Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Windows Phone is dead?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2216 replies to this topic

#1477
alexsr

alexsr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 12.06.2007
https://mspoweruser....9-unlocked/   , poate apare si pe la noi .

#1478
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,015
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 31 octombrie 2016 - 18:34, said:

Microsoft explains that investment in Windows Mobile is strategic, not for growth
Exact ce ziceam si eu, cota de piata e irelevanta, ei trebuie sa ramana in piata si atat.

#1479
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Pai si cum se impaca asta cu chestia aia afirmata de tine "din ce in ce mai multe aplicatii"? Ca motivul MS il inteleg, dar pentru dezvoltatorii independenti, nu prea vad motive sa mai ramana pe platforma, asa cum e ea acum.

Edited by filip.serban, 31 October 2016 - 21:13.


#1480
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,015
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfilip.serban, on 31 octombrie 2016 - 21:11, said:

Pai si cum se impaca asta cu chestia aia afirmata de tine "din ce in ce mai multe aplicatii"? Ca motivul MS il inteleg, dar pentru dezvoltatorii independenti, nu prea vad motive sa mai ramana pe platforma, asa cum e ea acum.
UWP ... dezvoltatorii fac aplicatii pentru cele 400 de milioane de Windows-uri 10.

#1481
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Cred ca si pe symbian gasesc mai multe aplicatii decat in store, fie uwp :)))

#1482
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016
Si care din ele le folosesti?

#1483
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
DIn pacate, au inchis whatsapp-ul anul acesta pentru symbian, in afara de acesta, pe wp mai folosesc nextgen reader si shazam :)

#1484
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postutopium, on 31 octombrie 2016 - 21:31, said:

UWP ... dezvoltatorii fac aplicatii pentru cele 400 de milioane de Windows-uri 10.

Arata-mi si mie o aplicatie "grea" UWP, in afara de office si Skype. Un Lightroom, un Photoshop, un Sublime, orice care sa ajute la productivitate macar in modul desktop. Ai dracu' oameni rai astia de la Canon, Nikon si Sony, updateaza aplicatiile utilitare pentru camere, dar ce sa vezi, nu fac UWP. Nici GoPro, nici DJI.

Edited by filip.serban, 31 October 2016 - 23:06.


#1485
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016
Si ce vrei, sa-I plateasca Microsoft?

Stai sa ma joc un pic cu asta https://msdn.microso...p-app-converter

Edited by bind, 01 November 2016 - 00:14.


#1486
milangheorghe

milangheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.08.2007
Vodafone se pare cã renunțã la WP nu mai au telefoane în magazinul online.

#1487
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,015
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfilip.serban, on 31 octombrie 2016 - 23:03, said:

Ai dracu' oameni rai astia de la Canon, Nikon si Sony, updateaza aplicatiile utilitare pentru camere, dar ce sa vezi, nu fac UWP. Nici GoPro, nici DJI.
Se adreseaza unei nise ... prea putini ar fi interesati de asa ceva pe Windows (putini sunt oricum interesati si pe Android/iOS) si nu au sens aplicatii de gen pentru laptop/desktop, deci UWP. GoPro si DJI au aplicatie de mobil pe WP. Exista tipuri de aplicatii care nu au sens ca UWP, insa majoritatea au sens de aia avem Office, Facebook, Twitter, Instagram, VLC, Netflix, Digi Online, Duolingo, Deezer, Flipboard, Maps, Dropbox, Teamviewer, jocuri, etc. Si Adobe si Autodesk au aplicatii UWP, momentan de astea mai simple gen Photoshop Express si Autocad 360 ... nu e ca si cum ar fi Photoshop full pentru Android sau iOS :) UWP nu rezolva problema cu toate aplicatiile de mobil, dar pastreaza interesul foarte multor nume mari pe Windows.

Edited by utopium, 01 November 2016 - 07:37.


#1488
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Eu nu inteleg un lucru,excluzand galusca aceasta, cum ca MS se concentreaza pe business, na...ce sa mai zica dupa un asa mare fail, cum naiba o aplicatie banala pentru facebook, sa nu mearga normal pe un telefon in 2016? sa ceara si 2gb ram. Este un jeg de aplicatie, cred ca si un programator incepator, putea sa faca o aplicatie sa mearga mai bine ca asta.

#1489
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Pãi hai sa ne gândim așa: dintre cei 400 de milioane de utilizatori pc de Windows 10 câți folosesc Store-ul? Absolut toți folosesc pc cu programele clasice x86/x64 si doar o micã parte folosesc uwp. Deci piata asta imensã de care vorbești e în realitate infimã. Asta este motivul pentru care nu se înghesuie dezvoltatorii sã scrie programe uwp

#1490
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postutopium, on 01 noiembrie 2016 - 07:26, said:

Se adreseaza unei nise ... prea putini ar fi interesati de asa ceva pe Windows (putini sunt oricum interesati si pe Android/iOS) si nu au sens aplicatii de gen pentru laptop/desktop, deci UWP. GoPro si DJI au aplicatie de mobil pe WP. Exista tipuri de aplicatii care nu au sens ca UWP, insa majoritatea au sens de aia avem Office, Facebook, Twitter, Instagram, VLC, Netflix, Digi Online, Duolingo, Deezer, Flipboard, Maps, Dropbox, Teamviewer, jocuri, etc. Si Adobe si Autodesk au aplicatii UWP, momentan de astea mai simple gen Photoshop Express si Autocad 360 ... nu e ca si cum ar fi Photoshop full pentru Android sau iOS Posted Image UWP nu rezolva problema cu toate aplicatiile de mobil, dar pastreaza interesul foarte multor nume mari pe Windows.

Niciunul din cunoscutii mei care au Netflix nu folosesc aplicatia UWP. Absolut toti (si nu sunt putini), il folosesc in browser sau pe telefon+Chromecast sau Smart TV. Producatorii de soft nu prea sunt interesati sa faca versiuni UWP, pentru ca asta necesita mai multe tipuri de interfata, si cum interesul utilizatorilor pentru aplicatiile UWP este slab, nu au niciun motiv sa depuna eforturi in plus pentru a redesena o aplicatie cu diferite tipuri de interfata. Asa ca asta cu "scriu aplicatii pentru 400 de milioane de utilizatori" e un mare bullshit. Da, scriu aplicatia pentru milioanele alea, dar asta nu inseamna ca le scriu UWP. Iar odata cu declinum WM, vor fi si mai putini cei interesati sa dezvolte in modul asta. Nu e ca si cum faci o aplicatie pentru Desktop si, bam!, ai aplicatie de mobil. NEcesita oricum resurse suplimentare.

#1491
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,015
  • Înscris: 14.08.2007
Eh, daca nu folositi voi nu inseamna ca nu sunt folosite ... pentru tablete gen Surface UWP-urile sunt esentiale, iar pe laptop/desktop sunt destui care folosesc UWP. Nici eu nu folosesc foarte mult pe laptop, dar tot am vreo cateva zeci de aplicatii UWP instalate. Deezer de exemplu are inca bug-uri pe UWP, altfel as prefera-o clar versiunii din browser (bine, Deezer are buguri pe toate platformele, dar macar e de apreciat ca au aplicatii si pentru WebOS, si UWP pe langa Android/iOS)

#1492
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
filip.serban asta ziceam si eu cu un post mai sus. Utilizatorul de pc foloseste calculatorul ca pe un pc, ruland programele cu care este el obisnuit. Ca sa nu mai zic ca si in cazul aplicatiilor UWP "serioase" cum ar fi Excel nu poti face tot ce faci in varianta x64.

View Postutopium, on 01 noiembrie 2016 - 08:49, said:

Eh, daca nu folositi voi nu inseamna ca nu sunt folosite ... pentru tablete gen Surface UWP-urile sunt esentiale, iar pe laptop/desktop sunt destui care folosesc UWP. Nici eu nu folosesc foarte mult pe laptop, dar tot am vreo cateva zeci de aplicatii UWP instalate. Deezer de exemplu are inca bug-uri pe UWP, altfel as prefera-o clar versiunii din browser (bine, Deezer are buguri pe toate platformele, dar macar e de apreciat ca au aplicatii si pentru WebOS, si UWP pe langa Android/iOS)

Am mai zis-o acum cateva zile: nu va ganditi din punctul nostru de vedere ci din cel al utilizatorilor obisnuiti. Aia ori nu stiu de Store ori nu il folosesc (ma refer la PC). Ei isi vor instala programele cu care sunt ei obisnuiti de cand foloseau XP sau mai stiu eu ce. Astia-s majoritatea, nu noi!
PS: in cazul tabletelor e altceva, ca alea au procesoare ARM, vorbim de PC-ul clasic

Edited by catalin.t, 01 November 2016 - 08:54.


#1493
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,015
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfilip.serban, on 01 noiembrie 2016 - 08:21, said:

Niciunul din cunoscutii mei care au Netflix nu folosesc aplicatia UWP. Absolut toti (si nu sunt putini), il folosesc in browser sau pe telefon+Chromecast sau Smart TV.
Pentru ca probabil nu au tablete Windows ... daca ar avea, ar folosi ... resursele suplimentare necesare sa faci o aplicatie si pentru mobil sunt minime, de aia Netflix le-au si facut pe amandoua foarte probabil. Si de aia au aplicatii pe toate platformele, pentru ca isi respecta clientii.

#1494
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postutopium, on 01 noiembrie 2016 - 09:03, said:

Pentru ca probabil nu au tablete Windows ... daca ar avea, ar folosi ... resursele suplimentare necesare sa faci o aplicatie si pentru mobil sunt minime, de aia Netflix le-au si facut pe amandoua foarte probabil. Si de aia au aplicatii pe toate platformele, pentru ca isi respecta clientii.

Utilizatorii de tablete cu Windows sunt utilizatori de nisa. Oricum, Netflix este in sine un browser de continut, nu e nimic complicat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate