Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

P+1 langa livada

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#613
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
bylly00 stiu ca in urma cu cateva pagini mentionai ca ai turnat beton aditivat cu Hyseal. Poti sa-mi spui te rog cum se comporta cand il uzi dupa turnare. Isi trage apa, el fiind totusi impermeabil? Se comporta ca unul normal? Ai observat crapaturi ceva?

Urmeaza sa torn si eu Hyseal si fiind impermebil ma gandesc ca pe canicula asta daca il ud, il ud degeaba ca e impermeabil, nu-si trage apa si apar crapaturi. Deja nu stiu ce sa fac daca sa mai aditivez sau nu....

#614
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Crapaturi am tone. Se duce apa in ele de numa-numa.  La inceput am vazut ca se comporta ca un beton normal, nu stiu cand capata impermeabilitatea. La beci sigur functioneaza pentru ca am apa acolo de ceva timp si nu pleaca nicaieri. Daca nu vrei sa ai fisuri/crapaturi neaparat folie dedesubt si il tii in permanenta ud imediat dupa turnare. Daca e foarte cald, peste 35 de grade, iti pun cei de la statie automat un aditiv de intarziere a prizei.  Nu iti face mari griji pentru fisurile acelea, sunt de suprafata, nu pateste casa nimic.




#615
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostBylly00, on 21 iunie 2017 - 18:45, said:

Iata si solutia pe care am ales-o pentru usile glisante, nu mai tin minte daca am adus aminte de ea in jurnal. O postez pentru ca am facut munca grea sa ajung la ea, poate le e de folos si altora: http://www.eclisse.r...80c5d0e653e.pdf Inaltimea se poate face la comanda, cum am eu 2.4 se face fara probleme. Se pot folosi si usi de sticla, se monteaza o piesa in plus pentru suspendarea lor.
Am tot vrut sa iti raspund la asta si am tot uitat :D
Eu am folosit caseta de la Scrigno (am vrut ceva model fara toc). Dar sunt mai multe modele. Am colaborat cu Zampetti (aici site-ul http://usiculisante.ro/) . Ei au mai multe variante de usi culisante (de la mai multi producatori).

#616
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Peste oamenii de la eclisse am dat pe usamea.ro . Apoi am luat legatura direct cu ei si se pare ca produsul raspunde in mare parte cerintelor. De aceea am incheiat cautarile. Acum, nu vad prea multe detalii despre produs pe site, singura treaba care ar putea sa ma faca sa ma razgandesc ar fi daca ar avea caseta mai ingusta (din cauza prostiei pe care am facut-o) sa fie ceva gen 50mm fata de 100mm sau ceva care sa izoleze mai bine dpdv al mirosurilor (desi aici daca nu se doreste toc nu sunt prea multe lucruri de facut, trebuie facut un compromis).

Ca ideea solutia pe care o am eu ar trebui sa se incadreze in 8000 de lei cu tot cu montaj pentru 2 foi de sticla de cate 1mx2.4m inaltime si caseta lata de 4.13 cu gol de 2mx2.4. Oamenii tai cat te taxeaza (sticla usilor cred ca e 8mm, nu mai tin minte)

#617
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostMirel_85, on 26 iunie 2017 - 18:28, said:

Urmeaza sa torn si eu Hyseal si fiind impermebil ma gandesc ca pe canicula asta daca il ud, il ud degeaba ca e impermeabil, nu-si trage apa si apar crapaturi. Deja nu stiu ce sa fac daca sa mai aditivez sau nu....

Aditiveaza fara probleme,
Daca Hyseal-ul se comporta ca PENETRON-ul, nu o sa ai nici o problema.

#618
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Se pare ca de astazi avem acoperis (invelitoare adica). Nu mai pun pretul pentru ca m-am "t i g anit" destul cu oamenii incat sa nu fie un pret reprezentativ pentru acest produs (vorba vine t i g anit, de fapt ei au insistat sa merg pe produsul lor si tot ei au fost cei care au incercat sa coboare pretul). E vorba de novatik clasic, maroniu, ral 8017.

Edited by Bylly00, 29 June 2017 - 12:00.


#619
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
zi si cat costa halatu' si suprafata...sa aiba oamenii o idee..ca tot se discuta la un moment dat de pret tigla/tabla.

#620
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pai am zis acum ceva timp - pt 330mp imi bagasera oamenii vreo 31 000 de lei din care vreo 2500 lemne/sipci. Asta e pretul la care ar trebui sa se astepte la o prima strigare. De acolo in functie de una de alta se mai scade poate un 8-10% . Prima strigare asta oricum includea tzspe mii de reduceri, deci de-aia zic nu stiu cata lume poate ajunge la nivelul asta de pret. La noi sunt si multi montatori in partea locului deci e o oarecare concurenta si e si producatorul tot aici, orasul mic se mai cunosc oamenii intre ei.

#621
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Ai grija numai de ofertele fara TVA. De obicei nici garantie nu au...

#622
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu e cazul, omul nici n-a vrut sa auda. A spus ca prefera sa piarda ceva lucrand corect si sa doarma linistit. Totul e cu facturi 100%. Garantie 60 de luni la montaj (nici nu am mai intalnit asa ceva) si 25 sau 30 de ani la tigla metalica.

#623
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
La manopera acoperisului se da garantie 5 ani de catre toti montatorii seriosi. Tabla fiind - montajul este mai delicat iar rasponsabilitatea mai mare. Daca primesti garantia in scris chiar poti sa dormi linistit.

Un vecin langa mine are mari probleme cu o tabla Lindab. Dupa 3 ani s-a matuit si se exfoliaza. Garantia producatorului este nula pentru ca nu a montat cu o firma care sa ii ofere un document. Nasol...

#624
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Garantie la montaj pe unde am mai cerut oferte era 1-2 ani. 5 nu am vazut niciunde. Adevarul e ca daca au trecut 2 sezoane de ploi deja iti dai seama daca e vreo problema sau nu.

Nasol de tot. E Lindab - the real deal? Adica nu "tip lindab"? Ma surprinde sincer, dar se poate intampla si la case mai mari. Stiu toata povestea cu invelitorile, sunt vaccinat, citesc de mult problemele de genul asta - ca s-a montat cu nea gica fara acte si apoi nema garantie. In general cand se practica fenta cu tva-ul nu se trece toata valoarea pe factura de manopera, in sensul asta procedeaza multi - dar sa nu ai nici un fel de hartie e chiar prostie. Pentru 100-200 E sa ramai fara garantie nu e deloc rentabil.

Fusei in vizita pe la santier cu o apa, cu o atentie, ca doar oameni suntem si se lucreaza la stalpi. O sa pun poze diseara cu cofrajele, nu s-au gaurit caramizile, au trecut cu sarma pe langa caramizi cumva. Au facut si ordine si se pare ca temerea mea legata de scara este nefondata. Aveam impresia ca nu a tinut cont si de sapele care se vor turna atat la etaj cat si la parter, dar se pare ca omul si-a facut calculele. A desenat el treptele acolo, sincer nu sunt lamurit 100%, dar i-am zis atata timp cat imi iese treapta de 17.5 x 27 nu am alte comentarii si el m-a asigurat ca asa va fi.

Edited by Bylly00, 30 June 2017 - 10:51.


#625
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Au decofrat si stalpii astazi, desi se poate spune ca nu a fost cea mai buna miscare avand in vedere temperaturile extreme. Se prezinta destul de bine, dupa exigenta mea ar fi un 95%, baza unor stalpi are niste mici gaurici, s-ar putea repara cu mortar special dar e vorba de niste stalpi care sunt cam in plus dmdv si al dirigintelui si al tuturor celor implicati, mai putin al inginerului (drept pentru care i-am si pus, dar na...).

Se pare ca l-am speriat un pic cu "pretentiile" mele pe constructor. Azi ma suna:

Domne avem o problema.
?
Stiti ca am mutat un stalp un pic intr-o parte ca sa va incapa hota de 90 intre el si perete.
Da.
Pai fereastra care ramane langa nu mai are 2.4 lungime ca in proiect, acum are 2.35.
Posted Image) Logic, domnul meu, nici o problema.
Ah, credeam ca nu stiati si sa nu avem probleme apoi.

Deja am pus si eu in functiune aparatul de AC acasa, trecea temperatura peste 30 de grade fara. Cred ca nu scap de el nici la noua casa, cu tot cu putul canadianului... Unul pe nivel cred ca e suficient, racoarea care vine din hol e chiar placuta. Sigur voi duce traseu electric pentru AC, nu stiu daca mai e nevoie de alta pregatuire prealabila, am gandesc eu ca daca las gaura sau bag vreo teava, goala fiind va duce la o problema de etanseitate a casei. Asa, ducand o priza acolo, vom gauri peretele daca va fi necesar AC-ul, daca nu - nu.

Attached Files


Edited by Bylly00, 01 July 2017 - 13:15.


#626
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Aparatele A/C decente trebuie alimentate la unitatea exterioara.
Unitatea interioara se alimenteaza prin cablul dintre UI si UE.

#627
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Am inteles, o sa trag niste doze si pentru afara in cazul asta. Treaba e ca sunt niste zile cum a fost celebra sambata caniculara cand nu stii pe unde sa te mai ascunzi si ai face orice pentru putin racoare, in restul verii nu e chiar asa, ba chiar e placut (la noi). Deci probabil o sa imi pun AC chiar si pentru 7-10 zile pe an... decizia finala o voi lua dupa un an de locuit acolo, deci mai trece destul timp.

Intre timp se lucreaza la cofrajul placii peste parter, se va turna saptamana viitoare. Am mai cumparat niste lemn, sursa initiala s-a dovedit neserioasa asa ca am schimbat furnizorul, sunt destul de mari sanse sa ma incadrez in necesarul de lemn estimat initial (sunt pe la 12mc din 16 estimati). Preturi 26lei bucata de 10x10x4ml si 650lei mc de cherestea. Ce am acum ar trebui sa fie suficient si pentru cofrajul placii de peste etaj si in cei 4mc ar trebui sa ma incadrez cu structura si astereala terasei. Treaba interesanta la invelitoare (nu stiu daca am mai mentionat): nu e nevoie de astereala. Asa ca daca se cam imputineaza lemnul cand ajungem la final calculam sa punem astereala mai rasfirata.

La terasa sunt prevazuti patrati de 12x12. Structura acoperisului as face-o totusi cu niste dulapi de 8x14 in loc de patrati de 12x12, idee luata de pe forum si e si propunerea cu care a venit constructorul.

Vesti bune si de la "sefu termopanelor" - conu71, s-ar putea gasi o solutie cu pret "omenesc" pentru a folosi sticla dintr-o singura bucata la fereastra cea mare de 2,4 x 2,4 (5.76mp). Ar fi fain sa fie toata dintr-o bucata, o sa mai vedem pe masura ce ne apropiem de faza respectiva ce solutie adoptam.

Si o peripetie si avertizare pentru cei care urmeaza sa construiasca: mare atentie la inaltimi (la toate cotele de fapt, am mai spus-o). Eu m-am uitat ca desteptul pe planuri (alaturi de constructor - alt destept) si dintr-un detaliu unde era o grinda mai mare am extrapolat la toate - am inteles ca avem centura de 27cm si placa de 13. Eu cum stiam la ca inaltime libera vreau sa ajung dupa turnarea sapei mi-am facut calculele plecand de la asta. Doar ca restul detaliilor erau cu centura la 12cm + placa 13. De iesit iese cum vreau eu pana la urma, ca am avut noroc eu ca am pus totul pe hartie cu constructorul inainte de a incepe zidaria.

Bila neagra pentru mine ca amator, bila neagra pentru constructor ca nu a citit bine planurile (de fapt nu prea l-a mai interesat aspectul asta dupa ce a aflat ce vreau eu exact), bila neagra pentru arhitect (l-am intrebat cel putin de 5 ori daca h liber care apare pe planuri este inaltimea dupa ce torn sapa si mi-a confirmat ca da - de fapt nu era asa) si bila neagra si pentru structurist pentru ca l-am intrebat in mod special daca felul in care am calculat structura (nr de caramizi, grosime centura, grosime placa) e bun si corespunde cu ce a gandit el (mi-a confirmat si el ca e corect si ca e ok sa fac asa.

In fine, totul e bine cand se termina cu bine, de aceea recomand atentie si desi planurile nu sunt rocket science, trebuie privite si interpretate cu mare bagare de seama.

#628
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostBylly00, on 29 iunie 2017 - 12:00, said:

Se pare ca de astazi avem acoperis (invelitoare adica). Nu mai pun pretul pentru ca m-am "t i g anit" destul cu oamenii incat sa nu fie un pret reprezentativ pentru acest produs (vorba vine t i g anit, de fapt ei au insistat sa merg pe produsul lor si tot ei au fost cei care au incercat sa coboare pretul). E vorba de novatik clasic, maroniu, ral 8017.

Momentan si eu sunt cu gandul numai la invelitoare. Am oferte primite de la mai multe firme pentru fiecare model de invelitioare si  oarecum am ramas la top 4 care sunt  Rukki Monterey, Bilka Clasik, Lindab Skane si Novatik Clasic. Tu de ce ai ales Novatik, datorita pretului, aspectului, garantiilor, sau un cumul de toate? Oscilez intre cele 4 modele dar cu un mic plus pentru Novatik si Lindab si nu stiu ce sa aleg....

#629
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Din ce ai enumerat tu acolo doar Ruuki mi-ar face cu ochiul, am cerut oferta si pt ea, dar nu am primit. Acelasi lucru si pt Bilka, nu am primit oferta, dar nu mi se pare in aceeasi liga cu Novatik si Ruuki, are doar acoperire cu Zn, Novatik are aliaj ZnMg care e mai rezistent de 2 ori decat Zn simplu. Lindab chiar vorbeam ieri cu Conu71 (care are) si oarecum dezamagit mi-a spus ca nu mai e ce era. De asemenea daca vei citit jurnalul lui The_Mack vei vedea ca si el a avut probleme cu Lindab si cred ca renuntat in cele din urma.

Deci motivul pentru care am ales Novatik in fata Ruuki este comoditatea, producatorul e la mine in oras, sunt o gramada de montatori seriosi in jur si e o chestiune de obraz intre noi, concetateni fiind. Alte avantaje fata de "restul" le-am enumerat, sigur ca si garantia este foarte importanta pentru mine, la 30 de ani garantie de la producator nu ma astept la surprize si chair daca ma hazardez putin as zice ca durata de viata ar trebui sa fie de 50 de ani, cel mai probabil apar alte chestii si iti vine sa o schimbi de dragul schimbarii (daca oi avea cu ce) in rest nu cred sa am vreo problema cu ea in timp.

Aspectul este placut dar nu iese in evidenta asa cum o face gerard-ul sau o tabla faltuita cum este Ruuki, aici s-ar fi putut mai bine, dar daca ii place sotiei si mie mi se pare ok nu ma mai agit (plus ca am deja o constructie in curte cu invelitoare de tipul asta si ar fi ciudat sa pun pe casa acum o faltuita antracit). Acum ca stiu despre ce e vorba imi dau seama care e novatik si care sunt altele, are un aspect un pic deosebit dar doar daca esti cunoscator, in rest nu le deosebesti. Un alt lucru de care mi-a fost frica la "restul" este decolorarea (in cel mai rau caz decolorare diferita pe zone ale acoperisului) pe care nu am intalnit-o foarte des dar destul incat sa mi se para o problema. Am exemplu chiar casa unor vecini din zona, nu cred ca are mai mult de 7 ani invelitoarea si din rosu s-a facut ceva de nedescris, foarte naspa.

In concluzie - de plouat nu te ploua cu niciuna daca e montajul corect - deci mare atentie la montaj si ma iimportant garantie, acte sa fie totul in regula pentru ca producatorul nu iti mai da garantie daca nu ai toate acestea.

Intre timp am mai luat niste cuie 3.8 lei kg de la Leroy, mai ieftin de atat nu am mai gasit si sarma neagra tot de la ei 4.66 kg - aici se putea si mai ieftin dar nu conteaza la 15kg cat am luat. Pana acum s-au consumat vreo 45kg de cuie o fi mult o fi putin?

Colac peste pupuza - nu mai gasesc popi de inchiriat, trebuie sa mergem pana la Ploiesti dupa ei. Se construieste la foc automat se pare.

Edited by Bylly00, 08 July 2017 - 09:21.


#630
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMirel_85, on 08 iulie 2017 - 08:33, said:



Momentan si eu sunt cu gandul numai la invelitoare. Am oferte primite de la mai multe firme pentru fiecare model de invelitioare si  oarecum am ramas la top 4 care sunt  Rukki Monterey, Bilka Clasik, Lindab Skane si Novatik Clasic. Tu de ce ai ales Novatik, datorita pretului, aspectului, garantiilor, sau un cumul de toate? Oscilez intre cele 4 modele dar cu un mic plus pentru Novatik si Lindab si nu stiu ce sa aleg....

Uite ca îți mai dau eu un motiv sa mergi pe Novatik. Studiază atent sistemele de prindere si o sa vezi diferența. La Novatik prinderea este ca la Gerard in planul acoperișului (după mine este una  dintre cele mai simple, logice si fiabile modalități de asamblare)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate