Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

P+1 langa livada

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#631
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Da, este dintre detaliile care fac diferenta. Prinderea cu suruburi cu garnitura are dezavantajul ca in timp, din cauza soarelui acea garnitura se rascoace si se dezintegreaza lasand loc apei sa patrunda mult mai usor decat in cazul cuielor speciale pe care le folosesc novatik/gerard.

Vad ca merge greu treaba pe forum toti colegii au plecat la mare sau dormiteaza la umbra ? :))

A aparut si padurea de popi, i-a pus cam la un metru si a folosit capriori de 10x10 pe ambele directii, treaba e destul de solida.

La mine s-au mai facut unele progrese, turnarea placii a fost amanta pentru miercuri-joi cel tarziu. Au decofrat si beciul, placa arata perfect.

S-au strans si ramasite de lemn si caramizi (cred ca o sa am lemn de gratar 5 ani de-acum incolo).

Am vazut si care va fi privelistea din camera fiicei mele, unde va fi o fereastra panoramica, lata. Asa cum ma asteptam este prea jos pentru a se vedea DN1, probabil nu se va vedea nici din pod, dar verdeata este destul de faina oricum.

Planul meu era sa pun rigips pe tavane la parter (pentru ca am inaltime mare) si sa tencuiesc la etaj unde e ceva mai mica inaltimea. Discutand cu constructorul am inteles ca pentru tavanul din rigips se pot pierde si doar 5cm (profilul de prindere si rigipsul in sine), ceea ce nu e rau deloc. S-ar putea sa ma razgandesc deci, in aceasta privinta. In felul asta pot strecura si niste spoturi ultra flat plus ca va iesi mult mai drept, din cate vad tavanul tencuit nu prea poate fi la fel de drept ca cel din rigips. Ca pret cred ca ambele solutii se invart cam pe la aceleasi costuri.

Ma gandesc ce sa fac cu curentul la etaj, cu panoul adica. E o problema pentru ca deasupra camerei tehnice unde voi avea tabloul principal vin baile, nu pot pune tabloul electric in baie. Ma gandeam sa bag o teava prin care sa vin cu conductorul prin placa, sa ies intr-un loc convenabil pentru tablou. Dar nu stiu unde ar fi mai bine sa il pun. Am atasat o idee, zona rosie este locul unde va fi tabloul la parter si cu albastru am pus o pozitie posibila pentru tablou. O fi buna ideea mea?

Attached Files



#632
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostBylly00, on 09 iulie 2017 - 13:10, said:

Da, este dintre detaliile care fac diferenta. Prinderea cu suruburi cu garnitura are dezavantajul ca in timp, din cauza soarelui acea garnitura se rascoace si se dezintegreaza lasand loc apei sa patrunda mult mai usor decat in cazul cuielor speciale pe care le folosesc novatik/gerard.

Vad ca merge greu treaba pe forum toti colegii au plecat la mare sau dormiteaza la umbra ? :))

A aparut si padurea de popi, i-a pus cam la un metru si a folosit capriori de 10x10 pe ambele directii, treaba e destul de solida.

La mine s-au mai facut unele progrese, turnarea placii a fost amanta pentru miercuri-joi cel tarziu. Au decofrat si beciul, placa arata perfect.

S-au strans si ramasite de lemn si caramizi (cred ca o sa am lemn de gratar 5 ani de-acum incolo).

Am vazut si care va fi privelistea din camera fiicei mele, unde va fi o fereastra panoramica, lata. Asa cum ma asteptam este prea jos pentru a se vedea DN1, probabil nu se va vedea nici din pod, dar verdeata este destul de faina oricum.

Planul meu era sa pun rigips pe tavane la parter (pentru ca am inaltime mare) si sa tencuiesc la etaj unde e ceva mai mica inaltimea. Discutand cu constructorul am inteles ca pentru tavanul din rigips se pot pierde si doar 5cm (profilul de prindere si rigipsul in sine), ceea ce nu e rau deloc. S-ar putea sa ma razgandesc deci, in aceasta privinta. In felul asta pot strecura si niste spoturi ultra flat plus ca va iesi mult mai drept, din cate vad tavanul tencuit nu prea poate fi la fel de drept ca cel din rigips. Ca pret cred ca ambele solutii se invart cam pe la aceleasi costuri.

Ma gandesc ce sa fac cu curentul la etaj, cu panoul adica. E o problema pentru ca deasupra camerei tehnice unde voi avea tabloul principal vin baile, nu pot pune tabloul electric in baie. Ma gandeam sa bag o teava prin care sa vin cu conductorul prin placa, sa ies intr-un loc convenabil pentru tablou. Dar nu stiu unde ar fi mai bine sa il pun. Am atasat o idee, zona rosie este locul unde va fi tabloul la parter si cu albastru am pus o pozitie posibila pentru tablou. O fi buna ideea mea?

Dacă ai loc prin parter pe tavan (deasupra tavanului fals) sa te duci sub marcajul albastru si sa treci prin placa in sus atunci e ok. O sa ai citeva coturi o sa te spurce nițel electricianul dar este realizabil. Sa mergi prin placa este o posibilitate dar  parca nu imi place prea mult, mai bine lipit de ea.

#633
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Ar trebui sa se poata. Mergi pe tavanul parterului, pana in zona dorita si apoi strapungi placa.
Ai mai avea loc de panou si pe peretele dormitorului ce da direct spre scara interioara.

#634
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Attached File  untitled shoot-5327.jpg   2.42MB   60 downloadsDa, parca nu as vrea sa il vad chiar cand urc scara. Nu o sa trag teava prin placa, o sa las electricientii sa isi bata capul mai tarziu. O sa aiba de gaurit placa si o grinda practic, poate cine stie, lor le vine alta idee de plasament la momentul respectiv.

Se lucreaza la fier, constructorul s-a lasat pagubas cu turnarea scarii odata cu placa, va lasa mustati si o va face ulterior. Se anunta un "thunderstorm" joi vad, ei au zis ca nu e problema daca da o mica ploaie si si-asa placa trebuie udata la o ora dupa turnare. Sper sa nu fie probleme, au zis sa aranjam in asa fel incat sa fie ambele cife prezente la inceputul turnarii sa nu avem suprize ca dureaza prea mult pana vine a doua si ni se intareste betonul acolo.

Stiu ca la stadiul asta (adica peretii si tavanul care nu sunt albi) senzatia de spatiu nu ar trebui sa fie covarsitoare, dar inaltimea etajului chiar o accentueaza. Din acest punct de vedere ma declar multumit, cred ca o sa imi incapa cam tot ce sper pe acolo. Mai putin masa de 20 de oameni in living, dar pentru cazurile rarisime cand se intampla asta fac niste permutari cu mobila si se rezolva (mut canapeaua/masa adica). Si camera tehnica ar fi putut fi oleaca mai mare la cei 7.2 mp ai ei. Asta pentru ca vreau sa bag multe chestii acolo si mai am si pretentia de a usca rufe acolo. Cred ca in final rufele vor ajunge pe terasa, oricum am de gand sa cumpar si folosesc uscator pentru cazurile de vreme extrema.

In bucataria de 18.2 mp (4.35x4.20) e cam greu de inghesuit o insula, dar o mini-pseudo-insulita tot intra. Deci calculele de acasa probabil se vor potrivi si cu cele din targ in cazul meu. Nu spun ca majoritatea celorlati colegi ca mi se pare mare si ca as face-o mai mica pe urmatoarea, 95% am nimerit-o cu dimensiunile. E prematur stiu, trebuie sa locuiesc efectiv acolo ca sa trag concluzia....

Attached Files



#635
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Mai facem posturi... Maine e ziua cea mare. Contructorul zice ca e o gramada de fier, mie nu mi se pare chiar asa de mult, chiar ma uitam acum pe jurnale dar nu gasesc, erau poze cu plansee mult mai incarcate decat la mine.

Dupa calculele mele ar trebuie sa fie vreo 17 mc placa si vreo 4-5 centurile. Sa vedem cum se mai potriveste socoteala acum.

Attached Files



#636
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Ce suprafata si grosime are placa in proiect de spui ca intra 17 mc + 4 mc centurile?

#637
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
in prima poza armaturile cu ciocurile in jos din centura sunt la partea inferioara, nu? Nu a putut sa le lege cu ciocurile in sus cum era normal?.... Prima data am crezut ca a intrerupt calaretii fix in reazem....Posted Image

Edited by brawnie, 12 July 2017 - 20:33.


#638
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
13cm x ~130mp (sunt vreo 126,5 de fapt) = 16.9 mc, centuri 27x25x80 = 5.4. Nu mai stiu exact cat e perimetrul, dar ne-am gandit ca aducem 2  cife (18 mc in total) si vedem la ultima cat sa mai cerem completare.

Nu prea inteleg cum ar fi trebuit puse armaturile, a trecut dirigintele pe acolo,  dar eu nu am mai vorbit cu el apoi. O sa mai treaca si maine, o sa il mai intreb.

Edited by Bylly00, 12 July 2017 - 21:09.


#639
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Attached File  untitled shoot-5332.jpg   1.35MB   65 downloads

#640
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View PostBylly00, on 21 iunie 2017 - 18:45, said:

Iata si solutia pe care am ales-o pentru usile glisante, nu mai tin minte daca am adus aminte de ea in jurnal. O postez pentru ca am facut munca grea sa ajung la ea, poate le e de folos si altora: http://www.eclisse.r...80c5d0e653e.pdf Inaltimea se poate face la comanda, cum am eu 2.4 se face fara probleme. Se pot folosi si usi de sticla, se monteaza o piesa in plus pentru suspendarea lor.


Salut
Scuze ca "deraiez" discutia, acum am vazut postarea ta mai veche.

Nu prea inteleg cum se monteaza usile astea glisante in peretele de zidarie. Trebuie lasat gol dublu, pentru a avea loc de retragere usa? Apoi locul unde usa gliseaza se face din rigips ?

As vrea sa folosesc si eu asa ceva la trecerea dintre living si bucatarie. Dar nu stiu daca am spatiu suficient. In planurile mele scrie 160/210

Edited by wizake, 12 July 2017 - 21:23.


#641
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postbrawnie, on 12 iulie 2017 - 21:13, said:



Pai nu...
Pentru ca acelea sunt ciocurile calaretilor....si nu ai cum sa le faci in Z..... alea sunt U.

#642
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@bod...mai uita-te odata...daca alea sunt ciocurile calaretilor inseamna ca ori proiectantul e tampit ori constructorul...calaretii nu se intrerup pe reazem domnul meu....
M-am holbat si eu de doua ori pentru ca la prima vedere asa am zis si eu ca sunt ciocurile de la calareti cand de fapt sunt ciocurile de la barele inferioare....

#643
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Recunosc ca fierataniile ma depasesc ma mai uit o data maine sa vad ce si cum. Oricum calaretii aia nu cred ca sunt intrerupti in centura, mi se pare ca treceau de colo-colo.

Treaba cu usa este in felul urmator: sistemul e de fapt o structura metalica ce poate fi placata cu rigips sau tencuita. Ea e de sine statatoare in mod normal, adica am un gol mare o camera pe care o impart in doua folosind acest kit. Eu am pereti portanti, deci nu puteam lasa acolo gol si sa vin decat cu kitul. Asa ca peretii portanti ii dublez cu kitul asta. El vine practic adaugat peste golul existent pe partea cu bucataria. Usile gliseaza chiar in el. Deci peretele meu va avea 25 cat are caramida acum plus inca 10 pe care ii are buzunarul asta, kitul.

Problema e ca nu am lasat acei 10 cm, dar se rezolva, mutam cumva aductiunea putului, ma spargem pe acolo...

#644
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostBylly00, on 12 iulie 2017 - 21:05, said:

13cm x ~130mp (sunt vreo 126,5 de fapt) = 16.9 mc, centuri 27x25x80 = 5.4. Nu mai stiu exact cat e perimetrul, dar ne-am gandit ca aducem 2  cife (18 mc in total) si vedem la ultima cat sa mai cerem completare.

Eu la placa de la cota 0 am prevzut 10 cm, ok, no problem dar la placa peste parter si la placa peste etaj structuristul mi-a prevazut placa de 15 cm de B350 armata cu fier de 10. Nu e cam mult 15 cm de grosime beton care poate fi chiar 16 cm daca e sa se gresasca ceva.

Toti au placa de 13-14 cm iar eu cred ca sunt singurul, nu tin minte sa fi citit pe alt jurnal de placa de 15 cm. Parca 1 m3 are 2,5 t deci la 17 m3 sunt 42,5 t la tine si la mine ar fi placa de 27,5 t. Tin pereti de caramida de 30 cm, stalpi de 30x30 si grinzile o asemnea greutate, mi se pare enorm de multa forta ce apasa pe acesti stalpi fie ei 8,10, 12 la numar.Posted Image

Edited by Mirel_85, 12 July 2017 - 22:30.


#645
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pai ca idee eu am stalpi de 25 si caramida de 25, deci e o oarecare diferenta.Stalpi am vreo 30 parca totusi, ca numar. Placa in teorie e un fel in practica alt fel, ca si pe mine ma tot batea la cap ca vibreaza daca e de 13 si sa o facem de 15. Las' ca mai torn si sapa, daca mai vibreaza si atunci musc din ea. Nu iti face griji de masele astea, proiectantul isi ia o marja mai mult decat generoasa, poate daca iti instalezi vreun seif de banca la etaj sa ii dai calculele peste cap, desi nici atunci nu prea cred. Desigur ca asta e doar o impresie de-a mea, nu stiu in cazul tau daca e ok sau nu, dar sigur colegii pot sa isi dea cu pareri mult mai avizate.

Edited by Bylly00, 12 July 2017 - 22:33.


#646
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Azi la 6 erau oamenii pe santier sa termine fierul, la 9 trebuia sa inceapa turnarea. TUTORIAL DE OBTINERE A UNEI PLACI PERFECTE, FARA FISURI:

1. intarzie cifele vreo ora din cauza unui vecin care s-a gandit sa isi faca bransarea la apa chiar in dimineata asta, a sapat un sant de-a lungul drumului.
2.soferul cifei ii stie pe oamenii de la apa, insista sa astupe santul sa treaca cifele si pompa si sa il desfaca la loc in momentul cand vine si beneficiarul cu teava ce urma sa fie ingropata.
3.oamenii in forma maxima, dotati cu vibrator.
4.fierul avizat de diriginte, totul conform proiect (intr-adevar ce vazuse brawnie in poza erau niste etrieri cu ciocurile in jos, desi ciudat, nu influenteaza mi-a zis dirigintele si i-a lasat asa)
5.toata turnarea nu dureaza mai mult de 1 ora si jumatate. (temperatura 27 de grade)
6.la maxim 45-50 de minute m-am urcat sa pun furtunul pe ea.
7.observ aceleasi fisuri ca si la placa 0.
8.lay down.
9.try not to cry.
10. cry a lot.

Cu "Posted Image" de rigoare bineinteles. Am ajuns la concluzia ca nu exista placa fara fisuri. Ca in bancul cu ceauseasca, daca nu am vazut eu inseamna ca nu exista. Culmea, ca am vazut si eu - la terasa, la aia nu am chiar nici o fisura. O sa continui sa o ud mai intens maine si poimaine dar fisurile tot acolo raman. Stiu ca sunt de suprafata, superficiale si ca nu se va darama placa pe mine, dar ma cam oftic pentru ca si eu si oamenii au facut totul perfect (atat cat am stiut si noi, poate ne scapa ceva). Tipul care are pompa mi-a zis ca pentru a iesi perfect se uda imediat dupa turnare si se pun niste rogojini, apoi se uda peste, mentinandu-le umede. Poate o fi, dar ce ma intriga este ca sunt useri gramada pe forum care au declarat ca nu au nici o fisura si nu au procedat asa.


Legat de socoteala din targ - au intrat mai putin de data asta, a dat Domnul - 21.5 mc fata de 22 calculati. Am vazut si cum sta treaba cu grosimea/planeitatea. Ca sa lase golurile tehnice au pus niste polistiren in locul respectiv, 15cm grosime (3x5cm). Ei bine, acei 15 cm ba sunt depasiti, ba raman cam 1cm deasupra. Deci abateri serioase, media cred ca e in jur de 13-14 totusi, avand in vedere consumul real de beton.

Si o ultima chestie, legata de popii care mi-au cam dat batai de cap. Am fost prost ca nu i-am cumparat. Pretul de cumparat era 27 lei vs inchiriart 4-5lei/luna. II foloseam eu 2 luni si apoi daca mai gaseam sa ii inchiriez 3 luni deja imi recuperam banii. Si apoi sigur mai gaseam sa ii dau, faceam si profit. Aviz celor care au un pic de chef de bataie de cap si care au si loc pentru depozitarea lor. Nu am stiut ca sunt asa de ieftini de cumparat.

Constructorul - baiat descurcaret mi-a turnat azi si mie placa si a mai turnat o fundatie dupa masa la un concetatean. O saptamana - 10 zile o sa lucreze la el, timp in care se mai intareste placa mea. Popii o sa ii tin 28 de zile sigur. Zidaria etajului va merge si mai repede pentru ca e mai mic, dar nu vor putea progresa prea mult dupa, lemnul pentru cofratul stalpilor fiind blocat sub placa. Om vedea ce si cum.

LE: nu sunt superstitios, dar treaba asta cu 13 mi-a purtat mereu ghinion. De data asta am zis sa nu mai tin cont, am zis ca poate e momentul sa termin cu babismele. Se pare ca nu, nu a venit ziua aia. Colac peste pupaza azi primesc instiintare ca s-a anulat Rock the City si automat concertul premiera Offspring in Romania pentru care deja luasem bilete... well... FML

LLE: uitasem pozele.

Attached Files


Edited by Bylly00, 13 July 2017 - 20:25.


#647
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Bylly, eu iti spun ca fisurile acelea superficiale sunt zero fata de alte probleme pe care le poti avea la o casa. Nu uita ca ai turnat in plina vara, cand apa se evapora usor. Si apoi, chestiile alea superficiale vor fi acoperite de sapa; sau poate la instalatii vei ciobi un pic din placa; similar ca la zidarie. Atata ne strofocam sa fie zidurile perfecte si apoi, cand faci instalatiile de apa canal, tot trebuie sa sapi in zidarie sau in sapa; gata , atunci nu mai conteaza un sant, o fisura, o crapatura. Relax! Posted Image

#648
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Las' ca-ti fac eu niste poze la o placa a unor case înșiruite începute pe ulita la mine..Sa vezi acolo ce înseamnă cu adevarat fisuri..care cred ca 'penetrează' placa pana pe partea cealaltă.

Ai impresia ca are vreo emoție investitorul de acolo? Las' ca merge si asa..altii aveau 'placa' din scânduri. .si nu se mai plângeau de fisuri..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate