Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cati pui fata o pisica?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
De ceva vreme cautam o pisica (locuiesc la tara, si acolo e nevoie de o pisica). Cineva din sat acum vreo 3 saptamani mi-a dat o pisica gestanta. Am luat-o acasa bucuros, i-am dat de mancare, mangaiata etc. I-am pus un cosulet cu niste carpe ca sa doarma in el (din acela de la Lidl). Pisica s-a integrat bine in noua familie. Acum vreo trei zile a nascut in cosuletul ei. Nu m-am atins de ei, i-am lasat acolo. I-am adus mancare (bucatele de wiskas in sos), apa si lapte in cosulet la pisica (am zis sa nu se mai deplaseze). Astazi pisica s-a dat jos din cosulet si a inceput sa se plimbe. Si am observat ca nu are decat doi pui....
Intrebare: oare numai doi pui a nascut? S-au cumva i-a mancat? Cati pui naste normal o pisica? Nu stiu cati avea cand a nascut, pentru ca nu am vrut sa ii ating (cica cand sunt mici puii de pisica nu trebuie atinsi de om ca le schimbi mirosul). Si nici pe pisica nu am miscat-o de acolo (am zis na, e dupa nastere).

Edited by roland_s, 09 May 2016 - 07:34.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In medie naste 2-3 pisici. Se poate sa nasca 1, dar si 6.

Mai conteaza si varsta si cat de mare/mica este pisica.

#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
depinde cat sos i-ai dat.... daca a terminat bucatelele de whiskas si i-a mai ramas sos, ce vroiai sa faca, sa-l arunce?


e ok 2 pui

#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Pisica e "educata" daca pot spune asa. Adica daca o trece nevoile, miauna de scoala toata casa sa o dau afara, DAR NU FACE IN CASA. Ii deschid usa, se duce isi face nevoile si vine inapoi. Deci nu am miros de urina in casa. Asta mi-a placut cel mai mult la ea. In plus e jucausa, iar o pisica e binevenita intr-o gospodarie la tara.

Edited by lucifer76, 09 May 2016 - 08:21.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 Nero-d, on 09 mai 2016 - 07:44, said:

totusi... de ce mama naibii ai nevoie de pisica? iti place mirosul de urina?
Nisipul pentru litiera mascheaza (sau elimina, nu stiu sigur) mirosul de urina, atat timp cat il schimbi cat de des e recomandat. Daca il lasi 2 luni atunci si asta pute de iti muta nasul de la loc.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Șasă, maxim șasă pisoi frumoși.

#7
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004
Asa am patit si eu. am luat o pisica gestanta si ce sa vezi, dupa ce a nascut, si-a mancat puii !

#8
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Si totusi eu nu cred ca i-a mancat. Nu am vazut sange deloc (daca il manca ramaneau ceva urme),  a avut mancare la discretie. Cred ca doar 2 a fatat. Pisica e mai mica, probabil ca atatatia a facut. Cautand pe Google am gasit:

Numarul puilor pe care ii va naste variaza si el in functie de varsta pisicii, de la 1 la 8 pisoi; daca sunteti foarte curiosi si vreti sa stiti exact cu cati memebri se va inmulti familia dumneavoastra, in a doua jumatate a paerioadei de gestatie medicul veterinar va va putea lamuri asupra acestui aspect. Sunt doua metode prin care se poate afla numarul viitorilor pui: numararea lor prin palparea abdomenului sau controlul cu ultrasunete (ecografie).

Sursa: http://www.animalutz...tere-pisica.php

Edited by roland_s, 09 May 2016 - 09:08.


#9
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004
Ei, atunci, sa-ti traiasca!

#10
bogzy83

bogzy83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.06.2007

 roland_s, on 09 mai 2016 - 09:07, said:

Si totusi eu nu cred ca i-a mancat. Nu am vazut sange deloc (daca il manca ramaneau ceva urme),  a avut mancare la discretie. Cred ca doar 2 a fatat. Pisica e mai mica, probabil ca atatatia a facut.
Din cate stiu eu, pisicile nu isi mananca puii. Doar motanii se dedau la asa ceva...

#11
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Intre 1 si 6. Asta e tipic la felide ( atat la pantere cat si la pisici). Depinde si de pisica.

#12
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
La mine pisicile imi fatau cate 4 pui tot timpul. Parca era o regula. Dar, cum zicea cineva inainte se intampla sa-i mai omoare motanii. Aveam un motan cam salbatic care ii tria. Omora doar motaneii.

#13
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 bogzy83, on 09 mai 2016 - 10:56, said:

Din cate stiu eu, pisicile nu isi mananca puii. Doar motanii se dedau la asa ceva...

din pacate mai sunt si cazuri cand ii manaca imediat dupa nastere .... motanii doar ii omoara ... nu-i si manaca

sa speram ca pisica initiatorului a fatat doar 2 (nu e deloc neobisnuit) si sa-i stapaneasca sanatosi de acum incolo

de asemenea recomand initiatorului sa sterilizeze pisica .... asta daca nu are nici o pba cu inmultirea populatiei pisicesti din ograda. (am avut pisica care a fatat si de 2 ori intr-un an ... iar cea mai prolifica a fost una fatata in primavara care in toamna a avut pui la randul ei).

a costa ceva sterilizarea dar am terminat si cu liota de pisicute

#14
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 dark, on 09 mai 2016 - 08:59, said:

Asa am patit si eu. am luat o pisica gestanta si ce sa vezi, dupa ce a nascut, si-a mancat puii !

N-am pomenit asa ceva.

#15
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 Tarzy, on 09 mai 2016 - 15:02, said:

din pacate mai sunt si cazuri cand ii manaca imediat dupa nastere .... motanii doar ii omoara ... nu-i si manaca

sa speram ca pisica initiatorului a fatat doar 2 (nu e deloc neobisnuit) si sa-i stapaneasca sanatosi de acum incolo

de asemenea recomand initiatorului sa sterilizeze pisica .... asta daca nu are nici o pba cu inmultirea populatiei pisicesti din ograda. (am avut pisica care a fatat si de 2 ori intr-un an ... iar cea mai prolifica a fost una fatata in primavara care in toamna a avut pui la randul ei).

a costa ceva sterilizarea dar am terminat si cu liota de pisicute
De sterilizat inca nu ... Nu a facut decat 2 pui. Nu stiu daca traiesc. Iar mie chiar imi plac pisicile. Daca ii vad pe astia mari, poate atunci o sterilizez. Dar totusi macar sa mai fete o data ... si apoi mai vad. Imultirea populatiei "pisicesti" la mine la tara nu ar fi o mare problema. Sa mai spun ca am cautat aproape o luna pana am gasit pe cineva sa imi doneze o pisica...
Sper ca puii sa capete obiceiul mamei, adica sa nu isi faca nevoile in casa.

Edited by roland_s, 09 May 2016 - 20:05.


#16
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 roland_s, on 09 mai 2016 - 20:03, said:

De sterilizat inca nu ... Nu a facut decat 2 pui. Nu stiu daca traiesc. Iar mie chiar imi plac pisicile. Daca ii vad pe astia mari, poate atunci o sterilizez. Dar totusi macar sa mai fete o data ... si apoi mai vad. Imultirea populatiei "pisicesti" la mine la tara nu ar fi o mare problema. Sa mai spun ca am cautat aproape o luna pana am gasit pe cineva sa imi doneze o pisica...
Sper ca puii sa capete obiceiul mamei, adica sa nu isi faca nevoile in casa.

Da-le pace, ai procedat corect pana acum. Daca gaseste motan, iti ramane matza iar gravida cand au puii astia aprox. 3 luni.

#17
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015
Pisca pe care o  avem acuma a nascut de doua ori : patru prima data si cinci a doua oara.De fiecare data si-a ales singura  locul unde il livreaza pa micuti.In bucatarie sub una din ,,sobe,, .Are acolo o ladita mica unde se aseaza...Ii lasam  geamul intredeschis  pe unde pleaca si vine cand vrea.Ne lasa sa punem mana pe pui...am schimbat si asternutul etc. dar de fiecare data supravegheaza atent totul ! In prima saptamana sunt foarte delicati si neajutorati dar din a doua saptamana ii vezi crescand cu ochii.Cam dupa 20 - 22 zile urechile se deschid si la 30 - 35 zile incearca sa se ridice pe picioruse etc.Inca un pic si incepe distractia , misuna peste tot etc.Prima data cand a nascut i-a mutat intr-o veselie.Cand veneam acasa trebuia sa ii cautam pa cine stie unde.A doua oara a fost totul normal...
Cand am adus acasa pisicuta (mama...)am avut ceva probleme cu modul in care isi facea nevoile.Am pus o tava destul de mare in terasa cu nisip fin.Am avut grije sa fie tot timpul uscat si l-am schimbat indiferent de stare la doua saptamani.A invatat singura si niciodata/niciodata nu am avut probleme cu locul unde isi face nevoile.Vara sta mai mult  pe afara(i-am amenajat un loc in curte tot cu nisip unde am avut grija sa nu ajunga apa de la ploaie) si nu sunt probleme.Credeam ca este foarte independenta si le face pa toate cum vrea Ea dar cu calm si rabdare am ajuns sa ne intelegem foarte bine.E o bucurie pt. casa.Sa va traisca puiutii si mama.Sanatate.

#18
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Multumesc mult. Astazi vad ca s-a mai "inseninat" si pisica. Adica a zi cand s-a dat jos din culcus, a inceput sa fie mai jucausa sa se frece de picioarele celor din casa, intinde capul sa fie mangaiata. Se vede ca e mai vesela. Pana azi a fost foarte trista, dar banuesc ca asa e dupa nastere. Si cei doi micuti sunt bine. Au un claxon ... adica au inceput sa miaune. Azi le-am schimbat asternuturile, si nu am avut ce face, a trebuit sa ii iau in mana pe micuti. Sper sa nu pateasca ceva.

Edited by roland_s, 10 May 2016 - 07:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate