Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Pisica ucigasa ...

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Acum ceva vreme cineva din sat mi-a dat o pisica gestanta (am scris aici: http://forum.softped...-fata-o-pisica/ ). Pisica asta are cu adevarat doua fete. Este o pisica jucausa, ii place sa fie mangaiata, toarce, se freaca de picioarele celor din casa, daca stau la calculator si nu o bag in seama, sare pe genunchii mei ... In fine la prima vedere pare o pisica foarte jucausa si sociabila.
Acum urmeaza "partea intunecata". Pisica asta are un comportament ucigas iesit din comun. Mentionez ca are mereu la discretie mancare si apa. Are atat mancare de pisici (wiskas hrana umeda si rece) cat si mancare din care mancam noi (ii mai pun acolo cate o lingura de tocana, etc). Deci niciodata nu a suferit de foame (cel putin de cand e la mine).
Bun, ce am vrut sa spun. Pisica asta de cand e la mine (cam o luna si ceva) mi-a exterminat toti soarecii. Asta recunosc ca nu ma deranjeaza. Insa mi-a exterminat si pasarile zburatoare. Pe scurt, vaneaza vrabii si randunici de ma sperie. Si mai are un comportament ciudat: dupa ce prinde cate o pasare, vine si mi-o arata, daca ma vede prin curte. Comportamentul asta mi se pare ciudat ... sa vina la mine cu vrabia plina de sange ...
Astazi a facut o faza care m-a lasat masca. I-am schimbat vechea mancare (wiskas pliculet umed) cu un plic nou (sa nu manance stricat). Vine pisica si se apuca sa manance. Trece o pasare pe deasupra. S-a oprit din mancat si a devenit atenta. A lasat mancarea si s-a dus la panda ... Nu stiu daca a reusit sa o prinda. Insa mancarea a abandonat-o.
Din fericire, nu mananca pasari de curte (am pui mici de gaina, dar nu s-a atins de ei, desi nu au closca - sunt de la incubator).
E normal acest comportament? Pot sa il schimb (adica sa o fac sa nu mai manance pasari)? Pe bune ca ma sperie putin cand vine si imi arata vrabia sau randunica moarta ... Iar in casa se comporta foarte jucaus. Iar afara e ucigasa de pasari.

Edited by roland_s, 04 June 2016 - 17:50.


#2
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.07.2009
Dap, i-ai pasarea trofeu si mananc-o de fata cu ea. Arata-i cine-i cotoiul dominant in casa.

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
E normal. Si a mea face la fel. Odata a venit in casa cu un soarec viu in gura. Si l-a scapat. Noroc ca la prins ca o beleam de blana daca ramaneam cu Jerry peste noapte :lol:. Sunt pradatori. Daca i-am imblanzit, nu inseamna ca le-am anulat si instinctele.

 WarpS, on 04 iunie 2016 - 17:51, said:

Dap, i-ai pasarea trofeu si mananc-o de fata cu ea. Arata-i cine-i cotoiul dominant in casa.

A mea maraie la tine daca vrei sa-i furi prada :lol:. Vine si ti-o arata, dar nu te lasa sa o atingi.

#4
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Mie mi se pare un comportament perfect normal.

#5
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,616
  • Înscris: 05.11.2009
sper ca stii ca pisica e o felina, adica un animal care .. vana candva, nu? AI nimerit o pisica cu instincte mai puternice, acuma nu cred ca o sa-ti ia gatul si o sa trebuiasca sa obtii ordin de restrictie impotriva pisicii

#6
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Serafim, exact asa face si a mea. Vine cu vrabia moarta, o pune jos si se uita la mine. Daca vreau sa i-o iau, imediat pune gura pe ea.

Edited by roland_s, 04 June 2016 - 17:55.


#7
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.07.2009

 Serafim606, on 04 iunie 2016 - 17:52, said:

E normal. Si a mea face la fel. Odata a venit in casa cu un soarec viu in gura. Si l-a scapat. Noroc ca la prins ca o beleam de blana daca ramaneam cu Jerry peste noapte Posted Image. Sunt pradatori. Daca i-am imblanzit, nu inseamna ca le-am anulat si instinctele.



A mea maraie la tine daca vrei sa-i furi prada Posted Image. Vine si ti-o arata, dar nu te lasa sa o atingi.
A mea a inceput cu lilieci din podul blocului. Ii aducea in casa dar nu-i omora, nu-i placea gustul presupun. Si le dadea drumu prin casa. Sa vezi distractie sa prinzi un liliac abia scapat din ghearele matzei intr-o camera Posted Image
A trecut apoi la porumbei, umplandu-mi holul de pene in fiecare dimineata aproximativ, pana acum un an cand si-a rupt o "mana". Acum a inceput sa vaneze iar, mi-a adus porumbel si vrabie dupa un an de pauza.

De la porumbei doar aripile nu putea sa le manance si grauntele din punguta lor. In rest tot mananca, cioc, cap, picioare, you name it.

Edited by WarpS, 04 June 2016 - 17:56.


#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu e nimic ciudat, este absolut normal Posted Image. Uite ce mi-a adus a mea:

Attached File  Diana si ciocanitoarea 4.jpg   221.28K   174 downloads

Attached File  Liliaci 8.jpg   335.87K   176 downloads

#9
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 vanitty, on 04 iunie 2016 - 17:53, said:

sper ca stii ca pisica e o felina, adica un animal care .. vana candva, nu? AI nimerit o pisica cu instincte mai puternice, acuma nu cred ca o sa-ti ia gatul si o sa trebuiasca sa obtii ordin de restrictie impotriva pisicii
Nu e vorba de asta, am zis ca in casa e foarte jucausa. Ii place sa se joace, ii place sa fie mangaiata. Nu are deloc coportament agresiv fata de noi. Numai fata de pasari.

#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Lucifer e printre norocosii care au onoarea sa gaseasca prada vie :lol:. La mine de cand a scapat soarecul si i-am enumerat toti sfintii din biblie + vreo 10 inventati pe loc, ii aduce morti :lol:.

#11
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Sa te vad ce faci cand o sa vina cu ele pe jumatate vii..

Comportamentul e normal , lasa pisica in pace.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 04 June 2016 - 17:59.


#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 roland_s, on 04 iunie 2016 - 17:56, said:

Nu e vorba de asta, am zis ca in casa e foarte jucausa. Ii place sa se joace, ii place sa fie mangaiata. Nu are deloc coportament agresiv fata de noi. Numai fata de pasari.

Asa e si a mea. Jucausa, iubitoare, imi face spalarea pe fata cand are chef, dar daca o apuca nebunia cu vanatul nu te mai intelegi cu ea.

#13
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
As intelege sa aiba acest comportament de pradator daca as tine-o nemancata. Dar are mancare la discretie, nu a suferit niciodata de foame. Si totusi vaneaza in prostie.
Acuma ca sa ma amuz, sotia mea mi-a spus asta cand a adus o vrabie moarta si a pus-o jos: ai grija pisica asta vrea sa spuna ca tu urmeziPosted Image !

#14
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,023
  • Înscris: 01.05.2004
Eu am vazut un caine care vana noaptea sobolani si-i punea pe pragul usii de la intrare sa-i gasesti dimineata cand iesi. Mirobolant.

Pisica aia nu are nicio problema, face ce trebuie sa faca o pisica.

#15
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 roland_s, on 04 iunie 2016 - 17:48, said:

Acum ceva vreme cineva din sat mi-a dat o pisica gestanta (am scris aici: http://forum.softped...-fata-o-pisica/ ). Pisica asta are cu adevarat doua fete. Este o pisica jucausa, ii place sa fie mangaiata, toarce, se freaca de picioarele celor din casa, daca stau la calculator si nu o bag in seama, sare pe genunchii mei ... In fine la prima vedere pare o pisica foarte jucausa si sociabila.
Acum urmeaza "partea intunecata". Pisica asta are un comportament ucigas iesit din comun. Mentionez ca are mereu la discretie mancare si apa. Are atat mancare de pisici (wiskas hrana umeda si rece) cat si mancare din care mancam noi (ii mai pun acolo cate o lingura de tocana, etc). Deci niciodata nu a suferit de foame (cel putin de cand e la mine).
Bun, ce am vrut sa spun. Pisica asta de cand e la mine (cam o luna si ceva) mi-a exterminat toti soarecii. Asta recunosc ca nu ma deranjeaza. Insa mi-a exterminat si pasarile zburatoare. Pe scurt, vaneaza vrabii si randunici de ma sperie. Si mai are un comportament ciudat: dupa ce prinde cate o pasare, vine si mi-o arata, daca ma vede prin curte. Comportamentul asta mi se pare ciudat ... sa vina la mine cu vrabia plina de sange ...
Astazi a facut o faza care m-a lasat masca. I-am schimbat vechea mancare (wiskas pliculet umed) cu un plic nou (sa nu manance stricat). Vine pisica si se apuca sa manance. Trece o pasare pe deasupra. S-a oprit din mancat si a devenit atenta. A lasat mancarea si s-a dus la panda ... Nu stiu daca a reusit sa o prinda. Insa mancarea a abandonat-o.
Din fericire, nu mananca pasari de curte (am pui mici de gaina, dar nu s-a atins de ei, desi nu au closca - sunt de la incubator).
E normal acest comportament? Pot sa il schimb (adica sa o fac sa nu mai manance pasari)? Pe bune ca ma sperie putin cand vine si imi arata vrabia sau randunica moarta ... Iar in casa se comporta foarte jucaus. Iar afara e ucigasa de pasari.

Este un comportament normal. Pisicile sunt, totusi, feline. Animale de prada. Normal ca vine sa iti arate, trebuie sa o lauzi. :)

Maaare grija, este purtatoare de toxoplasmoza, mancand animale vanate (soareci, vrabii, randunele). Nu atat pentru tine grija, cat pentru femeile gravide si copiii mici.

#16
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Si mie imi place mai mult o friptura din porc crescut natural si taiat de mine decat un hamburger. Asa si ea. E mai buna carnita de vanat decat boabele si tocanita.

Edited by Serafim606, 04 June 2016 - 18:02.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 roland_s, on 04 iunie 2016 - 17:48, said:

Adica are fix comportamentul unei pisici normale.
Fii fericit ca nu se crede caine! Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8ZuCT4PmurY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
poate vrea sa iti spuna ca se descurca singura cu mancarea, de fapt e un fel de a spune ca nu-i place meniul :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate