Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Windows Phone is dead?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2216 replies to this topic

#1549
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
@utopium Te-as intreba numerele castigatoare la Loto ca sa stiu exact ce sa nu joc :). Mai tii minte cum sustineai sus si tare ca Nokia n-are cum sa pice ca producator de telefoane, desi totul era evident? La fel de evident e si cu WM.

#1550
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,508
  • Înscris: 29.04.2008

 utopium, on 01 noiembrie 2016 - 16:04, said:

Pai depinde ce e mai important pentru tine ... daca e mai important termostatul, atunci iei telefonul dupa termostat. Pentru mine e mai important telefonul ...

Nu-I asa ca n-ai vazut termostat in viata ta? Un termostat nu-l iau pentru 2 ani ca pe un  telefon:

https://nest.com/

sau un sistem de automatizare si control al casei

http://getvera.com/

 catalin.t, on 01 noiembrie 2016 - 16:16, said:

Aha, si care-i compromisul in a avea un telefon cu Android sai iOS?

ca nu ai buton de declansare in trepte la camera :D

#1551
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007

 catalin.t, on 01 noiembrie 2016 - 16:16, said:

Aha, si care-i compromisul in a avea un telefon cu Android sai iOS?
Camere mai proaste, chestii diverse lipsa (carduri de memorie, butoane de camera, OIS, senzori foto mari, lipsa glance screen, etc), interfata inferioara, etc. Are vreo importanta care sunt motivele? Relevant e ca prefer un 950 si ca nu imi iau telefon in functie de conectivitatea cu device-uri de care n-am nevoie. Adica am tablete si iOS (chiar doua) si Android, am conectat vreun device smart la ele? Nope. Banuiesc ca pe iPad am softuri gramezi de drone/case inteligente si alte prostii de genul.

#1552
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016
Sa pice da-l dreacu. Daca pica ce? Se termina lumea? Nu-mi mai merge telefonul?

#1553
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Tu n-aveai treaba de facut?

Quote

Stai sa ma joc un pic cu asta https://msdn.microso...p-app-converter


#1554
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007

 iladi, on 01 noiembrie 2016 - 16:21, said:

Nu-I asa ca n-ai vazut termostat in viata ta? Un termostat nu-l iau pentru 2 ani ca pe un  telefon:
Cand o sa am o casa de vacanta o sa o controlez de pe iPad, e bine? :) Acasa termostatul meu sta pe aceeasi temperatura tot anul ... am trecut de etapa cand incercam sa economisesc 20 de lei pe luna programandu-l sa nu dea caldura cand nu e nimeni acasa asa ca chiar daca e programabil sta pe aceeasi temperatura :)

#1555
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,508
  • Înscris: 29.04.2008

 utopium, on 01 noiembrie 2016 - 16:26, said:

Cand o sa am o casa de vacanta o sa o controlez de pe iPad, e bine? Posted Image Acasa termostatul meu sta pe aceeasi temperatura tot anul ... am trecut de etapa cand incercam sa economisesc 20 de lei pe luna programandu-l sa nu dea caldura cand nu e nimeni acasa asa ca chiar daca e programabil sta pe aceeasi temperatura Posted Image


bag de seama ca, din nou, nu ai habar ce poate face un sistem de automatizare a casei.

Te poti cultiva aici: http://www.fibaro.com/us

PS Dar desigur ca tu nu stai cu ochii pe termostat  ca esti ocupat sa stai cu ochii pe consumul de benzina de la ascutitoare :D

#1556
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007

 iladi, on 01 noiembrie 2016 - 16:30, said:

PS Dar desigur ca tu nu stai cu ochii pe termostat  ca esti ocupat sa stai cu ochii pe consumul de benzina de la ascutitoare Posted Image
Acolo exista "ambitia" de a demonstra ca se poate, adica ca un motor mic poate fi si mai performant si mai eficient, la consumul centralei termice n-am "ambitii" de astea.

 iladi, on 01 noiembrie 2016 - 16:30, said:

bag de seama ca, din nou, nu ai habar ce poate face un sistem de automatizare a casei.
Nu vad nimic interesant, ce am pierdut? Posted Image Realizezi oricum ca Nest si altele merg din browser inclusiv de pe Windows, nu? E asa de greu sa dai un on/off din browser?

Edited by utopium, 01 November 2016 - 16:46.


#1557
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,508
  • Înscris: 29.04.2008

 utopium, on 01 noiembrie 2016 - 16:35, said:

Acolo exista "ambitia" de a demonstra ca se poate, adica ca un motor mic poate fi si mai performant si mai eficient, la consumul centralei termice n-am "ambitii" de astea.

La tine toate sunt "ambitii". Sa demonstrezi ca n-ai nevoie de aplicatii, sa demonstrezi ca ai un consum mic, sa demonstrezi ca Clujul e miezul la gogoasa, sa demonstrazi ca UPC a inventat televiziunea prin cablu. Ma intreb cand ai sa demonstrezi ca ai crescut mare.

#1558
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007

 iladi, on 01 noiembrie 2016 - 16:39, said:

La tine toate sunt "ambitii". Sa demonstrezi ca n-ai nevoie de aplicatii, sa demonstrezi ca ai un consum mic, sa demonstrezi ca Clujul e miezul la gogoasa, sa demonstrazi ca UPC a inventat televiziunea prin cablu. Ma intreb cand ai sa demonstrezi ca ai crescut mare.
Iar la voi e ambitia de a demonstra ca n-am dreptate pentru ca voi aveti alte preferinte ... deci, care e diferenta? Eu stiu foarte bine ce-mi place, indiferent de preferintele majoritatii si oricat v-ati stradui voi nu aveti cum sa schimbati asta. Eu nu incerc sa va schimb pe voi, voi incercati sa ma schimbati pe mine Posted Image Nu eu intru pe topicul Android/Apple/RCS/aspirate mari/DSLR/etc ca sa fiu Gica-Contra, ci voi veniti pe WP/UPC/turbo mici/bridge-uri/etc si incercati sa ne explicati noua ca voi sunteti mai "destepti" ca ati ales altceva. Ce sa zic, bafta in ceea ce ati ales, pe mine nu ma intereseaza sa va convertesc la altceva, e treaba voastra, eu aleg ce e mai bun pentru mine. Cred ca singurii care trebuie sa creasca mari sunteti voi.

Edited by utopium, 01 November 2016 - 16:56.


#1559
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 utopium, on 01 noiembrie 2016 - 16:51, said:

Nu eu intru pe topicul Android/Apple/RCS/aspirate mari/etc ca sa fiu Gica-Contra, ci voi.
Iti tinem de urat. :D

#1560
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,508
  • Înscris: 29.04.2008
Ca sa-ti arat ca n-am nimic cu Microsoft cand isi face treaba decent, ma duc sa-mi instalez jucaria noua:

Attached File  IMG-20161101-WA0000.jpeg   119.55K   17 downloads

#1561
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Eu tot nu înțeleg unde e interfață Android inferioară celei WM.

#1562
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007

 iladi, on 01 noiembrie 2016 - 16:53, said:

Ca sa-ti arat ca n-am nimic cu Microsoft cand isi face treaba decent, ma duc sa-mi instalez jucaria noua:
Ca sa-ti arat ca n-am nimic cu Apple, si eu am pus aseara iPad-ul la incarcat, ca se pare ca nu-l mai folosea nimeni de vreo saptamana si era inchis Posted Image

 CristianLC, on 01 noiembrie 2016 - 16:59, said:

Eu tot nu înțeleg unde e interfață Android inferioară celei WM.
Asta e o discutie fara rost, e vorba de preferinte si de multa subiectivitate ... adica daca eu prefer Italia Frantei, nu inseamna ca trebuie sa fie valabil pentru toti, nu? Poti gasi argumente o gramada in favoarea ambelor.

Edited by utopium, 01 November 2016 - 17:05.


#1563
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Spor la jucat! :)
Eu mi-am luat PS4

Utopium, ca de obicei nu ai inteles nimic: nu e vorba de preferintele mele ci de cele ale majoritatii, prin prisma careia am incercat sa-ti explic de ce Windows Mobile nu e o poveste de succes

#1564
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007

 catalin.t, on 01 noiembrie 2016 - 17:05, said:

Utopium, ca de obicei nu ai inteles nimic: nu e vorba de preferintele mele ci de cele ale majoritatii, prin prisma careia am incercat sa-ti explic de ce Windows Mobile nu e o poveste de succes
Preferintele majoritatii sunt cunoscute ... pentru mine insa sunt importante preferintele mele, nu ale majoritatii, asa sunt eu mai egoist si imi pasa mai mult de parerea mea decat de parerea celorlalti Posted Image Cat timp WM e functional si face ce am nevoie, il voi prefera altor OS-uri. Si nu, nu vad rostul sa stau sa ma gandesc acum ce se va intampla peste X ani cand WM poate nu va mai fi ... telefoanele se schimba la 2-3 ani. N-ar fi primul lucru bun care sa dispara lasand pe piata alte optiuni mai proaste ...

Edited by utopium, 01 November 2016 - 17:15.


#1565
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Foarte bine, dar atunci nu te mai contrazice cu noi când îți spunem că majoritatea vrea X aplicație justificând ca tu nu o vrei!

#1566
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 utopium, on 01 noiembrie 2016 - 17:12, said:

Preferintele majoritatii sunt cunoscute ... pentru mine insa sunt importante preferintele mele, nu ale majoritatii, asa sunt eu mai egoist si imi pasa mai mult de parerea mea decat de parerea celorlalti Posted Image Cat timp WM e functional si face ce am nevoie, il voi prefera altor OS-uri. Si nu, nu vad rostul sa stau sa ma gandesc acum ce se va intampla peste X ani cand WM poate nu va mai fi ... telefoanele se schimba la 2-3 ani. N-ar fi primul lucru bun care sa dispara lasand pe piata alte optiuni mai proaste ...

Ai uitat ceva: aici nu discutam preferintele tale, ci daca Windows Mobile e mort sau nu. PEntru majoritatea utilizatorilor de smartphone e mort. Pentru tine nu, la fel ca si Nokia.

Internet of Things e o chestie cat se poate de actuala si foarte larg raspandita, chestie pentru care WM nu prea are suport, indiferent daca tie iti trebuie sau nu.

Windows Mobile nu inseamna Utopium.

Edited by filip.serban, 01 November 2016 - 17:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate