Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

P+1 langa livada

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#595
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Man ..teoria cu practica nu se pupa la treaba asta. Iti spune unul patit care a incercat de mai multe ori aceasta varianta. Merge doar partial ..ca sa zic asa



#596
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Cine sa aiba rabdarea asta...? Si oricum utilitatea ar fi limitata avand in vedere cat de mult si de des se sucesc beneficiarii. Unde mai pui ca sunt caramizi de 10 dimensiuni si gresie de 100 de dimensiuni. Daca exista o abatere de 1.5cm la latime unei camere pe 4m lungime e ok sau trebuie daramat? Spre exemplu la hol (are 4m lungime) intr-un capat are 2.65, in celalalt 2.665 . Se poate corecta la tencuiala, nu?

Attached Files



#597
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Bylly ai un like mare pentru raspunsul de mai sus. Asta inseamna ca esti un beneficiar care a intrat un pic in executie cu constructia ..si a constientizat niste treburie ce nu pupa cu teoria. Like !


#598
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostBylly00, on 22 iunie 2017 - 18:52, said:

Cine sa aiba rabdarea asta...? Si oricum utilitatea ar fi limitata avand in vedere cat de mult si de des se sucesc beneficiarii. Unde mai pui ca sunt caramizi de 10 dimensiuni si gresie de 100 de dimensiuni. Daca exista o abatere de 1.5cm la latime unei camere pe 4m lungime e ok sau trebuie daramat? Spre exemplu la hol (are 4m lungime) intr-un capat are 2.65, in celalalt 2.665 . Se poate corecta la tencuiala, nu?

Evident ca se pot corecta abaterile. Scopul ar fi sa fie cit mai mici ca sa corectezi cit mai puțin. Personal nu sunt de acord cu mărirea rosturilor verticale. Nicăieri nu am văzut sau citit ca ar fi o soluție ok. Eu le-am făcut la 1 cm ( ca au ieșit pe alocuri la 0,8 sau 1,2 cm nu m-am stresat). Dacă îți iese rău cu citiva cm poți sa tai la flex caramida sau sa o lași la stilpi cu niște mini strepi. Sa nu înțelegi greșit, nu cade peretele, nu cred ca o sa fie punte termică cit casa dar ești primul pe care il văd ca adopta rosturi verticale inegale. Dacă s-a făcut așa ca ai vrut tu, e ok. Dacă s-a făcut așa sa ii fie ușor Dorelului nu e ok.

#599
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostBylly00, on 21 iunie 2017 - 18:45, said:

Dupa problemele care au fost cu cotele, singura camera "castrata" ramane home-cinema-ul, in loc de 5m lungime o sa aiba 4.9, drept pentru care forumistii care vor sa vizioneze filme la kiotoplex nu cred ca vor mai avea loc Posted Image). Am vorbit si de fereastra umpluta pe care o va avea camera asta, in caz ca i se schimba destinatia la un moment dat.
Alo, pai ce facem domle? Stii bancul cu concluzia:" baaa, asta isi face casa pe banii nostri?!" ? :)) In aia 10 cm vroiai sa ne cazezi? :)))
Sper ca pana saptamana viitoare, cand planuim vizita de lucru pe santier, sa turnati si stalpii (fara segregari) si sa legati si fierul la centurile placii de peste parter.
P.S: observ ca domnisoara E. este incantata de cum merge treaba :)

Edited by catalijns, 25 June 2017 - 05:36.


#600
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Chiar ne intrebam azi de dimineata daca treceti pe aici ca aveati ce vedea, vorba aia. De cazat avem spatiu special amenajat (vom avea un dormitor extra), basca living si doar in cazuri extreme 2 saltele prin cinema. Nu stiu care e roadmapul pentru saptamana viitoare, dar cred ca e asa cum zici tu. Ca si nivel de completare al zidariei cred ca suntem pe la 55-60%, restul nu ar trebui sa dureze mai mult de 2 zile jumatate maxim 3 si apoi ar fi ceva timp de cofrat si turnat stalpii (lucreaza omuletii si sambata, doar ca sambata acum a fost sarbatoare si se stie ca cel mai credincios roman este lucratorul in constructii).

Legat de cofrarea stalpilor si de problemele pe care le-a avut fratele OMarius au ranjit pe sub mustata muncitorii si au spus ca ei au o metoda patentata si mi-au garantat ca nu va avea de suferit caramida prea mult. Curios sa vad despre ce e vorba....

Despre zidarie si rosturile aferente cred ca va dati seama ca nu e cerinta mea, e invarteala dorelului sef. II trimit poze si dirigintelui sa vedem ce parere are, eventual sa vina sa-i mustruluiasca un pic, Si mie mi se par cam exagerat de mari.

Domnisorica mea e mai interesata de ce va fi PE LANGA casa decat casa in sine (tobogan, leagan, casuta, etc). Posted Image

PS: pe langa 10 cm pierduti la HC, mai sunt inca vreo 3cm pierduti la baie parte/camera tehnica pe lungime, dar pe latime sunt castigati vreo 7cm. Alba-neagra, nu alta...

Edited by Bylly00, 25 June 2017 - 08:50.


#601
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Bylly m.am uitat si eu de curiozitate sa.ti vad domnisorica(simpatica ..sa.ti traiasca) si am observat rosturile verticale dintre caramizi ..marisoare.se pot lasa golurile pentru usi-ferestre mai mari(cu 2-10 cm) daca se doreste un numar intreg de caramizi pentru spaleti ..pentru ca exista metode de "incarcare" a golului ramas(cu xps sau spuma) la montarea tamplariei.



#602
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013

View PostBylly00, on 25 iunie 2017 - 08:44, said:

Legat de cofrarea stalpilor si de problemele pe care le-a avut fratele OMarius au ranjit pe sub mustata muncitorii si au spus ca ei au o metoda patentata si mi-au garantat
Sigur.
Sa notam ziua asta, in sfirsit vedem si noi muncitori adevarati in care se poate avea incredere. :P

#603
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013

View PostdoarUNom, on 25 iunie 2017 - 09:03, said:

Bylly m.am uitat si eu de curiozitate sa.ti vad domnisorica(simpatica ..sa.ti traiasca) si am
Simpatica foc! Sa-ti traiasca!

#604
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Update matinal: am vorbit cu dirigintele de problematicele goluri vertical - structural nu creeaza probleme dar dpdv termic sunt niste punti insemnate si dpdv al consumului de mortar iar problematic. Alta belea (mi-a dat de m-a julit cum s-ar zice) - imi spune dirigintele ca golurile alea verticale - sunt locas de mortar si trebuie umplute de sus pana jos. WTF?!

Stiu ca pe jurnalul lui kolf s-au dus lupte grele sa le lase libere cand el voia strat uniform peste tot, dar sa le umple de tot nu am pomenit. Nici nu are sens, in ceea ce ma priveste. Golul ala de aer are rol de izolator, daca eu ii trantesc ditamai bucata de mortar in el l-am stricat.

Golul ala nu e locas de mortar din cate stiu eu si sunt sigur de fapt ca aceasta caramida nu e caramida cu locas de mortar.

http://wienerberger....otherm-24/29-gv

#605
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Acusica trebuie umplute si gaurelele mici Posted Image
Acela nu e locas de mortar ... Nu i-ai aratat dirigintelui cum arata o caramida cu locas de mortar?
Cat despre puntile termice ce sa mai zic. Daca vei izola casa bine eu nu vad absolut nicio punte termica. Adica izoland bine un stalp totul e in regula, dar daca izolezi bine un rost de mortar tot ai punte termica ?

Parerea mea e sa le spui doar sa nu mai lase rostul dintre caramizi asa mare si gata. Spor la zidit :)

Edited by dana84, 26 June 2017 - 08:27.


#606
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Bylly ..nu "trantesti ditamai bucata de mortar" ..decat pe laterale ..uniform pe toata inaltimea ..lasand pe mijloc acel gol de aer. Mai exact ..2/3 din latime va fi ocupat de mortar(1/3 x 2) ..si 1/3 pentru golul de aer.


#607
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Stiu, dana, dar cum sa ii spun omului "bati campii, bre" ? Ca nu gasesc ceva specific, am descarcat ghidul de punere in opera porotherm dar e la modul generalist, nu e fiecare caramida tratata in parte si sa spuna la asta pui mortar aici, la asta nu pui... In fine, sper sa gasesc o solutie diplomatica. Chiar ma suprinde pentru ca pana acum omul mi-a dat solutii ok, firesti si cu sens, cu care am fost de acord si eu si constructorul. De izolat o izolez eu, stai fara grija, dar conductivitatea stratului de mortar e de vreo 10 ori mai mare decat a caramizii daca nu ma insel.

@doarUNom inteleg ce zici si are sens, ca mai pica niste mortar in golurile mari nu e bai, dar omul imi spune in mod specific sa le umple te tot, asta ma "destabilizeaza"

Edited by Bylly00, 26 June 2017 - 08:32.


#608
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ma dusei cu una, venii cu alta. Se aranjeaza rosturile, ba chiar ii convine sa le faca mai mici pentru ca are mai putin de lucru. Mi-a povestit ca "la tantareanu, la corbeanca" asa era cerinta - minim 2 cm grosime la rosturile verticale. Nu am intrebat ce inseamna "la tantareanu" dar banuiesc ca acolo a fost scolit intr-ale zidariei.

Broblem este la acoperisul terasei, e un acoperis in 2 ape si cea mica (1.55m) nu prea are sprijin. Arhitectul nu l-a desenat, ca nu "dadea bine la design" :D si structuristul a pus un pop, dar pica in afara terasei, pe trotuar. Am trimis problema la rezolvat catre echipa de proiectare. Oare nu a interpretat constructorul desenul bine sau chiar e o brambureala acolo?

Attached Files



#609
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Se poate si fara pop ..adica se executa acel acoperis din ..clesti ..fara acea penita de capat..implicit nu mai ai nevoie de pop(a :D)


Nu vad eu bine ? Ai in planul indepartat(pe terasa) ..coborare in beci-demisol ?


#610
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ba da, vezi bine, asa este. Langa coborare va fi un parapet de zidarie si apoi voi pune ferestre pana sus (cred). Nu o sa ploua/ninga pe casa scarii beciului. Ma bucur sa vad ca exista o solutie mai buna, nu inteleg exact cum sa face practic.

Attached Files



#611
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
adica ..asa...cu clesti nu cu contravantuire

la fiecare caprior va veni o pereche de clesti

Attached Files


Edited by brawnie, 26 June 2017 - 12:28.


#612
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Exact. Bylly e bine ca te.ai gandit sa protejezi coborarea pe acea latura exterioara a terasei.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate