Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 

Windows Phone is dead?!

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
2216 răspunsuri în acest subiect

#1513
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.150
  • Înscris: 14.08.2007

 catalin.t, on 01 noiembrie 2016 - 11:16, said:

Ca sa o concluzionam: 0,25% din utilizatorii Windows 10 folosesc Store-ul!
Era vorba de o anumita aplicatie din store (de care personal nici nu am auzit), nu de Store ...

Raport MS din ianuarie 2016: "Over 3 billion visits have been made to the Store since the Windows 10 launch." Daca in mai putin de 6 luni a avut 3 miliarde de vizite, atunci sper ca-ti dai seama si tu cat de penibile sunt afirmatiile tale cu 1 milion de oameni care folosesc store-ul. Apropo, in ianuarie doar 200 de milioane de oameni aveau Win 10, acum sunt 400 de milioane ... deci putem banui ca acum numarul de vizite in 6 luni e de minim 6 miliarde.

PS: in mai 2016 avea deja 6.5 mld, adica la 10 luni de la lansare. Daca in medie un om intra in store o data pe saptamana, inseamna ca peste 120 de milioane de oameni foloseau atunci store-ul. Acum probabil e undeva spre 200 de milioane.

Editat de utopium, 01 noiembrie 2016 - 13:08.


#1514
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.470
  • Înscris: 29.04.2008
tu cand te duci la mall cumperi de fiecare data?

scenariu: merge Ion la Store. Cata el ce cata o aplicatie si n-o gasaste. No, amu incearca si peste trei zile. Si to ase, poate-poate.

#1515
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.150
  • Înscris: 14.08.2007

 iladi, on 01 noiembrie 2016 - 13:04, said:

tu cand te duci la mall cumperi de fiecare data?
E vorba de vizite. Cat de des crezi ca viziteaza cineva store-ul? Unii nu intra decat o data la cateva luni, altii intra zilnic ... in medie cred ca e realist sa pui o intrare pe saptamana (eu cam asa intru). Downloads e altceva, ideea era de cat de folosit e store-ul ... daca in momentul de fata se cam duce spre 1 mld de vizite pe luna, eu zic ca totusi e suficient de vizitat incat sa nu-si faca unii altii griji ca nu e :)

Editat de utopium, 01 noiembrie 2016 - 13:12.


#1516
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007
Inca nu a explicat nimeni ce aplicatii fantastice se gasesc prin store de apar 6 miliarde de "vizite". Am scris de prostiile top paid, dar ... liniste. Da, stim, la cifre suntem tari, dar practic nu avem despre ce discuta. Drawboard PDF, 10 USD, nici macar nu merge pe mobil. PhotoEditor Pro, la fel, fara mobil. Despre ce discutam aici de fapt?

#1517
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.150
  • Înscris: 14.08.2007

 iladi, on 01 noiembrie 2016 - 10:17, said:

imi place ca te autocontrazici Posted Image
Cand merge Deezer, folosesc zilnic UWP. Cand nu merge, ma "chinui" cu browserul :) Aia inseamna ca tastele speciale de sarit la alta piesa/pause/etc merg doar cand sunt focalizat pe browser. Exemplu simplu de usability. Mai folosesc Flipboard ocazional, Skype si GoToMeeting pentru comunicare la birou ... in rest ceva jocuri (rar). Cam astea sunt aplicatiile instalate prin Store pe care le folosesc pe laptop. Pe Netflix nu prea intru de pe laptop (il am pe TV, rar pe telefon), rar pe DuoLingo (din nou, mai mult de pe telefon/tableta).

#1518
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Mai mult ca sigur ca miliardele alea de accesari ale Store-ului sunt umflate si de autoupdate-ul aplicatiilor UWP. Hai sa cautam o niste cifre oficiale de "unici" care au vizitat Store-ul voluntar, nu de alta, dar nu ai cum sa ai peste un milliard de vizite pe luna provenind de la 400 de milioane de useri, intr-un Store sarac in aplicatii :)

#1519
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.150
  • Înscris: 14.08.2007
Sarac e pentru voi, sunt cateva sute de mii de aplicatii acolo ... ca voi nu sunteti in stare sa gasiti ce va trebuie, e problema voastra. Ma uit doar la Racing Games si vad gratuit titluri gen Forza Motorsport 6, Asphalt 8, GT Racing 2, etc ... adica nu te plictisesti chiar deloc.

Editat de utopium, 01 noiembrie 2016 - 14:23.


#1520
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.079
  • Înscris: 24.02.2007
Pai ia compara cu Mac App Store si vezi cam ce gsesti pe-acolo.

#1521
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.150
  • Înscris: 14.08.2007

 filip.serban, on 01 noiembrie 2016 - 14:18, said:

Pai ia compara cu Mac App Store si vezi cam ce gsesti pe-acolo.
Nu contesta nimeni ca sunt mai multe, dar aia nu inseamna ca nu gasesti destule chestii faine in Windows Store.

#1522
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007
Care?

#1523
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.150
  • Înscris: 14.08.2007

 lucifer76, on 01 noiembrie 2016 - 14:26, said:

Care?
Intra si o sa le vezi. Sau vrei sa zici ca jocuri gen Forza Horizon/Motorsport nu sunt jocuri de top?

Editat de utopium, 01 noiembrie 2016 - 14:27.


#1524
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Probabil ca ai dreptate, nu sunt in stare sa gasesc aplicatii acolo. Uite, mi-am cumparat o camera de actiune de la Decathlon. Pentru Android am gasit aplicatia cu care sa ma conectez la wifi-ul camerei, dar pe Windows nu o gasesc. Ma ajuti tu, te rog?
La fel, te rog ajuta-ma si cu aplicatia de acces la Raiffeisen plus ca ma bate un gand sa imi iau termostat smart pentru centrala de apartament. Recunosc ca nu sunt in stare sa gasesc aplicatiile pentru toate astea. Bine, aici am pus doar cateva, saptamana trecuta insirasem mai multe exemple, deci clar sunt un monument de incompetenta ca nu gasesc aplicatiile astea  :)

#1525
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.079
  • Înscris: 24.02.2007

 catalin.t, on 01 noiembrie 2016 - 14:28, said:

Probabil ca ai dreptate, nu sunt in stare sa gasesc aplicatii acolo. Uite, mi-am cumparat o camera de actiune de la Decathlon. Pentru Android am gasit aplicatia cu care sa ma conectez la wifi-ul camerei, dar pe Windows nu o gasesc. Ma ajuti tu, te rog?
La fel, te rog ajuta-ma si cu aplicatia de acces la Raiffeisen plus ca ma bate un gand sa imi iau termostat smart pentru centrala de apartament. Recunosc ca nu sunt in stare sa gasesc aplicatiile pentru toate astea. Bine, aici am pus doar cateva, saptamana trecuta insirasem mai multe exemple, deci clar sunt un monument de incompetenta ca nu gasesc aplicatiile astea  Posted Image

Pff, pai tu esti utilizator de nisa. Nu intelegi ca marea masa a oamenilor n-are nevoie de asa ceva?

#1526
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.536
  • Înscris: 03.09.2013
Ar mai fi cei care vor sa-si cumpere un SmartWatch/SmartBand, dar nema aplicatie.

#1527
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.039
  • Înscris: 03.07.2016
Baieti, noi aici suferim in tacere, ca w10, nu a fost un hit, cum ne asteptam, un rival al ios si android, unde ne pusesem atatea sperante, ca vom avea un sistem stabil si cu multe aplicatii, care urmau sa apara uwp si nu numai. Nimeni de aici nu isi doreste ca acest sistem sa moara.

Dar degeaba se lauda ei cu 400 de milioane, ca au miliarde de vizualizari in store si etc. Aplicatiile, alea care se gasesc, 85% sunt praf si pulbere, ei au priedut o batalie importanta, si au spus ca se preocupa de business acum, nu ii mai intereseaza consumatorii.

#1528
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Fantasy89, asta incerc sa spun si eu :)
Pe mine ma amuza ca desi nu se gasesc aplicatii ei spun ca sunt, iar cand le dai exemple spun ca nu au nevoie :))
Ei, uite ca eu mai am si nevoie si am pretentia ca daca dau niste bani pe un smartphone sa il folosesc ca atare, nu sa fac doar poze cu el si sa navighez pe internet!
Chiar si acum cu toate problemele astea negate de unii, mie imi place Windows Phone. Ar fi fost frumos sa existe si aplicatii, dar nu a fost sa fie...

#1529
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.079
  • Înscris: 24.02.2007
Pai n-a zis nimeni ca sistemul in sine ar fi problema, ci lipsa aplicatiilor si lipsa interesului dezvoltatorilor.

#1530
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.150
  • Înscris: 14.08.2007

 catalin.t, on 01 noiembrie 2016 - 14:28, said:

ma bate un gand sa imi iau termostat smart pentru centrala de apartament
Fix de aia nu are succes WP, pentru ca nu gasesti aplicatie de termostat pentru nu stiu ce model de termostat vrei tu. Daca tu nu iti gasesti aplicatiile de care ai nevoie nu inseamna ca majoritatea nu gasesc aplicatiile de care au nevoie. Sau tu vrei sa ma convingi ca imi lipsesc aplicatii de care n-am nevoie? :)

 Fantasy89, on 01 noiembrie 2016 - 14:39, said:

Aplicatiile, alea care se gasesc, 85% sunt praf si pulbere, ei au priedut o batalie importanta, si au spus ca se preocupa de business acum, nu ii mai intereseaza consumatorii.
Si 15% din 300.000 de aplicatii (inteleg ca au facut ceva curatenie) tot inseamna ca sunt 45.000 de aplicatii bune Posted Image Utilizatorul tipic are maxim 50 pe telefon, din care 90% sunt mainstream gen Facebook, Twitter, Instagram, Netflix, Whatsapp, Skype, Youtube, harti, reader PDF, etc.

Editat de utopium, 01 noiembrie 2016 - 15:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate