Asta daca vreti neaparat sa faceti treaba asta...

PS. daca ajungi totusi sa faci ceva necalificat, incearca sofer pe Uber. Nu e chiar munca grea din depozite si am inteles ca se castiga tot pe-acolo
E f discutabil treaba cu self esteem, e greu de conceput poate la prima vedere, dar faptul ca acolo aerul e curat si nu stai in praf de rahat de caine si de gropi de gunoi ca in ro, ca in spitale nu stau mustele pe tine, e sapun la baie, ca drumurile sint excelente, ca guvernul se lupta pt tine si nu impotriva ta, ca nu stai la nici o coada in viata ta ever, in timp ce la noi stai la coada pt orice, permis, pasaport, acte masina, scoala, politie, plaa impozite, ba chiar si la spalatorie auto stai la coada in timp ce acolo nu ti se murdareste masina in 12 luni, toate astea nu se modifica cu nimic, oricati bani ai in ro, tot in mizerie stai.

Si apoi mai e si aspectul legat de copii, poate pt tine e greu, dar copii vor creste acolo in verdeata, nu jucandu-se printre caca de caine si cu rotavirus, de scoli si universitati nu are sens sa mai discutam...

Sansele de schimbare in bine tot acolo sint, nu in Ro... tre sa acceptam si asta, in timp ce ei merg inainte, noi batem pasul pe loc si inapoi uneori

#34
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
@maxtron_69, multumesc pentru precizari, dar cred ca discursul meu a fost destul de clar. E ok sa se duca, dar preferabil sa lucreze pe calificarea lui si deci sa-si concentreze eforturile si finantele in acest sens, nu sa mearga la munca de jos, crezand ca posturile calificate sunt doar pentru englezoi. Mai ales ca nu e la inceputul carierei, poate sa ofere ceva experienta relevanta, are si un copil la care trebuie sa se gandeasca, asa ca ar fi bine sa plece de la un salariu de 2000+, nu 1200-1500, cat scoate in depozit la rupt spatele. Trebuie sa fie sanatos, ca sa-si creasca copilul, mai ales ca nu mai e chiar tanar, la varsta lui nu mai e cazul sa faca risipa de energie pe principiul "las' ca merge si-asa, pana voi gasi ceva mai bun".

#35
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postmaxtron_69, on 12 septembrie 2016 - 13:03, said:


7.2 e minim din cate stiu eu, s-a marit?


E f discutabil treaba cu self esteem, e greu de conceput poate la prima vedere, dar faptul ca acolo aerul e curat si nu stai in praf de rahat de caine si de gropi de gunoi ca in ro, ca in spitale nu stau mustele pe tine, e sapun la baie, ca drumurile sint excelente, ca guvernul se lupta pt tine si nu impotriva ta, ca nu stai la nici o coada in viata ta ever, in timp ce la noi stai la coada pt orice, permis, pasaport, acte masina, scoala, politie, plaa impozite, ba chiar si la spalatorie auto stai la coada in timp ce acolo nu ti se murdareste masina in 12 luni, toate astea nu se modifica cu nimic, oricati bani ai in ro, tot in mizerie stai.

Si apoi mai e si aspectul legat de copii, poate pt tine e greu, dar copii vor creste acolo in verdeata, nu jucandu-se printre caca de caine si cu rotavirus, de scoli si universitati nu are sens sa mai discutam...

Sansele de schimbare in bine tot acolo sint, nu in Ro... tre sa acceptam si asta, in timp ce ei merg inainte, noi batem pasul pe loc si inapoi uneori

Sunt convins ca stii ce spun toate capetele in vest: generatia actuala tanara este prima care va trai mai greu/prost decat parintii lor. Dar tu spui ca nu-i adevarat. Deci cei din vest sunt prosti?

#36
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008

View Postmaxtron_69, on 12 septembrie 2016 - 13:03, said:

7.2 e minim din cate stiu eu, s-a marit?


E f discutabil treaba cu self esteem, e greu de conceput poate la prima vedere, dar faptul ca acolo aerul e curat si nu stai in praf de rahat de caine si de gropi de gunoi ca in ro, ca in spitale nu stau mustele pe tine, e sapun la baie, ca drumurile sint excelente, ca guvernul se lupta pt tine si nu impotriva ta, ca nu stai la nici o coada in viata ta ever, in timp ce la noi stai la coada pt orice, permis, pasaport, acte masina, scoala, politie, plaa impozite, ba chiar si la spalatorie auto stai la coada in timp ce acolo nu ti se murdareste masina in 12 luni, toate astea nu se modifica cu nimic, oricati bani ai in ro, tot in mizerie stai.

Si apoi mai e si aspectul legat de copii, poate pt tine e greu, dar copii vor creste acolo in verdeata, nu jucandu-se printre caca de caine si cu rotavirus, de scoli si universitati nu are sens sa mai discutam...

Sansele de schimbare in bine tot acolo sint, nu in Ro... tre sa acceptam si asta, in timp ce ei merg inainte, noi batem pasul pe loc si inapoi uneori

Cat timp ai locuit in Anglia ca sa ajungi la aceste concluzii? Posted Image

Edited by bb_girl, 13 September 2016 - 15:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate