Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Pentru ce cumparam telefoanele?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

Poll: Cand cumperi un telefon , ce cauti? (153 member(s) have cast votes)

Cand cumperi un telefon trebuie musai sa aiba:

  1. Ecran alb/negru, sunete simpla (10 votes [6.54%])

    Percentage of vote: 6.54%

  2. Ecran alb/negru, sunete polifonice (1 votes [0.65%])

    Percentage of vote: 0.65%

  3. Ecran color fara alt gadget (15 votes [9.80%])

    Percentage of vote: 9.80%

  4. Camera foto (6 votes [3.92%])

    Percentage of vote: 3.92%

  5. Mp3 player (8 votes [5.23%])

    Percentage of vote: 5.23%

  6. Camera foto+mp3 player (40 votes [26.14%])

    Percentage of vote: 26.14%

  7. Radio (2 votes [1.31%])

    Percentage of vote: 1.31%

  8. Radio+mp3 player (9 votes [5.88%])

    Percentage of vote: 5.88%

  9. Java (2 votes [1.31%])

    Percentage of vote: 1.31%

  10. Tastatura QWERTY (2 votes [1.31%])

    Percentage of vote: 1.31%

  11. Compatibilitate 3G (7 votes [4.58%])

    Percentage of vote: 4.58%

  12. baterie care sa tina cat mai mult (29 votes [18.95%])

    Percentage of vote: 18.95%

  13. Memorie interna cat mai mare (4 votes [2.61%])

    Percentage of vote: 2.61%

  14. Cardslot (10 votes [6.54%])

    Percentage of vote: 6.54%

  15. Port USB (1 votes [0.65%])

    Percentage of vote: 0.65%

  16. GPRS (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  17. Bluetooth (6 votes [3.92%])

    Percentage of vote: 3.92%

  18. EDGE (1 votes [0.65%])

    Percentage of vote: 0.65%

Preferati sa fie:

  1. Clasic (92 votes [60.13%])

    Percentage of vote: 60.13%

  2. Clamshell (26 votes [16.99%])

    Percentage of vote: 16.99%

  3. Slider (Flip) (16 votes [10.46%])

    Percentage of vote: 10.46%

  4. Tip PDA (19 votes [12.42%])

    Percentage of vote: 12.42%

E mai important atunci cand il cumparati sa :

  1. Aiba bateria cat mai buna (89 votes [58.17%])

    Percentage of vote: 58.17%

  2. Sa aiba cat mai multe gadgeturi (59 votes [38.56%])

    Percentage of vote: 38.56%

  3. Nu stiu (5 votes [3.27%])

    Percentage of vote: 3.27%

Vote Guests cannot vote

#1
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
Vreau sa specific pentru inceput ca sunt un proprietar de Nokia 1100... Ma uitam zilele trecute intr-un magazin la telefoanele care au aparut in ultimul timp pe piata. Si sincer.. nu m-au impresionat. Aparate cu camera foto, cu ecran color etc. De ce? Pentru ca prefer un aparat simplu, la care sa tina bateria cat mai mult timp, fara nimic altceva pe el. Voi ce preferati? Dar ca format al telefonului? Preferati telefonul clasic, sau pe cele clamshell sau sliderele, eventual pda-urile care se pot folosi si ca telefoane.

Cer scuze de pe acum daca am uitat o categorie sau am scris-o incorect. Nu sunt asa de mare expert intr-ale telefoniei.

#2
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006
camera foto e buna si ea sa fie dar nu masuai si daca e sa fie sa fie una cat de cat buna........ personal am o manie cu ecranele mari si cu clamshell (de asta am si ales vs3). nu sttrica nici un mp3 sa pui macar o melodie k lumea....radio....bun dar nu absolut necesar...bateria....daca tine peste 2 zile e destul.

#3
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Deja telefonul este mai mult decat un telefon pentru marea majoritate a persoanelor (tinere cel putin :) ). Fie ca e o chestie de stil, design, snobism (ascultat manele la difuzor), organizare (calendar, alarma), mobilitate (messenger, email on the go), plictiseala (mp3, radio) tot se gasesc functii auxiliare la mobile.

#4
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004
Cine a zis "romanul pana nu e fudul, nu e prost destul" mare om a fost.

Telefonul mobil, prin definitie este un telefon cu care poti vorbi in timp ce te deplasezi.

Ce gasesti la ora asta pe piata e doar de fudulie.

Camera foto o poti folosi doar pentru mobil, deci ti-ar ajunge si un 640 x 480.  <_<

Mp3-ul intr-adevar este o propunere, pe langa radio FM, interesanta din partea producatorilor. Din pacate multi strang din buci sa isi cumpere unul cu memorie suficienta si dupa aceea sa asculte manele la maxxxim  :death:.(oricum nu o sa pot intelege de ce D500 are difuzor atasabil  :cursing:  :deadtongue: )

Mie imi ajunge unul cu ecran color, de dimensiuni medii, si sa tina bateria cat mai mult  -_-

#5
Alinux

Alinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 21.05.2003

View Postromaximusro, on Feb 1 2006, 16:24, said:

Pentru ca prefer un aparat simplu, la care sa tina bateria cat mai mult timp, fara nimic altceva pe el. Voi ce preferati?
Cer scuze de pe acum daca am uitat o categorie sau am scris-o incorect. Nu sunt asa de mare expert intr-ale telefoniei.

subscriu.

deja cand telefonu' grohaie in nspe feluri, face poze si multe altele, ala nu mai e telefon.

#6
strut_boy2000

strut_boy2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.12.2005
Telefonul nu mai e ca si acum 10 ani.Eu asi fi mort fara el 1 zi.Dimineata imi pun alarma sa ma trezeasca,toate zilele de nastere ale prietenilor sunt in calendar,la fel si lucrurile importante care trebuie facute in urmatoarele zile.Iar cand sunt pe tren nu strica sa imi pun castile sa ascult radio-ul sau niste mp3-uri favorite.Cat despre camera foto,e buna si aia.k doar nu car dupa mine peste tot si un aparat digital foto.Inca nu am inceput sa-mi citesc e-mail-urile de pe el in fiecare zi si nici sa stau pe messenger.Da nu cred k o sa mai dureze mult :P

#7
alabala

alabala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 07.01.2006
mai oameni voi sunteti culmea, va luat TELEFON MOBIL ca sa faceti poze cu el, sa ascultati MP3-uri, si alte tampenii (ca sa nu mai vb de camera foto).....
1 la mana- camera foto e de proasta calitate, oridecare ar fi (cel mai banal lucru, nu are zoom optic)
2 la mana, mp3-u se aude ca dintr-o grota
3 la mana e telefon, nu aparat de agatzat la gat, de umblat cu el i mana ca sa va dati mare ce aparat ati cumparat pe banii lu' tata.



si acum pt. cei aprinsi care abia asteapta sa ma injure, va mai zic ceva.......manelistii si aialalti "oameni" (ca nu seamana)va luat telefoane ca sa faceti poze, va luati telefoane ca sa scultati MP3-uri, va luati camera foto digitala  ca sa filmati cu ea, si camera video ca sa faceti poze...si ma mai mir dc e Roamania cum e....vai de voi

#8
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Am telefon cu ecran color fara camera foto pt ca urasc aceasta facilitate. Dupa atitea discutii despre sapuniere VS D-SLR vin unii si spun ca mobilele fac poze bune...

Se pare ca viitorul telefoanelor high tech o sa fie pda-mobil-gps: E-TEN

Email, sistem de navigatie gps... e mai util decit ascultarea de manele si filmarea de partide de sex...

Edited by H725, 02 February 2006 - 02:44.


#9
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Bateria, agenda incapatoare si un organizer sunt cele mai importante facilitati la un telefon.
Al meu ma tine 11 zile pana sa il bag in priza. Vorbesc aproximativ 3-4 ore/ciclu.

Edited by Cristist50, 02 February 2006 - 03:01.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostH725, on Feb 2 2006, 02:43, said:

Am telefon cu ecran color fara camera foto pt ca urasc aceasta facilitate. Dupa atitea discutii despre sapuniere VS D-SLR vin unii si spun ca mobilele fac poze bune...

fiecare cu parerile lor
eu mi-am luat w800, deci clar ca nu l-am luat doar pt functia de telefon

alt aparat foto nu am, doar cu film, si nici nu am de gand sa imi cumpar altul in viitoru apropiat
fiindca sunt destul de multumit de calitatea pozelor facute cu el

il folosesc normal si ca walkman, si de asemenea sunt multumit, se aude f bine

in rest, baterie ok, 4-5 zile cu vorbit, muzica, poze, semnal bun...

imi dau seama ca probabil ieseam mai ieftin daca luam un tel simplu + mp3player + camera foto asemanatoare
insa nu-mi pare rau deloc, a fost un moft, si oricum, mai mult imi place asa, am tot timpul walkman la mine si camera foto, si dimensiunile sunt chiar bune.


View Postalabala, on Feb 2 2006, 01:37, said:

....
2 la mana, mp3-u se aude ca dintr-o grota
.....

nu stiu despre ce vb, dar la w800 nu ai ce comenta
am avut mp3 playere care aveau calitate mult mai slaba

#11
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 12.03.2003
De aceeasi parere cu Cristist50.

#12
Glod

Glod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.11.2005

View Postromaximusro, on Feb 1 2006, 16:24, said:

Vreau sa specific pentru inceput ca sunt un proprietar de Nokia 1100... Ma uitam zilele trecute intr-un magazin la telefoanele care au aparut in ultimul timp pe piata. Si sincer.. nu m-au impresionat. Aparate cu camera foto, cu ecran color etc. De ce? Pentru ca prefer un aparat simplu, la care sa tina bateria cat mai mult timp, fara nimic altceva pe el. Voi ce preferati? Dar ca format al telefonului? Preferati telefonul clasic, sau pe cele clamshell sau sliderele, eventual pda-urile care se pot folosi si ca telefoane.
Io nici nu știu ce tip e, știu doar că-i Nokia, mi-a zis mie un ciumeg de la Connex că singurele telefoane adevărate sunt Nokia și io l-am crezut.
Opinia generală, lideri fiind japonezii, care schimbă câte 2-3 pe an, este că dacă (acum îl citez din memorie pe un clasic în viață al forumului) nu behăie, nu nechează și nu are ecran cu bozoni, leptoni și emisii de raze X nu merită, dacă nu-l poți conecta la eșapamentul navetei de bere, dacă nu poți fierbe ouă cu el etc. nu merită.
Io vreau să vorbesc la telefon, nu să mă uit cu el pe Hubble.

#13
gxg_s

gxg_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.11.2005
Eu am achizitionat o Nokie 6680 imi place, am incercat sa vad daca face cartofi prajiti si nu prea mi-a iesit, asa ca un telefon nu-l cumperi doar sa vorbesti la el, telefoanele de azi au ajuns foarte complexe, de la timis mail-uri pana la ascultat mp3-uri de la facut poze pana la navigat pe net, cumperi un telefon care sa-ti acopere necesitatile, nu cum spunea cineva mai sus sa asculti manele si dupa aia sa nu ai bani sa-ti platesti abonamentul, telefonul mobil nu mai e un moft ci o necesitate..!

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
nu trebuie sa asculti neaparat manele :P

daca nu isi cumpara cineva tel de xx milioane si nu are bani sa plateasca abonamentul atunci totusi e oproblema undeva  :death:

#15
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postalabala, on Feb 2 2006, 01:37, said:

mai oameni voi sunteti culmea, va luat TELEFON MOBIL ca sa faceti poze cu el, sa ascultati MP3-uri, si alte tampenii (ca sa nu mai vb de camera foto).....
1 la mana- camera foto e de proasta calitate, oridecare ar fi (cel mai banal lucru, nu are zoom optic)
2 la mana, mp3-u se aude ca dintr-o grota
3 la mana e telefon, nu aparat de agatzat la gat, de umblat cu el i mana ca sa va dati mare ce aparat ati cumparat pe banii lu' tata.
Nu fi penal. W800 sau W900 iti contrazic din start punctele 1 si 2. Cat despre banii lu' tata, daca tu asa iti masori veniturile e problema ta, si nu trebuie sa ne-o expui noua.

#16
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 05.02.2002
Problema nu este cu facilitatile oferite de telefon ci cu cat de mult ne folosim de ele.
Am telefon 3g si il folosesc pentru internet (384kbps) si ocazional pentru video-call. Are mp3 player si il folosesc cand am de mers undeva pe jos. Are camera foto cu care mai fac poze in diverse situatii. Jocuri java la care ma joc in momentele de plictiseala maxima sau de stat la coada.
+ Alarma, calendar care sunt foarte utile.
A si pe langa asta mai si vorbesc la el :)

Acum care e problema daca eu mi-am dorit toate acele functii pentru ca le folosesc. Sau trebuie sa am un ghiozdan pe care sa-l port la mine si in care sa fie un laptop (sta frumos pe birou), o camera digitala (o folosesc doar in vacante), un mp3 player (nu am) si un pda (iarasi nu am).

Edit: Se mai punea problema de viata bateriei ... Ce ma intereseaza? Atat timp cat tine 2 maxim 3 zile si am incarcator acasa si in masina ?

Edited by Byt, 02 February 2006 - 20:45.


#17
strut_boy2000

strut_boy2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.12.2005
Ca bine zici Byt :D  Ce trebuie sa-mi iau ghiozdanu cu mine?!

View Postalabala, on Feb 2 2006, 01:37, said:

mai oameni voi sunteti culmea, va luat TELEFON MOBIL ca sa faceti poze cu el, sa ascultati MP3-uri, si alte tampenii (ca sa nu mai vb de camera foto).....
1 la mana- camera foto e de proasta calitate, oridecare ar fi (cel mai banal lucru, nu are zoom optic)
2 la mana, mp3-u se aude ca dintr-o grota
3 la mana e telefon, nu aparat de agatzat la gat, de umblat cu el i mana ca sa va dati mare ce aparat ati cumparat pe banii lu' tata.
si acum pt. cei aprinsi care abia asteapta sa ma injure, va mai zic ceva.......manelistii si aialalti "oameni" (ca nu seamana)va luat telefoane ca sa faceti poze, va luati telefoane ca sa scultati MP3-uri, va luati camera foto digitala  ca sa filmati cu ea, si camera video ca sa faceti poze...si ma mai mir dc e Roamania cum e....vai de voi



1la mana:nu sunt fotograf profesionist,deci nu am nevoie de calitate extraordinara la poze;si nici nu le public in nu stiu ce ziar
2la mana:sunt extraordinar de multumit de calitatea sunetului la mp3
3la mana:nu chiar toti umbla cu el la gat,in mana sau il pun pe masa in club

ps:am un 6230i si un spv c500.Nu k sa ma laud,da poate dai o raita pe restul forumurilor sa vezi k iti poti face treaba cu telefoanele astea 2 in toate domeniile de mai sus(acceptabil,pt cei mai sceptici)

#18
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,482
  • Înscris: 30.08.2003
)incep cu a mentiona ca am un Nokia 6270)

Deci: camera foto+mp3+slot card. de ce? nu fac poze profii si camera de 2 Mpx din Nokia 6270 ma satisface. Este o camera destul de bunuta care face deja fotografii decente (comparabil cu camerele HP de acum cativa ani cand era la moda 1,3 Mpx si 2 Mpx).  Mp3 player si cardslot de ce: daca am posibilitatea sa am intr-un singur device si camera foto si un mp3 player stereo, care este o alternativa reala la playerele de mp3 clasice de ce draq sa-mi cumpar separat un telefon, o camera foto si un mp3 player?

Ca forma: slider: de ce? imi place pentru faptul ca permita sa aiba un ecran mare si clar si sa fie comod. de cand am vazut primul slider, m-am indragostit de acesta forma. Imi plac telefoanele slider la nebunie.

Gadgeturi sau baterie? de prefereat amandoi ... insa stim foarte bine ca gadgeturile mananca acumulatorul.

Oricum n-am cumpoarat acest telefon sa-ma dau tare, daca ma duc la un bar nu pun pe masa, nu incerc sa arat la toata lumea, s.a.m.d.  Pur si simplu cred ca este foarte in ordine sa ai un produs AIO (All In One). Insa produsele AIO de obicei au niste probleme, deci este si un risc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate