Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

P+1 langa livada

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#667
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
M-am luminat acum, banuiam ca e ceva de genul asta. E adevarat ca adaugarea ulterioara ar fi usoara, dar totusi inseamna sa dai jos rigipsul, nu? Sau ai lasat ceva usite de vizitare pe tavane?

Pana una alta m-am gandit eu ca ar fi bine sa fac si gratarul inainte sa fac terasa - in primul rand pentru ca meseriasii ar avea astfel mai mult loc sa se desfasoare si in al doilea rand pentru ca e mult mai usor sa faca acoperisul si invelitoarea in jurul hornului, decat sa taie/darame/repare apoi. M-am apucat de cautari care s-au si incheiat rapid, vecinul de peste drum tocmai avea echipa la lucru, am vorbit putin cu ei si urmeza sa vina si pe la mine. Lucreaza cu caramida refractara, destul de ingrijit, pret ar ajunge cam 4000-4500 de lei manopera si materiale incluse. Eu vreau un gratar lat de 1m si adanc de 50cm, o sa ii pun un arzator pe gaz intr-o parte si o plita pentru ocaziile cand am nevoie rapid sa frig 2 fripturi si pe care sa il pot demonta cand fac gratar pentru toata strada.

Folosind infinita intelepciune a forumului (si cu multumiri lui andreilesan) am ajuns la concluzia ca o sectiune a cosului de 35x40cm ar trebui sa asigure un tiraj suficient cosului care va ajunge pe la 2.7-3m poate inaltime (inaltimea efectiva a cosului ar fi cam 2m). O sa pun un rand de caramida in fata pentru a impiedica iesirea jarului dar si o inginerie cu o mica usita pe care sa o pot inchide dupa nevoie (am mai vazut si in alte parti dar pe forum am preluat-o de la bobitzaa).

Am mai luat 3 paleti de caramida subtire 11.5 care au fost 1256, destul de mult peste caramida structurala, situatie chiar paradoxala dar CSF, n-ai CSF...

Ne apropiem de decofrarea placii, au trecut 25 de zile, oare daca scot putin lemn din camerele mai mici inainte cu 2 zile o fi bai? Ca vor sa se apuce de stalpi si nu mai avem lemn...

#668
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostBylly00, on 07 august 2017 - 15:12, said:

M-am luminat acum, banuiam ca e ceva de genul asta. E adevarat ca adaugarea ulterioara ar fi usoara, dar totusi inseamna sa dai jos rigipsul, nu? Sau ai lasat ceva usite de vizitare pe tavane?

Pana una alta m-am gandit eu ca ar fi bine sa fac si gratarul inainte sa fac terasa - in primul rand pentru ca meseriasii ar avea astfel mai mult loc sa se desfasoare si in al doilea rand pentru ca e mult mai usor sa faca acoperisul si invelitoarea in jurul hornului, decat sa taie/darame/repare apoi. M-am apucat de cautari care s-au si incheiat rapid, vecinul de peste drum tocmai avea echipa la lucru, am vorbit putin cu ei si urmeza sa vina si pe la mine. Lucreaza cu caramida refractara, destul de ingrijit, pret ar ajunge cam 4000-4500 de lei manopera si materiale incluse. Eu vreau un gratar lat de 1m si adanc de 50cm, o sa ii pun un arzator pe gaz intr-o parte si o plita pentru ocaziile cand am nevoie rapid sa frig 2 fripturi si pe care sa il pot demonta cand fac gratar pentru toata strada.

Folosind infinita intelepciune a forumului (si cu multumiri lui andreilesan) am ajuns la concluzia ca o sectiune a cosului de 35x40cm ar trebui sa asigure un tiraj suficient cosului care va ajunge pe la 2.7-3m poate inaltime (inaltimea efectiva a cosului ar fi cam 2m). O sa pun un rand de caramida in fata pentru a impiedica iesirea jarului dar si o inginerie cu o mica usita pe care sa o pot inchide dupa nevoie (am mai vazut si in alte parti dar pe forum am preluat-o de la bobitzaa).

Am mai luat 3 paleti de caramida subtire 11.5 care au fost 1256, destul de mult peste caramida structurala, situatie chiar paradoxala dar CSF, n-ai CSF...

Ne apropiem de decofrarea placii, au trecut 25 de zile, oare daca scot putin lemn din camerele mai mici inainte cu 2 zile o fi bai? Ca vor sa se apuce de stalpi si nu mai avem lemn...

Pe holuri am tavan fals demontabil sau acolo unde nu este am corpuri de iluminat 60x60 cm care permit accesul la paturile de cablu si la tevi.
Dacă voi avea nevoie intr-un anume loc de vre-o ușița de vizitare o pun nu e bai, pina acum nu am simțit nevoia.
Pentru grătar ai un proiect ceva sau il faci la ochi ?

#669
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Ce dimeniuni ai gasit la caramida aia de 11.5, ca pe 188 inaltime eu nu am gasit nimic prin marile depozite.
Pana la urma eu cred ca o sa folosesc caramida de 14, unde am gasit cateva optiuni si unde parca si pretul e mai rezonabil. De exemplu am o promisiune de 3.2 lei/buc pentru 375x140x188, tot de la Soceram.

#670
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Proiect pentru gratar? N-ar fi rau sa am, dar nu am. E destul de simplu ce vreau si cred ca am dibuit cateva chestii bune de pe forum, alaturi de experienta meseriasilor ar trebui sa iasa ok. Daca ai sfaturi, sunt numai ochi.

Caramida de compartimentare e 238mm nu am gasit de 188. Eu am niste caramida plina si ar fi fost foarte buna dar trebuie transportata si nu cred ca i-ar conveni constructorului sa piatda o zi intreaga pe un zid. E buna varianta pe care ai gasit-o, eu am dat 4.03 pe bucata, redusa de la 4.26. Nu am mai stat sa imi bat capul pentru 3-4 paleti de caramida si am mers cu ce mi-a dat dedemanul.

Intre timp mi-am luat usa/chepeng de pod - Fakro LWK Komfort 70x120 cu sipca aferenta = 750 lei livrata acasa. Nu ma intrebati de ce acum, cu gandul asta m-am trezit de dimineata si a trebuit sa duc la bun sfarsit treaba. In principiu ca sa fie batut in cuie golul pe care il las pentru urcarea in pod. Mai erau variante si mai bine izolate, dar oricum am de gand sa o dublez cu o usa pe care sa lipesc polistiren, in pod. M-am gandit ca o bucata de polistiren si o ramasita de osb nu pot echivala cu diferenta de vreo 330 lei si cred ca iese mai buna izolaaia in varianta gandita de mine.

Antemasuratorile sunt off-the-hook. Am luat de la bun inceput mai putin cu vreo 2 paleti, pana la ora actuala am consumat 55, mai intra 4-5 maxim pana la terminarea etajului si in pod nu au cum sa intre mai mult de 10. Deci cel putin 15 paleti sunt in plus. Bine, nu e mare bai ca se storneaza, dar ma gandesc ce-o fi fumat ehnicianul care a facut antemasuratoarea.

Edited by Bylly00, 08 August 2017 - 12:09.


#671
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostBylly00, on 08 august 2017 - 12:07, said:

Proiect pentru gratar? N-ar fi rau sa am, dar nu am. E destul de simplu ce vreau si cred ca am dibuit cateva chestii bune de pe forum, alaturi de experienta meseriasilor ar trebui sa iasa ok. Daca ai sfaturi, sunt numai ochi.

Caramida de compartimentare e 238mm nu am gasit de 188. Eu am niste caramida plina si ar fi fost foarte buna dar trebuie transportata si nu cred ca i-ar conveni constructorului sa piatda o zi intreaga pe un zid. E buna varianta pe care ai gasit-o, eu am dat 4.03 pe bucata, redusa de la 4.26. Nu am mai stat sa imi bat capul pentru 3-4 paleti de caramida si am mers cu ce mi-a dat dedemanul.

Intre timp mi-am luat usa/chepeng de pod - Fakro LWK Komfort 70x120 cu sipca aferenta = 750 lei livrata acasa. Nu ma intrebati de ce acum, cu gandul asta m-am trezit de dimineata si a trebuit sa duc la bun sfarsit treaba. In principiu ca sa fie batut in cuie golul pe care il las pentru urcarea in pod. Mai erau variante si mai bine izolate, dar oricum am de gand sa o dublez cu o usa pe care sa lipesc polistiren, in pod. M-am gandit ca o bucata de polistiren si o ramasita de osb nu pot echivala cu diferenta de vreo 330 lei si cred ca iese mai buna izolaaia in varianta gandita de mine.

Antemasuratorile sunt off-the-hook. Am luat de la bun inceput mai putin cu vreo 2 paleti, pana la ora actuala am consumat 55, mai intra 4-5 maxim pana la terminarea etajului si in pod nu au cum sa intre mai mult de 10. Deci cel putin 15 paleti sunt in plus. Bine, nu e mare bai ca se storneaza, dar ma gandesc ce-o fi fumat ehnicianul care a facut antemasuratoarea.

Am întrebat de proiect la grătar deoarece eu vreau sa fac grătar si lingă el un cuptor. Am coșul făcut dar m-ar interesa dacă este vre-o șmecherie cum combini fumurile ( din punct de vedere sectiuni). Este foarte puțin probabil sa fie simultan ambele in funcțiune dar ma roade curiozitatea.

#672
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostBylly00, on 04 august 2017 - 15:36, said:

S-a mai facut una-alta, problema peste care am dat este la structura terasei. Suprafata 6x7, acoperis intr-o singura apa. In loc de capriori 10 transversali, dupa indelungi dezbateri am ajuns la 5x15.

Ar trebui 7m lungime, nu gasesc niciunde sa fac, maxim 6m fac gaterele din zona. Rezulta imbinare 4+3m. Rezulta inca o grinda care sa sustina zona imbinarii, care trebuie sa fie lunga de 8m. Am gasit 9x20cmx8m lungime la oamenii de Glulam = 600 de lei una bucata livrata in curte. Oare e vreo alta solutie sau e ok asa ?

[...]

Pentru capriori am gasit si folosit grinzi de 13m lungime. Ma rog ... mie-mi trebuiau mai scurti, dar asta am gasitPosted Image , asta am folosit. Ca sa nu se considere reclama, nu mai mentionez aici producatorul; informatia se gaseste in jurnalul meu.

Spor!

#673
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Am vazut, am citit. Eu puteam sa iau de la glulam, dar dura vreo 2 luni sa mi le faca pe comanda. Pana la urma tot la fiare am ajuns, astazi dau comanda.

Pico, nu stiu ce sa zic de treaba cu acel cuptor, incearca sa-l intrebi pe andreilesan, poate are vreo idee dumnealui.

#674
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Astazi s-a turnat jumatate din stalpi, nu a mai ajuns betonul pentru jumatate de stalp drept pentru care s-a preparat loco, cu niste pietris pe care vecinul de vis-a-vis il lasase in fata portii. Lolek si Bolek in da house, ce sa zic... Am inchiriat cateva cofraje doka pentru o saptamana = 50 lei.

Attached File  2017080920081625-5AB5FC36-CCD2-4C6B-894F-10FBDD49B4F3.jpg   548.04K   60 downloadsAttached File  2017080920081625-7CCE4989-7577-4603-AE08-7943B4E34476.jpg   527.67K   65 downloads

Am achitat si profilul IPE160 de 12ml = 1075 lei taiat la 8,25m si livrat acasa. Scump ca naiba, dar unde e rezistenta nu-i de gluma...

S-au mai zidit si dressingurile (partial, pentru ca nu a mai fost caramida). Multumiti de ea oamenii, li s-a parut mai bine lucrata decat cea structurala. Bila neagra pentru Dedeman care nu a putut livra nici luni,nici marti, nici macar miercuri ci joi.

Attached File  2017080920081625-8DFB0D84-6C4F-41AB-BF8A-6F07AAB3AADE.jpg   439.4K   67 downloadsAttached File  2017080920081625-A4F9E90C-F027-4747-A078-32699CBF30E8.jpg   412.93K   115 downloads

Asa a iesit gratarul vecinului, mi se pare o lucrare buna, nu am ce reprosa. Latimea vetrei e de vreo 90, cred ca la mine o sa mai pun o caramida sa iasa un pic mai lat, sectiunea cosului e 35x35 (ochiometric masurat). Hornul e cam scund, la mine oricum sunt obligat sa il fac mai inalt pentru ca trebuie sa iasa minim 60 cm peste invelitoarea terasei. La cerintele jumatatii mele mai bune trebuie sa gasesc si o solutie pentru bulion/magiun si alte fierturi la ceaun. Asa ca am gasit poza asta pe net, o sa incerc sa adaptez cat pot. Ce varianta de conectare a unui arzator as avea astfel incat sa il mut dupa necesitati la gratar sau sub ceaun?
Attached File  2017080920081625-49DBCCA5-4B0A-40D5-A698-C558ADCAF05E.jpg   612.35K   122 downloadsAttached File  2017080920081625-89C96E31-FF38-4E5C-8F40-4C998266EFE8.jpg   419.38K   117 downloadsAttached File  File_000.jpeg   87.21K   118 downloads

Bonus: astazi a ajuns braga din Galati, am degustat pentru prima data asa ceva. E o bautura plina de savoare, imi place si imi pare rau ca nu e mai populara, unde mai pui ca e si naturala, nu tu coloranti/aromatizanti/etc.

LE: cu nici un chip nu vor sa stea in picioare pozele astea, le-am invartit invers in ideea ca le mai invarte el o data - no way.

Edited by Bylly00, 09 August 2017 - 19:26.


#675
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Fa cosul la gratar de 40x40.

#676
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017

View Postpicomouse, on 08 august 2017 - 20:27, said:

Am întrebat de proiect la grătar deoarece eu vreau sa fac grătar si lingă el un cuptor. Am coșul făcut dar m-ar interesa dacă este vre-o șmecherie cum combini fumurile ( din punct de vedere sectiuni). Este foarte puțin probabil sa fie simultan ambele in funcțiune dar ma roade curiozitatea.
'Neata!
Am pierdut mult timp cautand diverse solutii.
Bine, eu nu am gata nici proiectul de casa, dar ma preocupa gratarulPosted Image Posted Image .Poti pleca de aici (un model care imi place foarte mult, schimband finisajul daca nu iti place, desi genul rustic se potriveste cel mai bine, si elimina vatra. Ideea e de cosuri de fum:
piatrasilemn.ro/gratar_popa.php

#677
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Il fac si mai mare daca zici matale, sper sa nu fie vreo limita constructiva.

Don Helerea e o adevarata legenda pe forumurile de specialitate, are mana intr-adevar. E mai elaborat ce-a facut dumnealui acolo, eu voi avea pe alta latura a terasei o bucatarie de vara, adica blat cu chiuveta, plita pe gaz, cuptor, etc. Ordinea operatiunilor nu e batuta in cuie, nu vezi ca si eu fac precum neoamenii, nu am nici acoperis sau placa peste etaj dar mananca sa imi fac gratar :)) Sau cautam informatii despre HRV cand nici macar nu era conturat proiectul casei...

#678
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Sau asa.
Eu ma referea la cosuri de fum, asau cum e conceputa acolo unirea acestora la plita si vatra, cred ca se poate face si la ce vrei matale.
Sau nu.

Sau asa.
Eu ma referea la cosuri de fum, sau cum e conceputa acolo unirea acestora la plita si vatra, daca te uiti pe pozele (colorate), cred ca se poate face si la ce vrei matale.
Sau nu.

#679
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
A iesit super fain cuptorul si gratarul, si eu visez la asa ceva dar toate la timpul lor.
Te caut sa-mi dai datele de contact ale mesterului peste vre-un an, maxim doi. Posted Image

Edited by Mirel_85, 10 August 2017 - 13:13.


#680
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostBylly00, on 09 august 2017 - 19:22, said:

Astazi s-a turnat jumatate din stalpi, nu a mai ajuns betonul pentru jumatate de stalp drept pentru care s-a preparat loco, cu niste pietris pe care vecinul de vis-a-vis il lasase in fata portii. Lolek si Bolek in da house, ce sa zic... Am inchiriat cateva cofraje doka pentru o saptamana = 50 lei.

Attachment 2017080920081625-5AB5FC36-CCD2-4C6B-894F-10FBDD49B4F3.jpgAttachment 2017080920081625-7CCE4989-7577-4603-AE08-7943B4E34476.jpg

Am achitat si profilul IPE160 de 12ml = 1075 lei taiat la 8,25m si livrat acasa. Scump ca naiba, dar unde e rezistenta nu-i de gluma...

S-au mai zidit si dressingurile (partial, pentru ca nu a mai fost caramida). Multumiti de ea oamenii, li s-a parut mai bine lucrata decat cea structurala. Bila neagra pentru Dedeman care nu a putut livra nici luni,nici marti, nici macar miercuri ci joi.

Attachment 2017080920081625-8DFB0D84-6C4F-41AB-BF8A-6F07AAB3AADE.jpgAttachment 2017080920081625-A4F9E90C-F027-4747-A078-32699CBF30E8.jpg

Asa a iesit gratarul vecinului, mi se pare o lucrare buna, nu am ce reprosa. Latimea vetrei e de vreo 90, cred ca la mine o sa mai pun o caramida sa iasa un pic mai lat, sectiunea cosului e 35x35 (ochiometric masurat). Hornul e cam scund, la mine oricum sunt obligat sa il fac mai inalt pentru ca trebuie sa iasa minim 60 cm peste invelitoarea terasei. La cerintele jumatatii mele mai bune trebuie sa gasesc si o solutie pentru bulion/magiun si alte fierturi la ceaun. Asa ca am gasit poza asta pe net, o sa incerc sa adaptez cat pot. Ce varianta de conectare a unui arzator as avea astfel incat sa il mut dupa necesitati la gratar sau sub ceaun?
Attachment 2017080920081625-49DBCCA5-4B0A-40D5-A698-C558ADCAF05E.jpgAttachment 2017080920081625-89C96E31-FF38-4E5C-8F40-4C998266EFE8.jpgAttachment File_000.jpeg

Bonus: astazi a ajuns braga din Galati, am degustat pentru prima data asa ceva. E o bautura plina de savoare, imi place si imi pare rau ca nu e mai populara, unde mai pui ca e si naturala, nu tu coloranti/aromatizanti/etc.

LE: cu nici un chip nu vor sa stea in picioare pozele astea, le-am invartit invers in ideea ca le mai invarte el o data - no way.

Singura observatie pe care o am la modelul meșterilor este ca pare fragil structural. Dacă te uiți la poza 3 se vede ca arcul de sub grătar e solid si picioarele sunt mai late. Poate sunt eu mai fricos dar prefer sa fie mai solid.

#681
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Avand in vedere ca voi merge pe varianta propusa de bobi (40x40) si ca hornul va fi inalt, nu ar fi o idee rea sa plusez la rezistenta picioarelor. Ce zici daca ii rog sa puna caramizile de-a latul? Practic s-ar dubla sectiunea si chair mai mult.
Am fost intr-o scurta drumetie si am gasit un exemplu de asa nu la gratar. Am fost in "inspectie" la gratar si am vazut ca e afumat rau, mi-am dat seama ca e o problema. Sectiunea era foarte mica, intr-adevar - 15x20 si ceva. Pacat...

Attached File  E6D2271B-16E6-498C-9322-46D49AE0B451.JPG   468.13K   50 downloads Attached File  DE56589C-B0B8-4940-B701-96FFFFE9F4C4.JPG   217.15K   92 downloads

Am primit in sfarsit caramida, ieri. Din fericire, a fost disponibil constructorul sa vina sa o ia in primire, ca eu eram plecat. Am inteles in cele din urma ce vraji au mai facut baietii de la Dedeman. Probabil au vandut caramida pe care am achitat-o eu in avans sau nu au avut stoc suficient de la bun inceput. Caramida care a venit este tot 24/29 GV, tot Porotherm dar difera un pic dimensiunea, e mai lata cu 3-5mm, deci e clar alt lot. Nu mai spun ca mi-au trimis doua masini, primul sofer nu mai livrase la mine si l-au trimis la adresa din buletin, din fericire, e foarte aproape. Prima masina nu avea macara, doar lift, a trebuit sa astepte sa vina cealalta cu macara... imbarligare. Bine ca s-a terminat cu bine, dar bilele negre tot le-a incasat Dedeman-ul.

Astfel aproape s-a terminat zidaria astazi, mai e un pic la dressing si peretele despartitor dintre bai. Maine urmeaza cei 5-6 stalpi ramasi, apoi se incepe cofrarea placii, care se va turna marti-miercuri saptamana viitoare.

Am mai bagat si vreo 2500 de lei la fier, pentru ca am depasit cele 9 tone achitate in avans, nu am inteles daca asta e tot fierul din proiect sau mai trebuie ceva pe la centuri/stalpi de la pod. Baiat bun italianul de la Kaproni, mi-a facturat tot la pretul initial negociat, desi la momentul acela nu isi luase un astfel de angajament.

Cam asta ar fi stadiul actual al lucrarilor, cu mentiunea ca zidaria structurala s-a terminat intre timp.
In seara asta sotia mi-a atras atentia asupra treptelor de la intrarea principala. Nu stiu ce-a vrut sa faca omul nostru, dar e clar ca nu e bine. Sa vedem ce rezolvare gasim...
Attached File  untitled shoot-5658.jpg   1.65MB   101 downloadsAttached File  untitled shoot-5659.jpg   2.26MB   101 downloadsAttached File  untitled shoot-5660.jpg   1.8MB   92 downloadsAttached File  untitled shoot-5661.jpg   2.05MB   85 downloads
Attached File  untitled shoot-5662.jpg   1.89MB   81 downloadsAttached File  untitled shoot-5663.jpg   2.12MB   83 downloadsAttached File  untitled shoot-5664.jpg   1.96MB   83 downloadsAttached File  untitled shoot-5665.jpg   1.82MB   87 downloads
Attached File  untitled shoot-5667.jpg   2.05MB   88 downloadsAttached File  untitled shoot-5670.jpg   245.87K   90 downloadsAttached File  untitled shoot-5672.jpg   178.59K   84 downloadsAttached File  untitled shoot-5675.jpg   200.99K   79 downloads
Attached File  untitled shoot-5677.jpg   2.07MB   77 downloadsAttached File  untitled shoot-5678.jpg   2MB   81 downloadsAttached File  untitled shoot-5681.jpg   2.07MB   82 downloadsAttached File  untitled shoot-5682.jpg   1.87MB   79 downloads
Attached File  untitled shoot-5683.jpg   1.91MB   93 downloadsAttached File  untitled shoot-5687-HDR.jpg   219K   100 downloads

Edited by Bylly00, 16 August 2017 - 19:59.


#682
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Observa aici un gratar folosit destul (urme de fum pe interior) cu sectiunea cosului de 40x40 in interior. Nu admiram frumusetea gratarului ci eficienta cosului de fum. Nu uita de posibilitatea de reglare a admisiei aerului pentru jar. Si sa foloseti lemn de esenta tare pentru jar fara carbuni Posted Image Deja mi foame Posted Image
https://forum.softpe...0#entry19256542

Edited by bobitzaaa, 17 August 2017 - 11:24.


#683
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostBylly00, on 09 august 2017 - 12:01, said:

Am vazut, am citit. Eu puteam sa iau de la glulam, dar dura vreo 2 luni sa mi le faca pe comanda. [...]

De la Glulam voi lua grinzile pentru casa. Cele pe care le recomandam si despre care ai citit Posted Image , deja, sunt sensibil mai iefitine. Acum, depinde de dimensiunea grinzii si de sarcina pe care o duce. Tu pomenesti de Glualm si de fier, ceea ce am face sa cred ca ai mult mai multe de "dus" pe grinzile astea, decat am eu.

Spor!

#684
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
E timpul pentru un update major - ultima placa turnata. Inghesuiala mare la pompa, de-abia pe la 4:30 a ajuns si la noi minunata masinarie. In acelasi timp cu alte utilaje care lucrau la vecinu. Potriveala perfecta, pentru ca avem si portile fata in fata astfel incat a trebuit sa folosim drumul cu randul, de trecut alte masini nici vorba (noroc ca stam pe o fundatura, am mai scris dar reamintesc).

Attached File  2017082420043500-6A0E192A-800D-4E71-ABCC-F3F6A592A268.jpg   521.32K   88 downloadsAttached File  2017082420045739-D14A3746-FB8E-4D30-894C-1C7148499EDB.jpg   591.32K   90 downloads
Attached File  2017082420045739-DFB8E37B-7D6A-4F94-996B-5A5E9DE24B75.jpg   556.51K   104 downloads

Desi toata turnarea noastra ar fi durat 30 de minute maxim (2 cife, erau amandoua prezente), am facut cu randul, am turnat noi o cifa, apoi a incarcat si el o basculanta (s-a hotarat sa ridice CTA si a spart aleile si le incarca in basculanta) si apoi a intrat a-II-a cifa. Desi oamenii mei protestau vehement folosind epitete specifice profesiei, i-am calmat gandidu-ma ca nu are rost sa afectez relatia (care este la inceput si care este promitatoare).

In rest totul a fost ok, m-am intors peste vreo ora si jumatate la locul faptei sa ud placa dar mare lucru nu am putut sa fac pentru ca era inca moale, nu se putea calca, am udat un pic cat batea furtunul (foarte putin, se vede ca presiunea e mult mai mica la etajul 2 fata de 1). A ramas sa vina constructorul maine sa ia panourile de cofraj de pe margine si sa bage o udare ca lumea.

Am primit vizita neasteptata a unui porumbel foarte prietenos, agasant chiar. Nu numai ca nu se speria de mine dar a intrat si in casa apoi, a orbecait ceva timp pana a nimerit fereastra, desi are 2.4x2.4. Nu parea ranit, putea zbura bine, doar ca ii placea sa stea acolo...

Attached File  2017082420052094-F381A694-CF64-486F-8959-A5875A153AF1.jpg   448.74K   98 downloadsAttached File  2017082420052094-61E49461-A17B-4ADA-BD23-5202DF82FA95.jpg   309.77K   92 downloads


Am facut si un mic calcul pana acum, pentru ca e destul de avansata constructia. Strict pe partea de constructie am cheltuit 164000 lei (more or less, precis am uitat sa trec vreo bere/ceva minor). Din acestia vreo 4000 ii iau inapoi, sunt garantia pentru paleti si probabil inca vreo 1000-1500 pentru ca macar 5 paleti de caramida ii voi storna. Mai am de dat 10 000 lei manopera, basca ceva betoane pentru centurile zidariei, estimez nu mai mult de 2200 lei.

Constructia are 240mp + 25mp beci + 40 terase, reiterez pentru cei care au deschis mai tarziu televizoarele.

Total cheltuit ar fi 234 000 lei, se adauga costul putului canadian, al manoperei si sapaturii aferente, costul invelitorii Novatik si costurile de proiectare.

Sunt in grafic cu alte cuvinte, nu e o constructie perfecta, nu e vreo lucrare exemplu, dar se incadreaza spun eu 80% in cerintele celor mai exigenti. Eu nu sunt chiar asa exigent, deci consider ca 95% e bine. Ceva mici segregari pe la stalpi, vreo 2 care au facut burta, mici abateri acceptabil la pereti (0.5 - 1 cm la 3-4m).

Sa vedem ce costuri vor mai fi la acoperis, cel mai probabil va mai fi nevoie de 1-2 mc si inca 1-2 mc pentru terasa. Voi folosi tot lemnul care se va putea recupera, nu am nici o frica sau problema sa il pun la structura acoperisului, chiar am citit ca laptele de ciment este una dintre cele mai bune protectii antifungice/antibacteriene pentru lemn si lemnele astea au primit lapte destul.

Am mai discutat si de gratar astazi, ramane sectiunea de 40x40 si inaltimea 2.8m, conform indicatiilor pretioase (multumesc inca o data celor implicati).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate