Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Plecare in Londra

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Je? :D

#38
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Clar nu, comentariul meu era adresat lui saxx. Scuze pentru confuzie, trebuia sa-i dau un tag.

#39
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Era o gluma sa mai descretim fruntea.
Bafta mai departe.

#40
geordanny

geordanny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 29.01.2007
Nimic nou pe aici  ?

#41
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Scuze, eu nu o sa mai adaug nimic. Am vrut sa imi impart experintele traite si m-am lovit de destepti, deci ce rost ar mai avea?
Fac un ultim update si cu asta imi iau la revedere si va salut pe toti cu respect: mi-am gasit de munca la un depozit de farmaceutice, ambalator. Nu ma fute nimeni la icre, salariul curge(8/ora) si nu prea imi dau seama ce repede trece timpul. Vremea e mult mai frumoasa in sud, de lucru este berechet pentru oricine si totul merge mult mai bine decat mi-a mers in tara. Bafta tuturor!

#42
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
There you go mate.

Rabdare si o sa vezi cum ti se schimba viata.

Edited by Super Chief, 06 June 2016 - 17:47.


#43
p3psitwist

p3psitwist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 06.01.2007

View PostCasualties, on 28 mai 2016 - 11:17, said:


Recomand Effes pentru mancare ....Cu 5 pounds am mancat un platou plin cu aripioare, am plecat de acolo cu 3kg mai gras Posted Image)
pfff sa imi fie rusine, taximetrist batran, ciubucar cu acte in regula, abia aseara am reusit sa ajung si eu acolo sa mananc, intradevar bestiale aripioarele 6.5 $ cu cartofi prajiti si salata si am mancat de la fratimiu niste coaste de miel sau ceva de genul facute tot acolo la jar....mi s-au topit in gura si eu nu mananc miel in general.

#44
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Hahah, si costitele sunt de vis! Pe mine o portie de aripioare, cartofi prajiti, salata si o bere m-au saturat bine de tot si sunt ditamai vlajganul de 1.90m si 95kg :))

#45
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostCasualties, on 06 iunie 2016 - 16:23, said:

Scuze, eu nu o sa mai adaug nimic. Am vrut sa imi impart experintele traite si m-am lovit de destepti, deci ce rost ar mai avea?


Eu cred ca  ar trebui ii ignori pe  acei 'destepti' si sper sa nu ne parasesti, aici ,pe topicul asta.

Edited by pasilla, 07 June 2016 - 19:59.


#46
bekir

bekir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.06.2016
lasa desteptii care se cred shefi si scrie aici.

#47
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 19.05.2009
si eu sunt de aceeasi parere : continua topicul pentru toti cei care vor sa isi faca o idee despre viata de emigrant de acolo.

#48
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Am aflat ca salariile sunt de 8 lire/ora si ca aripioarele sunt bune.

#49
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Ai aflat domeniile in care se cauta activ muncitori in Dorset. Ai aflat salariile care se vehiculeaza in acele domenii. Ai aflat cat dureaza pana te programeaza la NINo si pe unde poti face munca la negru daca nu poti astepta dupa NINo. Si da, de ce sa nu recomand si un loc unde se mananca bine si ieftin?
Ba, din cauza astora ca tine am plecat din tara si tot din cauza voastra n-o sa mai scriu nimic aici. Vrei sa stii cum e in Anglia? Strange din buci pana pui deoparte cel putin 1000£, suie-te in avion si vino.

Rog un moderator sa inchida acest thread, si-a trait viata suficient.
Va multumesc pentru sfaturi si incurajari, ne vedem la Chaplin in fiecare vineri :)

#50
geordanny

geordanny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 29.01.2007
Nasol , credeam că voi afla lucruri adevărate de ceea ce se găsește - afla in Anglia , mă bate si pe mine un gând nebun ,dar aștept marele vot ,  si ai fost de un real folos - puțin dar folositor .
Părerea mea și a altor ca ar trebui să continui să ne scri aici experiențele tale și poate în vară bem o bere în Anglia.  😉
Mai gandeste'te. ......

#51
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Mai Casualties, intreb si eu asa, ce faceai in romanica inainte sa pleci? Adica job?

#52
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Ok, mai fac un mic rezumat, apoi imi inchid contul.
1)Pentru NINo va trebuie doar actul de identitate acum. Cand va programati, va spune sa aduceti ID si proof of address. La interiu m-a intrebat de adresa, i-am zis ca abia m-am mutat in UK si ca nu am obtinut hartia de la proprietar. N-a fost absolut nici o problema.
2)Chiria in Bournemouth e ieftina, mai ales in Boscombe, comparativ cu restul coastei de sud. Se gasesc camere mai mult decat decente cu 250/luna, bills included, dar se cere o luna deposit. Unde stau eu, am platit deposit doar chiria pe o saptamana(80 pounds), deci m-am mutat direct platind numai 160 pounds. Noroc chior :)
3)Mancarea e ieftina si buna. Ma duc saptamanal cu baietii in supermarketuri(Asda, Iceland, supermarketuri poloneze) si efectiv burdusim doua frigidere si doua congelatoare. Punem 15-20 de caciula, saptamanal.
4)Alcoolul este de ~3x mai scump decat la noi. Cea mai ieftina bere e o lira.
5)Transportul e foarte eficient si curat, vin mai des decat in Bucuresti. Nu stiu cat e un abonament pe yellow-bus, m-am angajat abia saptamana viitoare si nu iau autobuzul decat la intoarcere(2£ de la Poole Shopping Center pana in Boscombe).
6)Munca e super simplu sa gasesti, chiar daca nu stii limba. Te duci la agentie, le zici ca vrei de munca, completezi un formular de doua pagini cu detaliile tale si, daca ai noroc, a doua zi te duci direct la munca. Daca esti ghinionist, sau vrei ceva pe specializare precisa, vei astepta ~o saptamana. Eu strang bani sa ma inscriu la cursuri pentru calificari in IT, apoi ma ajuta agentia sa gasesc ceva pe specializarea mea.
7) Tutunul este foarte scump. In tara fumam Lucky Strike, aici e 10£ un pachet, deci ori te lasi, ori apelezi la contrabandisti, ca toata lumea :) Punga de Virginia 50g se vinde cu 9 lire, mai mult decat rezonabil.
Trebuie sa inchei aici ca nu mai am timp. Promit sa revin diseara cu continuarea.


SuperChief, am scris in prima postare.

PS: imi cer scuze pentu eventualele greseli din text, l-am scris pe telefon in autobuz..

#53
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Ma, mai stai, mai scrie, eu tocmai am dat link catre topicul tau unor entuziasti...

#54
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Imi pare rau ca n-am putut sa-mi onorez promisiunea de a continua atunci, au intervenit mai multe situatii si n-am mai avut timp de net.
La job merge bine, desi e munca de robot nu este o munca dificila sau solicitanta. Angajatorul(prin superviseri si manager) deja m-a pus sa fac mai multe chestii pe-acolo si mi-a spus ca ma pregateste pentru contract direct. In urma schimbarii, nu voi mai lua 8.00/h ci 9.20/h, o crestere destul de frumusica.
Am pus ochii pe un job de birou in IT, trebuie sa introduc produse la vanzare pe Ebay si Amazon, singur la birou, mare lucru nu e, se cere doar atentie la detaliu si pasiune pentru PC hardware. Jobul e part-time si salariul negociabil, asa ca pana nu ma cheama la interviu nu stiu sa va dau mai multe detalii.
Dupa ce mi-a venit NINo, am intrat pe gov.co.uk si m-am inscris la registrul electoral. Dureaza numai 2 minute sa te inscrii, apoi, in cateva zile, primesti acasa o scrisoare de confirmare care poate fi folosita oricand ca proof of address. De asemenea, tot prin posta, imediad dupa ce va luati NINo o sa va vina un plic ce contine numarul de referinta la plata taxelor. Alt act ce constituie proof of address.
M-am programat la Barklays pentru cont. Din pacate, programarea o am abia pe 2 iulie, din cauza programului meu de lucru care coincide perfect cu programul bancii, asa ca nu ma pot duce decat sambata. Mi s-au cerut NINo si actul de identitate. Pana atunci, ca sa iau banii am dat datele de cont ale unui prieten si n-a fost nici o problema.
Am inteles ca la Loyd's ti se poate face contul pe loc, dar cum am spus si mai sus, n-am efectiv cand sa ma duc la banca sa verific.
Despre Bournemouth, respectiv cartierul Boscombe:
-este declarat cel mai rau famat cartier de pe coasta de sud, dar chestia e ca golaneala se intampla numai intre golani. Daca n-ai treaba cu ei, nu o sa ai nici o problema cu ei. Majoritatea sunt traficanti de droguri, drogati si prostituate. Daca nu vinzi droguri si nu umblii cu ei, nu se vor lega de tine pe strada, nu-i vei auzi vorbind de rau sau purtandu-se nepoliticos. Am locui toata viata mea in Bucuresti in cartierul Berceni si ce am vazut acolo depaseste cu mult termenul de "rau famat" pe care-l observ aici.
-cartier curat si ingrijit
-se gaseste de munca in frizerii, restaurante, cafenele, constructii
-e la 3 minute de mers pe jos pana la plaja
-are parcuri frumoase cu terenuri pentru orice sport
-abonament la sala+sauna+jacuzzi+piscina pe luna este 33pounds, mult mai ieftin si mai ok decat ce se gaseste in Bucuresti
-inca sunt socat cat de multe pot sa cumpar de la supermarket cu 20 pounds, cand ma duc sa incarc frigiderul
-chiria se invarte intre un minim de 250(plus 250 deposit) si cateva mii de lire pe luna. Daca vrei o camera cu vedere la mare, scoti din buzunar cel putin 800/luna. Preturile scad pe masura ce te indepartezi de plaja.
-pentru pescarii amatori care locuiesc in Boscombe, se poate pescui direct de pe Boscombe Pier, complet gratuit, si din cate am vazut se si prinde ceva peste Posted Image
Chirie poti cauta si in Burnemouth pe aceleasi siteuri pe care se cauta si in Londra, gumtree, spareroom, zoopla etc, se posteaza zilnic anunturi asa ca  sa gasiti repede.
Pentru cartela de telefon, eu am optat pentru compania 3. Platesc 25/luna pentru net nelimitat si cateva mii de minute.  O recomand exact pentru acel net nelimitat. Competitia ofera mai multe minute, dar foarte putin trafic, asa ca per total nu merita. O sa rupeti internetul cautand joburi, agentii, adrese si e bine sa aveti din plin.
Singurele lucruri care imi lipsesc din Romania sunt familia si internetul Posted Image Cu abonamentul din casa, un Virgin de 75£/luna, daca prind 5MB/s in torrent e zi buna, comparativ cu Gigabitul de acasa cu care downloadam cu 100MB/s, diferenta este de la cer la pamant.
Lucruri pe care le ador:
-de fix o luna de zile de cand am ajuns in UK, nu am auzit masina sa claxoneze. Nici una! Am fost in trafic cand o masina din fata noastra a oprit sa livreze un pachet, neavand unde sa parcheze, si toata lumea a asteptat linistita. Nu tu claxon, nu tu flash-uri,  nu tu injuraturi. Daca era la noi, imediat cum oprea incepeau injuraturile si coborau niste giboni sa-i arate cum sta treaba. Punct Anglia!
-desi vineri seara toata lumea umbla brambura pe strazi si se umple de gunoaie, sambata dimineata strazile sunt curate si aranjate.
-aici nu exista sa iesi cu cainele la plimbare, sa faca pe jos si sa nu ridici. Absolut toata lumea care-si plimba patrupedul umbla cu punguta si ridica de jos tot ce face animalul. Pe langa asta, nu exista caini vagabonzi. Vulpile sunt din plin, asa ca aveti grija sa nu va lasati carnea la decongelat afara, langa gratar, ca puteti ramane fara ea. Posted Image
-tot ce inseamna serviciu public functioneaza fara cusur, de la transportul in comun pana la politie.
-ador faptul ca nu exista intarzieri cand e vorba de plata salariului. Desi toata lumea stie ca salariul se ia vineri, el, de fapt, intra in noaptea dintre joi si vineri, la 00.01 exact.
-oamenii sunt mult mai civilizati, rabdatori, calmi si degajati, desi locuiesc in inima Boscombe, celebrul Crackhead Town.
OK, m-am lungit cam mult cu scrisul Posted Image O sa mai revin cu detalii pe masura ce le traiesc si eu pe propria piele. Pana atunci, va pup!

Edited by Casualties, 20 June 2016 - 13:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate