Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei
 Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp
 Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...
 Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi

Fundație casa
 

Plecare in Londra

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#73
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.05.2009
ma nevoie de o informatie de la cei ce stiu : ma intereseaza cel mai ieftin cost pentru a ajunge in Birmingham astfel : avion direct sau avion catre Londra plus bilet tren de la aeroport Luton catre Birmingham?
Rog sa raspunda cei care au informatii reale.

Edited by hexis, 29 June 2016 - 14:47.


#74
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Cred ca iesi putintel mai ieftin daca zbori pana la Londra si apoi iei tren, sa ma corecteze cineva daca ma insel. Dar as alege zborul direct, ajungi mult mai repede, fara batai de cap.

#75
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
http://www.nationale...s.com/home.aspx

£22.30 Luton - Birmingham direct. Cu trenu e >£70 si schimbi de 3 ori.

#76
bekir

bekir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.06.2016
mai bine iei avionul pana in Doncaster

#77
Onoare29

Onoare29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 27.08.2015
Casualties, felicitări pentru curajul de ati pune viata pe un site, nu multi il au.
Deasemenea felicitări pentru ca ai reusit sa te descurci repejor, știind limba mai bine decat unii englezi si avand o experienta vasta in munca si in diverse domenii nu ma gândeam ca nu o sa reușești dar oricum cred ca ti-a fost greu totusi.
Multumim frumos pentru sfaturi si pentru gândurile bune, mai rar la noi asemenea comportament for free.
Eu vin in final la tine cu rugămintea de a continua threadul, pădure fara uscaturi nu o sa vezi niciodata. Priveste partea buna in tot ceea ce te înconjoară si lasa deștepți sa vorbească singuri, ignoranta doare cel mai tare. Si daca nu poti să-i ignori nu esti singur pe thread ;)
Respectele mele si asteptam updates :)

#78
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View PostOnoare29, on 30 iunie 2016 - 16:20, said:

Multumim frumos pentru sfaturi si pentru gândurile bune, mai rar la noi asemenea comportament for free.

Acum pe bune, care in puii mei ti-a cerut ceva pentru sfaturile primite aici pe forum?




#79
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Sincer sa fiu, nu consider ca mi-a fost greu deloc. Am aterizat, peste 4 zile mi-am luat NINo temporar si m-am bagat la agentie. O saptamana mai tarziu aveam job, si asta pentru ca, initial, am refuzat niste oferte de la agentie.
Bun, un mic update, la job merge super. Am vorbit cu un IT guy din depozit despre jobul lui, mi-a zis sa ii trimit CV-ul managerului. A doua zi, a venit managerul la mine si m-a luat la interviu. Am stat vreo 20min de vorba, dupa care mi-a cam facut sperante. Sunt numai trei oameni pe short-list, inclusiv eu, si mi-a zis omu' ca am fost singurul absolut sincer in cover letter si mi-a cerut sa ii fac o lista cu tot ce inseamna experienta mea practica in IT, sa o duca la director. Sper sa fie ceilalti doi niste rupti :)) Pana atunci, n-am altceva de facut decat sa astept.
Salariul in IT la depozitul asta incepe de la 18K/an, m-a intrebat cat mai am de stat la agentie si a zis ca maine ma ia cu el sa facem un calculator.
Acuma, ce sa zic, nu vreau sa ma vad deja cu jobul in mana pana nu semnez nimic, ca m-as amagi degeaba, dar ma uimeste diferenta uriasa dintre comportamentul managerilor de aici fata de cei din Bucuresti.
Stiu sa se comporte, stiu sa iti aprecieze munca si sa-ti arate respect, lucru cu care, din pacate, nu eram obisnuit in Romania. Lipseau cu desavarsire.
In caz ca sunt ceilalti doi de pe short list mai buni, asta e, tot raman cu job ok, tot ma baga pe contract cand termin cu agentia, asa ca n-am ce pierde.
Cu colegii ma inteleg super bine, ma asteptam sa-i vad ca fiind intepati sau reticenti, dar n-a fost deloc cazul. Vorbim despre orice, oricand, sunt foarte sociali si caterincosi.
Inca un lucru care-mi place la ei, nu se simt ofensati atat de repede ca pizdele alea de americani. Nici pe departe. Englezului ii poti spune un banc super rasist si va rade, chiar daca-l vizeaza direct sau indirect. In SUA nu mai poti spune "pix negru" acum, ca se gaseste vreo scroafa sa te dea in judecata pentru rasism....

Va pup ca nu mai pot sa stau, raman pe-aici si va mai scriu pe masura ce traiesc lucruri noi

#80
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Mai lasa sa treaca ceva timp si sa revii sa le explici astora cum poti rezolva mai tot la telefon sau pe internet instant, plus ca nu trebuie sa lasi o lira sau o ciocolata la vreo tanti pe la ghiseu.

#81
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostCasualties, on 30 iunie 2016 - 20:10, said:

Sincer sa fiu, nu consider ca mi-a fost greu deloc. Am aterizat, peste 4 zile mi-am luat NINo temporar si m-am bagat la agentie. O saptamana mai tarziu aveam job, si asta pentru ca, initial, am refuzat niste oferte de la agentie.
Bun, un mic update, la job merge super. Am vorbit cu un IT guy din depozit despre jobul lui, mi-a zis sa ii trimit CV-ul managerului. A doua zi, a venit managerul la mine si m-a luat la interviu. Am stat vreo 20min de vorba, dupa care mi-a cam facut sperante. Sunt numai trei oameni pe short-list, inclusiv eu, si mi-a zis omu' ca am fost singurul absolut sincer in cover letter si mi-a cerut sa ii fac o lista cu tot ce inseamna experienta mea practica in IT, sa o duca la director. Sper sa fie ceilalti doi niste rupti Posted Image) Pana atunci, n-am altceva de facut decat sa astept.
Salariul in IT la depozitul asta incepe de la 18K/an, m-a intrebat cat mai am de stat la agentie si a zis ca maine ma ia cu el sa facem un calculator.
Acuma, ce sa zic, nu vreau sa ma vad deja cu jobul in mana pana nu semnez nimic, ca m-as amagi degeaba, dar ma uimeste diferenta uriasa dintre comportamentul managerilor de aici fata de cei din Bucuresti.
Stiu sa se comporte, stiu sa iti aprecieze munca si sa-ti arate respect, lucru cu care, din pacate, nu eram obisnuit in Romania. Lipseau cu desavarsire.
In caz ca sunt ceilalti doi de pe short list mai buni, asta e, tot raman cu job ok, tot ma baga pe contract cand termin cu agentia, asa ca n-am ce pierde.
Cu colegii ma inteleg super bine, ma asteptam sa-i vad ca fiind intepati sau reticenti, dar n-a fost deloc cazul. Vorbim despre orice, oricand, sunt foarte sociali si caterincosi.
Inca un lucru care-mi place la ei, nu se simt ofensati atat de repede ca pizdele alea de americani. Nici pe departe. Englezului ii poti spune un banc super rasist si va rade, chiar daca-l vizeaza direct sau indirect. In SUA nu mai poti spune "pix negru" acum, ca se gaseste vreo scroafa sa te dea in judecata pentru rasism....

Va pup ca nu mai pot sa stau, raman pe-aici si va mai scriu pe masura ce traiesc lucruri noi

Bafta si felicitari.
Fii atent cu o chestie: temporary NINO nu mai sunt acceptate de HMRC de cativa ani. Ai grija, daca asta conteaza pt tine, sa nu fii considerat lucrand la negru. Vorbeste cu cine ti l-a dat.
Intreaba pe acolo si cat este salariul minim pe economie, oficial este putin mai mare de 7/h.
Din nou bafta.

Edited by avenirv, 30 June 2016 - 22:36.


#82
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Intre timp a venit si cel permanent. Sambata asta am programare la Barkleys pentru card.

#83
Onoare29

Onoare29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 27.08.2015

View PostSuper Chief, on 30 iunie 2016 - 18:26, said:



Acum pe bune, care in puii mei ti-a cerut ceva pentru sfaturile primite aici pe forum?
Eu mereu vorbesc pe bune si nu ma refeream la forum ci la romani in general, mai ales cei plecați pe afara care cauta sa te sape decat sa iti dea o mana de ajutor.

#84
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,600
  • Înscris: 02.09.2006

View PostCasualties, on 30 iunie 2016 - 22:47, said:

Intre timp a venit si cel permanent. Sambata asta am programare la Barkleys pentru card.

Eu am fost intr-o vizita de 15 zile in Londra si daca tot am avut timp am solicitat si eu NINO, pe care l-am primit dupa 7 zile, iar interviul a decurs fara probleme!
Acuma sint in tara, dar ma pot mindri ca am NINO! Si proof of address. Daca nu se intimpla chestii deosebit de nasoale, la toamna voi mai trage o tura.
Cel putin m-am dat de 3 ori in roata!

Edited by tytysor, 01 July 2016 - 16:11.


#85
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Casualties, cum se simte Brexitul la tine? Ti-a zis careva ceva de dulce sau lumea e OK?

#86
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
E nasol rau de tot. Eu va sfatuiesc sa ramaneti acolo in romanica ca e miere si lapte.

#87
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
@Steetch, nu s-a schimbat absolut nimic, sau, cel putin, nu am vazut nici o schimbare.
Toti englezii cu care am vorbit, de ambele parti, mi-au spus ca principalul motiv pentru care se vrea iesirea e sa impiedice UE sa le bage pe gat cine stie cate milioane de musulmani. Pe langa asta, vor controlul granitelor, lucru care mi se pare perfect normal. Eu am trecut cu buletinul, desi aveam si pasaport, nu m-a intrebat nimeni nimic, deci puteam sa fiu ultima lepra condamnata pentru talharii sau mai rau. Asta vor ei sa impiedice. Vor sa nu le mai calce granitele toti borfasii, iar romanii, din cate am vazut prin presa, sunt suficient de cretini sa nu inteleaga de ce.
Anglia,daca va iesi din UE, o va face peste cel putin doi ani. Pana atunci, toti cetatenii UE au libera trecere, ca si pana acum. Au votat pentru iesire, dar inca fac parte din UE si vor ramane asa cel putin inca doi ani.

Peste doi ani, probabil ca se va trece mai greu la granita, dar asta e un lucru bun.
Io nu ma sperii deloc. Am venit aici cu cele mai bune intentii.
Ah,era sa uit, vor controlul granitelor ca sa nu mai pateasca ce au patit in 2007(parca) cand i-au invadat doua milioane de polonezi. Desi englezii n-au nimic cu ei, nu le convine ca acestia vin in tara lor si stabilesc mici comunitati, magazine poloneze, agentii si firme poloneze, la fel cum fac: tiganii, musulmanii, pakistanezii, chinezii etc.
Io zic sa nu mai ascultati stiri despre Brexit, toata lumea ori speculeaza, ori minte pentru a-si atinge alte interese.
PS: un bosorog nationalist care injura un negru si ajunge la TV nu constituie motiv de ingrijorare pentru romani. Am avut si noi Vadimul nostru, remember?
De asemenea, astfel de stiri sau discutii sunt folosite numai pentru manipularea opiniei publice sau pentru audienta, ca peste tot.

Edited by Casualties, 01 July 2016 - 19:45.


#88
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cel mult 2 ani, nu cel putin.

#89
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Va dura mai mult sau nu se va intampla deloc. Problema cu Brexit este ca diferenta dintre voturi a fost extrem de mica, 51vs49, iar in Scotia s-a votat in numar covarsitor pentru ramanerea in UE. UK nu vrea despartirea de Scotia, iar Scotia nu vrea sa iasa din Uniune. Probabil se va vota din nou, cu alte criterii prestabilite. N-au cum sa ignore faptul ca vreo 35 de milioane de oameni vor sa ramana...

#90
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postdon_dannielo, on 01 iulie 2016 - 19:46, said:

Cel mult 2 ani, nu cel putin.

Poate fi prelungita perioada de 2 ani, cu acordul UE restante. Parca asa am citit.

Mersi, @Casualties.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate